კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს მიმართავს
2013 წლის 12 ნოემბერს საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს სხდომაზე ერთ-ერთ საკითხად განიხილებოდა უზენაესი სასამართლოს ყოფილი მოსამართლის, ლალი ლაზარაშვილის, განცხადება. იგი უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარესა და პლენუმის წევრებს ადანაშაულებდა 2010 წელს მისი, როგორც მოსამართლის, დამოუკიდებლობის ხელყოფასა და თანამდებობის დატოვების იძულებაში, რაც გამოიხატებოდა: უზენაესი სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა პალატაში მისი ნების საწინააღმდეგოდ გადაყვანაში, მის მიმართ თანამდებობის დატოვების მოთხოვნით არაერთხელ განხორციელებულ ზეწოლასა და სამოსამართლო საქმიანობის განხორციელებისას პირდაპირ ჩარევაში.
მიუხედავად იმისა, რომ ზემოთ ხსენებული ქმედებები შეიცავს დისციპლინური, სისხლისამართლებრივი და კონსტიტუციური ნორმების დარღვევის ნიშნებს, იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ 2013 წლის 12 ნოემბრის სხდომაზე რეაგირება არ მოახდინა. საბჭომ არ იმსჯელა უზენაესი სასამართლოს კონკრეტული მოსამართლეების მიმართ დისციპლინური სამართალწარმოების დაწყების შესაძლებლობასა ან/და საგამოძიებო ორგანოებისთვის განცხადების გადაგზავნაზე. გარდა ამისა, საბჭომ საერთოდ უარი თქვა ლაზარაშვილის მიერ ექვსი მოსამართლე წევრის მიმართ აცილების საკითხის განხილვაზე, მაშინ, როდესაც მოქმედი საბჭოს რამდენიმე წევრი 2010 წელს უზენაესი სასამართლოს პლენუმის წევრების რანგში მონაწილეობდა ლაზარაშვილის სისხლის სამართლის პალატაში გადაყვანის შესახებ გადაწყვეტილების მიღებაში, ხოლო ერთი - ჩართული იყო ლაზარაშვილის მიმართ მიმდინარე დისციპლინური დევნის საქმეში.
ლაზარაშვილის საქმის განხილვამ გამოავლინა, რომ საბჭოს მუშაობა დიდწილად წევრთა სუბიექტურ, არათანმიმდევრულ ინტერპრეტაციებსა და ურთიერთშეთანხმებებზეა დამოკიდებული, რაც ხშირად არ შეესაბამება სამართლებრივი სახელმწიფოს პრინციპებს და სახიფათოა მართლმსაჯულების ინტერესებისთვის.
ზემოთ ხსენებული საქმე, ერთ-ერთი ნათელი გამოვლინებაა იმ ხარვეზებისა, რაც საბჭოს საქმიანობაში შეინიშნება, კერძოდ:
• საკითხის განხილვის/წარმოების ჩატარების წესი;
• ინტერესთა კონფლიქტის რეგულირება;
• საბჭოს გადაწყვეტილებების დასაბუთებულობა;
• საბჭოს გადაწყვეტილებათა გასაჩივრების წესი;
• საბჭოს დღის წესრიგის შედგენა და დღის წესრიგში საკითხების გათვალისწინება და სხვა.
ამას გარდა, საბჭოს მუშაობის პრაქტიკამ ცხადყო, რომ პრობლემურია სხდომების გაშუქების საკითხი. მიუხედავად იმისა, რომ საბჭოს სხდომები ღიაა, ხშირად ჟურნალისტებს ეკრძალებათ ვიდეო გადაღება ან შეხვედრის დასაწყისში რამდენიმე წუთით დაიშვებიან. ამასთან, უცნობია თუ როგორ ხდება გადაწყვეტილების მიღება ვიდეო გადაღების შეზღუდვის დაწესების თაობაზე, ვინაიდან ამ საკითხზე კენჭისყრა არ ხდება.
ყოველივე აღნიშნულის გათვალისწინებით, აუცილებელია საბჭოს საქმიანობის რეგლამენტირებაზე დროულად დაიწყოს მუშაობა. ამასთან, განსაკუთრებით მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია, რომ საბჭო თავად იყოს ამ პროცესის ინიციატორი და საკანონმდებლო ორგანომ შექმნას შესაბამისი სამართლებრივი მექანიზმი, რაც დაარეგულირებს ამჟამად საბჭოს წევრების კეთილ ნებაზე დამოკიდებულ საკითხებს.
კოალიცია მოუწოდებს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს, მისი კონსტიტუციური ფუნქციებიდან გამომდინარე, ეფექტურად უზრუნველყოს საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული სამართლებრივი მექანიზმებისა და ბერკეტების გამოყენება და ჯანსაღი, პოლიტიკური თუ ვიწრო ჯგუფური ინტერესებისგან დისტანცირებული, პრინციპული მიდგომებით განახორციელოს კანონით დაკისრებული ფუნქციები.

Coalition for an Independent and Transparent Judiciary Appeals to High Council of Justice
On November 12, 2013, one of the issues on the agenda of a sitting of the High Council of Justice of Georgia was a statement of the former Supreme Court judge, Lali Lazarashvili. In this statement, Lazarashvili accused the Chairman of Supreme Court and members of Plenum of infringing her judicial independence and forcing her to leave the job in May 2010. This, according to the statement, was expressed in transferring Lazarashvili to the Chamber of Criminal Cases of the Supreme Court against her will, repeatedly exerting pressure on her with the demand that she leaves the position and directly interfering with her judicial activity.
Even though the above mentioned actions contain signs of breaching disciplinary, criminal and constitutional norms, the High Council of Justice left this statement without reaction. At its sitting on November 12, 2013, the Council did not discuss a possibility of instituting disciplinary proceeding against concrete judges or/and forwarding the statement to investigative bodies. Moreover, the Council refused to consider the Lazarashvili’s demand concerning the recusation of six member judges although several incumbent members of the Council participated, as members of Plenum of Supreme Council, in taking a decision on the transfer of Lazarashvili to the Chamber of Criminal Cases, whilst one of them was involved in a disciplinary prosecution against Lazarashvili.
The consideration of Lazarashvili’s case revealed that the activity of the Council largely depends on subjective, inconsistent interpretations of its members and agreements among them, which often run counter to principles of legal state and jeopardize interests of justice.
The above mentioned case clearly indicates about shortcomings in the activity of the Council, namely:
The rule of conducting the consideration of issue;
Regulation of conflict of interests;
Substantiation of decisions of the Council;
The rule of appeal of Council’s decisions;
The rule of drawing up an agenda of the Council and putting issues on the agenda, et cetera.
The practice of the Council’s activity has also shown that media coverage of sittings is a problematic issue. Even though Council sittings are open, journalists are often prohibited to take video recording or are allowed for only several minutes at the beginning of a sitting. Moreover, it is not clear how the Council arrives at a decision of restricting video recording because this issue is not put to vote.
Considering all the above said, we deem it necessary that the work on regulating the activity of the Council starts timely. Moreover, we believe that it is especially important that this process is initiated by the Council itself whilst the legislative body creates corresponding legal mechanism to regulate the issues which now depend on a good will of Council members.
The Coalition calls on the High Council of Justice to ensure efficient use of legal mechanisms and levers envisaged by the Constitution of Georgia and to fulfill its constitutional functions in accordance with healthy and principled attitudes which are free from political or narrow group interests.