ხელისუფლების წარმომადგენლების განცხადებების საპასუხოდ რუსეთ-საქართველოს აგვისტოს ომთან დაკავშირებით
რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომიდან მეთერთმეტე წლისთავზე რუსეთის ფედერაცია ისევ აგრძლებს საქართველოს ტერიტორიის ოკუპაციას და უხეშად არღვევს ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ მხარეებს შორის მიღწეულ შეთანხმებას. პარალელურად, საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ გრძელდება მავთულხლართებისა და საფორტიფიკაციო ნაგებობების აღმართვა, მშვიდობიანი მოსახლეობისთვის თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვა, მათი მოტაცება, წამება და  მკვლელობები.
სამწუხაროა, რომ აღნიშნულის მიუხედავად საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლები ვიწრო პარტიულ ხედვებს სახელმწიფოს ინტერესებზე წინ აყენებენ და აგრძელებენ ისეთი განცხადებების გაკეთებას, რომლითაც ომის დაწყებაში საქართველოს წინა ხელისუფლებას ადანაშაულებენ. ამ გზით ისინი იზიარებენ ოკუპანტი სახელმწიფოს პრეზიდენტის, პუტინის პოზიციებს და ემსახურებიან რუსული დეზინფორმაციის გავრცელებას.
გასათვალისწინებელია, რომ ტალიავინის დასკვნის მიხედვით რუსული სამხედრო ოპერაციის ოფიცალურ დაწყებამდე ცხინვალის რეგიონში უკვე შემოსული იყვნენ რუსული არმიის შენაერთები, რომლებიც არ სარგებლობდნენ სამშვიდობო ძალების მანდატით, ხოლო 2008 წლის მაისში რუსეთის ფედერაციამ აფხაზეთში სარკინიგზო ჯარების დანაყოფი შეიყვანა. რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმერ პუტინის განცხადებით საქართველოს წინააღმდეგ ომის გეგმა რუსეთის გენერალურმა შტაბმა 2006 წელს შეიმუშავა.
სამოქალაქო საზოგადოების კოალიცია “ევრო-ატლანტიკური საქართველოსთვის” წარმომადგენლები მკაცრად ვგმობთ საქართველო-რუსეთის ომის მეთერთმეტე წლისთავზე საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ გაკეთებულ განცხადებებს. მოვუწოდებთ მათ თავი შეიკავონ ისეთი პოზიციის დაფიქსირებისგან, რომელიც საფრთხეს უქმნის საქართველოს სახელმწიფოებრიობას, სუვერენიტეტს, ტერიტორიულ მთლიანობას და რუსეთის ინტერესებს ემსახურება.

On the eleventh anniversary of the Russian-Georgian war in 2008, the Russian Federation continues to occupy Georgian territory and grossly violate the ceasefire agreement signed by the two countries. Construction of barbed wire fences and fortifications, restriction of free movement of civilians, their abduction, torture and killings continue along the occupation line.
Despite these circumstances, representatives of the government of Georgia continue to place their party interests above those of the state by issuing statements accusing Georgia's previous government of starting the war. In this way, they share the position held by Putin, president of the occupying state, and strengthen Russian disinformation.
According to the Tagliavini Report, prior to the official launch of the Russian military operation, Russian troops had already entered the Tskhinvali region without the mandate of a peacekeeping force. The Russian Federation also deployed railway troops to Abkhazia as early as May 2008. According to Russian President Vladimir Putin, the plan of war against Georgia was drafted by the Russian General Staff in 2006.
We, members of the civil society Coalition for a Euro-Atlantic Georgia, strongly condemn the statements made by Georgian government representatives regarding the eleventh anniversary of the Russian-Georgian war. We call on them to refrain from voicing positions that serve Russia's interests and threaten Georgia's statehood, sovereignty, and territorial integrity.