კოალიციის შეფასება სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის შექმნაზე
„კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“ ეხმიანება საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მიერ მომზადებულ კანონპროექტს, რომლის მიზანიც არის სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის შექმნა. კანონპროექტის თანახმად, ახალი სამსახური შეიქმნება პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის ნაცვლად და ამ უკანასკნელის დღევანდელ ფუნქციებთან ერთად, სამსახური შეითავსებს სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლის, მოხელის ან მასთან გათანაბრებული პირის მიერ კონკრეტული ტიპის დანაშაულებზე გამოძიების წარმოების უფლებამოსილებას.
უპირველეს ყოვლისა, კოალიცია დადებითად აფასებს აღნიშნულ საკითხზე სამთავრობო უწყებების მიერ მუშაობის განახლებას და იმედს გამოთქვამს, რომ სახელმწიფოს მხრიდან ადეკვატურად და სწორად იქნება დანახული საზოგადოებაში წლების მანძილზე არსებული მკაფიო მოთხოვნა, ქვეყანაში ეფექტიანი და დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის შექმნის თაობაზე, რომელიც უპასუხებს სამართალდამცავთა დაუსჯელობის პრობლემას. კოალიცია ასევე იმედოვნებს, რომ წარმოდგენილ კანონპროექტთან დაკავშირებით შესაძლებელი იქნება როგორც ტექნიკურ/ფორმალურ საკითხებზე, ისე პრინციპების დონეზე არგუმენტირებული მსჯელობა და დისკუსია, რათა პირველ რიგში, ფუნდამენტურ საკითხებზე იქნეს სწორი და რაციონალური გადაწყვეტილება მიღებული.
წარმოდგენილ დოკუმენტში კოალიცია სწორედ იმ საკითხებზე ამახვილებს ყურადღებას, რაც ჩვენი პოზიციით, პრინციპული მნიშვნელობის არის ეფექტიანი და დამოუკიდებელი საგამოძიებო სამსახურის შექმნისთვის, რომელიც იქნება ღირსეული პასუხი დღევანდელ გამოწვევებზე:
• სამსახურის კომპეტენცია:
კანონპროექტის თანახმად, ახლადშექმნილი სამსახური აღჭურვილი იქნება მხოლოდ საგამოძიებო კომპეტენციით. ასეთ პირობებში კითხვები ჩნდება მექანიზმის ეფექტიანობასთან დაკავშირებით. საქართველოში არსებული საგამოძიებო სისტემისა და კანონმდებლობის მიხედვით, საპროკურორო ზედამხედველობის შინაარსის გათვალისწინებით, გამოძიებას პრაქტიკულად მთლიანად წარმართავს პროკურორი და ყველა საგამოძიებო ორგანოს გამომძიებელი ერთნაირი ხარისხით ექვემდებარება პროკურორის მითითებებს გამოძიების პროცესში. სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის ინსტიტუციური დამოუკიდებლობის ხარისხის მიუხედავად, სამსახურის გამომძიებლები უშუალოდ გამოძიების პროცესში მაინც დარჩებიან სრულად დამოკიდებულნი საქმის პროკურორებზე დამოკიდებულნი.
