კოალიციის მიმართვა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრებს
“კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის” მოგმართავთ მოსამართლეთა დანიშვნის პროცესში საკანონმდებლო ცვლილელებების ამოქმედების მოახლოებასთან დაკავშირებით.
როგორც ცნობილია, ახალარჩეული პრეზიდენტის მიერ ფიცის დადების მომენტიდან ძალაში შევა კონსტიტუციური ნორმა მოსამართლეთა უვადო დანიშვნასთან დაკავშირებით. ასევე, ამოქმედდება “საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს კანონში პარლამენტის მიერ მიღებული ცვლილება, მოსამართლის უვადოდ დანიშვნამდე მისი 3 წლით განმწესების და ამავე პერიოდში მოსამართლის საქმიანობის მონიტორინგის თაობაზე. ამასთან, ცნობილია, რომ იუსტიციის უმაღლესი საბჭო, ცვლილებების ამოქმედების შემდეგ (სავარაუდოდ მიმდინარე წლის 19 ნოემბერს), გეგმავს სხდომის გამართვას და მოსამართლეების დანიშვნას ახალი წესის (3 წლიანი გამოსაცდელი ვადით) შესაბამისად.
თქვენთვის ცნობილია, რომ კოალიცია ბოლო წლების განმავლობაში მოითხოვდა და მხარს უჭერდა მოსამართლეთა შერჩევისა და დანიშვნის პროცესის სისტემური რეფორმის იდეას. კოალიციისთვის ეს საკითხი ინარჩუნებს აქტუალობას, ამიტომაც მოსამართლეთა შერჩევისა და დანიშვნის ობიექტური და დასაბუთებული პროცესის უზრუნველყოფის მიზნით კოალიციამ დაიწყო კონცეფციისა და საკანონმდებლო წინადადებების მომზადება იმისათვის, რომ უახლოეს პერიოდში როგორც საკანონმდებლო, ისე სასამართლო და აღმასრულებელ ხელისუფლებას შესთავაზოს მოქმედი წესის დასაბუთებული ალტერნატივა.
ამასთან, თქვენთვის ცნობილია კოალიციის ხედვა როგორც უვადო დანიშვნის ნორმის ამოქმედების და მისი მოქმედ მოსამართლეებზე გავრცელების, ასევე პარლამენტის მიერ “საერთო სასამართლოების შესახებ” კანონში შეტანილი ცვლილებების შესახებ, რომელიც ვფიქრობთ, ვერ ითამაშებს დადებით როლს ინდივიდუალური მოსამართლისა და ზოგადად სასამართლო სისტემის დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფის პროცესში.
კოალიციისთვის საგულისხმო იყო საქართველოს პარლამენტის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება, რომ 2014 წლის 1 მაისამდე შემუშავებულიყო მოსამართლის საქმიანობის მონიტორინგის პროცესი და კრიტერიუმები. მიგვაჩნია, რომ პარლამენტის მიერ გარდამავლ დებულებაში მითითებული ვადა იყო შანსი ყველა დაინტერესებული სუბიექტებისთვის შეთანხმებული, გამართული და პრინციპულად სწორი სისტემის შექმნისთვის. თუმცა, ვფიქრობთ, რომ ცვლილებების ამოქმედების შემდეგ საბჭოს მიერ მოსამართლეების ახალი წესით დანიშვნის პრეცედენტი მნიშვნელოვნად დააზარალებს როგორც საყოველთაო მცდელობას სისტემის გაჯანსაღების მიმართულებით, ასევე სასამართლო სისტემის განვითარების პერსპექტივებს.  სწორედ ამიტომ, მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია, საბჭომ უზრუნველყოს სამართლიანი ბალანსის დადგენა ყველა არსებულ ლეგიტიმურ მოთხოვნასა და მოლოდინს შორის და არ შეუქმნას დამატებითი რისკები სასამართლო სისტემას.
კოალიციის წევრი ორგანიზაციები რეგულარულად აკვირდებიან საბჭოს საქმიანობას, შესაბამისად, ცნობილია ყველა ის სირთულე, რაც ბოლო თვეების განმავლობაში საბჭოში მოსამართლეთა დანიშვნის პროცესს ახასიათებს. ნათელია, რომ ერთის მხრივ სასამართლოს ესაჭიროება მოსამართლეთა საკმარისი რაოდენობა სისტემის შეუფერხებელი საქმიანობისთვის, მეორეს მხრივ კი, არსებულ ვითარებაში კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, უზრუნველყოფილი იყოს სისტემის ღირსეული კადრებით დაკომპლექტება და შესაძლო რისკების დაზღვევა.
