კოალიცია სასამართლოში განვითარებულ მოვლენებს ეხმაურება და იწყებს კამპანიას „მინდა ვენდო სასამართლოს”
სასამართლოში ბოლო პერიოდში განვითარებულმა მოვლენებმა კიდევ ერთხელ სრული სიმწვავით აჩვენა ის სისტემური პრობლემები, რომლის წინაშეც მართლმსაჯულება დგას. ნათლად გამოჩნდა, რომ ბოლო წლებში სასამართლოში გატარებული რეფორმები ვერ აღწევს მთავარ მიზანს - მართლმსაჯულება ხორციელდებოდეს დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი მოსამართლეების მიერ, რომელთა კეთილსინდისიერება და კომპეტენცია ეჭვებს არ იწვევს. დღემდე მთავარ გამოწვევებად რჩება:
● სასამართლო სისტემის გაჯანსაღებისათვის არასათანადო პოლიტიკური ნება
დღემდე „სამ ტალღად” განხორციელებულმა რეფორმებმა სისტემის რეალურად გაჯანსაღების მიზანს ვერ მიაღწია. ამის ძირითადი მიზეზი არასრულფასოვანი, დაგვიანებული და, ხშირ შემთხვევაში, მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფის ინტერესებს მორგებული საკანონმდებლო ცვლილებებია. მმართველი პარტიის პასუხისმგებლობაა, ასევე, იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში ისეთი არამოსამართლე წევრების დანიშვნა, რომელთა უმრავლესობამაც ვერ გამოავლინა სათანადო პრინციპულობა და რომელთა მხარდაჭერის გარეშეც საბჭო მოსამართლეთა გამწესებისა და სხვა მნიშვნელოვან გადაწყვეტილებებს ვერ მიიღებდა.
დღეს გვესმის საპარლამენტო უმრავლესობის ზოგიერთი წევრის და მმართველი პოლიტიკური გუნდის წარმომადგენელთა აღშფოთება უვადოდ მოსამართლეთა დანიშვნის პროცესთან დაკავშირებით. მაშინ, როცა მოსამართლეთა თითქმის ნახევარი, უკვე გაუმჭვირვალე პროცესის შედეგად უვადოდ არის გამწესებული, პოლიტიკური ხელისუფლების მხრიდან ამ საკითხზე რეაქცია დაგვიანებულია. ცალსახაა, რომ ხელისუფლება ცდილობს პასუხისმგებლობის სხვაზე გადატანას სასამართლოში შექმნილ ვითარებასთან დაკავშირებით.
● სასამართლო სისტემაში არსებული კლანური მმართველობა
მოსამართლეთა შერჩევა-დანიშვნის თითოეულ ეტაპზე, რჩება განცდა, რომ მოსამართლეთა დანიშვნის პროცესი გავლენიანი ჯგუფის მიმართ კანდიდატების ლოიალობას და სავარაუდო ნეპოტიზმს ეფუძნება. არსებობს საფუძვლიანი ეჭვი, რომ საბჭო მის ხელთ არსებულ უფლებამოსილებებს და საკანონმდებლო ხარვეზებს განსხვავებული აზრის მქონე მოსამართლეების სისტემიდან განსადევნად და საკუთარი პოზიციების გასამყარებლად იყენებს. არსებულ ვითარებაში, მოსამართლეები ერიდებიან კრიტიკული მოსაზრებების დაფიქსირებას სასამართლოში არსებულ პრობლემებთან დაკავშირებით. ბათუმის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლის, ირაკლი შავაძის ირგვლივ განვითარებული მოვლენები ამის დადასტურებაა. მოსამართლის განცხადება, ცხადია, შეიცავს დანაშაულის ნიშნებს, რასაც გამოძიების დაწყება უნდა მოჰყვეს.
დღესდღეობით, სასამართლოს თავმჯდომარეები მოსამართლეების ხელმძღვანელებად/უფროსებად აღიქმებიან, რაც ასევე დაადასტურა ბათუმის სასამართლოს მოსამართლეების მხრიდან გაკეთებულმა კოლექტიურმა განცხადებამ. სასამართლო სისტემაში ადმინისტრაციულ თანამდებობებს, როგორც წესი, ერთიდაიგივე ჯგუფის წარმომადგენლები იკავებენ, რომლებიც სასამართლოს შიგნით განსაკუთრებულ ძალაუფლებას ფლობენ. ამის დადასტურებაა საბჭოს 26 თებერვლის გადაწყვეტილებაც, რომლითაც, სავარაუდოდ ნეპოტიზმის საფუძველზე, თბილისის სააპელაციო სასამართლოს სისხლის სამართლის პალატის თავმჯდომარედ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოსა და მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფის წევრი ლევან თევზაძე დაინიშნა.
