კოალიციამ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მიერ შეთავაზებული სამუშაო ფორმატი დატოვა
კოალიციამ „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარესთან უზენაესის სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევის პროცედურების და კრიტერიუმების შემუშავებისთვის შექმნილი სამუშაო ფორმატი დატოვა, რადგან ის არ ემსახურება რეალურ საკანონმდებლო ცვლილებებზე მსჯელობას, რომელმაც მოსამართლეთა შერჩევის პროცესში დამსახურებაზე დაფუძნებული მიდგომა და პროცესის გამჭვირვალედ და მიუკერძოებლად წარმართვა უნდა უზრუნველყოს. სამუშაო შეხვედრაზე პარლამენტის თავმჯდომარის მიერ არაორაზროვნად გამოვლენილი პოზიციით ცხადი გახდა, რომ ის არ აპირებს იმ ტიპის კანონპროექტის შექმნას, რომელიც სასამართლოში გაბატონებული კლანის მიერ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა ერთპიროვნულ ნომინირებას გამორიცხავს. პარლამენტის თავმჯდომარის ეს პოზიცია ცხადად ადასტურებს მისი და მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფის შეთანხმებულ მოქმედებას, შესაბამისად, ამგვარ ფორმატში კოალიციის მუშაობის გაგრძელება აზრს მოკლებულია.
უზენაესი სასამართლოს მნიშვნელობისა და მართლმსაჯულების სისტემაში მისი როლის გათვალისწინებით, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია,რომ კანდიდატები შეირჩნენ ობიექტური კრიტერიუმების საფუძველზე და ხანგრძლივი და გამჭვირვალე პროცედურების შედეგად.
სწორედ ამ მიზნის მისაღწევად კოალიციის მიერ სამუშაო ჯგუფისათვის წერილობით იქნა წარდგენილ საკუთარი მოსაზრებები, რომლებიც ძირითადად თანხვედრაშია აშშ-ს საელჩოსა და ევროკავშირის წარმომადგენლობის მიერ წარდგენილ მოსაზრებებთან.
ამავდროულად კოალიცია მიიჩნევს, რომ კანონპროექტის ცალკეული დებულებების დეტალურ განხილვამდე, არსებითად მნიშვნელოვანია პრინციპული შეთანხმება იქნეს მიღწეული 5 ძირითად საკითხთან დაკავშირებით, კერძოდ:
- არსებითად მნიშვნელოვანია, კანონმდებლობით სათანადოდ იყოს გარანტირებული იმ პირთა მიერ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობის დაკავების შესაძლებლობა, რომელთაც არ აქვთ სამოსამართლო საქმიანობის გამოცდილება, თუმცა სამართლის დარგში მნიშვნელოვანი გამოცდილება გააჩნიათ. ღია კონკურსშიმონაწილეობის საშუალება მოქმედი და ყოფილი მოსამართლეების გარდა პროფესიაში მყოფ სხვა პირებსაც (ადვოკატებს, პროკურორებს და ა.შ.) უნდა მიეცეს, რაც სასამართლო სისტემის ღიაობას უზრუნველყოფს. წარმოდგენილი კანონპროექტის სამუშაო ვერსია სავალდებულო მოთხოვნის სახით მოსამართლის საკვალიფიკაციო გამოცდის სავალდებულოობას ითვალისწინებს, რაც მნიშვნელოვნად ზღუდავს იმ პირთა წრეს, რომელთაც კონკურსში მონაწილეობა შეუძლიათ;
- კანონპროექტი არ ითვალისწინებს ინტერესთა კონფლიქტის მარეგულირებელ იმგვარ ნორმებს, რომელიც პროცესის ობიექტურად და მიუკერძოებლად წარმართვას უზრუნველყოფს. არსებითად მნიშვნელოვანია, იუსტიციისუმაღლესი საბჭოს იმ წევრებს, რომლებიც თავად გადაწყვეტენ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შესარჩევ კონკურსში მონაწილეობას, შეუჩერდეთ საბჭოს წევრის უფლებამოსილება, რათა კონკურსის დასრულებამდე გამოირიცხოს მათი მონაწილეობა როგორც კანდიდატების განხილვის, ასევე საკუთარი თავის ან კონკურენტების შესახებ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში;
- შემოთავაზებული კანონპროექტი ითვალისწინებს ბუნდოვან ფარდობით კენჭისყრას, რამაც შესაძლოა საფრთხე შეუქმნას კონკურსის ობიექტურად ჩატარებას და საუკეთესო კანდიდატების შერჩევას. აუცილებელია კანონპროექტიდან ე.წ. ფარდობითი კენჭისყრის საფუძველზე „გრძელი სიის“ შექმნის შესახებ დებულებების ამოღება, ვინაიდან აღნიშნული კლანს აძლევს შესაძლებლობას, პირველივე ეტაპზე 45 კანდადატისგან შედგენილ სიაში დატოვოს მხოლოდ მისთვის მისაღები კანდიდატები და გამორიცხოს ის კანდიდატები, რომლებსაც შესაძლოა საბჭოს დანარჩენი წევრების მხარდაჭერით ესარგებლა;
- განსახილველ პროექტი ითვალისწინებს გადაწყვეტილების მიღებას საბჭოს 2/3-ის უმრავლესობით, რაც ვერ უზრუნველყოფს არამოსამართლე წევრთა რეალურ გავლენას გადაწყვეტილების მიღების პროცესზე. არსებითად მნიშვნელოვანია, გადაწყვეტილება მიღებულ იქნას მოსამართლე წევრების ხმათა 2/3-ითა და არამოსამართლე წევრების ხმათა 2/3-ით. ასევე აუცილებელია მიღებული გადაწყვეტილება იყოს სათანადოდ დასაბუთებული;
- მნიშვნელოვანია, საქართველოს პარლამენტმა სრულად განახორციელოს ნომინირებული კანდიდატების კანონმდებლობასა და კონსტიტუციასთან შესაბამისობის შეფასება და ამ მიზნით იურიდიულ საკითხთა კომიტეტთან შეიქმნას სამუშაო ჯგუფი, როგორც ეს გათვალისწინებულია საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის მოქმედ რედაქციაში.
