მიმართვა საქართველოს პრეზიდენტსა და მთავრობას
საქართველოს პრეზიდენტის მიერ არჩევნების თარიღის გამოცხადების თაობაზე განკარგულების გამოცემამ და შემდგომ აქტის საქართველოს პრემიერ-მინისტრისთვის კონტრასიგნაციის მიზნით გაგზავნამ საარჩევნო კამპანიის დაწყების თარიღთან დაკავშირებით გაუგებრობები წარმოშვა.
საქართველოს პრეზიდენტის მცდელობას, არჩევნებამდე 6 თვით ადრე საზოგადოებისთვის არჩევნების გამართვის თარიღი ეცნობებინა, კონკრეტული სამართლებრივი შედეგი - აქტის ხელმოწერა და საქართველოს პრემიერ მინისტრისთვის კონტრასიგნაციის მიზნით გადაგზავნა მოჰყვა. საარჩევნო კოდექსის თანახმად, კონტრასიგნაციის შემდგომ აქტი ქვეყნდება და ქვეყანაში საარჩევნო კამპანიის სამართლებრივი რეჟიმი იწყებს მოქმედებას.
უპირველეს ყოვლისა, მივესალმებით ხელისუფლების სურვილს, საარჩევნო პროცესში ჩართული და დაინტერესებული მხარეებისთვის არჩევნებამდე 6 თვით ადრე იყოს ცნობილი არჩევნების თარიღი. თუმცა, მიგვაჩნია, რომ საარჩევნო კამპანიის ოფიციალურად დაწყებას არჩევნებამდე 6 თვით ადრე გარკვეული უარყოფითი შედეგები ახლავს თან. წინასაარჩევნო კამპანია არის განსაკუთრებული სამართლებრივი რეჟიმი, რომელიც აისახება საბიუჯეტო სახსრების ხარჯვაზე, საჯარო სამსახურების საქმიანობაზე, სოციალური პროექტების ინიცირება/განხორციელებაზე, მედია რეგულაციების გამკაცრებაზე და ა.შ.
წინასაარჩევნო კამპანიის გამოცხადება, ასევე, უკავშირდება საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობის განსაკუთრებულ რეჟიმს. ამ პერიოდში ყველა საოლქო საარჩევნო კომისია სრულად უნდა დაკომპლექტდეს (73 საოლქო საარჩევნო კომისიების შემდგენლობა 5-დან 13 წევრამდე უნდა შეივსოს) საარჩევნო პერიოდში გაორმაგებულ თანამდებობრივ სარგოს იღებენ ცესკოსა და საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები, ცესკოს ადმინისტრაციის წარმომადგენლები და სხვა პირები, რაც მნიშვნელოვნად ზრდის საბიუჯეტო ხარჯებს ამ მიმართულებით.
წინასაარჩევნო კამპანიის დასაწყებად სპეციალურ მომზადებას, ასევე, საჭიროებენ ადგილობრივი თვითმმართველობები, მედია და პოლიტიკური პარტიები.
გამომდინარე იქიდან, რომ პრეზიდენტის განკარგულებიდან იკვეთება პრეზიდენტის სურვილი, რომ კამპანია ოფიციალურად არჩევნებამდე 2 თვით ადრე დაიწყოს, მიგვაჩნია, რომ სწორი სამართლებრივი გამოსავალი იქნება, თუკი მთავრობა ზემოაღნიშნული მოტივებით არ მოახდენს პრეზიდენტის განკარგულების კონტრასიგნაციას, ხოლო პრეზიდენტი არჩევნების თარიღის გამოცხადების მიზნით შესაბამის განკარგულებას ივლისის თვეში გამოსცემს.

Address to the President and the Government of Georgia
The President’s order on the election date that was sent to the Prime Minister for approval (countersignature) gave rise to a misunderstanding.
In an effort to inform the public of the election date 6 months prior, the President signed a legal act and sent it to the Prime Minister for countersignature. Under the Election Code, after the countersignature the legal act is made public and the election campaign officially launches.
We welcome the President’s willingness to inform the election stakeholders of the election date 6 months prior. However, a 6 month long election campaign could have some negative consequences. The election campaign is a special legal regime that brings increased budgetary expenditures, changes in public service activity, stricter media regulations, and etc.
The election administration also enters a special regime during the election campaign. During this period, all district election commissions (DEC) must be fully staffed (the members of 73 DECs must be increased from 5 to 13). Members of the central and district elections commissions, as well as CEC administration employees and other persons, receive double salaries during the election period, which significantly increases budget expenditure.
Local governments, media and political parties also require special training to start the elections campaign.
Given the fact that the President's order implies his desire to officially launch the election campaign 2 months before the elections, we believe that the legal solution would be for the government not to provide the countersignature and for the President to re-issue his order in July.