დღევანდელი კანონმდებლობით, პროკურორს შეუძლია:
- გამოძიების შეწყვეტა, დაწყებული გამოძიების სხვა მუხლზე გადაკვალიფიცირება (ქმედების კვალიფიკაციის შეცვლის შემდეგ საქმე შეიძლება საერთოდ აღარ დაექვემდებაროს დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის განსჯადობას);
- გამოძიების ფარგლებში პროკურორი გამომძიებელს აძლევს სავალდებულოდ შესასრულებელ მითითებებს;
- გამომძიებლის ქმედება/დადგენილება პროკურორთან საჩივრდება და ეს უკანასკნელი უფლებამოსილია მიიღოს საჩივარზე საბოლოო გადაწყვეტილება;
- ასევე პროკურორია უფლებამოსილი, მიიღოს გადაწყვეტილება პრაქტიკულად ყველა მნიშვნელოვანი საგამოძიებო მოქმედების ჩატარებაზე, კერძოდ: ჩხრეკა-ამოღების, ფარული საგამოძიებო მოქმედებების, სასამართლოში პირის დაკითხვის (სსსკ-ის 114-ე მუხლი) და კომპიუტერულ მონაცემებთან დაკავშირებული მოქმედებების;
- პროკურორი ითხოვს სასამართლოში პირის მიმართ აღკვეთი ღონისძიების გამოყენებას, ასევე არჩევს და წინასასამართლო სხდომაზე წარადგენს სასმართლოში წარსადგენ მტკიცებულებებს;
- პროკურორი ასაჩივრებს სასამართლოს გადაწყვეტილებას სააპელაციო და საკასაციო წესით.
გასათვალისწინებელია, რომ დღეს სწორედ პროკურატურის კომპეტენციაა იმ დანაშაულთა გამოძიება და დევნა, რაც სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს უნდა გადაეცეს. ამდენად, დღეს სამართალდამცავთა დაუსჯელობის და მათ მიერ ჩადენილი დანაშაულების არაეფექტური გამოძიების და დევნის პრობლემა სწორედ პროკურატურის პასუხისმგებლობაა. ამას ადასტურებს საქართველოს სახალხო დამცველის ანგარიშებიც, როდესაც დანაშაულის ფაქტებზე იწყება გამოძიება, თუმცა კონკრეტული პირების მიმართ მხოლოდ გამონაკლის შემთხვევაში იწყება სისხლისსამართლებრივი დევნა
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს თანახმად, გამოძიების ეფექტიანობის განსაზღვრისთვის მნიშვნელოვანი ელემენტია დამოუკიდებლობა და მიუკერძოებლობა1. იმისათვის რომ გამოძიება ჩაითვალოს ეფექტიანად, სასამართლო იხილავს არა მხოლოდ ინსტიტუციურ ან იერარქიულ დამოუკიდებლობას, არამედ აფასებს თუ რამდენად არის გამოძიება პრაქტიკულად დამოუკიდებელი2. შესაბამისად, რთულად წარმოსადგენია, რას შეცვლის ახალი სამსახურის შექმნა მხოლოდ საგამოძიებო ფუნქციით, მაშინ როდესაც მის მიერ წარმართულ გამოძიებას კვლავაც ის უწყება უხელმძღვანელებს, რომელიც აქამდე ხელმძღვანელობდა და რომლის მიმართაც ყველაზე მეტი პრეტენზია არსებობს. ამ რეფორმის პირობებშიც, გამოძიების ფარგლებში ყველა კრიტიკულ საკითხზე საბოლოო გადაწყვეტილების მიღების უფლებამოსილება კვლავაც პროკურატურას ექნება.
