კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის მოსამართლეთა კონკურსს აფასებს
კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის ეხმიანება იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში მოსამართლეთა 65 ვაკანტური ადგილის დასაკავებლად გამოცხადებულ კონკურსს. ამ ეტაპისთვის დასრულებულია გასაუბრება ყველა კანდიდატთან, საბჭოს გადაწყვეტილებები შერჩეულ კანდიდატებთან დაკავშირებით საზოგადოებისთვის მოგვიანებით გახდება ცნობილი.
კოალიციის შეფასებით, აღნიშნულმა გასაუბრებებმა კიდევ ერთხელ წარმოაჩინა მოსამართლეთა შერჩევა-დანიშვნის არსებული სისტემის ხარვეზიანობა და სისტემური პრობლემები, რაც ამ მიმართულებით არსებობს როგორც საკანონმდებლო დონეზე, ასევე პრაქტიკაში. ამასთან, კოალიცია უარყოფითად აფასებს იმ გარემოებას, რომ იუსტიციის უმაღლესი საბჭო არ დაელოდა ორი უმნიშვნელოვანესი კონსტიტუციური ორგანოს - საქართველოს პარლამენტისა და საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებებს მოსამართლეთა შერჩევა-დანიშვნის წესთან დაკავშირებით და შემჭიდროებულ ვადებში, დადგენილი პროცედურის სათანადოდ დაცვის გარეშე, ჩაატარა კონკურსი.
კოალიცია განსაკუთრებით უარყოფითად აფასებს გასაუბრებების დროს გამოვლენილ შემდეგ პრობლემებს:
კანდიდატების უმრავლესობის ცოდნა და მგრძნობელობა ადამიანის უფლებებთან დაკავშირებულ საკითხებზე იყო არადამაკმაყოფილებლად დაბალი;
გასაუბრებების შინაარსი და ფორმატი არ ტოვებდა შთაბეჭდილებას, რომ მათ რეალურ მიზანს კანდიდატების დადგენილ კრიტერიუმებთან შესაბამისობის შემოწმება წარმოადგენდა;
არასტრუქტურირებული გასაუბრებები, განსხვავებული მნიშვნელობის კითხვების დასმა კანდიდატებს არათანაბარ მდგომარეობაში აყენებდა;
რიგ შემთხვევებში დასმული იყო მიმთითებელი ხასიათის, ამასთანავე, არაეთიკური კითხვები;
პირველად, ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში, დაიხურა რამდენიმე კანდიდატთან გასაუბრება;
მართალია ამ კონკრეტული გასაუბრების დროს მოხდა ინტერესთა კონფლიქტის აცილება საბჭოს კონკრეტული წევრების მიერ ინდივიდუალურად მიღებული გადაწყვეტილებების ხარჯზე, თუმცა ეს საკითხი კვლავ საჭიროებს სისტემურ გადაწყვეტას საკანონმდებლო დონეზე.
საქართველოს პარლამენტის და საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მიერ სასამართლო სისტემის რეფორმის დაუსაბუთებელი დაყოვნება, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ სასამართლო სისტემის რეფორმირების პროცესის უგულებელყოფა და მოსამართლეთა შერჩევის პროცესის დაჩქარებულად წარმართვა ვერ უზრუნველყოფს მოსამართლეთა ობიექტურად და დამსახურების პრინციპის დაცვით, პროფესიონალი მოსამართლეების შერჩევას, უარყოფითად აისახება სასამართლო სისტემის მიმართ საზოგადოების ნდობაზე, სასამართლოს დამოუკიდებლობასა და მიუკერძოებლობაზე, რაც ეწინააღმდეგება მართლმსაჯულების ინტერესებს.
მოსამართლეობის კანდიდატებთან გასაუბრების ზოგიერთი მაგალითი
საბჭოს წევრი - ლგბტ რას ნიშნავს?
იუსტიციის უმაღლესი სკოლის კურსდამთავრებული კონკურსანტი - ორგანიზაციას.
საბჭოს წევრი - სამოსამართლო ეთიკა რას გულისხმობს?
