კამპანია „სამართალი ითხოვს“ შეხვედრებს იწყებს
სასამართლო სისტემაში დღეს არსებული  კრიზისი, არაჯანსაღი პროცესები და ხარვეზიანი კანონმდებლობა საფრთხეს უქმნის სამართლიანი სასამართლოს იდეას საქართველოში და მართლმსაჯულების მაძიებელი პირის კონსტიტუციურ უფლებას, მისი საქმე განიხილოს დამოუკიდებელმა, მიუკერძოებელმა და კომპეტენტურმა მოსამართლემ. განვითარებულ კრიზისს, მოსამართლეებზე არაჯანსაღ გავლენასა და კონკრეტული ჯგუფების მიერ მათზე კონტროლის გამყარებას ხელს უწყობს ხარვეზიანი კანონმდებლობა, შესაბამისად, აუცილებელია საკანონმდებლო ცვლილებების დაუყოვნებლივ განხორციელება. სწორედ რეალური რეფორმების და სასამართლო ხელისუფლების გარე და შიდა გავლენებისგან გათავისუფლების ხელშეწყობას ისახავს მიზნად კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის  მიერ წარმოებული კამპანია „სამართალი ითხოვს“.
კამპანიის ძირითად მოთხოვნას წარმოადგენს უსამართლო, გაუმჭვირვალე და არაკონსტიტუციური პროცესის გზით სასამართლო კორპუსის დაკომპლექტების შეჩერება და მოსამართლის დანიშვნის გამჭვირვალე, სამართლიანი და დასაბუთებული სისტემის დაუყოვნებლივ შექმნა. კამპანია ასევე ითხოვს გაუქმდეს კრიტიკულად განწყობილი მოსამართლეების წინააღმდეგ დისციპლინური დევნის გამოყენების შესაძლებლობა, დაჩქარდეს სასამართლო რეფორმა და უსაფუძვლო დაყოვნების გარეშე ამოქმედდეს სასამართლოში შემთხვევითობის პრინციპზე დაფუძნებული საქმის განაწილების ელექტრონული სისტემა.
კოალიცია, რომელიც ახორციელებს კამპანიას „სამართალი ითხოვს“ 2011 წლიდან მუშაობს სასამართლო სისტემის რეფორმის საკითხებზე. ამდენად, დღეს კოალიციას ჩამოყალიბებული აქვს ხედვა სასამართლო სისტემის გარდაქმნის პროცესში განსახორციელებელი რეფორმების ძირითად მიმართულებებზე, რაც მოემსახურება სამართლიანი, დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი სასამართლოს შექმნის იდეას.
ამასთან, სასამართლო ხელისუფლებაში დღეს არსებული გამოწვევებისა და სისტემური პრობლემების დროულად მოგვარების მიზნით, კოალიცია ამზადებს დეტალურ სარეფორმო წინადადებებს და ამ პროცესში გამოხატავს დაინტერესებას, სასამართლო სისტემის რეფორმირების საკითხებზე შეხვდეს და ესაუბროს საქართველოს პრემიერ-მინისტრს, პრეზიდენტსა და პარლამენტის თავმჯდომარეს.
ასევე, კამპანია გამოხატავს მზადყოფნას რეალური რეფორმების განხორციელების მიზნით დაიწყოს დისკუსიები იმ პოლიტიკურ ჯგუფებთან, რომელთა დღის წესრიგშიც აღნიშნულ თემას მნიშვნელოვანი ადგილი უკავია. ამ მიზნით, კამპანია ორგანიზებას გაუწევს შეხვედრებს სხვადასხვა პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლებთან.

The Campaign ‘Justice Demands’ Launches Meetings
Existing crisis in the judicial system, unhealthy processes and deficient legislation jeopardizes the idea of fair judiciary in Georgia and constitutional rights of an individual seeking justice to have his or her case considered by an independent, impartial and competent judge. The crises, unhealthy influence exerted over judges and control of the judiciary by certain groups are encouraged by deficient legislation, all of which calls for immediate legislative changes. The campaign Justice Demands launched by the Coalition for Independent and Transparent Judiciary aims to promote implementation of meaningful reforms and to liberate the judiciary from inside or outside influences.
The campaign demands that the unfair and unconstitutional process of selection of members of the judicial corps that also lacks transparency be stopped and the system of transparent, fair and substantiated judicial appointments be immediately created. The campaign also demands that the possibility to launch disciplinary proceedings against judges that are critical of the government be eliminated, judiciary reform be expedited and electronic system of assigning judges to cases randomly be introduced without any unfounded delays.
The coalition, implementing the campaign Justice Demands has been working on issues of reforming the judiciary system since 2011. Therefore, the Coalition has concrete views about directionality of reforms for fair, independent and impartial justice.
Additionally, to address challenges and systemic problems in the judiciary in a timely manner, the Coalition is working on a detailed proposal of reforms and is ready to meet with the Prime Minister, the President and the Chairman of the Parliament of Georgia to discuss prospects of judiciary reform.
The campaign stands ready to engage in discussions about meaningful reforms with political parties that are focusing on the issue. To this end, the campaign will organize meetings with representatives of different political parties.