ამასთანავე, წარმოდგენილი კანონპროექტის თანახმად, სისხლისსამართლებრივი დევნა კვლავ პროკურატურის ექსკლუზიურ უფლებამოსილებად რჩება. არსებულ საგამოძიებო სისტემაში, პროკურატურა, სხვა სამართალდამცავ უწყებებთან ერთობლივად, მათთან აქტიური თანამშრომლობით ებრძვის კრიმინალს. ასეთ პირობებში პროკურორების მიერ სამართალდამცავების მიმართ დევნის წარმოებისას ჩნდება ინტერესთა კონფლიქტის საფრთხეები. აღნიშნული რისკები კიდევ უფრო იზრდება ისეთ შემთხვევებში, როდესაც გამოძიება მიმდინარეობს უშუალოდ პროკურატურის მუშაკის მიერ შესაძლო დანაშაულის ჩადენის ფაქტზე.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, იმისთვის რომ ახლად შექმნილმა საგამოძიებო უწყებამ მასზე დაკისრებული ამოცანები ეფექტიანად განახორციელოს, სულ მცირე აუცილებელია, რომ ის აღჭურვილი იყოს ყველა მნიშვნელოვანი საგამოძიებო ღონისძიების დამოუკიდებლად განხორციელების უფლებამოსილებით. სამსახური უზრუნველყოფილი უნდა იყოს ოპერაციული დამოუკიდებლობის იმ მინიმალური ხარისხით, რაც საჭიროა გამოძიების სრულად და ყოველმხრივ წარმართვისთვის. ხოლო საუკეთესო შემთხვევაში, სამსახურს უნდა ჰქონდეს სისხლისსამართლებრივი დევნის და სასამართლოში წარმომადგენლობის ფუნქციები. სწორედ საგამოძიებო და დევნის ფუნქციით აღჭურვილი საგამოძიებო სამსახურის შექმნას ითვალისწინებდა კოალიციის მიერ მომზადებული კანონპროექტი, რათა გარანტირებული ყოფილიყო სამართალდამცავთა მიერ ჩადენილი დანაშაულების ეფექტიანი გამოძიება და საქმეთა წარმართვა სასამართლოში.
• დანაშაულთა წრე, რომელსაც იძიებს სამსახური
კანონპროექტის თანახმად, სამსახური უფლებამოსილი იქნება, გამოძიება აწარმოოს სამართალდამცავთა მიერ ჩადენილ ისეთ დანაშაულებზე, როგორიცაა:
- წამება, წამების მუქარა, დამამცირებელი ან არაადამიანური მოპყრობა;
- უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენება/გადამეტება ძალადობის, ან იარაღის გამოყენებით, ან დაზარალებულის ღირსების შეურაცხყოფით;
- ჩვენების მიცემის იძულება;
- სამართალდამცავის მიერ შესაძლო ჩადენილ სხვა ნებისმიერ დანაშაულს, რამაც გამოიწვია ადამიანის სიცოცხლის მოსპობა, როდესაც მსხვერპლი იმყოფებოდა პოლიციის ეფექტური კონტროლის ქვეშ.
ცხადია, თითოეული ზემოაღნიშნული დანაშაულის ეფექტიანი გამოძიება მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის საგანია და დადებითად უნდა შეფასდეს, რომ ამ დანაშაულებზე გამოძიების უფლებამოსილება დამოუკიდებელ საგამოძიებო უწყებას მიენიჭოს. ამავდროულად, აუცილებელია გავითვალისწინოთ დღეს არსებული კონტექსტი და დანაშაულთა ის ტიპები, რომლებზეც ხშირად უთითებენ მოქალაქეები. ამ კუთხით, პირველ რიგში აღსანიშნავია ნარკოტიკული საშუალებების „ჩადების“ შემთხვევები, რაზეც ბოლო პერიოდში ხშირად გაისმის ხოლმე საჯარო ბრალდებები სამართალდამცავების მიმართ და აუცილებელია, აღნიშნული დანაშაულებიც მოექცეს ახლადშექმნილი უწყების საგამოძიებო ქვემდებარეობაში. ამავდროულად, ზემოთ დასახელებულ დანაშაულთა უმრავლესობა მხოლოდ სპეციალური დათქმებით (მაგალითად, პოლიციის ეფექტური კონტროლის ქვეშ ყოფნა, ძალადობის, ან იარაღის გამოყენება, დაზარალებულის ღირსების შეურაცხყოფა) ექცევა დამოუკიდებელი მექანიზმის ქვემდებარეობაში, რაც ასევე პრობლემურია, რადგან ამგვარი ფაქტობრივი გარემოებები სწორედ გამოძიების საგანია და გამოძიებით უნდა გამოიკვეთოს, იმყოფებოდა თუ არა მოქალაქე სამართალდამცავის ეფექტური კონტროლის ქვეშ, ჰქონდა თუ არა იარაღის გამოყენებას, ან დაზარალებულის შეურაცხყოფას ადგილი.