სამწუხაროდ, პარლამენტის თავმჯდომარის მიერ გამოხატული პოზიცია ცხადყოფს, რომ ის ფაქტობრივად ეწინააღმდეგება ზემოაღნიშნულ საკვანძო საკითხებს, რაც არსებითად მნიშვნელოვანია რეალური საკანონმდებლო ცვლილებების განსახორციელებლად და ქვეყნის უმაღლესი ინსტანციის სასამართლოს დაკომპლექტების ობიექტური და ღია პროცესის უზრუნველსაყოფად. პარლამენტის თავმჯდომარეს პრინციპული პოზიცია აქვს კენჭისყრასთან დაკავშირებით და მის მიერ შემოთავაზებული ფორმულა სასამართლოში გაბატონებულ კლანს აძლევს სრულ შესაძლებლობას საბჭოს სახელით თავად გადაწყვიტოს კონკრეტული კანდიდატების ნომინირების საკითხი. აღნიშნული პოზიცია კიდევ ერთხელ ადასტურებს პარლამენტის თავმჯდომარისა და მმართველი პარტიის უპირობო მხარდაჭერას კლანისადმი.
შექმნილ ვითარებაში, როდესაც სამუშაო ჯგუფს აქვს ფორმალური ხასიათი და იგი მხოლოდ კლანისათვის ხელსაყრელი კანონმდებლობის შექმნის პროცესის ლეგიტიმაციის მცდელობას წარმოადგენს, კოალიცია უარს აცხადებს ამ სამუშაო ჯგუფში მუშაობის გაგრძელებაზე.

The Coalition Left the Working Format offered by the Speaker of Parliament of Georgia
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary has left the Parliamentary Speaker’s working group for designing Supreme Court Justice selection procedures and criteria because the format did not serve as a means for discussing genuine legislative changes, which are to ensure a merit-based approach to the selection process and its transparent and impartial conduct. The unequivocal position of the Speaker during the working meeting made it clear that he does not intend to come up with a draft that would preclude unilateral nomination of Supreme Court Justice candidates by the dominant clan of the judiciary. The Speaker’s position is a clear testament to his and the influential judges’ concerted action, hence making continued work in the format offered meaningless.
Given the importance of the Supreme Court and its role in the judicial system, it is crucially important that the candidates are selected based on objective criteria and lengthy and transparent procedures. Towards this objective, the Coalition has provided its opinions to the working group in writing and these opinions are largely in line with the opinions presented by the US Embassy and EU delegation.
Additionally, the Coalition considers that prior to detailed discussion of the individual provisions of the draft bill, it is essential to reach an agreement on five key issues below:
- It is crucially important that the legislation duly guarantees the possibility of those persons to be selected for Supreme Court Justice position who do not have judicial experience, but have substantial experience in the field of law. The possibility of participating in an open competition must be afforded not only to current and former judges, but also to other legal professionals (advocates, prosecutors, etc.), ensuring openness of the judicial system. The proposed working draft establishes a requirement of having passed the judicial qualification examination, which significantly limits the pool of persons who can participate in the competition;
- The draft law does not envisage the norms of conflict of interests that would ensure the objective and impartial conduct of the selection process. It is imperative that those members of the High Council of Justice (HCOJ), who themselves decide to participate in the competition for selecting Supreme Court Justices, have their membership of the HCOJ suspended, so as to eliminate the possibility of their involvement in the processes of candidate reviews and decision-making regarding themselves or other competitors;
- The proposed draft contains a vague preliminary vote, which may endanger the objective conduct of the competition and selection of the best candidates. It is crucial to remove the provision on creating a “long list” based on the preliminary vote, since this gives the clan an opportunity to staff the 45 candidate-long list with only their preferred candidates at the very early stage and exclude candidates who may have the support of the remaining members of the HCOJ;
- The proposed draft calls for decision-making by a 2/3 majority of the HCOJ, which does not ensure a possibility for the non-judge members of the HCOJ to influence the decision-making. It is imperative that decisions are made with 2/3 support of the judge members AND 2/3 support of non-judge members of the HCOJ. Also it is crucial that the decisions are duly substantiated;
- It is important that the Parliament fully assesses the accordance of the nominated candidates to the legislation and the Constitution and for this purpose a working group should be created under the Legal Affairs Committee, as provided for by the Parliament’s current by-laws.
Unfortunately, the position expressed by the Parliamentary Speaker makes it clear that he objects to the above key issues, which are central to ensuring genuine legislative changes and staffing the highest court of the land via an objective and open process. The Parliamentary Speaker has a principled position regarding voting, and the formula he offers gives the dominant clan in the judiciary a full possibility to determine the nomination of specific candidates in the name of the HCOJ all by itself. This position again illustrates the Parliamentary Speaker’s and the ruling party’s unconditional support for the clan.
In this situation, where the working group only has a formal nature and its sole purpose is to legitimize the process of creating a favorable legislative environment for the clan, the Coalition refuses to continue its participation in the working group.