კოალიცია მოუწოდებს პარლამენტს გაითვალისწინოს პრეზიდენტის შენიშვნები მართლმსაჯულების რეფორმის „მესამე ტალღასთან“ დაკავშირებით
საქართველოს პრეზიდენტმა მოტივირებული შენიშვნებით დაუბრუნა პარლამენტს სასამართლო სისტემის რეფორმის „მესამე ტალღის“ საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი, რომელიც მას ხელმოსაწერად 2017 წლის 10 იანვარს გადაეგზავნა. კოალიციას „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“ მიაჩნია, რომ ის შენიშვნები, რაზეც საქართველოს პრეზიდენტი ამახვილებს ყურადღებას, უმნიშვნელოვანესია სასამართლოს დამოუკიდებლობისა და რეფორმის სწორად წარმართვისთვის.
კოალიცია არაერთხელ გამოეხმაურა „მესამე ტალღის“ კანონპროექტების საპარლამენტო განხილვებისას გამოვლენილ უარყოფით ტენდენციებს და შეაფასა წარმოდგენილი ცვლილებები. კოალიციის მოსაზრებით, მიუხედავად იმისა, რომ სასამართლო სისტემის რეფორმის „მესამე ტალღის“ კანონპროექტებით არ არის გათვალისწინებული რეფორმის განხორციელება მთელ რიგ მნიშვნელოვან საკითხებზე,  გასათვალისწინებელია რეფორმის ის დადებითი ასპექტები, რომლებსაც აღნიშნული პროექტები ითვალისწინებს. ამის გამო, აუცილებელია საქართველოს პარლამენტმა, პრეზიდენტის მოტივირებული შენიშვნების გათვალისწინებით, დაყოვნების გარეშე მიიღოს „მესამე ტალღის“ კანონპროექტები.
აქვე გვსურს ხაზი გავუსვათ იმ მნიშვნელოვან გარემოებას, რომ პრეზიდენტის შენიშვნების დიდი ნაწილი შეეხება ინიციატივებს, რომლებიც კანონპროექტების ტექსტში გაჩნდა  ვენეციის კომისიის მიერ დასკვნის გაცემის შემდეგ, მოულოდნელად და საჯარო განხილვის გარეშე. საბოლოო რედაქციით აღარ არის გათვალისწინებული ცვლილებები, რომელთაც ვენეციის კომისია დადებითად აფასებდა (მაგ.: არ იქნება შემოღებული სასამართლოების თავმჯდომარეების არჩევის წესი). გარდა ამისა,  კანონპროექტებს დაემატა ისეთი  პრობლემური ცვლილებებიც, რომელთაც  პირვანდელი ვერსია არ ითვალისწინებდა (უქმდება სასამართლოს თავმჯდომარისთვის დაწესებული შეზღუდვა იმავდროულად იყოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრი).
კოალიციის მოსაზრებები პრეზიდენტის მოტივირებული შენიშვნებით გათვალისწინებულ საკითხებზე:
სასამართლოს თავმჯდომარის/პალატისა და კოლეგიის თავმჯდომარის არჩევა მოსამართლეების მიერ
მესამე ტალღის კანონპროექტების თავდაპირველი ვერსიით გათვალისიწინებული იყო თავმჯდომარეების არჩევა შესაბამისი სასამართლოს მოსამართლეების მიერ. ვენეციის კომისიის 2014 წლის დასკვნით აღნიშნული ცვლილება დადებითად შეფასდა. ცვლილებას კოალიციაც მიესალმებოდა. თუმცა, მესამე ტალღის კანონპროექტების შემდგომი ცვლილებებით თავმჯდომარის დანიშვნის უფლებამოსილება კვლავ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს დარჩა.
სასამართლოს/პალატის/კოლეგიის თავმჯდომარის დანიშვნის ფუნქციის იუსტიციის უმაღლესი საბჭოსთვის დატოვება საბჭოს არაგონივრულად ფართო უფლებამოსილებას ანიჭებს, ხელს უწყობს სასამართლოს/პალატის/კოლეგიის თავმჯდომარის ხელში განუზომლად დიდი უფლებამოსილების კონცენტრირებას, რაც საფრთხის შემცველია სასამართლოს დამოუკიდებლობისთვის.    შესაბამისად, კოალიცია ეთანხმება საქართველოს პრეზიდენტის მოტივირებული შენიშვნას, რომელიც  ითვალისწინებს სასამართლოს/პალატის/კოლეგიის თავმჯდომარის არჩევის წესის დაბრუნებას კანონპროექტში.