იუსტიციის უმაღლესი სკოლის კურსდამთავრებული კონკურსანტი - მუნდირის ერთგულებას.
იუსტიციის საბჭოს - როგორ გესმით ნორმათა კოლიზია.
პასუხი - ვერ უპასუხა.
საბჭოს წევრი - ლგბტ თემი როგორ გესმით?
კონკურსში მონაწილე ყოფილი მოსამართლე - სქესობრივად ავადმყოფი ხალხის ზედმეტი პოპულარიზაცია ხდება.
საბჭოს წევრის თანმდევი კითხვა - თუ თქვენ მოგიწიათ ამ ტიპის საქმის განხილვა, თუ იქნებით მიუკერძოებელი? მაგალითად, ლესბოსელ წყვილს თუ აქვს უფლება შვილი ყავდეს?
ამავე კანდიდატის პასუხი - არა, ვინაიდან შვილიც იმნაირი გამოვა.
საბჭოს წევრი - თქვენი მოტივაცია, რატომ გინდათ მოსამართლედ მუშაობა?
კონკურსში მონაწილე სასამართლოს მოქმედი თავმჯდომარე - მაღალი ხელფასია და შესაბამისად ოჯახი უზრუნველყოფილი მყავს. თან, ჩემი თავი ვიპოვე ამ პროფესიაში.
საბჭოს წევრი ამავე კანდიდატს - სამოქალაქო კოდექსის კონკრეტულ მუხლთან დაკავშირებით ეკითხება მოსაზრებას.
ამავე კანდიდატის პასუხი - კონკრეტულ მუხლს არ ვიცნობ და შესაბამისად ამ კითხვაზე პასუხს ვერ გაგცემთ.
მოსამართლეობის კანდიდატებთან გასაუბრებების ეტაპზე შემდეგი ხასიათის პრობლემები გამოიკვეთა:
გასაუბრებები ჩატარდა დაჩქარებულად, ხარვეზიანი წესის პირობებში
როგორც საზოგადოებისთვისაა ცნობილი, სახელმწიფოში მიმდინარეობს მოსამართლეთა შერჩევა/დანიშვნის პროცესის საკანონმდებლო რეფორმა, რაც სახელმწიფოს მხრიდან შერჩევა-დანიშვნის მოქმედი წესის ხარვეზიანობის აღიარებას წარმოადგენს. აღნიშნული კანონპროექტი პარლამენტმა ორი მოსმენით უკვე მიიღო. ამის პარალელურად, მოსამართლეთა შერჩევა/დანიშვნის მოქმედი წესის კონსტიტუციურობის საკითხზე საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო მსჯელობს. სასამართლომ 14 ივნისს არსებითად იმსჯელა წარდგენილ სარჩელზე, საქმის განხილვა დასრულებულია და საზოგადოება სასამართლო გადაწყვეტილების მოლოდინშია. მიუხედავად ამისა, იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ ისე ჩაატარა მოსამართლეთა კონკურსი, რომ არ დაელოდა ამ ორი უმნიშვნელოვანესი ინსტიტუტის მოსაზრებებს მოქმედ წესთან დაკავშირებით.
აღსანიშნავია ისიც, რომ საბჭოს ამგვარი მოქმედება პასუხისმგებლობისაგან არ ათავისუფლებს იუსტიციის სამინისტროსა და საქართველოს პარლამენტს სასამართლოს გაჭიანურებული რეფორმის გამო.
