კამპანია „ეს შენ გეხება“ კანონპროექტების ინიცირების გაჭიანურებას ეხმაურება
კამპანია “ეს შენ გეხება” საჭიროდ თვლის გამოეხმაუროს ფარული მოსმენა-მიყურადების რეფორმის საკითხზე მომზადებული კანონპროექტების ინიცირების საკითხს. პირველ რიგში, გვსურს დაინტერესებულ საზოგადოებას კიდევ ერთხელ განვუმარტოთ რა პრინციპით შეარჩია კამპანიამ მის მიერ მომზადებული კანონპროექტების ინიცირების ფორმა და სტრატეგია.
როგორც ცნობილია, კანონპროექტის მომზადებას საფუძვლად ედო კამპანია საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ კამპანია „ეს შენ გეხებას“ წევრი ორგანიზაციების სარჩელის დაკმაყოფილება, რომლის თანახმადაც არაკონსტიტუციურად იქნა ცნობილი ფარული თვალთვალის/მიყურადების არსებული სისტემა. საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებით  2017 წლის 31 მარტამდე უნდა შეიცვალოს მოქმედი სისტემა, რაც შესაბამისად გულისხმობს, როგორც კანონმდებლობის ცვლილებას ასევე ახალი მატერიალურ/პროგრამული სისტემის ამოქმედებას. კამპანია „ეს შენ გეხებაში“ მონაწილე ორგანიზაციებმა, იმ მიზნით, რომ დროულად მოესწროს ახალი სისტემის ამოქმედება,  საკონტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკაზე დაყრდნობით შეიმუშავეს კანონპროექტი. კანონპროექტის მომზადების პარალელურად კამპანია აქტიურ კონსულტაციებს აწარმოებდა არაერთ პოლიტიკურ ჯგუფთან, რომლის ფარლებშიც მათ შორის განხილული იყო კანონპროექტების ინიცირების შესაძლებლობები. აღნიშნული კონსულტაციების შედეგად, კამპანიამ მიიღო გადაწყვეტილება კანონპროქტების ინიცირება გაეკეთებინა ორ ინდივიდუალურ დეპუტატს ვახტანგ ხმალაძეს და შალვა შავგულიძეს, რომლებიც მათი წინა საქმიანობიდან გამომდინარე თავისთავად ასოცირდებოდნენ ფარული მოსმენა-მიყურადების საკითხის რეფორმასთან. ამ გადაწყვეტილებით, კამპანიამ ჩათვალა, რომ რომელიმე კონკრეტულ პოლიტიკურ ჯგუფთან კანონპროექტების ასოცირების თავიდან აცილებით, ამ უაღრესად საპასუხისმგებლო და საჭირო რეფორმას განხორციელების გაცილებით რეალური პერსპექტივა ექნებოდა.
პარლამენტის წევრებმა ვახტანგ ხმალაძემ და შალვა შავგულიძემ მზადყოფნა გამოთქვეს მოეხდინათ კანონპროექტების ინიცირება.  2016 წლის 13 მაისს საბოლოოდ იქნა მიღწეული შეთანხმება პარლამენტის წევრებსა და კამპანია „ეს შენ გეხებას შორის“. თუმცა, კამპანიისთვის განსაკუთრებულად რთული აღმოჩნდა კანონპროექტებზე მუშაობის საპარლამენტო ფორმატში გადატანა, მათ შორის, საკმაოდ გართულდა და გაჭიანურდა კანონპროექტების პოტენციურ ინიციატორებთან ინტენსიური სამუშაო რეჟიმის ორგანიზება, მიუხედავად კამპანიის მხრიდან გაწეული არაერთი ძალისხმევისა.
კამპანიისთვის მნიშვნელოვანია დროულად და სრულყოფილად აღსრულდეს საკონსტიტუციო სასამართლოს 14 აპრილის გადაწყვეტილება, შესაბამისად, კამპანიის წევრები გასული კვირეების განმავლობაში მუდმივად გამოთქვამდნენ მზადყოფნას დამატებითი მხარდაჭერა და დახმარება გაეწიათ დეპუტატებისთვის, რათა კანონპროექტების დარეგისტრირება გონივრულ ვადებში მომხდარიყო. ამ პირობებში, ჩვენთვის მოულოდნელია ის განცხადება, რაც გუშინ საპარლამენტო ფრაქცია “რესპუბლიკელების” სახელით გაკეთდა. განცხადებაში აღნიშნული იყო, რომ კანონპროექტების დარეგისრირება ივლისის თვეში განხორციელდება, რაც ვფიქრობთ, რომ არაგონივრული და დაგვიანებულია. პირველ რიგში, გვსურს აღვნიშნოთ, რომ გაურკვევლია განცხადების გაკეთება ფრაქციის მიერ, ვინაიდან კანონპროექტის ინიციატორი არა ფრაქცია, არამედ კონკრეტული დეპუტატები უნდა ყოფილიყვნენ. ივლისში კანონპროექტის ინიცირება ნიშნავს, რომ კანონპროექტის განხილვას ამ მოწვევის პარლამენტი ვერ დაიწყებს, ხოლო მომდევნო მოწვევის პარლამენტს არ აქვს ვალდებულება კანონპროექტის განხილვა გააგრძელოს.
