კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“ მოსამართლეთა კონფერენციის დანიშვნას ეხმაურება
კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“ არსებულ ვითარებაშიმოსამართლეთა კონფერენციაზე იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს მოსამართლე წევრის/წევრების არჩევასგაუმართლებლად მიიჩნევს.
მოსამართლეთა XXX კონფერენციის ჩატარება 2021 წლის 31 ოქტომბერს იგეგმება.[1] დღის წესრიგისმიხედვით, კონფერენციამ საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მოსამართლე წევრი/წევრები უნდააირჩიოს. აღსანიშნავია, რომ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არც ერთ მოსამართლე წევრსუფლებამოსილების ვადა არ ამოწურვია, ხოლო უფლებამოსილების ვადამდე ადრე შეწყვეტის შესახებინფორმაცია საჯარო არ გამხდარა. შესაბამისად, დღემდე უცნობია, საბჭოს რომელი წევრი ტოვებსშემადგენლობას და რა საფუძვლით. ასევე უცნობია ახალი წევრის კანდიდატების თაობაზე.
იუსტიციის უმაღლესი საბჭო, რომელიც საერთო სასამართლოების სისტემის დამოუკიდებლობის დაეფექტიანობის გარანტი უნდა იყოს, წლებია, ხელისუფლებასთან ერთად, თავად იქცა მართლმსაჯულებისდამაზიანებელ ერთ-ერთ მთავარ აქტორად. სისტემაში არსებული გავლენიანი მოსამართლეთა ჯგუფი, სწორედ საბჭოს მეშვეობით ინარჩუნებს ძალაუფლებას.[2] შესაბამისად, საბჭოს მოსამართლე წევრებისარჩევნები სასამართლოს შიგნით არსებული არაფორმალური მართვის კულტურის შეცვლისათვისგანსაკუთრებული მნიშვნელობის მატარებელია.
სათანადო საზოგადოებრივი და პოლიტიკური ძალისხმევის პარალელურად, ინდივიდუალურმოსამართლეთა რეალური გააქტიურების შემთხვევაში, სწორედ იუსტიციის უმაღლესი საბჭო შეიძლებაგახდეს სისტემის განახლებისა და რეალური რეფორმის მნიშვნელოვანი ხელშემწყობი. ამიტომგანსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს იმას, რომ საბჭოს მოსამართლე და არამოსამართლე წევრები მაღალიპროფესიული და პოლიტიკური კონსენსუსის საფუძველზე აირჩეოდნენ. სამწუხაროდ, წლებისგანმავლობაში, ამ პროცესზე დაკვირვება საპირისპიროს აჩვენებს. შედეგად, საბჭოს შემადგენლობაში, როგორც წესი, მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფის ლიდერები ან მათთან დაახლოებული პირები ხვდებიან.
19 აპრილის შეთანხმების[3] გაფორმების პარალელურად, 4 მოსამართლე და 5 არამოსამართლე წევრისუფლებამოსილების ვადის ამოწურვის ფონზე, საბჭოს შემადგენლობის ფაქტობრივი განახლებისმოლოდინი არსებობდა. თუმცა, 2021 წლის მაისში მოსამართლეთა კონფერენციამ 4 მოსამართლე წევრიაირჩია,[4] მოგვიანებით, „ქართულმა ოცნებამ” ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე უარი განაცხადა საბჭოსარამოსამართლე წევრების საპარლამენტო ოპოზიციასთან კონსენსუსის საფუძველზე დანიშვნაზე. შედეგად დაახლოებით 5 თვეა იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში საკანონმდებლო ორგანოს წარმომადგენელიარ ჰყავს, რაც წინააღმდეგობაშია ხელისუფლების დანაწილების არსებულ კონსტიტუციურ ლოგიკასთან დამნიშვნელოვნად აზიანებს მართლმსაჯულების ინსტიტუტების სანდოობას.
იმ ფონზე, როდესაც საბჭოს შემადგენლობა და წევრების შერჩევის პროცედურა გადახედვას საჭიროებს, ასევე არსებობს არამოსამართლე წევრის 5 ვაკანტური პოზიცია, სასამართლო სისტემაში არსებულიგავლენიანი ჯგუფისათვის გარანტირებული ხმის ფლობა განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს.  ასეთვითარებაში მოსამართლეთა კონფერენციის დანიშვნა ქმნის საფუძვლიან ეჭვს, რომ სასამართლოსისტემაში არსებული გავლენიანი ჯგუფი ქვეყანაში არსებული მწვავე პოლიტიკური კრიზისის ფონზე, როდესაც საზოგადოებრივი ინტერესი სასამართლო სისტემიდან სხვა საკითხებზეა მიმართული, ძალაუფლების განმტკიცების სურვილით ცდილობს ნაჩქარევად, რეფორმების არარსებობის პირობებშიმიიღოს ეს მნიშვნელოვანი და სტრატეგიული გადაწყვეტილება.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, კოალიცია მოუწოდებს:
• საერთო სასამართლოების მოსამართლეებს:
• თავი შეიკავონ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მოსამართლე წევრების არჩევისგან, ვიდრე არგანხორციელდება საბჭოს დაკომპლექტების წესის ცვლილება იმგვარად, რომუზრუნველყოფილი იქნეს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების არჩევის პროცესისგამჭვირვალე და სამართლიან გარემოში ჩატარება;
• საქართველოს პარლამენტს:
• დროულად დაიწყოს მართლმსაჯულების ფუნდამენტურ რეფორმაზე მუშაობა, მათ შორის, უმოკლეს ვადებში უზრუნველყოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არამოსამართლე წევრებისდანიშვნა ფართო პოლიტიკური კონსენსუსის საფუძველზე;
• იმისათვის, რომ რეფორმა განხორციელდეს სწორი მიმართულებით და არ განმეორდესწარსულში დაშვებული შეცდომები, შექმნას სამუშაო ფორმატი, რომელშიც მონაწილეობისშესაძლებლობა ექნებათ დაინტერესებულ სამოქალაქო ორგანიზაციებს, პროფესიულ დააკადემიურ ჯგუფებს, სახალხო დამცველს და საერთაშორისო პარტნიორებს დაგანხორციელდეს სასამართლო რეფორმის ტალღების და მათი შედეგების ჯეროვანიშეფასება.