სამოქალაქო სექტორის მიერ შემუშავებული კანონპროექტი (დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის შესახებ), იაზრებდა რა არსებულ გამოწვევებს, დანაშაულთა წრის ჩამონათვალში სპეციალურად უთითებდა ისეთ შემთხვევებს, როდესაც სამართალდამცავის მართლსაწინააღმდეგო და ბრალეულ ქმედებას შედეგად მოჰყვა ადამიანის სიცოცხლის მოსპობა, ჯანმრთელობის მძიმე, ნაკლებად მძიმე ან მსუბუქი დაზიანება, ცემა, ძალადობა, დამცირება, სქესობრივი თავისუფლებისა და ხელშეუხებლობის ხელყოფა.
აქედან გამომდინარე, იმისთვის რომ გამოძიება თავიდანვე წარიმართოს ეფექტიანად და მის მიმართ მაღალი იყოს საზოგადოებრივი ნდობა, ერთი მხრივ უნდა გაფართოვდეს ჩამოთვლილი დანაშაულების წრე და ამავდროულად, ამოღებულ იქნეს კანონპროქტიდან ის სპეციალური დათქმები, რომელთა გარეშეც საქმე ვერ მოექცევა ახალი უწყების საგამოძიებო ქვემდებარეობაში.
ამასთანავე, შემოთავაზებული კანონპროექტის მიხედვით, პროკურორი იღებს საბოლოო გადაწყვეტილებას იმასთან დაკავშირებით, თუ ვინ უნდა გამოიძიოს საქმე ისეთ შემთხვევებში, როდესაც არსებობს ეჭვი, რომ შესაძლოა ჩადენილია სახელმწიფო ინსპექტორის ქვემდებარეობას მიკუთვნებული დანაშაული. კანონპროექტი არ ითვალისწინებს აღნიშნულ საკითხზე გადაწყვეტილების მიღების ნათელ პროცედურებს, მასში ინსპექტორის ჩართულობის ხარისხს და შესაბამის გარანტიებს, რომ უსაფუძვლოდ არ დაირღვეს საგამოძიებო ქვემდებარეობა. მნიშვნელოვანია, საგამოძიებო უწყებას ჰქონდეს საკანონმდებლო გარანტია, რომ მისი იურისდიქცია გარანტირებული იქნება ისეთ შემთხვევებზეც, როდესაც გამოძიება იწყება სისხლის სამართლის კოდექსის სხვა მუხლით, მაგრამ ინსპექტორს მიაჩნია, რომ სახეზეა მის კომპეტენციას მიკუთვნებული დანაშაულის ნიშნები.
• ინსტიტუციური მოწესრიგება
კანონპროექტის თანახმად, დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმი იქმნება პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორთან. აღსანიშნავია, რომ კანონპროექტში ვერ ვკითხულობთ დასაბუთებას, თუ რატომ გადაწყდა ინსტიტუციურად ამ ორი ორგანოს ერთმანეთთან დაკავშირება. მნიშვნელოვანია სახელმწიფოს მხრიდან წარმოდგენილ იქნას შესაბამისი დასაბუთება და ხედვა სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის ინსტიტუციურ მოწესრიგებასთან დაკავშირებით.
ინსპექტორის სამსახური დღეს უმნიშვნელოვანეს ფუნქციას ასრულებს პერსონალური მონაცემების დაცვის კუთხით. გამოძიების და ინფორმაციის დამუშავების კანონიერების პროაქტიულად კონტროლი ერთმანეთთან თავსებადი ფუნქციები არ არის და აღნიშნული ორი კომპეტენციის ერთი უწყების ქვეშ მოქცევამ შესაძლოა საფრთხე შეუქმნას პერსონალური მონაცემების დაცვის მექანიზმის დამოუკიდებლობას, გააჩინოს ინტერესთა კონფლიქტი უწყების შიგნით და დაუკარგოს ნდობა ამ სამსახურის საქმიანობას. შემოთავაზებული მოდელი აჩენს რეალურ საფრთხეს, რომ პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის ეფექტიანობა რისკის ქვეშ დადგება.
