კანდიდატის სტატუსის მისაღებად სასამართლოს რეფორმა აუცილებელია
17 ივნისს ევროკომისიამ უკრაინის, მოლდოვისა და საქართველოს შესახებ ინდივიდუალური დასკვნები გამოაქვეყნა.[1] კომისია მხარს უჭერს უკრაინასა და მოლდოვასთვის ევროკავშირის წევრობისთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას დაუყოვნებლივ, ხოლო საქართველოსთვის - მხოლოდ გარკვეული პირობების შესრულების შემდეგ.
ევროკომისიის მიერ მიღებული დასკვნების თანახმად, რომელზეც საბოლოო გადაწყვეტილება ევროპულმა საბჭომ უნდა მიიღოს, უკრაინამ - 7, მოლდოვამ – 10, საქართველომ კი - 12 პირობა უნდა შეასრულოს. საქართველოსთვის დაწესებულ პირობებს შორის განსაკუთრებული ადგილი სასამართლოს რეფორმას უჭირავს.[2]
რეკომენდაციის მიხედვით მნიშვნელოვანია:
• ფართო, ინკლუზიური და მრავალპარტიული კონსულტაციების შედეგად მიღებულ იქნას და განხორციელდეს გამჭვირვალე და ეფექტიანი სასამართლო რეფორმის სტრატეგია და 2021 წლის შემდგომი სამოქმედო გეგმა;
• მათ შორის ხელისუფლების დანაწილების პრინციპის უზრუნველსაყოფად, შეიქმნას სასამართლო სისტემა, რომელიც, მთელს სასამართლო ინსტიტუციურ ჯაჭვთან ერთად, სრულად და რეალურად დამოუკიდებელი, ანგარიშვალდებული და მიუკერძოებელია;
• უზრუნველყოფილ იქნას ყველა სასამართლო ინსტიტუტის, განსაკუთრებით კი, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს სათანადო ფუნქციონირება და კეთილსინდისიერება; აღმოიფხვრას ყველა ის ხარვეზი, რომელიც სასამართლოს თითოეულ ინსტანციაში მოსამართლეთა დანიშვნის პროცესში გამოვლინდა;
• განხორციელდეს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საფუძვლიანი რეფორმა და ვაკანტურ თანამდებობებზე დაინიშნონ საბჭოს წევრები;
• ყველა ზემოაღნიშნული ცვლილება სრულად უნდა შეესაბამებოდეს ევროპულ სტანდარტებს და ვენეციის კომისიის რეკომენდაციებს.
გარდა ამისა, 2022 წლის 20 ივნისს გამოქვეყნდა ვენეციის კომისიის მოსაზრება[3] „საერთო სასამართლოების შესახებ “საქართველოს ორგანულ კანონში 2021 წლის 30 დეკემბერს განხორციელებულ ცვლილებებთან დაკავშირებით, რომლითაც მნიშვნელოვნად გაუარესდა ინდივიდუალურ მოსამართლეთა დამოუკიდებლობისა და გამოხატვის თავისუფლების გარანტიები.  ვენეციის კომისია, საკუთარ შეფასებაში, დიდწილად იზიარებს სამოქალაქო საზოგადოების მიერ წლების განმავლობაში განვითარებულ კრიტიკულ შეფასებებს სასამართლო სისტემაში არსებულ პრობლემებთან დაკავშირებით და ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ ამგვარი კრიტიკა სერიოზულად უნდა იქნას მიღებული სასამართლო სისტემის რეფორმის გარშემო არსებული კონტექსტის შეფასებისას.[4]
კომისიის დასკვნა კრიტიკულად აფასებს როგორც საკანონდებლო ცვლილებების არაინკლუზიურად, დაჩქარებული წესით და სათანადო დასაბუთების გარეშე მიღების პროცესს, ასევე თავად ცვლილებათა შინაარსს. ვენეციის კომისია აღნიშნავს, რომ კანონპროექტის ავტორებმა ვერც ინიცირების ეტაპზე და ვერც შემდგომ შეძლეს როგორც ცვლილებების დაჩქარებული წესით განხილვის, ასევე მათი შინაარსის ლეგიტიმური მიზნებისა და საჭიროებების დასაბუთება.[5] ამასთან, მოსაზრების თანახმად, რეფორმის ნაჩქარევად განხორციელება, მისი შინაარსი და, შედეგად, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს გაზრდილი უფლებამოსილებები კომბინირებულად და საქართველოში არსებული განსაკუთრებული კონტექსტის გათვალისწინებით, მსუსხავ ეფექტს ქმნის ინდივიდუალურ მოსამართლეთა დამოუკიდებლობასა და მათი გამოხატვის თავისუფლებასთან მიმართებით.[6]
შესაბამისად, მიგვაჩნია, რომ ვენეციის კომისიის დასკვნა, ადგილობრივი თუ საერთაშორისო აქტორების კრიტიკა და ევროკომისიის მიერ საკუთარ დასკვნაში დასახელებული პირობები მკაფიოდ მიუთითებს მართლმსაჯულების ფუნდამენტური რეფორმის აუცილებლობაზე. ცვლილებების საჭიროება განსაკუთრებით კრიტიკულია ევროპული ინტეგრაციის მიმდინარე, უმნიშვნელოვანესი პროცესების გათვალისწინებით, რამდენადაც მართლმსაჯულების რეფორმა ამ პროცესის წარმატების ერთ-ერთი ფუნდამენტური წინაპირობაა.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს:
1. აღიაროს სასამართლო სისტემაში არსებული უმძიმესი ვითარება და გამოხატოს მტკიცე პოლიტიკური ნება ევროკომისიის მოთხოვნების შესასრულებლად;
2. ვენეციის კომისიის რეკომენდაციების გათვალისწინებით, დროულად შეცვალოს 2021 წლის 30 დეკემბრის ცვლილებებით გაუარესებული საკანონმდებლო ჩარჩო;
3. მართლმსაჯულების სისტემასთან დაკავშირებული ყველა შემდგომი საკანონმდებლო პროცესი ფართო საზოგადოებისა და მოსამართლეების ჩართულობით, ასევე ვენეციის კომისიასთან მჭიდრო თანამშრომლობით განახორციელოს.

