კოალიცია „მედია ადვოკატირებისთვის“ რუსეთთან აფილირებული პროპაგანდისტული მედიასაშუალებების დაბლოკვას ითხოვს
კოალიცია „მედიის ადვოკატირებისთვის“ მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტს, კომუნიკაციების კომისიას და ელექტრონული საკომუნიკაციო ქსელის ოპერატორებს მიიღონ ეფექტიანი ზომები საქართველოში რუსეთის სახელმწიფოს მიერ კონტროლირებადი და კრემლის სხვა პროპაგანდისტული მედიების შეჩერებისთვის.
2022 წლის 24 თებერვალს უკრაინაში შეჭრის, მშვიდობიან მოსახლეობაზე თავდასხმის და საერთაშორისო სამართლის ნორმების უხეში დარღვევის ფონზე, რუსეთი, პროპაგანდისტული მედიის საშუალებით ახდენს უკრაინაში შეჭრის ლეგიტიმაციას, დეზინფორმაციის გავრცელებას, ცალკეულ ადამიანებზე მათ შორის, ჟურნალისტებზე თავდასხმას. სწორედ ეს იყო ევროკავშირის მოტივაცია, როცა რუსეთის მთავრობასთან აფილირებული მედია დაბლოკა. რუსულ სამთავრობო მედიას სანქციები დაუწესა სოციალურმა მედიამაც. მანამდე სანქცირებულთა სიაში აღმოჩნდნენ მთავრობასთან აფილირებული რუსი ჟურნალისტებიც, რომლებიც რუსული დამპყრობლური პროპაგანდის პოპულარიზაციაში მნიშვნელოვან როლს თამაშობენ.
მსგავსს სტრატეგიას იყენებს რუსეთი საქართველოშიც. რუსული სამთავრობო თუ მასთან აფილირებული ადგილობრივი მედიის და სოციალური ქსელების დახმარებით, ავრცელებს ყალბ ინფორმაციას უკრაინაში მიმდინარე ომის შესახებ და ცდილობს გაამართლოს საკუთარი იმპერიალისტური პოლიტიკა. გასათვალისწინებელია, რომ საქართველო რუსული დეზინფორმაციის ერთ-ერთი მთავარი სამიზნეა. რუსეთი 2008 წელს თავს დაესხა ჩვენ ქვეყანას და დღემდე ოკუპირებული აქვს საქართველოს ტერიტორიის 20%.
საქართველოს ხელისუფლება ვერ აცნობიერებს საფრთხეს, რომელიც პროპაგანდისტული მედიის მხრიდან მომდინარეობს და არ დგამს სათანადო ნაბიჯებს მათ საწინააღმდეგოდ. რუსეთთან აფილირებული პროპაგანდისტული მედიის საქმიანობის შეზღუდვისთვის დღეს საქართველოში არსებული საკანონმდებლო საფუძვლების პარალელურად, მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია:
- საქართველოს პარლამენტმა დააწესოს სანქციები ოკუპანტი სახელმწიფოს პროპაგანდის გავრცელებისთვის. საფუძვლად გამოიყენოს „ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ“საქართველოს კანონი და შეიტანოს მასში შესაბამისი ცვლილებები.
- სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა და საქართველოს პროკურატურამ, დაუყოვნებლივ დაიწყოს გამოძიება „ალტ-ინფოსა“ და პარტია „კონსერვატიული მოძრაობის“ მმართველი პირების მიმართ, ვინაიდან მათ ქმედებებში იკვეთება საქართველოს კონსტიტუციური წყობილებისა და უშიშროების საფუძვლების წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულის ნიშნები.
- კომუნიკაციების კომისიამ და ინტერნეტ სერვის პროვაიდერებმა, გამოიყენონ „ელექტრონული კომუნიკაციების სფეროში მომსახურების მიწოდებისა და მომხმარებელთა უფლებების შესახებ რეგლამენტის“ 25-ე მუხლის მე-4 პუნქტის „ზ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული შესაძლებლობა და დაბლოკონ რუსეთის სახელმწიფოს მიერ კონტროლირებადი და კრემლის პროპაგანდისტული ვებგვერდები.
- მოვუწოდებთ ელექტრონული საკომუნიკაციო ქსელის ოპერატორებს, გამოავლინონ მაღალი სახელმწიფოებრივი პასუხისმგებლობა და მიიღონ შესაბამისი ზომები საქართველოში რუსეთის სახელმწიფო მედიებისა და მასთან აფილირებული პროპაგანდისტული მედიების ტრანსლაციის შესაზღუდად.
კოალიცია „მედიის ადვოკატირებისთვის“ წევრი ორგანიზაციები გამოვთქვამთ მზადყოფნას სამართლებრივი დახმარება გავუწიოთ ელექტრონული საკომუნიკაციო ქსელის ოპერატორებს პროპაგანდისტული არხების ტრანსლაციის შეჩერებასთან დაკავშირებულ შესაძლო დავებში.

Media advocacy coalition demands a ban on propaganda media outlets affiliated with Russia
Media advocacy coalition calls on the Parliament of Georgia, the Communications Commission and operators of the electronic communications network to take effective measures to stop the operation of propaganda media outlets controlled by the Russian state and other media outlets of the Kremlin in Georgia.
Against the background of the invasion of Ukraine on February 24, 2022, the attack on peaceful population, and gross violation of the norms of international law, Russia, through propaganda media outlets, is engaged in the legitimization of its invasion of Ukraine, spreading of disinformation, and attacking specific individuals, including journalists. This was what motivated the European Union when it banned media outlets affiliated with the Russian government. The Russian government media were also sanctioned by social media. Before that, Russian journalists affiliated with the government, who play an important role in the popularization of the Russian aggressive propaganda, also found themselves on the list of those sanctioned.
Russia is also using a similar strategy in Georgia. Using Russian government media or local media outlets and social media pages affiliated with it, it is spreading fake news on the ongoing war in Ukraine, trying to justify its imperialist policy. It should be taken into consideration that Georgia is one of the main targets of Russian disinformation. Russia attacked our country in 2008 and continues to occupy 20% of the Georgian territory to this day.
The Georgian authorities are failing to realize the threat posed by propaganda media outlets and aren’t taking adequate steps against them. In order to restrict the operation of propaganda media outlets affiliated with Russia, in parallel with using the legal grounds applicable in Georgia, we consider it important that:
- The Parliament of Georgia impose sanctions for the dissemination of the propaganda of the occupier state; apply the Law of Georgia on Occupied Territories as the legal basis and make relevant amendments to it;
- The State Security Service and the Prosecutor’s Office of Georgia immediately launch an investigation against the individuals managing Alt-Info and the Conservative Movement party, because their actions reveal signs of a crime directed against the foundations of the constitutional order and national security of Georgia;
- The Communications Commission and Internet service providers use the possibility provided for by Subparagraph G of Paragraph 4 of Article 25 of the Regulations in Respect to the Provision of Services and Protection of Consumer Rights in the Sphere of Electronic Communications and ban the propaganda websites controlled by the Russian state and Kremlin propaganda websites;
- We call on the operators of the electronic communications network to display a high state responsibility and take relevant measures for restricting the transmission of Russian state media outlets and propaganda media affiliated with it in Georgia.
We, member organizations of the Coalition for Media Advocacy, express our readiness to render legal aid to operators of the electronic communications network in possible disputes related to the stopping of the transmission of propaganda channels.