ინსპექტორის ინსტიტუტი დღეს არის სამართალდაცვითი პროცესისგან დამოუკიდებელი, მაკონტროლებელი ორგანო, მაშინ როდესაც სამართალდამცავთა მიერ ჩადენილ დანაშაულებს უნდა იძიებდეს საგამოძიებო ბუნების მქონე უწყება. მაგალითად, ერთი მხრივ ინსპექტორს მოუწევს გააკონტროლოს პროკურატურის მიერ მონაცემების დამუშავების კანონიერება, ხოლო მეორე მხრივ ეთანამშრომლოს/დაემორჩილოს პროკურატურას გამოძიების პროცესში. აგრეთვე არ ჩანს, თუ როგორ იქნება დაზღვეული, რომ გამოძიების პროცესში თავად ინსპექტორის თანამშრომლები არ დაარღვევენ პირადი ცხოვრების უფლებას და უსაფუძვლოდ არ დაამუშავებენ პერსონალურ მონაცემებს. ამგვარი ბუნდოვანი ბუნების მქონე ორგანოს შექმნით გაჩნდება რისკი, რომ მის მიმართ საზოგადოებას არ ექნება მაღალი ნდობა, რაც მსგავსი უწყებების ეფექტიანად მუშაობისთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანია.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, უფრო გონივრულად მიგვაჩნია, რომ საგამოძიებო უწყება შეიქმნას ცალკე უწყების სახით, მოქნილი და მცირე ბიუროკრატიული აპარატით, რაც არ იქნება დაკავშირებული დიდ საბიუჯეტო სახსრებთან. საბიუჯეტო ხარჯების ვერც შემოთავაზებული კანონპროექტი დაზოგავს, ვინაიდან პერსონალური მონაცემების დაცვა და გამოძიება ცალსახად არათავსებადი ფუნქციებია და ახალ ინსპექტორის აპარატსაც მოუწევს გამომძიებლების და ტექნიკური პერსონალის დასაქმება. აღნიშნული სამსახურის ბუნება ცალსახად იქნება საგამოძიებო, ხოლო მისი ხელმძღვანელი და თანამშრომლები ისარგებლებენ მაღალი ინსტიტუციური და ოპერაციული დამოუკიდებლობის ხარისხით.
„კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“ გამოთქვამს მზადყოფნას, აქტიურად ჩაერთოს კანონპროექტის არსებითი გადამუშავების პროცესში. ასევე იმედს გამოვთქვამთ, რომ ზემოთ განხილულ პრინციპულ საკითხებზე ხელისუფლების პოზიცია საბოლოო არ არის და საზოგადოებასთან დისკუსია იქნება რეალური შინაარსის მატარებელი. საკითხის სენსიტიურობიდან და მნიშვნელობიდან გამომდინარე, აუცილებელია, ახლად შექმნილი უწყება სრულად ეხმიანებოდეს ქვეყანაში არსებულ საჭიროებებს და კონტექსტს, ამავდროულად, სამსახური სარგებლობდეს მაღალი პროფესიული რეპუტაციითა და ნდობით საზოგადოებაში.

The Coalition’s Opinion on the Initiative to Create a State Inspector’s Office
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary assesses the draft law developed by the Ministry of Justice of Georgia that aims to introduce the State Inspector’s Office. Under the draft law, this office will replace the Personal Data Protection Inspector and, in addition to performing the latter’s functions, will have the authority to investigate specific crimes committed in the capacity of a law enforcement body’s representative, employee or a person equalized to him.
