კამპანია „ეს შენ გეხება – ისევ გვისმენენ“ სამართალდამცავ ორგანოებს ეკა მიშველაძის განცხადების საფუძველზე გამოძიების დაწყებისკენ მოუწოდებს
8 სექტემბერს, ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემა „არჩევანში“ სტუმრობისას საზოგადოებრივი მაუწყებლის ჟურნალისტმა, ეკა მიშველაძემ მასზე განხორციელებული თვალთვალის შესახებ განაცხადა.
საზოგადოებრივი მაუწყებლის პოლიტიკური თოქშოუს „პირველი სტუდიის“ ავტორმა და წამყვანმა მასზე და მის მეუღლეზე, ოპოზიციური პარტიის, „თავისუფალი დემოკრატების“ ერთ-ერთ ლიდერ, ალექსი პეტრიაშვილზე განხორციელებული თვალთვალის შესახებ გავრცელებული ინფორმაცია საჯაროდ დაადასტურა. რამდენიმე დღის წინ გავრცელდა ინფორმაცია საზოგადოებრივ მაუწყებელზე ეკა მიშველაძის საავტორო გადაცემის „პირველი სტუდიის“ დახურვასთან დაკავშირებით. 4 სექტემბერს საზოგადოებრივი მაუწყებლის გენერალური დირექტორის მრჩეველმა, ბასა ჯანიკაშვილმა განაცხადა, რომ ეკა მიშველაძეს ალექსი პეტრიაშვილზე დაქორწინების გამო ინტერესთა კონფლიქტი აქვს, თუმცა საზოგადოებრივ მაუწყებელს ამ საკითხზე ჯერ ოფიციალური განცხადება არ გაუკეთებია.
ეკა მიშველაძესთან დაკავშირებულ შემთხვევაში კონტექსტს ამძიმებს ის გარემოებაც, რომ საზოგადოებრივი არხის ჟურნალისტთან ერთად, თვალთვალი, სავარაუდოდ, ხორციელდებოდა ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიის ერთ-ერთ ლიდერზეც.
ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც ჟურნალისტებზე ფარული მიყურადებისა და თვალთვალის ეჭვი გაჩნდა. 2014 წლის მაისში ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ში აღმოაჩინეს ფარული ვიდეო აპარატურა. სამწუხაროდ, დღემდე არ არის ცნობილი ინფორმაცია ამ საქმის გამოძიების მიმდინარეობის შესახებ, რაც ამ მიმართულებით სამართალდამცავი ორგანოების არაეფექტურ საქმიანობაზე მიუთითებს.
კამპანიაში „ეს შენ გეხება – ისევ გვისმენენ“ ჩართული არასამთავრობო ორგანიზაციები სამართალდამცავ ორგანოებს მოუწოდებენ, დაუყოვნებლივ დაიწყონ ჟურნალისტის საჯარო განცხადების საფუძველზე გამოძიება და თუ ადგილი ჰქონდა უკანონო თვალთვალსა და მიყურადებას, დამნაშავეები გამოავლინონ. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ხელისუფლებას დაეკისრება პოლიტიკური პასუხისმგებლობა ქვეყანაში ჟურნალისტური საქმიანობისა და ოპოზიციური პოლიტიკური საქმიანობის გამო მოქალაქეების თვალთვალსა და მათზე განხორციელებულ ზეწოლაზე.
სამოქალაქო საზოგადოება გამუდმებით საუბრობს მოქალაქეთა, მათ შორის საჯარო პირების, პირადი ცხოვრების ხელყოფის პრობლემებზე. სწორედ ამ მნიშვნელოვანი სამოქალაქო თავისუფლების დასაცავად 2013 წელს დაიწყო კამპანია „ეს შენ გეხება – ისევ გვისმენენ.“
მიუხედავად იმისა, რომ დღევანდელი ხელისუფლების წარმომადგენლები ოპოზიციაში ყოფნის დროს თავადაც გახდნენ მასობრივი მოსმენების დამკვიდრებული სისტემის მსხვერპლნი, კოალიცია „ქართული ოცნების“ მთავრობას მაინც არ აღმოაჩნდა პოლიტიკური ნება, უარი ეთქვა საბჭოური სისტემის ამ მანკიერ დანატოვარზე. საზოგადოების აქტიური პროტესტის მიუხედავად, დღეს სამართალდამცავი ორგანოები კვლავ ინარჩუნებენ ტოტალური მოსმენების განხორციელების შესაძლებლობას.