გასაუბრება ჩატარდა საბჭოს მიერ დადგენილი პროცედურის დარღვევით
მიუხედავად იმისა, რომ მოსამართლეთა შერჩევის დღეს მოქმედი წესი ხარვეზიანია და საჭიროებს ფუნდამენტურ გადახედვას, აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე კონკურსის დროს საბჭომ მის მიერ მიღებული წესიც კი არ დაიცვა. კერძოდ, „მოსამართლეთა კანდიდატების შერჩევის წესის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 2009 წლის 9 ოქტომბრის N1/308 გადაწყვეტილების თანახმად, გასაუბრებამდე საბჭო აწარმოებს ინფორმაციის მოძიებას კანდიდატებთან დაკავშირებით. ამ პროცესის დაწყებიდან არაუმეტს 30 სამუშაო დღისა ინფორმაციის მოძიების შედეგები წარედგინება საბჭოს. მნიშვნელოვანია ისიც, რომ ამ ეტაპზე, ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს უფლება აქვს საბჭოს მიაწოდოს ინფორმაცია მოსამართლეობის კანდიდატის შესახებ. ხოლო მოსამართლეობის კანდიდატს უფლება აქვს გასაუბრებამდე სულ მცირე 5 სამუშაო დღით ადრე გაეცნოს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში მის შესახებ არსებულ ინფორმაციას. ასევე საბჭოს თითოეული წევრი ვალდებულია მისთვის ინფორმაციის წარდგენიდან 15 კალენდარულ ვადაში სრულყოფილად შეისწავლოს არსებული ინფორმაცია და დოკუმენტები.
საბჭოს წევრების მიერ კანდიდატთა რაოდენობის შესახებ ინფორმაცია საბჭოს 2016 წლის 6 ივნისის სხდომაზე მიეწოდა, მოსამართლეობის კანდიდატების შესახებ მოკლე ბიოგრაფიული ცნობები გამოქვეყნდა 7 ივნისს, ხოლო 10 ივნისს უკვე გასაუბრებები დაინიშნა. შესაბამისად, კითხვის ნიშნის ქვეშ დგება, საერთოდ ჩატარდა თუ არა საბჭოში დადგენილი წესით გათვალისწინებული კანდიდატებთან დაკავშირებით ინფორმაციის მოძიების ეტაპი. აღსანიშნავია ისიც, რომ ასეთი დაჩქარებული ტემპის გამო, დაინტერესებულ პირებსაც წაერთვათ უფლება, საბჭოსთვის მიეწოდებინათ ინფორმაცია კანდიდატების შესახებ.
გასაუბრების შინაარსი არ ტოვებდა შთაბეჭდილებას, რომ ის ემსახურებოდა კანონმდებლობით განსაზღვრულ მიზნებს
გასაუბრება მოსამართლეობის კანდიდატთან უნდა ემსახურებოდეს კანდიდატების შესაბამისობის შეფასებას დადგენილ კრიტერიუმებთან. თუმცა, ჩატარებული გასაუბრებებისას დასმული კითხვების შინაარსი, სხვადასხვა კანდიდატებისთვის სხვადასხვა სირთულის და შინაარსის კითხვების დასმის პრაქტიკა, გასაუბრების ფორმატის შეუსაბამობა გასაუბრების მიზნებთან რიგ შემთხვევებში აშკარად ფორმალურ ხასიათს სძენს გასაუბრებებს და კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს მათ რეალურ დანიშნულებას.
არათანაბარი გარემო კანდიდატებისათვის
გასაუბრებები წარიმართა არასტრუქტურირებულად, ხშირად კანდიდატებს უსვამდნენ არსებითად განსხვავებული მნიშვნელობის კითხვებს, კანდიდატების ნაწილისთვის, საერთოდ არ დაუსვამთ პროფესიული კომპეტენციის შემოწმებისთვის საჭირო კითხვები. რიგ შემთხვევებში გაურკვეველი დარჩა მოსამართლეთა შერჩევის წესის შესახებ საბჭოს გადაწყვეტილებაში ჩამოთვლილი კონკრეტულად რომელი კრიტერიუმის შეფასებას ემსახურება საბჭოს წევრის მხრიდან დასმული ესა თუ ის კითხვა. ზოგიერთ კანდიდატთან მიმართებაში გასაუბრება წარიმართა მხოლოდ კონკრეტული გახმაურებული საქმეების ირგვლივ, მაშინ როცა სხვა, ასევე გახმაურებული საქმის მოსამართლეებისთვის ასეთი კითხვები საერთოდ არ დაუსვამთ.
ასეთი პრაქტიკა საბჭოს მხრიდან არათანმიმდევრულ მიდგომაზე მეტყველებს და ამასთან არათანაბარ მდგომარეობაში აყენებს კანდიდატებს.