სასამართლოს თავმჯდომარისა და ამავე სასამართლოში პალატის ან კოლეგიის თავმჯდომარის ფუნქციების სხვადასხვა მოსამართლის მიერ შესრულება
პრეზიდენტის მოტივირებული შენიშვნის თანახმად, უნდა გაუქმდეს სასამართლოს თავმჯდომარის უფლება იმავდროულად იყოს ერთ-ერთი პალატის ან კოლეგიის თავმჯდომარე. კოალიცია მიესალმება აღნიშნული სახით საკითხის მოწესრიგებას და მიაჩნია, რომ სასამართლოს თავმჯდომარისთვის ამგვარი შეზღუდვის დაწესება განტვირთავს სასამართლოს თავმჯდომარეს რიგი არასამოსამართლო ფუნქციების შესრულებისაგან. ამასთან, შემცირდება სასამართლოს თავმჯდომარის ხელში არაგონივრულად ფართო უფლებამოსილების კონცენტრაციის რისკი.
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრად სასამართლოს თავმჯდომარის, პირველი მოადგილის ან მოადგილის არჩევის საკითხი
მესამე ტალღის კანონპროექტებით სასამართლოს თავმჯდომარე, პირველი მოადგილე და მოადგილე შეიძლება გახდეს იუსტიციის საბჭოს წევრი, იმ შეზღუდვით, რომ სულ იუსტიციის საბჭოში თავმჯდომარეების და მათი მოადგილეების რიცხვი ოთხს არ უნდა აღემატებოდეს. ვენეციის კომისიის მიერ 2013 წელს გაცემული დასკვნის თანახმად, იმისათვის რომ არ მოხდეს ცალკეული პირების ხელში ძალაუფლების ზედმეტად კონცენტრაცია შესაძლებელია დადგინდეს მოთხოვნა, რომ იუსტიციის საბჭოს წევრად არჩევის შემთხვევაში სასამართლოს თავმჯდომარემ დატოვოს თავმჯდომარის ადმინისტრაციული თანამდებობა. კოალიცია ეთანხმება პრეზიდენტის შეთავაზებას, რომლის მიხედვითაც სასამართლოს თავმჯდომარის, თავმჯდომარის პირველი მოადგილის ან მოადგილის იუსტიციის საბჭოს წევრად არჩევის შემთხვევაში მათ შეუწყდება თავმჯდომარის, პირველი მოადგილის ან მოადგილის უფლებამოსილება.
გამოსაცდელი ვადის გაუქმება
მესამე ტალღის კანონპროექტების საბოლოო რედაქციაში გათვალისწინებულია დებულება, რომლის თანახმადაც სამწლიანი გამოსაცდელი ვადით დანიშვნისაგან თავისუფლდებიან მხოლოდ საკონსტიტუციო და უზენაესი სასამართლოების ყოფილი და მოქმედი მოსამართლეები, რომელთაც აქვთ საკონსტიტუციო ან უზენაესი სასამართლოს მოსამართლედ მუშაობის სულ მცირე სამი წლის გამოცდილება.
ვენეციის კომისიამ როგორც 2010, ისე 2014 წლის დასკვნებში ყურადღება გაამახვილა მოსამართლის გამოსაცდელი ვადით დანიშვნის საფრთხეებზე და უარყოფითად შეაფასა მოსამართლეთა გამოსაცდელი ვადით დანიშვნის წესის შემოღება. პრეზიდენტის მოტივირებული შენიშვნები ითვალისწინებს გამოსაცდელი ვადის გაუქმებას და მოსამართლეთა უვადოდ დანიშვნას, რაც უნდა გავრცელდეს მესამე ტალღის კანონპროექტების ძალაში შესვლის შემდეგ დანიშნულ მოსამართლეებზე. კოალიცია მხარს უჭერს მოსამართლეთა გამოსაცდელი ვადით დანიშვნის წესის გაუქმებას.
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა რაოდენობის განსაზღვრა
„მესამე ტალღის“ კანონპროექტებით დგინდება უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების მინიმალური რაოდენობა, ხოლო მაქსიმალური რაოდენობის განსაზღვრის უფლებამოსილება რჩება უზენაესი სასამართლოს პლენუმს. პრეზიდენტის მოტივირებული შენიშვნების თანახმად კანონით დგინდება უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა რაოდენობის ზედა ზღვარიც.
კოალიცია მიესალმება მოსამართლეთა შესაძლო რაოდენობის კანონით მოწესრიგებას. ვენეციის კომისია ხაზს უსვამს უზენაესი სასამართლოს რაოდენობის განსაზღვრაზე, მოსამართლეთა დანიშვნასა და მოსამართლეთა რაოდენობის გაზრდისათვის საჭირო ფინანსების გამოყოფაზე პასუხისმგებელ სახელმწიფო ხელისუფლების შტოებს შორის უფლებამოსილებების იმგვარად დაბალანსების საჭიროებას, რომელიც შეამცირებს პარლამენტის ან პრეზიდენტის მიერ მოსამართლეთა რაოდენობის გაზრდაზე არასათანადო გავლენის მოხდენის შესაძლებლობას. პრეზიდენტის მოტივირებული შენიშვნები ეხმიანება ვენეციის კომისიის დასკვნაში აღნიშნული ბალანსის უზრუნველყოფის საჭიროებას. ამასთან, პარლამენტს სთავაზობს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა რაოდენობის საკითხის მოწესრიგებას სასამართლოს დამოუკიდებლობისთვის უფრო მეტი გარანტიების გათვალისწინებით.