[1] საქართველოს მოსამართლეთა XXX კონფერენცია, 23/10/2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3Gy9VXg
[2] კოალიცია პარლამენტს მართლმსაჯულების რეფორმაზე მუშაობის დაწყებისკენ მოუწოდებს, კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“, 18 მაისი 2021, ხელმისაწვდომია:  https://bit.ly/3nEAgKe
[3] სამომავლო გზა საქართველოსთვის, შეთანხმების სრული ტექსტი ხელმისაწვდომია შემდეგ მისამართზე: https://bit.ly/3COYAA7
[4] ხელისუფლების უმოქმედობა კლანის მხარდაჭერის დემონსტირებაა, 28 მაისი 2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3f4ylLA

The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary Reacts to the Planned Judicial Conference
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary believes that in the current situation, the election of a judge member/s of the High Council of Justice by the Judicial Conference is unjustified.
The XXX Conference of Judges is scheduled for October 31, 2021.[1] According to the agenda, the Conference should elect a judge member/members of the High Council of Justice of Georgia (HCOJ). It should be noted that none of the HCOJ members’ term has expired, and no information on the early termination of a member’s term has been made public. Consequently, it is still unknown which member is leaving the Council and for what reasons.
The High Council of Justice, which is supposed to guarantee the independence and   efficiency of common courts, for years, along with the government, has become one of the main actors undermining justice. The Council is the body allowing the group of influential judges to maintain its power.[2] Consequently, the election of judge members of the Council is of particular importance for changing the culture of informal governance in the court system.
In parallel with proper public and political efforts, if individual judges undertake real actions, the High Council of Justice can drive the renewal of the system and facilitate a fundamental reform. It is therefore of particular importance that both judge and non-judge members of the Council are elected on the basis of a high professional and political consensus. Unfortunately, over the years, the observation of this process has shown the opposite trend. Consequently, as a rule, the leaders of the influential group of judges and individuals associated with them become the members of the Council.
The signing of the April 19 agreement[3] and the expiration of the terms of four judge and five non-judge members created an expectation of an actual renewal of the Council’s composition. However, in May 2021, the Judicial Conference elected four judge members.[4] Later, without providing any justification, the Georgian Dream refused to appoint non-judge members of the Council based on a consensus with the parliamentary opposition. As a result, for about five months there have been no appointees of the legislative body in the High Council of Justice. This contradicts the constitutional logic of the separation of powers and significantly undermines the credibility of the justice institutions.
Given the need for the reconsideration of the composition of the Council and the procedure for selecting its members, and the presence of five vacancies to be filled by non-judge members, a guaranteed vote gains particular importance for the influential group of judges. Holding a judicial conference in this situation raises reasonable doubts that the influential group, guided by the desire to consolidate power, is trying to make this important and strategic decision in the absence of reforms. The group is using the cover of the severe political crisis, directing the public interest away from the problems of the court system.
In view of all of the above, the Coalition calls on:
judges of common courts:
• To refrain from electing judge members of the High Council of Justice until the rules of composition of the Council are modified in a way that ensures the election of the members of the High Council of Justice in a transparent and fair environment.
• To promptly start working on the fundamental justice reform, by, inter alia, ensuring the appointment of non-judge members of the High Council of Justice on the basis of a broad political consensus.
• For implementing the reform in the right direction and avoiding mistakes made in the past, to create a working format in which interested civil society organizations, professional and academic groups, the Public Defender, and international partners will have the opportunity to participate. This group should adequately assess the Waves of Judicial Reforms and their impact.
[1] XXX Conference of Judges of Georgia, 23/10/2021. Available at: https://bit.ly/3Gy9VXg
[2] The Coalition Calls on the Parliament to Start Working on Justice Reform, The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary, 18 May 2021. Available at:https://bit.ly/3nEAgKe
[3] ‘A way ahead for Georgia’. Proposal by President of the European Council Charles Michel to the representatives of Georgian political parties. Available at: https://t.ly/7jKz