შეკითხვების პრობლემური ფორმულირებები და შინაარსი
გასაუბრების დროს კანდიდატებს ეკითხებოდნენ მოსაზრებას არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და საზოგადოების მხრიდან სასამრთლოს „ზღვარგადასულ“ კრიტიკასთან დაკავშირებით. საბჭოს წევრის მხრიდან შეკითხვის მსგავსი ფორმულირება წარმოადგენდა მიმთითებელ კითხვას, რითიც კანდიდატებს ფაქტობრივად მიანიშნებდნენ შემფასებლებისთვის სასურველ პასუხს. შემფასებლების მხრიდან საკითხის ასე დასმა გასაუბრებებზე, ვფიქრობთ, არაეთიკური და არასამართლიანია კანდიდატების მიმართ.
ზოგიერთ შემთხვევაში მიუღებლად უნდა შეფასდეს თავად შეკითხვების შინაარსიც. მაგალითად, ერთ-ერთ სხდომაზე მოსამართლეობის კანდიდატს კითხეს, თუ როგორ გადაწყვეტდა ის საქმეს საბჭოს წევრების პოტენციურ სარჩელთან დაკავშირებით. იმის გათვალისწინებით, რომ ასეთი სარჩელის რეალურად წარდგენის შემთხვევაში არსებობს შესაძლებლობა აღნიშნული კანდიდატის განსახილველი იყოს დავა, არასწორად უნდა შეფასდეს კონკრეტულ საქმესთან დაკავშირებით მისთვის წინასწარ პოზიციის დაფიქსირების მოთხოვნა.
აღსანიშნავია რამდენიმე შემთხვევაც, როცა საბჭოს ერთ-ერთი წევრის (და არა თავმჯდომარის) მიერ გასაუბრება დასრულებულად გამოცხადდა, რამაც ფაქტობრივად წაართვა შესაძლებლობა საბჭოს სხვა წევრებს, სურვილის შემთხვევაში, დაესვათ კანდიდატებისთვის დამატებითი შეკითხვები.
ადამიანის უფლებების მიმართ მგრძნობელობის შემოწმების დაბალი სტანდარტი
დადებითად უნდა შეფასდეს ის ფაქტი, რომ გასაუბრებების პირველი სამი დღის განმავლობაში, იუსტიციის საბჭოს ზოგიერთი წევრი აქტიურად უსვამდა კანდიდატებს კითხვებს ადამიანის უფლებებთან, განსაკუთრებით, მარგინალიზებული ჯგუფების უფლებებთან დაკავშირებით. თუმცა, შემდგომ დღეებში ამგვარ კითხვებს საბჭოს წევრები აღარ სვამდნენ, შესაძლოა იმის გამოც, რომ საბჭოს ზოგიერთი წევრის მხრიდან შეიმჩნეოდა უკმაყოფილება აღნიშნული შინაარსის კითხვების დასმის გამო.
მართალია, ადამიანის უფლებების შესახებ დასმული კითხვები, როგორც წესი, იყო საბაზისო შინაარსის (მაგ.: რა არის ლგბტ, რა არის აბსოლუტური უფლება, რა არის სამართლიანი სასამართლოს კრიტერიუმები და სხვა.) და არ მოითხოვდა ანალიტიკურ შეფასებას თუ მსჯელობას, ამ კითხვებზე გაცემულმა პასუხებმა ცხადი გახადა, რომ კანდიდატების უმრავლესობის ცოდნა და მგრძნობელობა ადამიანის უფლებებთან დაკავშირებულ საკითხებზე იყო არადამაკმაყოფილებლად დაბალი.