First, the Coalition positively assesses the government bodies’ initiative to revitalize work on this issue and hopes that the state will adequately and accurately assess the public’s clear and persistent demand for the creation of an effective and independent investigative mechanism that addresses the problem of impunity among law enforcement representatives. The Coalition also hopes that there will be space for a discussion not only on the technical and formalistic aspects of the draft law, but also on the principles of the law in order to decide the fundamental issues in the most reasonable and rational way.
This document draws attention to the fundamental issues that are key to the creation of an effective and independent investigative agency capable of adequately addressing the current challenges:
Competences of the Office:
Under the draft law, a newly created office will be equipped with only investigative functions. In this kind of setup the mechanism’s effectiveness becomes questionable. According to the Georgian investigation system and legislation, prosecutorial supervision implies the following: an investigation is fully managed by a prosecutor, and the investigators of all investigative bodies equally follow the prosecutor’s instructions in the process of the investigation. Despite the institutional independence of the State Inspector’s Office, its investigators will be fully dependent on prosecutors in the process of investigation.
Under the current law, a prosecutor can:
• Terminate an investigation or change a crime’s qualification after an investigation starts (in the case of such a requalification, a case may fall outside of the investigative mechanism’s jurisdiction);
• Instruct an investigator throughout an investigation. These instructions are mandatorily executed;
• Make a final decision on the appeal of an investigator’s action/decision (investigators’ actions are subject to appeal at the Prosecutors’ Office);
• Decide on practically all important investigative actions, including: search and seizure, covert investigative actions, a person’s interrogation in the court (Article 114 of the Criminal Code) and actions related to computer data;
• Address the court to order a preventive measure against a person, and also select and submit evidence at pre-trial hearings; o Appeal court decisions according to the appeal and cassation rules.
Currently the Prosecutor’s Office is authorized to investigative and prosecute the types of crimes that fall in the domain of the State Inspector’s Office. Accordingly, the Prosecutor’s Office is responsible for law enforcement representatives’ impunity and the ineffective investigation and prosecution of crimes committed by them. The reports of the Public Defender of Georgia confirm that in the majority of cases an investigation is launched by the Prosecutor’s Office but specific persons are only rarely prosecuted.
The European Court of Human Rights says that the effectiveness of an investigation largely depends on its independence and impartiality.1 The Court judges an investigation’s effectiveness not only by considering its institutional and hierarchical independence, but also by assessing the extent to which an investigation is independent in practice.2  Accordingly, it is hard to imagine what impact can be expected from a new office equipped with only investigative functions when the investigations that it carries out are subordinated to the agency which until now has been responsible for such investigations and has been criticized the most. Under this reform the Prosecutor’s Office retains the authority to make final decisions on all critical issues throughout the process of investigation.
Also, under the draft law criminal prosecution is maintained as an exclusive competence of the Prosecutor’s Office. In the current investigatory system the Prosecutor’s Office, together with other law enforcement agencies and in cooperation with them, fights criminal activities. In this situation, conflict of interest risks arise in cases where law enforcement officers are prosecuted. The risks are exacerbated in cases where investigation concerns a crime allegedly committed by an employee of the Prosecutor’s Office.
In view of the above considerations the basic requirement for ensuring a newly created office’s effectiveness is to equip it with the authority to carry out investigative actions independently. The office should have, at the minimum, the degree of independence required for a full and comprehensive investigation. In the best case scenario, the office should have the functions of criminal prosecution and court representation. The draft law developed by the Coalition envisioned creation of an investigative body equipped with investigative and prosecutorial functions, which would guarantee the effectiveness of the investigation of crimes committed by representatives of law enforcement bodies and representation in the court.
