კოალიცია პარლამენტში უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატებთან გასაუბრებების დაწყებას ეხმაურება
კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის“ გაუმართლებლად მიიჩნევს პარლამენტის მიერ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატებთან გასაუბრებების დაწყებას. მოსამართლეთა შერჩევა/დანიშვნის არსებული წესი ვერ უზრუნველყოფს კონკურსის წარმართვას პარტიული გავლენებისგან თავისუფლად და შერჩევის წინა შემთხვევები აჩვენებს, რომ კანდიდატები არ ფასდებიან მათი კვალიფიკაციისა და პროფესიული კეთილსინდისიერების მიხედვით. ამასთანავე, იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ დაარღვია კანდიდატთა წარდგენის კანონით დადგენილი ვადა.
2021 წლის 22 ნოემბერს ცნობილი გახდა, რომ  იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ პარლამენტისთვის წარდგენილ ოთხ კანდიდატთან გასაუბრება 25-26 ნოემბერს ჩატარდება. ამჟამად უზენაეს სასამართლოში 5 ვაკანტური  პოზიციაა და 3 დამოუკიდებელი კონკურსი მიმდინარეობს, რომლებიც ჯერ კიდევ 2020 წლის შემოდგომაზე გამოცხადდა.[1] აღსანიშნავია, რომ საბჭოს მიერ პარლამენტისთვის წარდგენილი კანდიდატებიდან სამი მათგანი (ნინო სანდოძე, თამარ ოქროპირიძე, თეა ძიმისტარაშვილი) უკვე მონაწილეობდნენ წინა (2020 წლის 7 ოქტომბრის განკარგულებით გამოცხადებულ) კონკურსში, რომლის დროსაც ისინი შემდეგ ეტაპზე ვერ გადავიდნენ.[2] მართალია, კანონმდებლობა იძლევა შესაძლებლობას, რომ თუკი პარლამენტი მოსამართლედ არ დანიშნავს საბჭოს მიერ წარდგენილ ყველა კანდიდატს, საბჭომ იმავე კონკურსში მონაწილე სხვა პირებისაგან (გასაუბრებების ხელახლა ჩატარების გარეშე, უკვე არსებული შეფასებების საფუძველზე) საუკეთესო შედეგების მქონე კანდიდატები 2 კვირის ვადაში შეარჩიოს.[3] თუმცა, ეს ვადა საბჭომ ცალსახად დაარღვია, რადგან ამ კანდიდატების შემდეგ ეტაპზე გადაყვანის გადაწყვეტილება მიმდინარე წლის 4 ნოემბერს მიიღო,[4] მაშინ როცა 2 კვირიანი ვადის დინება  2021 წლის 12 ივლისს დაიწყო (როცა პარლამენტმა სრულად არ დანიშნა საბჭოს მიერ წარდგენილი ყველა კანდიდატი)[5].
გარდა ზემოაღნიშნული ფორმალური მიზეზისა, უშუალოდ ამ კონკურსის ფარგლებში  მიმდინარე უზენაესი სასამართლოს წევრთა გასაუბრებებისა და შეფასების პროცესი, ლეგიტიმაციის ცალსახა კრიზისით ხასიათდებოდა და წინა წლების მსგავსად, ხარვეზებით მიმდინარეობდა. კერძოდ, საბჭოს წევრების შეფასებები ტოვებდა არათანმიმდევრულობის, კანდიდატების მიმართ უთანასწორო დამოკიდებულების და შაბლონურობის შთაბეჭდილებას.[6]
საბჭოს არსებული შემადგენლობისადმი ფუნდამენტური კრიტიკისა და მის მიმართ საზოგადოებრივი უნდობლობის მიღმა, პრობლემურია ისიც, რომ პარლამენტი აღნიშნულ საკითხზე გადაწყვეტილებებს იღებს უბრალო უმრავლესობით, რა დროსაც სავალდებულო არ არის პოლიტიკური კონსენსუსი კანდიდატების თაობაზე. შესაბამისად, სასამართლო სისტემის არსებითი რეფორმისა და პარლამენტში ამ გადაწყვეტილების პოლიტიკური კონსესუსით მიღების ვალდებულების გაჩენამდე, უზენაესი სასამართლოს სრულად დაკომპლექტება, არ ემსახურება მართლმსაჯულების ინტერესებს და აჩენს შესაძლებლობას, რომ სასამართლო სისტემაზე პოლიტიკური გავლენები კიდევ უფრო გაძლიერდეს.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს უარი თქვას უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების დანიშვნაზე მანამ, სანამ არ გატარდება მართლმსაჯულების სისტემური რეფორმა და სავალდებულო არ იქნება ამ საკითხზე პოლიტიკური კონსენსუსით გადაწყვეტილების მიღება.
