ლომჯარია და გიგაური 'პატრიორტთა ალიანსის' მოშიმშილე წარმომადგენლებს შეხვდნენ
დღეს, 12 ნოემბერს, „სამართლიანი არჩევნებისა“ და „საერთაშორისო გამწვირვალობა საქართველოს“ ხელმძღვანელები მოშიმშილე ირმა ინაშვილსა და „პატრიორტთა ალიანსის“ სხვა წარმომადგენლებს შეხვდნენ. როგორც ცნობილია, „პატრიოტთა ალიანსის“ წევრები საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესების მოთხოვნით უკვე მეხუთე დღეა შიმშილობენ.
ირმა ინაშვილის განცხადებით, მოშიმშილეებს რამოდენიმე მოთხოვნა აქვთ, მათ შორისაა, სპეციალური საარჩევნო უბნების შექმნის წესის გადახედვა და გამკაცრება; პოლიტიკური თანამდებობის პირების საარჩევნო კამპანიაში მონაწილეობის შეზღუდვა; საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების წესის გადახედვა; საარჩევნო სისტემის ცვლილება და სხვა.
გვსურს აღვნიშნოთ, რომ ყველა ზემოაღნიშნული საკითხების პრობლემატურობაზე არასამთავრობო ორგანიზაციები წლების განმავლობაში ძალიან აქტიურად ვსაუბრობთ და მიგვაჩნია რომ აღნიშნული მიმართულებით საარჩევნო კანონმდებლობა საჭიროებს გადახედვას და დახვეწას. 31 ოქტომბრის შუალედურმა არჩევნებმა კიდევ უფრო ნათლად წარმოაჩინა მოქმედი საარჩევნო კანონდმებლობის გადახედვის აუცილებლობა. ეს განსაკუთრებით მნიშნელოვანია მომავალი საპარლამენტო არჩევნების ჭრილში, რომელიც, სავარაუდოდ, ქვეყანაში განვითარებული მოვლენებიდან გამომდინარე, დაძაბულ პოლიტიკურ გარემოში წარიმართება.
„სამართლიანი არჩევნები“ და „საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო“ პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად, უახლოეს მომავალში წარმოადგენს საკანონმდებლო ცვლილებების პროექტს, რომელიც შეეხება გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილი საარჩევნო უბნების რეგულაციების დახვეწას, ადმინისტრაციული რესურსის არსასათანადოდ გამოყენების წესის გამკაცრებას, უბნის შედეგების გადათვლისა თუ შედეგების ბათილობის საფუძვლების საკანონმებლო დონეზე განსაზღვრას, საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების წესის გადახედვას.
ორგანიზაციები გამოვხატავთ მზადყოფნას, აღნიშნული რეკომენდაციები განხილულ იქნას ყველა დაინტერესებული მხარისა და პოლიტიკური ძალის ჩართულობითა და მონაწილეობით.
აქვე, გვსურს კიდევ ერთხელ ხაზი გავუსვათ საარჩევნო სისტემის რეფორმის აუცილებლობას და აღვნიშნოთ, რომ მიუხედავად იმისა, გაუმჯობესდება თუ არა ცალკეული პროცედურული ნორმები, საარჩევნო რეფორმის ჭრილში საარჩევნო სისტემის ცვლილება კვლავ რჩება ყველაზე ფუნდამენტურ მოთხოვნად ხელისუფლების მიმართ, ვინაიდან სამართლიანი და კონკურენტული გარემოს შექმნის ყველაზე ეფექტური და რეალური გზა სწორედ არსებული საარჩევნო სისტემის ცვლლებაა.

Lomjaria and Gigauri met with Representatives of Alliance of Patriots who are on a Hunger Strike
On November 12, heads of the organizations ISFED and Transparency International – Georgia met with Irma Inashvili and other representatives of the Alliance of Patriots. They initiated a hunger strike five days ago to demand improvement of the electoral environment in Georgia.
According to Irma Inashvili, protesters’ demands include: revision and tightening of regulations for setting up of special polling stations; restriction of participation of political officer holders in election campaign; revision of rules for staffing election administration; changing the electoral system, and more.
Notably, over the past few years NGOs have been actively working to bring the said problems to light, and we support revision and improvement of applicable Georgian election laws. October 31 by-elections have reaffirmed the need to revise existing legislation, especially ahead of the upcoming parliamentary elections that we expect to be held in a strained political environment in light of the developments unfolding in the country.
ISFED and Transparency International – Georgia, together with partner organizations will soon initiate a legislative package of amendments to improve regulation of special polling precincts, tighten rules prohibiting abuse of public resources, introduce legal grounds for recounting or invalidating precinct results and revise regulations for staffing election administration.
We are ready to discuss the said recommendations with all stakeholders, including political forces.
We would like to reaffirm the need to reform the electoral system and state that regardless of whether individual procedural norms are improved, changing the electoral system will remain the fundamental requirement within the election reform, as the most effective and meaningful way to create fair and competitive electoral environment.