ინტერესთა კონფლიქტი
დადებითად უნდა შეფასდეს ის გარემოება, რომ კონკურსში მონაწილე საბჭოს ორმა წევრმა, რომლებიც თავად იღებდნენ კონკურსში მონაწილეობას, გამოიყენა თვითაცილების მექანიზმი და არ დასწრებია იმ კანდიდატებთან გასაუბრებებს, რომლებიც კონკურსში მონაწილეობდნენ იმავე პოზიციებზე. საბჭოს წევრებმა აღნიშნეს, რომ ამ კანდიდატებთან და საკუთარ თავთან მიმართებაში კენჭისყრაში არ მიიღებენ მონაწილეობას. თუმცა, მიუხედავად საბჭოს ზოგიერთი წევრის მიერ ინდივიდუალურად გამოჩენილი პასუხისმგებლობისა, კვლავ პრობლემად რჩება ინტერესთა კონფლიქტის სისტემური მოგვარების საკითხი საბჭოს საქმიანობაში, რამაც შესაძლოა ეჭქვეშ დააყენოს საბჭოს მიერ მიღებული რიგი გადაწყვეტილებების დამოუკიდებლობა და მიუკეძოებლობა. ასევე, ძალიან მნიშვნელოვან ხარვეზად უნდა შეფასდეს ის ფაქტი, რომ საბჭოს წევრ კანდიდატებს გასაუბრებაზე ზუსტად იგივე კითხვები დაესმოდათ, რასაც ისინი თავად უსვამდნენ ხოლმე სხვა კანდიდატებს. შესაბამისად, საბჭოს წევრი კანდიდატებისთვის წინასწარ იყო ცნობილი რა კითხვებზე მოუწევდათ პასუხის გაცემა, რაც მათ სხვა კანდიდატებთან მიმართებით პრივილეგირებულ მდგომარეობაში აყენებდა.
გასაუბრებების ღიაობა
პირველად ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში, მოსამართლეობის რამდენიმე კანდიდატთან გასაუბრება დაიხურა. იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ დადგენილი წესი ითვალისწინებს მოსამართლეობის კანდიდატებთან გასაუბრებას დახურულ სხდომაზე, რაც მუდმივად არის საზოგადოებრივი კრიტიკის საგანი. მიუხედავად აღნიშნული წესისა, საბჭოს მიერ დამკვიდრებულია მოსამართლეობის კანდიდატებთან გასაუბრების ღია ფორმატში ჩატარების პრაქტიკა. თუმცა, დროთა განმავლობაში საბჭომ დაადგინა ახალი პრაქტიკა, როცა გასაუბრების დაწყებამდე, თითოეულ კანდიდატს დაესმის კითხვა იმის თაობაზე სურს თუ არა მას გასაუბრების საჯაროდ წარმართვა, რაზეც კანდიდატები წინა კონკურსების დროს, როგორც წესი თანხმობას აცხადებდნენ და შესაბამისად, გასაუბრებაც საჯაროდ ტარდებოდა. მიმდინარე კონკურსის დროს საბჭომ კვლავ გააგრძელა აღნიშნული პრაქტიკა, რამაც გამოიწვია ის, რომ მოსამართლეობის ოთხი კანდიდატისგან უარყოფითი პასუხის მიღების შემდეგ გასაუბრება დაიხურა. უნდა აღინიშნოს, რომ მიმდინარე კონკურსზე, წინა კონკურსებისაგან განსხვავებით, საბჭოს წევრები არა უბრალოდ ეკითხებოდნენ კანდიდატებს, სურდათ თუ არა მათ გასაუბრების გასაჯაროება, არამედ, აღნიშნულ საკითხზე კანდიდატის დადებითი პასუხის მიღების შემდეგ, დამატებით კითხვებს უსვამდნენ, რის შემდეგაც კანდიდატს უწევდა კვლავ დაფიქრებულიყო გასაუბრების გასაჯაროებაზე (მაგ.: გინდათ თქვენი გასაუბრება youtube-ზე აიტვირთოს ან ტელევიზიით გადაიცეს?). აღნიშნულით საბჭო განსაკუთრებულ და სრულიად არასაჭირო ძალისხმევას იჩენდა გასაუბრებების გასაჯაროების საწინააღმდეგოდ.
