კოალიცია მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტს ირაკლი კობახიძის გამონათქვამები პარლამენტის წევრის ეთიკის კოდექსის ფარგლებშიც შეისწავლოს
2022 წლის 25 ივლისს „მთავარი არხის“ ჟურნალისტი, ნატალი ჯახუტაშვილი „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარის ირაკლი კობახიძის აგრესიული სიტყვიერი თავდასხმის სამიზნედ იქცა [1]. პროფესიული საქმიანობის შესრულებისას ირაკლი კობახიძე ჟურნალისტს შეურაცხმყოფელი ფრაზებით მიმართავდა და სექსისტური ენით ესაუბრებოდა.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია გმობს ირაკლი კობახიძის მიერ ჟურნალისტზე თავდასხმას და მოუწოდებს მმართველ პარტიას, „ქართულ ოცნებას”, მიიღოს ზომები ევროპასთან ინტეგრაციის პროცესში არსებული ვალდებულებების შესასრულებლად, რაც მოიცავს ხელისუფლების პასუხისმგებლობას გააუმჯობესოს მედიაგარემო ქვეყანაში.
გასათვალისწინებელია, რომ „საქართველოს პარლამენტის წევრის ეთიკის კოდექსი”[2] საქართველოს პარლამენტის წევრებს უზღუდავს, მოქალაქეებთან ურთიერთობისას არაკორექტული და შეურაცხმყოფელი ლექსიკით საუბარს. ასევე, ვალდებულები, საჯარო ფუნქციის შესრულებისას, მათთან კომუნიკაციაში მყოფ პირებს არ შეულახონ პატივი და ღირსება.
კოალიცია „მედიის ადვოკატირებისთვის“ მოუწოდებს პარლამენტს საქართველოს პარლამენტის წევრის ეთიკის ფარგლებშიც განიხილოს აღნიშნული მძიმე შემთხვევა და მიიღოს სათანადო ზომები.
კოალიცია კიდევ ერთხელ მიმართავს მმართველ პოლიტიკურ გუნდს, დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს ჟურნალისტების მიმართ ძალადობის წახალისება, სექსისტური და დისკრიმინაციული ენის გამოყენება. Პოლიტიკოსებმა თმენის ვალდებულების ფარგლებში კორექტულად უნდა უპასუხონ ისეთ კითხვებსაც, რაც მათთვის შესაძლოა არაკომფორტული იყოს.

The Coalition calls on the Parliament of Georgia to study the statements of Irakli Kobakhidze within the framework of the Code of Ethics of the Member of Parliament of Georgia.
On July 25, 2022, the journalist of Mtavari TV, Natali Jakhutashvili became the target of an aggressive verbal attack from the chairman of Georgian Dream Irakli Kobakhidze. [1]  While performing her professional activity, Irakli Kobakhidze addressed the journalist with insulting phrases and used sexist language.
The Media Advocacy Coalition condemns the attack on the journalist by Irakli Kobakhidze and calls on the ruling party, Georgian Dream, to take measures to fulfill the obligations in the process of integration with Europe, which includes the government's responsibility to improve the media environment in the country.
It should be taken into account that the Code of Ethics of the Member of the Parliament [2] restricts the members of the Parliament of Georgia from speaking with inappropriate and offensive vocabulary with citizens. Also, an MP is obliged, while being on public duty, not to violate the honor and dignity of the persons in communication with them. The Coalition for Media Advocacy calls on the Parliament to consider this serious case and take appropriate measures within the framework of the Code of Ethics of the Member of the Parliament of Georgia.
The coalition once again appeals to the ruling party to immediately stop encouraging violence against journalists, using sexist and discriminatory language. Politicians shall abide to commitment to patience, must correctly answer the questions that may even be uncomfortable for them.