რაც შეეხება თავად ფარული მოსმენა-მიყურადების სისტემის რეფორმირებას, მოქმედი პარლამენტის პირობებში სამწუხაროდ ნაკლებია ალბათობა, რომ ამ საკითხზე მნიშვნელოვანი და პრინციპული გადაწყვეტილებები იყოს მიღებული. იმ პირობებში, როდესაც საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულებისთვის უფრო და უფრო მცირე დრო რჩება (2017 წლის 31 მარტამდეა ვადა), ჩვენთვის გაუგებარია ის ინერტულობა რასაც საკითხის მიმართ აღმასრულებელი ხელისუფლება და პარლამენტში არსებული პოლიტიკური ძალები იჩენენ. ასევე, სამწუხაროა, რომ არაერთი მცდელობის მიუხედავად ამ დრომდე ვერ მოხერხდა კამპანიის შეხვედრა საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან.
ბოლო პერიოდში, პირადი ცხოვრებით შანტაჟის მძიმე ფაქტები კიდევ ერთხელ მიუთითებს საკითხის სიმწვავესა და სისტემური რეფორმების განხორციელების საჭიროებაზე. ამ პირობებში, მიგვაჩნია, რომ ეს საკითხი არ შეიძლება გახდეს პოლიტიკური სპეკულაციებისა და პოლიტიკური ქულების დაწერის საფუძველი. ასევე მიუღებელია საკანონმდებლო რეფორმების არაგონივრული გაჭიანურება. საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების შინაარსის გათვალისწინებით, კამპანიის მიერ მომზადებული კანონპროექტები პრაქტიკულად არის მოქმედი არაკონსტიტუციური სისტემის ერთადერთი რეალური ალტერნატივა. ამდენად, კამპანია იმედს გამოთქვამს, რომ მომავალი პარლამენტის პირობებში საკითხის განხილვის მიმართ უფრო მეტი ყურადღება და მხარდაჭერა იქნება მობილიზებული.

This Affects You Too Campaign responds to delays in the process of initiation of the bills for reforming the system of secret surveillance/wiretapping
This Affects You Too campaign issues this statement in reaction to delays in the process of initiation of bills for reforming the system of secret surveillance/wiretapping. We’d like to first explain the principle that the campaign relied on for choosing the form and the strategy for initiating the bills that it has prepared.
The bills are based on the Constitutional Court’s ruling in favor of members of the campaign, deeming current system of secret surveillance/wiretapping unconstitutional. The Constitutional Court ordered changing of the existing system by March 31, 2017, which entails making legislative changes and introducing new material/programmatic systems. Members of This Affects You Too campaign developed a draft on the basis of the court’s decision as well as best international practice, in an attempt to allow launching of the new system in a timely manner. While working on the draft law the campaign was closely consulting with many political groups and discussing possibilities for initiation of the new bills. Following the consultations, the campaign decided to have the bills initiated by two individual MPs – Vakhtang Khmaladze and Shalva Shavgulidze, who, because of their previous work, have been associated with reforming the system of secret surveillance/wiretapping. The campaign thought that by not connecting the bills to any particular party, it would ensure that prospects for implementation of this very important reform were real.
MPs Vakhtang Khmaladze and Shalva Shavgulidze expressed their readiness to initiate the bills. On May 13, 2016, an agreement was made between the MPs and It Affects You Too campaign; however, working on the legislative proposals within the parliament has proven to be especially challenging. It was quite difficult to engage potential initiators of the bills in close cooperation mode, despite many efforts made by the campaign.
Timely enforcement of the Constitutional Court’s April 14 decision is very important. Therefore, over the recent weeks members of the campaign have expressed their readiness to provide additional support and assistance for the MPs, in order for the bills to be registered within reasonable time. In light of this, statement made by the parliamentary faction of Republicans yesterday was rather unexpected. According to the statement, the bills will be registered in July, which we believe is unreasonable and will delay the process. It is unclear why the faction made this statement, considering that the bills should be initiated by individual MPs, not the faction. Delaying initiation of the bills until July means that current parliament will not be able to start debating the bills, while the next parliament has no obligation to continue debating bills initiated in previous parliament.
As to reforming the current system of secret surveillance/wiretapping, unfortunately it is less likely that any important and principal decisions will be made about the issue. Considering the deadline for implementation of the court’s decision (March 31, 2017), it is surprising that executive and legislative authorities have done nothing to move forward. We also regret that despite many attempts, the campaign has not been able to meet with the Prime Minister of Georgia. Recent incidents of blackmail by using videos of private lives are indicative of seriousness of the issue and the need to implement systemic reforms. In light of this, we believe that political speculations about the issue or exploiting it to gain political advantage are unacceptable, so are any unreasonable delays in legislative reform. Considering the Constitutional Court’s decision, the bills prepared by the campaign are the only effective alternative of current unconstitutional system. Therefore, the campaign remains hopeful that the future parliament will show more support and attention for the issue.