კამპანიის „ეს შენ გეხება – ისევ გვისმენენ“ ადვოკატირებით, 2014 წლის 1 აგვისტოს პარლამენტმა მიიღო საკანონმდებლო ცვლილებები, რომელიც მნიშვნელოვნად აუმჯობესებდა ფარული საგამოძიებო მოქმედების განხორციელებისას ადამიანის უფლებების დაცვის სტანდარტს. თუმცა, იმავე წლის ნოემბერში მიღებული კანონით, პარლამენტმა, ფაქტობრივად, დააკანონა სამართალდამცავი ორგანოების პირდაპირი და შეუზღუდავი წვდომა მოქალაქეთა პერსონალურ კომუნიკაციაზე. აღსანიშნავია, რომ პრეზიდენტმა ამ ცვლილებებს ვეტო დაადო, რამაც პარლამენტს საკითხზე ხელახლა მსჯელობის შესაძლებლობა მისცა. დეპუტატებმა მხარი მეორედაც კანონის იმ ვერსიას დაუჭირეს, რომელიც სამართალდამცავი ორგანოების მიერ იყო მოწონებული. კამპანიაში „ეს შენ გეხება – ისევ გვისმენენ“ გაერთიანებული ორგანიზაციები მიიჩნევენ, რომ კანონში არსებული ნორმები მოქალაქეების კონსტიტუციურ უფლებებს ლახავს და მათი გაუქმების მიზნით საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა.

They Are Still Listening Campaign urges the law enforcement authorities to launch a probe based on Eka Mishveladze’s statement
This Affects You Too – They Are Still Listening Campaign urges the law enforcement authorities to launch a probe based on Eka Mishveladze’s statement
On October 8, while being a guest of Rustavi 2 talk show Archevani, journalist Eka Mishveladze stated that she was under surveillance.
Host of public broadcaster talk show Pirveli Studia publicly confirmed reports about her and her spouse, one of the leaders of an opposition party Free Democrats, Aleksi Petriashvili being under surveillance. Few days ago it was reported that Eka Mishveladze’s talk show on public broadcaster was closed. On September 4, Advisor to the Public Broadcaster’s Director General, Basa Potskhishvili made a statement about Eka Mishveladze’s conflict of interest because of her marriage to Aleksi Petriashvili. The Public Defender has not yet officially commented on the issue.
It is especially alarming that together with a talk show host, one of the leaders of an opposition political party was allegedly also placed under surveillance.
This is not the first time allegations about secret surveillance and interception against journalists were made. In May 2014, secret video device was recovered in offices of Rustavi 2; regrettably, status of the investigation remains unknown, suggesting that investigating activities undertaken by law enforcement authorities have been ineffective.
Members of the campaign This Affects You Too – They Are Still Listening urge the law enforcement authorities to launch immediate probe based on the journalists’ public statement and if illegal surveillance and interception did in fact occur, identify perpetrators. Otherwise, the authorities will be burdened with a political responsibility for surveillance and harassment of citizens for their journalistic reporting or political activities.
Civi society has been concerned with violation of privacy of citizens, including public officials, which is why the campaign This affects You Too – They Are Still Listening was launched in 2013 to protect important civil liberties.
Even though representatives of current authorities were formerly victims of mass surveillance whine in opposition, government of the coalition Georgian Dream has not shown any political will to abandon this vicious legacy of the Soviet system. Despite active protest of civil society, law enforcement authorities keep holding on to possibilities for illegal interceptions.
As a result of advocacy work by the campaign This Affects You Too – They Are Still Listening, on August 1, 2014, the parliament adopted new regulations that significantly improved standards for safeguarding human rights in implementation of secret investigating measures. However, by the law adopted in November 2014, the parliament essentially legalized direct and unlimited access of law enforcement authorities to private communications of citizens. Notably, the president vetoed the new regulations, allowing the parliament to revisit the issue but legislators still supported the draft law favored by law enforcement authorities. Members of the campaign This Affects You Too – They Are Still Listening think that these regulations curtail constitutional rights of citizens and have filed in Constitutional Court seeking their abolishment.