[1] „საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობაზე ასარჩევად საქართველოს პარლამენტისათვის წარსადგენი კანდიდატების შერჩევის პროცედურის დაწყების შესახებ“ საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს: (1) 2020 წლის 7 ოქტომბრის N1/134 განკარგულება, 9 ვაკანსია თავდაპირველად, პარლამენტის მიერ (2021 წლის 12 ივლისის) პირველადი დანიშვნების შემდეგ დარჩა 3 ვაკანტური პოზიცია, ხელმისაწვდომია: http://hcoj.gov.ge/files/pdf%20gadacyvetilebebi/2020/134.pdf; (2) 2020 წლის 2 ნოემბრის N1/138 განკარგულება, 1 ვაკანსია, ხელმისაწვდომია: http://hcoj.gov.ge/Uploads/2021/2/138.pdf; (3) 2020 წლის 20 ნოემბრის N1/207 განკარგულება, 1 ვაკანსია, ხელმისაწვდომია: http://hcoj.gov.ge/Uploads/2021/2/207-2020.pdf.
[2] პარლამენტისთვის წარდგენილი კანდიდატები, 17 ივნისი 2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/35TqDzf.
[3] „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონი, 341 მუხლი, მე-15 პუნქტი.
[4] “საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობაზე ასარჩევად საქართველოს პარლამენტისათვის წარსადგენი კანდიდატების შერჩევის შემდგომ ეტაპზე კანდიდატების გადასვლის შესახებ” საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 2021 წლის 4 ნოემბრის N1/182 განკარგულება, ხელმისაწვდომია: http://hcoj.gov.ge/Uploads/2021/11/182.pdf.
[5] პარლამენტმა საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის 6 კანდიდატს დაუჭირა მხარი, პლენარული სხდომები, 12 ივლისი 2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/30Swzcw.
[6] უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა კანდიდატების შერჩევა თვითნებურად და უსამართლოდ მიმდინარეობს, 24 ივნისი 2021, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/30Qc93u.

The Coalition Reacts to the Commencement of Parliamentary Hearings of Supreme Court Judicial Candidates
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary considers the commencement of parliamentary hearings of Supreme Court candidates unjustified. The existing rules for the selection and appointment of judges do not safeguard the competition from party influences. The results of the previous selection processes proved that candidates are not assessed based on merit and professional integrity. In addition, the High Council of Justice has violated the statutory deadline for the nomination of candidates.
On November 22, 2021, the Parliament announced that four candidates nominated by the High Council of Justice would be interviewed on November 25-26. Currently there are five vacant positions at the Supreme Court. Three parallel competitions, announced back in autumn 2020, are underway.[1] It should be noted that three of the candidates nominated by the Council to the Parliament (Nino Sandodze, Tamar Okropiridze, Tea Dzimistarashvili) participated in the previous competition (announced based on the October 7, 2020 Decree), but were not shortlisted.[2] If the Parliament does not appoint all candidates nominated by the Council,[3] the latter is allowed to select candidates with the next best results (based on the existing ranking, without re-conducting interviews) within two weeks from the Parliamentary voting. However, the Council clearly violated the deadline by nominating these candidates on November 4, 2021.[4] The 2-week term for such nominations started back on July 12, 2021 (when the Parliament did not appoint all candidates nominated by the Council).[5]
Apart from the above-mentioned procedural problems, the process of interviewing and evaluating Supreme Court judicial candidates in this competition clearly lacked legitimacy and, as in previous years, was flawed. In particular, the assessments made by the Council members leave the impression of inconsistency, unequal treatment and pro forma approach towards the candidates.[6]
In addition to the fundamental criticism of the current composition of the Council and the public distrust towards it, we see a problem in the Parliament making decisions on this issue by a simple majority vote, which does not require a political consensus on candidates. Consequently, before the substantial reform of the court system takes place and there is a commitment to make such decisions at the Parliament based on a political consensus, the appointment of Supreme Court judges will not serve the interests of justice. Quite the contrary, it will contribute to further strengthening political influences over the Supreme Court.
Considering all the above, we call on the Parliament of Georgia to refrain from appointing Supreme Court judges until a systemic justice reform takes place and a political consensus for deciding such issues becomes mandatory.
[1] The decree "On Initiation of the Procedure for the Selection of Supreme Court Judicial Candidates to be Nominated to the Parliament" by the High Council of Justice of Georgia: (1) N1 / 134 of October 7, 2020; 9 Vacancies initially. After the initial appointments by the Parliament (July 12, 2021) there were 3 vacancies left, available at http://hcoj.gov.ge/files/pdf%20gadacyvetilebebi/2020/134.pdf; (2) Decree N1 / 138 of 2 November 2020, 1 vacancy, available at: http://hcoj.gov.ge/Uploads/2021/2/138.pdf; (3) Decree N1 / 207 of November 20, 2020, 1 vacancy, available at http://hcoj.gov.ge/Uploads/2021/2/207-2020.pdf.
[2] Candidates nominated to Parliament, 17 June 2021, available at https://bit.ly/35TqDzf.
[3] Organic Law of Georgia on Common Courts, Article 341, Paragraph 15.
[4] The decree N1 / 182 of the High Council of Justice of Georgia of November 4, 2021 "On the Advancement of Supreme Court Judicial Candidates to the Next Stage for the Nomination to the Parliament," available at: http://hcoj.gov.ge/Uploads/2021/11/182.pdf.
[5] The Parliament Confirmed Six Candidates for the Supreme Court, available at: shorturl.at/eqPSY
[6] The Selection of Candidates for the Supreme Court Judges is Arbitrary and Unfair. Available at: shorturl.at/hjFL7