კოალიციის განცხადება სახელმწიფო ინსპექტორის ირგვლივ მიმდინარე მოვლენებზე
კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის” ეხმიანება სახელმწიფო ინსპექტორის თანამდებობაზე გამოცხადებული კონკურსის დარღვევით მიმდინარეობასა და ინსპექტორის სამსახურის ფინანსური გარანტიებით უზრუნველყოფის ვალდებულების შეუსრულებლობას.
საქართველოს მთავრობამ სახელმწიფო ინსპექტორის შესარჩევი კონკურსი 2019 წლის 17 მაისს გამოაცხადა. საკონკურსო კომისიაში, მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად, მონაწილეობდნენ, კოალიციის წევრი ორგანიზაციის, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე და საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილე. მათ მიერ გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, კონკურსი სერიოზული დარღვევებით მიმდინარეობს.
კერძოდ, შესარჩევი კომისიის მიერ გასაუბრებაზე (კონკურსის მეორე ეტაპზე) დაბარებული 7 განმცხადებლიდან მხოლოდ 1 აკმაყოფილებს კომისიის დებულებით დადგენილ მოთხოვნებს - მხოლოდ ამ უკანასკნელმა წარმოადგინა სავალდებულო სამოტივაციო წერილი სრულად. თუმცა, 2019 წლის 1 ივნისს, შაბათს, კომისია გაესაუბრა დაბარებული 7-იდან გამოცხადებულ 5 განმცხადებელს. შედეგად შეირჩა 2 კანდიდატურა პრემიერ-მინისტრისათვის წარსადგენად, მიუხედავად იმისა, რომ მათგან 1-მა ვერ გადალახა კონკურსის პირველი ეტაპი. 2-ვე კანდიდატურა, 2019 წლის 3 ივნისს, ორშაბათს, განსახილველად წარედგინა საქართველოს პარლამენტს (სახელმწიფო ინსპექტორის არჩევის პროცედურა ილუსტრირებულია თანდართულ გრაფიკაზე):
• „სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის მოთხოვნით, კომისიამ პრემიერ-მინისტრს უნდა წარუდგინოს ინსპექტორის არანაკლებ 2 კანდიდატურა;
• შესაბამისად, იმ პირობებში, როდესაც მხოლოდ 1 კანდიდატურა აკმაყოფილებს        საკვალიფიკაციო მოთხოვნებს, უნდა გამოცხადდეს ხელახალი კონკურსი, რის თავიდან არიდების მიზნით, კომისიამ მეორე ეტაპზე დაუშვა ის განმცხადებლებიც, რომლებმაც ვერ გადალახეს კონკურსის პირველი ეტაპი.
ამდენად, ჩნდება საფუძვლიანი ეჭვი, რომ კენჭისყრაში მონაწილე საკონკურსო კომისიის წევრების ამგვარი გადაწყვეტილება განპირობებულია წინასწარ განსაზღვრული კანდიდატურის სახელმწიფო ინსპექტორის თანამდებობაზე დანიშვნის მოტივით.
გარდა ამისა, საუბარია კომისიის წევრებთან კომუნიკაციისა და მათ მიერ გადაწყვეტილების მიღებასთან დაკავშირებულ სხვა პროცედურულ დარღვევებზეც.
კოალიცია უარყოფითად აფასებს სახელმწიფო ინსპექტორის შერჩევის პროცედურებში არსებულ დარღვევებს. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ, კანონმდებლობის დარღვევით კონკურსის ჩატარება ეჭვქვეშ აყენებს ინსპექტორის შემდგომი საქმიანობის ლეგიტიმურობას.
ზემოხსენებული ვითარება განსაკუთრებით საგანგაშოა მოქმედი სახელმწიფო ინსპექტორის მიერ საჯარო ტრიბუნიდან 29 მაისს გაკეთებული განცხადების ფონზე. კერძოდ, მთავრობამ არ გამოყო სამსახურის ასამუშავებლად საჭირო ფინანსურ სახსრები; აღსანიშნავია, რომ ფინანსური გარანტიების არარსებობის გამო, სამსახურის ამოქმედება უკვე 2-ჯერ გადაიდო. მეტიც, თამარ ქალდანის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის მიხედვით, ამ დრომდე არ არის განსაზღვრული იმ დანაყოფის საშტატო ნუსხა, რომელმაც 1 ივლისიდან უნდა შეასრულოს საგამოძიებო ფუნქციები.
სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის (რომლის შეზღუდული საგამოძიებო უფლებამოსილება უნდა გავრცელდეს სამართალდამცავთა გარკვეული წრის მიერ სავარაუდოდ ჩადენილ დანაშაულებზე) დროულად ამოქმედების კრიტიკული საჭიროება დასტურდება უკანასკნელი წლების სტატისტიკითაც - თითქმის ყველა შემთხვევაში სამართალდამცავების მიერ სავარაუდოდ ჩადენილ დანაშაულებზე გამოძიება უშედეგოდ მიმდინარეობს.
აქედან გამომდინარე, კოალიცია მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტსა და მთავრობას:
• საქართველოს პარლამენტმა მხარი არ დაუჭიროს კონკურსის წესების დარღვევით შერჩეულ კანდიდატებს;
• საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გამოაცხადოს ახალი კონკურსი;
• სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს დროულად მიეწოდოს სათანადო ფინანსური სახსრები, რათა 2019 წლის 1 ივლისს საგამოძიებო მექანიზმის ამოქმედებას საფრთხე არ დაემუქროს.

The Coalition’s Statement on Developments Related to the State Inspector
Coalition for an Independent and Transparent Judiciary responds to the procedural violations in the competition for the selection of the State Inspector and the failure to provide financial guarantees for the Inspector’s office
On May 17, 2019, The Government of Georgia announced a call for the position of State Inspector. The Selection Commission, as suggested by the existing legislation, included the Chair of one of the Coalition’s member organizations— Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA)—and the Deputy Public Defender of Georgia. Both of them are asserting that  the competition was held with severe violations.
Only one out of the seven applicants who were invited for an interview (2ndstage of the competition) had fulfilled all the requirements established by the Commission’s Statute – this applicant only submitted a letter of motivation as required. On June 1, 2019, the Commission interviewed five candidates who came for an interview and selected two candidates to be submitted to the Prime Minister, despite the fact that one of the two had not passed the first stage of the competition. On the 3rdof June, 2019, both candidacies were submitted to the Parliament of Georgia for review (see the illustration of the procedure for selecting the State Inspector in the annex below).
• According to the requirements of the Law on State Inspector’s Service, the Selection Commission must submit at least two candidacies to the Prime Minister.
• Thus if only one candidate meets the qualification requirements, a competition must be re-announced. In order to avoid a new competition, the Commission decided to admit the applicants who failed to pass the first stage of the competition to an interview.
Therefore, this process raises a reasonable suspicion that the Commission members’ decision was motivated by an intention to appoint a predetermined candidate for the positon of State Inspector
There were further violations in the communication with the members of the Commission and decision-making procedures.
The Coalition negatively assesses these procedural violations. It should be noted that the competition carried in violation of the law can undermine the legitimacy of the State Inspector’s future work.
This process is even more alarming in the context of the public statement made by the acting State Inspector on May 29th.  The statement revealed that the Government of Georgia has not assigned adequate funds to ensure operation of the Inspector’s office. It is worth mentioning that the office was temporarily shut down twice, due to insufficient financial guarantees. Furthermore, according to the information provided by Tamar Kaldani, the list of staff required for fulfilling investigative duties from 1stof July onwards is not yet determined.
The critical need for activating the State Inspector’s Office (whose limited investigative powers are extended to possible wrongdoings by representatives of certain law enforcement bodies)  is confirmed by the statistics from recent years, where in almost every case, the investigation of an offence allegedly committed by a representative of a law enforcement body representative does not generate any results.
Consequently, the Coalition calls on to the Parliament and Government of Georgia to take the following actions:
• The Parliament of Georgia shall not support the candidates selected in violation of the rules of the competition;
• The Prime Minister shall announce a new competition;
• The State Inspector’s Office shall be provided with sufficient funds to ensure an effective launch of the investigational mechanism on July 1, 2019.