● მოსამართლეების თანამდებობებზე დანიშვნის გაუმჭვირვალე და დაუსაბუთებელი გადაწყვეტილებები
სამწუხაროდ, საბჭოს ახალი შემადგენლობა აგრძელებს მოსამართლეთა თანამდებობაზე დანიშვნის მანკიერ პრაქტიკას. საბჭომ 22 თებერვალს 44 მოსამართლე უვადოდ გაამწესა თანამდებობებზე, მათ შორის, ის მოსამართლეები, რომელთა მიმართაც საზოგადოებაში არსებობდა მკვეთრად გამოხატული უარყოფითი დამოკიდებულება წარსულში მათ მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების გამო. მოსამართლეთა დანიშვნის პროცესი ძირითადად დახურულ ფორმატში მიმდინარეობდა, რა დროსაც საბჭოს არამოსამართლე წევრს, ანა დოლიძეს 14 მოსამართლის შერჩევის პროცესში არ მიეცა მონაწილეობის საშუალება.
მოცემულ რთულ ვითარებაში, კოალიციას მნიშვნელოვნად მიაჩნია მოხდეს სასამართლოსთან მიმართებით ამ დრომდე გადადგმული ნაბიჯების კრიტიკული გააზრება და არსებული პრობლემების აღიარება. ამ მიზნით, კოალიცია იწყებს კამპანიას „მინდა ვენდო სასამართლოს” და მოითხოვს:
● პოლიტიკურმა ხელისუფლებამ აიღოს თავისი წილი პასუხისმგებლობა სასამართლო სისტემაში არსებულ კრიზისზე;
● სასამართლო სისტემა გათავისუფლდეს კლანური მმართველობისგან;
● პროკურატურა დაინტერესდეს და სრულფასოვნად გამოიძიოს მართლმსაჯულების სისტემასთან დაკავშირებული ყველა შესაძლო დანაშაულის შემთხვევა;
● პარლამენტმა დაუყოვნებლივ გაატაროს რეალური რეფორმები, რის საფუძველზეც სასამართლოში არსებული გავლენიანი ჯგუფი ვეღარ შეძლებს კანონმდებლობა არაჯანსაღი მიზნებისთვის გამოიყენოს.

The Coalition is Starting “Make Courts Trustworthy” Campaign
Recent developments in the judiciary once again exposed the extent of the systemic problems in the judiciary. It is clear that the reforms implemented in the court system in recent years failed to achieve their main objective of having justice delivered by independent and impartial judges whose integrity and competence are not in doubt.The main challenges remaining to date include:
• Insufficient political will for improving the judiciary
• Opaque and unsubstantiated judicial appointment decisions
The three waves of judicial reforms implemented to date have not obtained their objective of improving the judiciary. The main reason for this is that the legislative changes were incomplete, belated, and often adapted to the interests of the influential group of judges. The ruling party is also responsible for appointing non-judge members to the High Council of Justice (HCOJ), the majority of whom failed to demonstrate sufficient integrity and without whose support the HCOJ could not have made its judicial appointments and other important decisions.
• Clan-based governance of the judicial system
Today we are hearing outraged statements from some members of the parliamentary majority and ruling party regarding the lifelong appointment of judges. When almost half of Georgia’s judges are already appointed for life using opaque procedures, such reactions from the governing party are belated. It is clear that the government is trying to shift the blame for the situation in the judiciary.
At all stages of judicial selection and appointment, we are left with the feeling that judicial appointments are based on the candidates’ loyalty to the influential group and probable nepotism. There are valid concerns that the HCOJ is using its authority and legislative deficiencies to eradicate dissent from the system and to further strengthen its own positions. In this situation judges are reluctant to make critical statements regarding the problems inside the judiciary. The developments regarding Batumi City Court Judge Irakli Shavadze are proof of this. The judge’s statement indicates signs of a crime that should be investigated.
Today, court chairs are perceived as chiefs/superiors of other judges. This was further proven by the collective statement issued by judges of Batumi City Court. Judicial administrative positions are usually held by members of the same group, yielding special powers within the judiciary. The February 26 decision of the HCOJ is a proof of this. This decision appointed the HCOJ and influential group member Levan Tevzadze as the Chair of Criminal Chamber at the Tbilisi Court of Appeals, likely as a result of nepotism.
Unfortunately, the current membership of the HCOJ is continuing with the established faulty practices of judicial appointment. On February 22, the HCOJ appointed 44 judges for life. Among them were judges towards whom the public has a very strong negative attitude due to their past high-profile decisions. The appointment process was for the most part held behind closed doors, and one non-judge member of the HCOJ, Anna Dolidze, was not allowed to participate in the selection and appointment process of 14 judges.
In this difficult situation, the Coalition believes it is necessary to critically revisit the steps made regarding the judiciary and to acknowledge the problems. For this purpose, the Coalition is starting its “Make Courts Trustworthy” campaign and demands that:
• the political leadership acknowledge its share of responsibility for the crisis in the judiciary;
• the judiciary be freed from clan governance;
• the Prosecutor’s Office take interest in and fully investigate all probable cases of crimes related to the judicial system;
• the Parliament implement real reforms, based on which the influential group within the judiciary can no longer abuse legislation for its illegitimate purposes.