Judicial Reform is Necessary to Obtain Candidate Status
On June 17, the European Commission published individual opinions on Ukraine, Moldova, and Georgia.[1] The Commission supports granting EU candidate status to Ukraine and Moldova immediately, and to Georgia -- only after certain conditions are met.
According to the European Commission’s Opinions, based on which the European Council will make final decisions, Ukraine should fulfill seven conditions, Moldova ten conditions, and Georgia twelve conditions. Judicial reform is one of the main priorities among the conditions imposed on Georgia.[2]
The Commission recommends that Georgia:
• adopt and implement a transparent and effective judicial reform strategy and action plan post-2021 based on a broad, inclusive, and cross-party consultation process;
• ensure a judiciary that is fully and truly independent, accountable, and impartial along the entire judicial institutional chain, also to safeguard the separation of powers;
• ensure the proper functioning and integrity of all judicial institutions, especially the Supreme Court; address any shortcomings identified including the nomination of judges at all levels;
• undertake a thorough reform of the High Council of Justice and appoint the High Council's remaining members;
• all the above-mentioned measures need to be fully in line with European standards and the recommendations of the Venice Commission.
In addition, on 20 June 2022, the Venice Commission issued an Opinion[3] on the Amendments to the Organic Law of Georgia on Common Courts of 30 December 2021, stating the amendments significantly undermined the guarantees of the independence and freedom of expression of individual judges. The Venice Commission largely shares the critical assessments of problems in the Georgian court system that were made by civil society over the years, and emphasizes that such criticism should be taken seriously when assessing the context of judicial reforms.[4]
The Commission criticizes the non-inclusive, accelerated, and unsubstantiated adoption of legislative changes, as well as their content. The Venice Commission notes that the authors of the draft law failed to provide justification for the amendment’s accelerated adoption, legitimate objectives for its changes, or the necessity of the amendments.[5] Moreover, according to the Opinion, it is possible that increased authority of the High Council of Justice in the Georgian context can have a chilling effect on judges’ independence and freedom of expression.[6]
We believe that the Venice Commission’s Opinion, critical statements made by local and international actors, and the conditions outlined in the European Commission’s opinion, indicate the need for fundamental justice sector reforms. Such changes are critical considering the ongoing highly important processes associated with European integration, because the justice sector reforms are a key prerequisite for the success of these processes.
Considering all the above, we call on the Parliament of Georgia:
1. To acknowledge the dire state of the court system and express a firm political will to comply with the European Commission’s requirements;
2. To promptly amend the legislative framework deteriorated because of the changes of December 30, 2021;
To implement all justice system-related legislative processes with the broad involvement of the public and judges, and in close cooperation with the Ve
[1] The European Commission recommends to Council confirming Ukraine, Moldova and Georgia's perspective to become members of the EU and provides its opinion on granting them candidate status, Available at: https://bit.ly/3n8hviB.
[2] Opinion on Georgia's application for membership of the European Union, 17.06.2022, Available at: https://bit.ly/3ybjLvN.
[3] Opinion on the December 2021 amendments to the organic Law on Common Courts, adopted by the Venice Commission at its 131st Plenary Session (Venice, 17-18 June 2022), CDL-AD (2022)010-e Georgia, Available at: https://bit.ly/3tSfb3a