თუმცა, ამ რთულ და კომპლექსურ პროცესში არსებობს კიდევ ერთი სამართლიანი მოლოდინი იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს, როგორც კოლეგიური ორგანოს მიმართ - ლეგიტიმური მიზნის მისაღწევად არ გამოიყენოს საშუალება, რომელიც გრძელვადიან პერსპექტივაში მნიშვნელოვნად დააზარალებს სასამართლო ხელისუფლებას. მიგვაჩნია, რომ 3 წლიანი გამოსაცდელი ვადით მოსამართლეთა დანიშვნის პრეცედენტი სწორედ ამგვარ სარისკო საშუალებას წარმოადგენს. ამ საშუალების გამოყენების მიზანშეწონილობას კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს ის გარემოებაც, რომ საკანონმდებლო ორგანოს ამ დრომდე არ განუსაზღვრავს მოსამართლის საქმიანობის მონიტორინგის პროცედურა და კრიტერიუმები. შესაბამისად, ამ წესით დანიშნული მოსამართლეებისთვის, ისევე როგორც საზოგადოებისთვის სრულიად არაგანჭვრეტადი იქნება მოსამართლეთა მონიტორინგის პროცესი. გასათვალისწინებელია ის გარემოებაც, რომ გასულ თვეებში გამოცხადებული კონკრუსის პირობების თანახმად, მონაწილე პირები კონკურსის წარმატებით გავლის შემთხვევაში თანამდებობაზე ინიშნებოდნენ 10 წლიანი და არა გამოსაცდელი 3 წლიანი ვადით.
გამომდინარე აქედან, მიგვაჩნია, რომ იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ თავი უნდა შეიკავოს მოსამართლეების 3 წლიანი გამოსაცდელი ვადით დანიშვნისგან. თუმცა, თუკი საბჭოს მიაჩნია, რომ სასამართლო სისტემის ფუნქციონირებისთვის კრიტიკულად აუცილებელია ახალი მოსამართლეების დანიშვნა, უმჯობესია საბჭოს წევრებს შორის ამაზე შეთანხმება მოხდეს კონსტიტუციური ნორმისა და კანონის ამოქმედებამდე, ვიდრე ძალაში შევა გამოსაცდელი ვადის მექანიზმი.

Coalition’s Address to the High Council of Justice
Hereby, the Coalition for an Independent and Transparent Judiciary appeals to you with regard to the legislative amendments introduced to the process of judicial appointments as the time of enacting these amendments is approaching.
As you are aware, upon the swearing in of the President Elect, a constitutional norm requiring a lifetime appointment of judges will come into force. Yet another amendment made to the Law of Georgia on Common Law Courts will come into force at that time too, which envisages the judicial appointments for a trial period of three years and the monitoring of their activity during that period. It is also well known that after the enactment of those amendments (presumably on November 19), the High Council of Justice plans to hold a session to appoint judges in line with the new rule (for a three-year trial period).
As you may be aware, over the past few years, the Coalition has been actively advocating for the idea of systemic reformation of the process of judicial selection and appointment. This issue remains topical for the Coalition. Therefore, to ensure an objective and substantiated process of selecting and appointing judges, the Coalition has started drawing up a concept and drafting legislative amendments with the aim to propose an alternative to the effective rule to the legislative, judiciary and executive branches in the nearest future.
Moreover, you are familiar with the Coalition’s vision about the enactment of the norm on lifetime appointment of judges and applying it to practicing judges as well as about the amendments to the Law on Common Law Courts adopted by the parliament. We believe that they will not be conducive to the process of ensuring the independence of individual judges and the court system in general.
The Coalition welcomes the decision of the parliament of Georgia to draw up procedures and criteria of monitoring the activity of judges until 1 May 2014. We believe that the term indicated by the parliament in the transitional provision will allow all stakeholders to create an agreed, smooth and principally correct system. However, we think that a precedent of the High Council of Justice appointing judges according to the new rule after the enactment of amendments will have a serious adverse effect on the attempt of improving the court systems as well as prospects of the development of court system.
Hence, we deem it important for the Council to ensure a fair balance between all existing legitimate demands and expectations and to avoid additional risks to the court system.
Coalition members keep a close watch on the activity of the Council and consequently, are aware of all those difficulties inherent to the process of appointing judges in the Council. It is clear that on the one hand, courts need sufficient number of judges to ensure smooth operation of the system, but, on the other hand, in the existing situation it is crucial to ensure that the system is staffed with dignified cadres and insured against possible risks.
However, there is one additional fair expectation in this difficult and complex process towards the High Council of Judges, a collegial body – not to use means harmful for the judiciary in the long run to achieve its legitimate purpose. Trial appointments is one such mean. The expediency of the use of this mean is further questioned by the fact that lawmakers have yet to determine the procedure and criteria of monitoring activity of judges. Consequently, the process of monitoring will be completely ambiguous for judges appointed pursuant to the new rule as well as for the society. One must also consider that those judges who succeeded in competitions announced in past months were appointed for the term of 10 years, as mandated by those competitions, and not for a trial period of three years.
Therefore, we believe that the High Council of Justice should refrain from appointing judges for a three-year trial period. However, if the Council believes that the appointment of new judges is necessary to ensure the operation of the court system, Council members must agree on that before the constitutional norm and applicable amendments come into force and the mechanism of trial appointments is enacted.