კოალიცია საკონსტიტუციო სასამართლოს სარჩელით მიმართავს
13 ივნისს, კოალიციამ "დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის" სარჩელით მიმართა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს და მოითხოვა არაკონსტიტუციურად გამოცხადდეს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ მიღებული საკანონმდებლო ცვლილებე
კერძოდ, კოალიცია არაკონსტიტუციურად მიიჩნევს:
• საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრის 10 წლიანი ვადის ავტომატურ შეწყვეტას;
• ერთი მოსამართლის მიერ საქმის პლენუმზე გადაცემის წესს;
• პლენუმის სხდომის გამართვის და გადაწყვეტილების მიღებისთვის საჭირო მოსამართლეთა რაოდენობას;
• ნორმის შეჩერებასთან დაკავშირებულ პროცედურებს
აღსანიშნავია, რომ ხსენებულ საკანონმდებლო ცვლილებებს საქართველოს პრეზიდენტმა ვეტო დაადო და პარლამენტს მოტივირებული შენიშვნებით დაუბრუნდა. მიუხედავად იმისა, რომ პარლამენტმა სრულად გაიზიარა პრეზიდენტის შენიშვნები, თავად პრეზიდენტის მოსაზრებებიც მხოლოდ ნაწილობრივ და არასრულყოფილად ასახავდა პრობლემურ საკითხებს, მათ შორის, ვენეციის კომისიის მიერ გამოთქმულ მოსაზრებებს.
ხსნებულის გათვალისწინებით, კოალიციამ გადაწყვიტა, სარჩელით მიემართა საკონსტიტუციო სასამართლოსთვის და მოეთხოვა მითითებული საკითხების არაკონსტიტუციურად ცნობა საქართველოს კონსტიტუციის 42-ე მუხლის პირველ პუნქტთან, რომელიც სამართლიანი სასამართლოს უფლებას განამტკიცებს.
მიგვაჩნია, რომ აუცილებელია, თავად სასამართლომ შეაფასოს შეესაბამება თუ არა ახალი რეგულაციები ადამიანის უფლებებს და კონსტიტუციით განმტკიცებულ პრინციპებს.

Coalition for an Independent and Transparent Judiciary Submits a Claim to the Constitutional Court
Today Coalition for an Independent and Transparent Judiciary has submitted a claim to the Constitutional Court to challenge constitutionality of the legislative amendments on the Constitutional Court.
More specifically, Coalition believes that the following changes are unconstitutional:
Automatic termination of a 10-year term of a Constitutional Court judge;
The rule according to which a single judge can refer a case to the Plenum;
Number of judges needed for the Plenum quorum and decision making;
Procedures for the suspension of a norm.
Remarkably, the President of Georgia has vetoed these legislative changes and returned them to the Parliament with objections.  Despite the fact that the Parliament has fully considered President’s remarks, the latter have covered all problematic issues only partially and inadequately, including the issues raised by the Venice Commission.
In view of this fact Coalition has decided to submit a claim to the Constitutional Court to find these changes unconstitutional in relation to the Article 42 of the Constitution, which upholds the right to fair trial.
We believe that Constitutional Court shall rule on whether the new regulations are in conformity with human rights and principles enshrined in the Constitution.