Crimes investigated by the Office
Under the draft law, the State Inspector’s Office is authorized to investigative the following crimes committed by representatives of law enforcement bodies:
• Torture, threat of torture, degrading or inhumane treatment;
• Abuse/exceeding of power through violence or use of guns, or humiliation of a victim;
• Forced interrogation;
• Any other crime allegedly committed by a representative of law enforcement that caused a person’s death in the period when a victim was under effective control of the police
Naturally, the effective investigation of each one of the above mentioned crimes is a matter of high public interest, and giving the investigation authority to an independent investigative body is a positive development. At the same time, it is essential to keep in mind the current context and the types of crimes that citizens report most often. In this regard, “planting” of drugs by law enforcement officers is most notably reported publicly and covering such crimes in the mandate of the new body is essential. At the same time, most of the above mentioned crimes fall under the mandate of the independent investigative mechanism only in specially defined circumstances (e.g., being under the effective control of the police, use of violence or weapons, degrading treatment of the victim), which is problematic given that such factual circumstances ought to be subject to investigation and that the investigation must determine whether a person was under the effective control of the police or whether the use of weapons or degrading treatment of a victim really took place.
Considering the existing challenges, the draft law on an independent investigative mechanism prepared by the civil society organizations specifically included such cases in the list of crimes to be covered when the unlawful and incriminating actions of the law enforcement officials resulted in termination of life, heavy, less heavy or light injury, beating, violence, humiliation, violation of sexual liberty or inviolability.
For an investigation to be conducted effectively and enjoy high public trust, the circle of listed crimes must be widened, and at the same time the special reservations, without which cases cannot fall under the new body’s investigative authority, must be removed from the draft law.
Under the proposed draft law the prosecutor makes the final decision on who is to conduct the investigation in cases when there is doubt that a crime falling under the mandate of the state inspector has been committed. The draft does not contain clear procedures for decision-making, the level of inspector’s involvement in it, or the guarantees for not violating the new body’s investigative mandate. It is important for the investigative agency to have legislative guarantees that its jurisdiction be guaranteed in cases where an investigation is started under a different article of the Criminal Code but the inspector believes there are indications of a crime that falls under his mandate.
Institutional order
Under the draft law the independent investigative mechanism is created under the Personal Data Protection Inspector. Importantly, we cannot find any indication as to why it was decided to institutionally connect these two bodies. It is important that the state present adequate substantiation and vision regarding the institutional organization of the State Inspector’s Office.
The Personal Data Protection Inspector is currently fulfilling its very important function. Proactive control of investigations and the legality of data processing are not consistent functions, and putting them under a single body may endanger the independence of the personal data protection mechanism, create conflict of interests within the body, or result in the loss of public trust in the body’s work. The proposed model creates a real danger to the effectiveness of the Personal Data Protection Inspector.
The Personal Data Protection Inspector is currently an oversight body independent from the law enforcement processes, whereas crimes committed by law enforcement officers must be investigated by an institution of an investigative nature. For example, the Inspector would have to control the legality of the prosecution’s data processing, and on the other hand cooperate and defer to it in the process of investigations. Further, it is not clear how the non-interference of the Inspector’s staff in the right of privacy and unfounded processing of personal data is guaranteed. Bodies with such an unclear nature raise the risk that the public will not have high levels of trust towards them, which is critically important for their effective functioning.
Given all of the above, we consider it more prudent to create the investigative body as a separate entity with a flexible and small bureaucratic apparatus, and which will not be associated with large budgetary costs. The proposed draft also does not create budgetary economies, given that personal data protection and investigation are clearly inconsistent functions and the new inspector’s office will have to hire investigators and technical personnel. An independent body’s nature would be clearly investigative, and its head and staff would enjoy high levels of institutional and operation independence.
The Coalition for Independent and Transparent Judiciary is ready to actively engage in the process of substantive review of the proposal. We hope that the state’s position on the crucial issues described above is not final and that discussions with the interested public can be of real substance. Given the sensitivity and importance of the issue, it is crucial that the newly created body be fully compatible with the existing needs and context in the country and simultaneously enjoys high professional reputation and public trust.