მოსამართლეობის კანდიდატებთან გასაუბრების ეტაპი არის მოსამართლეთა შერჩევა/დანიშვნის პროცესის ფაქტობრივად ერთადერთი ღია ნაწილი (საბჭოს წევრებს შორის მსჯელობა კანდიდატებთან მიმართებაში და კენჭისრყა დახურულია). გასაუბრებების ღიაობა ხელს უწყობს მოსამართლეთა შერჩევა/დანიშვნის პროცესში არსებული ხარვეზების გამოვლენას და გასაჯაროებას მათი შემდგომი აღმოფხვრის მიზნით. ასევე აღსანიშნავია, რომ გასაუბრების ღია სხდომაზე ჩატარება ემსახურება საბჭოს საქმიანობის უმნიშვნელოვანესი კომპონენტის - მოსამართლეთა შერჩევა - დანიშვნის შეფასების შესაძლებლობას, რაც ხელს შეუწყობს მართლმსაჯულების ხარისხის და სასამართლოსადმის საზოგადოების ნდობის ამაღლებას.

The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary evaluates the judicial selection competition
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary assesses the judicial selection competition announced by High Council of Justice to fill 65 vacant positions.  By now the interviews of all candidates have been completed. The Council’s decision with respect to selected candidates will be publicized later.
From the Coalition’s point of view, once again the interviews revealed the gaps and problems in the system of judicial selection and appointment process, which exist not only at the statutory level, but also in practice.  Moreover, the Coalition negatively assesses the fact that the High Council of Justice did not wait for the decisions of the two main constitutional institutions – the Parliament of Georgia and the Constitutional Court concerning the rules for judicial selection and appointment process.  The competition was held in haste, without following the established procedure.
The Coalition negatively assesses the following problems identified during the interviews:
- Knowledge and sensitivity of the majority of the candidates to the issues related to human rights was unsatisfactory;
- The content and the format of interviews appeared not to be aimed at checking whether the candidates corresponded to established criteria or not;
- Non-structured interviews and questions with different content placed candidates in unequal positions;
- In some instances, leading questions were asked.  There were several unethical questions too.
- For the first time during the last few years, interviews with several candidates were closed.
- It needs to be noted that during the interviews the conflict of interest was avoided due to the individual decisions of the specific members of the Council.  However this issue needs to be resolved at the legislative level.
- Unreasonable delays in judicial reform that can be attributed to the Parliament of Georgia and Ministry of Justice of Georgia, neglectful approach of the High Council of Justice to the process of reform and a haste with which it selects judges undermines objectivity and the merit-based nature of the process.  This undermines public trust in the judicial system, judicial independence, impartiality and quality of justice and goes
against the interests of the justice system.
The following problems were identified during the judicial candidate interviews
Interviews were conducted in haste and the regulations governing them were problematic
The public is aware of the ongoing legislative reform of the judicial selection and appointment process.  Initiation of this reform indicates the fact that the state recognizes shortcomings of the selection and appointment regulations. The Parliament of Georgia has already adopted the Third Wave legal drafts at the first and second readings.  In parallel with this process, Constitutional Court is considering whether the rule currently applied by High Council of Justice is in compliance with the Constitution. On June 14, 2016 the issue of constitutionality of the current rule for judicial selection and appointment was discussed in the main hearing at the Constitutional Court.  The hearings are now completed and the society is awaiting the decision.   Despite these circumstances, High Council of Justice carried out the judicial selection competition while ignoring the fact that the opinions of these two important institutions regarding the exiting rule would become known.
It also needs to be noted that the Council’s actions do not relieve Ministry of Justice and Parliament of Georgia of their respective shares of responsibility for delays related to the reform.
Interviews were carried out in violation of the procedures established by the Council
Despite the fact that the current rule for judicial selection is flawed and requires fundamental revision, it needs to be noted that the Council did not act in compliance with the rules that it had adopted.  More specifically, according to the High Council of Justice Decision #1/308 on the Introduction of Judicial Selection Rule from October 9, 2009, the Council carries out a background search prior to the interviews.  In 30 days or less the results of the background search are presented to the Council. At this stage any interested individual has a right to provide information on a judicial candidate to the Council.  A candidate has a right to familiarize herself with the information at Council’s disposal in not less than 5 days prior the interviews.  A member of the Council is obliged to fully study the information and documents in 15 days after the date when this information was submitted to her.
The Council received information on the number of candidates in the June 6, 2016 meeting. The candidates’ short biographies were published on June 7th.  The first interviews were held on June 10th.  It is questionable whether background search provided in the regulation established by the Council had been carried out or not in relation to the candidates.  It also needs to be noted due to the speed, interested parties were deprived of the right to provide candidate-related information to the Council.