Coalition Calls on Parliament to Consider President’s Objections in Relation to the “Third Wave” Judicial Reform Bill
The President of Georgia vetoed the “Third Wave” Judicial Reform bill submitted to him on January 10, 2017.  The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary believes that the objections raised by the President are important for judicial independence and proper implementation of the reform.
On numerous occasions, the Coalition reacted to negative events associated with the Parliamentary considerations of the “Third Wave” legal drafts and has also assessed the bill.  The Coalition believes that despite the fact that the bill does not envision reforms in several important areas, it still includes some positive changes.  Accordingly, Parliament has to immediately adopt the “Third Wave” bill after having considered the President’s objections.
The Presidential veto mainly concerns those changes which were included in the bill after the Venice Commission published its opinion.  These revisions were unexpected and did not undergo public discussion. The final version of the bill does not include amendments that were positively assessed by Venice Commission (e.g., the bill does not envisage election of Court Chairs by judges of respective courts).   In addition, the bill includes changes that were not initially considered (e.g., it abolishes a restriction according to which Court Chairs are not eligible for High Council of Justice (HCOJ) membership).
Coalition’s Opinion on the Issues Addressed by President’s Objections
Election of Chairs of Courts, Court Chambers, and Collegiums by Judges
The initial version of the Third Wave Bill envisaged election of court chairs by the judges of respective courts. The Venice Commission Opinion from 2014 positively assessed this change, which was also supported by the Coalition.  However, the revisions made at a later stage preserved HCOJ’s authority to appoint court chairs.
Maintaining HCOJ’s right to appoint chairs of courts/chambers/collegiums provides unreasonable power to the Council and also contributes to the concentration of limitless authority in the hands of court/chamber/collegium chairs.  Accordingly, the Coalition agrees with the President on the need to restore the draft amendment, which introduced the rule for election of court/chamber/collegium chairs.
Distribution of functions of Court Chairs and Chamber or Collegium Chairs among Different Judges
According to President’s objections, the bill has to abolish the right of a court chair to simultaneously occupy the positions of a chamber or a collegium chair.  Coalition supports this position, which by introducing a restriction frees a court chair from certain functions unrelated to judicial office.  This change will also mitigate a risk of concentration of power in the hands of a court chair.
Election of a Court Chair, First Deputy Chair or a Deputy Chair as a HCOJ Member
According to the Third Wave bill, court chairs, first deputy chairs, and deputy chairs are eligible for HCOJ membership.  However, the total number of chairs and deputy chairs shall not exceed four.  According to the 2013 Venice Commission Opinion, in order to avoid the concentration of power in the hands of certain individuals, the law may include a provision according to which if a chair is elected as a HCOJ member, she/he must give up the chairmanship.  The Coalition agrees with the President’s suggestion according to which a chair, a first deputy chair, and a deputy chair will cede his/her authority if he/she is elected as a HCOJ member.
Abolishment of Probation
The final version of the bill includes a provision according to which former and current judges with at least three years of work experience at the Constitutional or Supreme Courts are free from the requirement to undergo a three-year probation.
Venice Commission opinions from 2010 and 2014 emphasized the risks associated with probation for judges and negatively assessed the rule which introduced it.  The President’s objections envisage abolishment of the probationary period and lifetime appointment of judges, which should affect judges appointed after the “Third Wave” bill becomes effective.  The Coalition supports abolishment of the rule which provides for the probationary appointment of judges.
Establishment of the Number of Supreme Court Judges
The “Third Wave” bill establishes a minimum number of Supreme Court judges.  The right to establish the maximum number of judges is kept in the hands of the Supreme Court Plenum.  The President’s objections suggest establishing a maximum number of the Supreme Court judges.
The Coalition welcomes the proposal to regulate a probable number of judges in the law.  The Venice Commission underlined the need to balance the power of government branches with respect to the establishment of the number of judges, judicial appointments, and allocation of resources needed for an increase in the number of judges.  The powers have to be balanced in a way that will limit the Parliament’s or President’s undue influence on the increase of the number of judges.  The President’s objections confirm the need to establish a balance of power in line with the Venice Commission’s opinion.  In addition, the President proposes to the Parliament to regulate the issue of the number of judges after having considered better guarantees of judicial independence.