კოალიცია დამოუკიდებელ ინსპექტორს გენდერული შევიწროების შემთხვევების შესწავლისკენ მოუწოდებს
კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის შეშფოთებას გამოთქვამს საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს სხდომებზე სქესის ნიშნით დისკრიმინაციის შემცველი გამონათქვამების გახშირებისა და გენდერული უთანასწორობის ატმოსფეროს გაძლიერების გამო, რაც საბჭოში განსხვავებული აზრის ჩახშობის მიზანს ემსახურება.
2018 წლის 26 მარტის სხდომაზე საბჭოს მოსამართლე მამაკაცმა წევრებმა, არამოსამართლე წევრის - ნაზი ჯანეზაშვილის მიმართ განაცხადეს, რომ იგი იტყუებოდა, მასთან საუბარი არ შეიძლებოდა და მისი მოსმენა არ შეიძლებოდა. რაც დასრულდა საბჭოს მოსამართლე წევრის სერგო მეთოფიშვილის მიერ, ნაზი ჯანეზაშვილის მიმართ გაკეთებული მიმართვით, რომ ნაზის შესაძლოა მართავდეს მისი მეუღლე დავით გამისონია.
მიუხედავად იმისა, რომ საბჭოს თავჯდომარე ნინო გვენეტაძე შეეცადა არაკორექტული მიმართვების აღკვეთას ნაზი ჯანეზაშვილის მიმართ, საბჭოს მსვლელობისას გამოიკვეთა, რომ იგი თავადაც გრძნობდა თავს იზოლირებულად საბჭოს მიერ წარმართულ სასამართლო რეფორმის სამოქმედო გეგმის სამუშაო ჯგუფების მუშაობის პროცესში და მას თავად, აღნიშნულ ჯგუფებში მუშაობა შეეზღუდა მისი დამოკიდებულებების გამო, არასამთავრობო სექტორის ჩართვასთან დაკავშირებით.
როგორც საბჭოს სხდომებზე, ასევე მედია სივრცეში, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს კაცი წევრების მიერ საბჭოს ქალი წევრების მიმართ კრიტიკის გამოხატვა, არაეთიკური და გენდერული სტერეოტიპებით განპირობებული შინაარსით, პრაქტიკად იქცა, რაც ღირსების შემლახველია და ქმნის მტრულ გარემოს ქალი წევრებისთვის. კერძოდ: იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრმა დიმიტრი გვრიტიშვილმა ტელეკომპანია „იბერიის“ ეთერში განაცხადა, რომ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მამაკაცი წევრებისთვის ქალბატონებთან ოპონირების რეჟიმი მისთვის არაკომფორტულია.
მიგვაჩნია, რომ საბჭოს მოსამართლე წევრების მიერ საბჭოს ქალი წევრების, მიმართ გამოხატული გენდერული დისკრიმინაციის შინაარსის შემცველი განცხადებები, ქმნის მტრულ სამუშაო გარემოს ქალებისთვის. მტრული სამუშაო გარემოს შექმნა და სქესის ნიშნით დისკრიმინაციული მიმართვები, ადამიანის უფლებების საერთაშორისო სტანდარტის მიხედვით წარმოადგენს გენდერული შევიწროების ფორმას. იგი ზღუდავს ქალთა ეფექტურ მონაწილეობას სამუშაო ადგილებზე, წარმართავს რა პროცესს დამამცირებელი და ღირსების შემლახველი მიდგომებით.
კანონმდებლობის შესაბამისად1, მოსამართლის დისციპლინური პასუხისმგებლობის საფუძველს წარმოადგენს სამოსამართლო ეთიკის ნორმების დარღვევა. ხოლო, სამოსამართლო ეთიკის წესების თანახმად, მოსამართლე უნდა უფრთხილდებოდეს მართლმსაჯულების პრესტიჟს და სასამართლო შენობაში თუ მის გარეთ არ იქცეოდეს სასამართლოს ავტორიტეტისა და მოსამართლის თანამდებობისათვის შეუფერებლად2. ამავე დროს, მოსამართლემ თავის განცხადებაში უნდა გამოიჩინოს სათანადო კორექტულობა, არ გამოიყენოს შეურაცხმყოფელი, დამამცირებელი სიტყვები და გამოთქმები ან დისკრიმინაციული ტერმინოლოგია. ამასთან, მოსამართლემ სასამართლო მოხელესაც უნდა ურჩიოს თავი შეიკავოს ამგვარი განცხადების გაკეთებისაგან.3
კოალიციის მოსაზრებით, სასამართლო კორპუსის წარმომადგენელთა მხრიდან გენდერული დისკრიმინაციის შემცველი ქცევის და დამოკიდებულების სისტემატიური გამოვლენა საჭიროებს ინდივიდუალურ შესწავლას და ადეკვატურ რეაგირებას.
კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის მოუწოდებს საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს დამოუკიდებელ ინსპექტორს, „საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობისა და დისციპლინური სამართალწარმოების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლის თანახმად, დაიწყოს საბჭოს კონკრეტული მოსამართლე წევრების მიმართ დისციპლინური სამართალწარმოება;
კოალიცია ასევე მოუწოდებს საბჭოს თითოეულ წევრს, თავი შეიკავონ ისეთი ქმედებებისგან, რომელიც ქმნის საბჭოს ქალი წევრებისათვის არახელსაყრელ და მტრულ სამუშაო გარემოს და აჩენს ქალთა მიმართ დისკრიმინაციული მოპყრობის ნიშნებს.
საქართველოს კანონი „საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობისა და დისციპლინური სამართალწარმოების შესახებ“

The Coalition Calls on the Independent Inspector to Study Cases of Gender -Based Harassment
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary is concerned about the increasing frequency of statements that are discriminatory based on gender and the increasingly unequal atmosphere, which is directed towards crushing dissent. At the March 26, 2018 session of the High Council of Justice (HCOJ), male judge members stated that their female non-judge colleague, Nazi Janezashvili was lying, that it was impossible to talk to her, and impossible to listen to her. This culminated with the HCOJ judge-member Sergo Metopishvili stating that Nazi may be controlled by her husband, Davit Gamisonia.
HCOJ Chair Nino Gvenetadze attempted to curtail the offensive directed towards Nazi Janezashvili. However, in the course of the session it became clear that Judge Gvenetadze herself felt isolated during the work of the working groups on the judicial reform action plan, which is directed by the HCOJ, and her own participation in the working groups was restricted because of her position regarding the inclusion of civil society in this process.
Unethical criticism of the female members by the male members of the HCOJ during the sessions and in the media, loaded with gender stereotypes, has become standard practice. This degrades the female members of the Council and creates a hostile environment for them. Specifically, HCOJ member Dimitri Gvritishvili stated on TV Iberia that is it uncomfortable for him that the male members of the HCOJ have to argue with ladies.
We believe that such gender discriminatory statements by the judge members directed towards the HCOJ female members create a hostile work environment for women. A hostile work environment and statements that are discriminatory based on gender are forms of gender-based harassment, according to international human rights standards. They limit women’s effective participation at the workplace, given that the process is humiliating and degrading.
According to Georgian legislation1, violation of judicial ethics rules is a ground for judicial discipline. According to judicial ethics rules, judges must care for the prestige of the judiciary and should not behave in manner inappropriate for the authority of the court and the office of a judge, both inside and outside of the court2. At the same time, a judge must show due decorum, not use offensive, degrading words and expressions or discriminatory terminology. Additionally, a judge must advise court personnel to refrain from such statements3. The Coalition believes that the actions and systematically expressed approaches of the representatives of judicial corps that are discriminatory based on gender merit individual study and adequate reaction.
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary calls on the Independent Inspector of the High Council of Justice to commence disciplinary proceedings against specific members of the HCOJ, in accordance with Article 6 of the Law on Disciplinary Liability of Judges of Common Courts of Georgia and Disciplinary Proceedings.
The Coalition also calls on each member of the HCOJ to refrain from actions that establish an unfavorable and hostile work environment for the female members of the HCOJ and have signs of discrimination against women.
1Law of Georgia on Disciplinary Liability of Judges of Common Courts of Georgia and Disciplinary Proceedings