The questions asked during interviews did not appear to serve the objectives defined in the law
A judicial candidate interview shall be aimed at detecting conformity of a candidate with the established criteria.  However, the nature of the questions asked, variations in their complexity and content when directed to different candidates as well as contradiction between the format of interviews and their objectives made interviews formalistic and raised questions in relation to their actual aims.
Unequal treatment of candidates
The interviews were not structured.  The nature of questions that were asked significantly varied.   Some candidates were not asked the questions that would assess their professional competence.  In certain cases it was not clear which criterion established in the Council’s Decision did a question correspond to.   Some candidates were inquired only about specific high profile cases that that they were involved as judges.  Other candidates, also engaged in certain high profile cases, were not asked similar questions.
This practice demonstrates uneven approaches of the Council to different candidates thereby creating unequal environments for candidates.
Problems related to the form and content of questions
During interviews candidates’ opinions were sought on nongovernmental organizations and the public’s ‘excessive criticism’ in relation to the court.  Such questions led candidates to specific answers implied by an examiner.  Asking such questions during interviews is unethical and unjust in relation to candidates.
In some instances the content of specific questions was also unacceptable.  For example, in one of the interviews, a candidate was inquired about how she would approach a potential suit by a Council member.  Considering the possibility that such proceedings can become real and this particular candidate may have to consider this dispute, it is inappropriate to ask her to preliminarily develop a position on a specific case.
There were instances when a member of the Council (and not the Chair) announced that the interview was completed.  This deprived other Council members of the right to ask additional questions if they wished to do so.
Poor assessment of candidates’ sensitivity to human rights
On a positive side it needs to be noted that during the first three days of interviews some members of the Council asked questions on human rights and specifically on the rights of marginalized groups.  Later this practice was not continued.  This could have been caused by the fact that some members showed dissatisfaction with this type of questions.  Usually the questions concerning human rights were basic (for example, what does LGBT mean? What is an absolute right? What are the fair trial criteria?) They did not require analytical judgment or argumentation.   However, the answers given in response to these questions demonstrated that the knowledge of the majority of candidates and their sensitivity to human rights was highly inadequate.
Conflict of interest
Two members of the Council who competed with other candidates applying for the same positions recused themselves from interviews of these candidates.  This fact deserves a positive assessment.  The Council members declared that they would not take part in voting for these candidates and also for themselves.  However, despite a demonstration of individual responsibility, systemic resolution of the conflict of interest issues in the Council’s work was not achieved.  This may undermine independence and impartiality of several decisions made by the Council.  It was also deeply problematic that Council members who were judicial candidates were asked exactly the same questions as other candidates.  Therefore, the Council members taking part in the competition were familiar with the questions that they were later asked.  This put them in a privileged condition compared to other candidates.
Openness of interviews
For the first time in recent years interviews of several candidates were closed.  The rule established by the High Council of Justice provides for closing meetings in which interviews are conducted.  The public criticizes this rule.  Despite this regulation, the Council is conducting interviews which are open to observers.  For the recent period the Council established the practice of asking candidates whether they wanted to be interviewed in presence of observers.  In previous competitions candidates would usually agree and interviews would be open.  During the ongoing competition four candidates refused to be interviewed openly and the Council closed the interviews.  It needs to be noted that this time the members Council members did not simply ask the question about whether the candidates wanted to be interviewed in presence of the representatives of public.  Instead, after receiving a positive answer, they asked additional questions that led candidates to rethink their decision (for example, the question was: Do you want your interview to be uploaded on youtube or aired on TV)?  This way the Council tried to prevent publicity of interviews.
Candidate interviews constitute the only open phase of the selection and appointment process (the discussion that follows the interviews as well as the process of voting are closed).  Open interviews contribute to the detection of problems in the selection and appointment process.  These problems become known to public and thereby can be addressed.  Open interviews facilitate assessment of the selection and appointment process, which is a highly important component of the Council’s work.  Openness is conducive to the improvement of the quality of justice and public trust in the court system.