კოალიცია ეხმიანება მოსამართლეებისთვის სანქციების დაკისრებას
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტმა მნიშვნელოვან კორუფციაში ჩართულობის გამო ქვეყანაში შესვლაზე პერსონალური სანქციები დაუწესა მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფის წევრებს, მოქმედ და ყოფილ მოსამართლეებს: მიხეილ ჩინჩალაძეს, ლევან მურუსიძეს, ვალერიან ცერცვაძესა და ირაკლი შენგელიას.[1] აშშ-ის საელჩოს განმარტებით, ამ გადაწყვეტილებას მოსამართლეთა სავარაუდო კორუფციულ გარიგებებში მონაწილეობის შესახებ სანდო ინფორმაცია უდევს საფუძვლად.[2] კოალიცია მხარს უჭერს სახელმწიფო დეპარტამენტის ამ გადაწყვეტილებას.
კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის უკვე წლებია ქართული მართლმსაჯულების სისტემის მთავარ გამოწვევად მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფის - კლანის მმართველობას მიიჩნევს. სასამართლო სისტემის დამოუკიდებლობის შიდა გამოწვევები ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი თემა იყო შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშშიც.[3] კლანი ალიანსშია ხელისუფლებასთან და პოლიტიკური ინტერესების მქონე საქმეებზე გადაწყვეტილებას იღებს არა მართლმსაჯულების ინტერესებიდან გამომდინარე, არამედ მის საზიანოდ, ვიწრო პოლიტიკური თუ სხვა მიზნების მისაღწევად. სანქცირებული მოსამართლეები სწორედ ამ ჯგუფს წარმოადგენენ. მიხეილ ჩინჩალაძე, ლევან მურუსიძე და ირაკლი შენგელია მოქმედი მოსამართლეები არიან და წლების განმავლობაში იკავებდნენ საკვანძო თანამდებობებს სისტემაში, ხოლო ვალერიან ცერცვაძეს, მიუხედავად იმისა, რომ ამ ეტაპზე მოსამართლე არ არის, მნიშვნელოვანი წვლილი მიუძღვის ამ სისტემის შექმნაში. აღნიშნულმა პირებმა, ბოროტად გამოიყენეს მათი თანამდებობა როგორც სასამართლოს თავმჯდომარეებმა და იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრებმა, რითაც ზიანი მიაყენეს სამართლის უზენაესობასა და საზოგადოების ნდობას საქართველოს სასამართლო სისტემის მიმართ.
სამწუხაროდ, არაერთი მოწოდების, ე.წ “შარლ მიშელის შეთანხმების”, თუ ევროკავშირის 12 რეკომენდაციის ფონზეც კი, მმართველმა პარტიამ არ გამოავლინა პოლიტიკური ნება სასამართლო სისტემის ფუნდამენტური რეფორმისთვის. მეტიც, უკანასკნელ პერიოდში გავლენიანმა მოსამართლეებმა უფრო მეტად გაიმყარეს პოზიციები.3 რეფორმები, რომლებიც ბოლო წლებში გატარდა სისტემაში, ცალსახად ემსახურებოდა კლანის გავლენების გაძლიერებას და მიმართული იყო ინდივიდუალური მოსამართლეების დამოუკიდებლობის წინააღმდეგ.
გავლენიანი მოსამართლეების მიმართ სანქციების გამოყენება კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რამდენად მწვავეა მართლმსაჯულების სისტემაში არაფორმალური გავლენებისა და კლანურობის პრობლემები. ამ პროცესებით რეპუტაციული ზიანი ადგება მთლიანად მართლმსაჯულების სისტემას, საქართველოს მოქალაქეებს კი ეზღუდებათ სამართლიანი, დამოუკიდებელი და ეფექტიანი მართლმსაჯულების უფლება. ამ ფონზე, კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ მმართველ პარტიას:
- შეასრულოს ევროკავშირის რეკომენდაცია მართლმსაჯულებასთან დაკავშირებით და განახორციელოს მართლმსაჯულების ფუნდამენტური რეფორმა;
- გადადგას რეალური ნაბიჯები კლანური მმართველობის დასასრულებლად მართლმსაჯულების სისტემაში;
- დანიშნოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიუკერძოებელი და კეთილსინდისიერი არამოსამართლე წევრები, ამავდროულად შეცვალოს გადაწყვეტილების მიღების არსებული წესი.
აშშ-ს საელჩოს განცხადებაში გაჟღერებულ შესაძლო დანაშაულის ნიშნების შემცველ ინფორმაციას უნდა მიეცეს სამართლებრივი შეფასება შესაბამისი ორგანოების მხრიდან.

The Coalition Reacts to the Imposition of Sanctions on Judges
The US Department of State has imposed personal sanctions on entry into the country on members of an influential group of judges due to their involvement in significant corruption. The sanctions are imposed on current and former judges: Mikheil Chinchaladze, Levan Murusidze, Valerian Tsertsvadze, and Irakli Shengelia.[1] According to the US Embassy, this decision is based on reliable information about the engagement of judges in alleged corrupt activity.[2] The Coalition supports this decision of the State Department.
For years, the Coalition for Independent and Transparent Judiciary has considered the governance of the influential group of judges - the Clan - as the main challenge of the Georgian justice system. Internal challenges to the independence of the court system are one of the focal topics of the Country Report of the US Department of State.[3] The Clan is in alliance with the government and makes decisions on cases involving political interests not in the consideration of justice, but to its detriment, to achieve narrow political or other goals. The sanctioned judges are members of this group. Mikheil Chinchaladze, Levan Murusidze, and Irakli Shengelia are acting judges and have held key positions in the system for years, while Valerian Tsertsvadze, despite not being an acting judge, significantly contributed to the creation of this system. The mentioned persons abused their positions as court chairpersons and members of the High Council of Justice, thereby harming the rule of law and the public's trust in the Georgian court system.
Regrettably, despite several demands, the so-called Charles Michel Agreement, or the 12 recommendations made by the EU, the ruling party has not demonstrated political will to fundamentally reform the court system. Moreover, over the last few years, the influential judges have strengthened their positions[4].The recent reforms carried out in the court system have clearly served the increasing domination of the Clan and were directed against independence of individual judges.
The application of sanctions against influential judges confirms the severity of informal influences and the problems of clan-based governance in the justice system. These processes undermine the reputation of the entire justice system, while the Georgian citizens’ right to fair, independent, and effective justice is restricted. Considering the above, we once again call on the ruling party:
- To fulfill the European Union’s recommendation concerning the justice sector and carry out a fundamental reform;
- Make steps toward the termination of the clan-based governance in the justice system;
- Appoint impartial and conscientious members of the High Council of Justice, while simultaneously amending the existing decision-making rule in the Council.
The information concerning alleged crimes indicated in the statement of the US Embassy should be legally assessed by the relevant authorities.
[1] Public Designations of Mikheil Chinchaladze, Levan Murusidze, Irakli Shengelia, and Valerian Tsertsvadze, Due to Involvement in Significant Corruption, Press Statement, U.S. Department of State, 5 April 2023, available at: https://www.state.gov/public-designations-of-mikheil-chinchaladze-levan-murusidze-irakli-shengelia-and-valerian-tsertsvadze-due-to-involvement-in-significant-corruption/, accessed: 04.06.2023.