მმართველი პარტია აგრძელებს ადგილობრივი თვითმმართველობის მარეგულირებელი კანონმდებლობის საკუთარ ინტერესებზე მორგებას
2022 წლის ოქტომბრის ბოლოს ოთხმა დეპუტატმა პარლამენტში წარადგინა საკანონმდებლო პაკეტი, რომელიც მოიცავს შესწორებებს ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსსა და საბიუჯეტო კოდექსში. ინიციირებული ცვლილებები, დამტკიცების შემთხვევაში, მნიშვნელოვნად დაააკნინებს საკრებულოს, როგორც ადგილობრივი წარმომადგენლობითი ორგანოს ინსტიტუციურ საფუძვლებს და ადგილობრივ თვითმმართველობას მმართველი პარტიის ვიწრო პარტიულ ინტერესებს დაუქვემდებარებს.
ცვლილებათა უმთავრესი ნაწილი თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტის დაუმტკიცებლობის შემთხვევაში, მუნიციპალიტეტის ორგანოთა შორის პასუხისმგებლობის ახლებურ გადანაწილებას ეხება. კერძოდ: იცვლება ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსის 142-ე მუხლის არსებული რედაქცია, რომლის მიხედვითაც, თუ ახალი საბიუჯეტო წლის დაწყებიდან 3 თვეში საკრებულო არ დაამტკიცებს ადგილობრივ ბიუჯეტს, საკრებულოსთან ერთად მერსაც უწყდება უფლებამოსილება, რასაც ლოგიკურად საკრებულოსა და მერის არჩევნები მოსდევს. შემოთავაზებული რედაქციით, ადგილობრივი ბიუჯეტის დადგენილ ვადაში დაუმტკიცებლობის შემთხვევაში, საკრებულოს შეუწყდება უფლებამოსილება და საჭირო გახდება მისი ხელახლა არჩევა, ხოლო მერი შეინარჩუნებს თანამდებობას. აქედან გამომდინარე, ბიუჯეტის დაუმტკიცებლობაზე პასუხისმგებელ ერთადერთ ორგანოდ საკრებულო განისაზღვრება, ხოლო მერი, რომელიც საბიუჯეტო პროცესის მნიშვნელოვანი მონაწილე სუბიექტია, პასუხისმგებლობისგან სრულად თავისუფლდება.
ეს ცვლილება მოკლებულია სამართლებრივ ლოგიკას, რადგან მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტის დამტკიცება არ არის მხოლოდ საკრებულოს საქმე. ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსის ნორმების თანახმად, რომლებიც უცვლელად რჩება, მერი შეიმუშავებს და მუნიციპალიტეტის საკრებულოს დასამტკიცებლად წარუდგენს მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტისა და ბიუჯეტში შესატანი ცვლილების პროექტებს; უზრუნველყოფს დამტკიცებული ბიუჯეტის შესრულებას თავისი უფლებამოსილების ფარგლებში და ასევე, მუნიციპალიტეტის საკრებულოს დასამტკიცებლად წარუდგენს საანგარიშო წლის ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშს.ამდენად, ადგილობრივი ბიუჯეტის დამტკიცების პროცესში, საკრებულოს არ აქვს დამოუკიდებლად მოქმედების შესაძლებლობა, მეტიც, მუნიციპალიტეტის საკრებულოს მიერ განხილვისას ბიუჯეტის პროექტში ცვლილებები შეიძლება შეტანილ იქნეს მხოლოდ მუნიციპალიტეტის მერთან შეთანხმებით.2 საკრებულოს მხოლოდ მაშინ შეუძლია აუაროს გვერდი ბიუჯეტის პროექტის შესახებ მერთან შეთანხმების აუცილებლობას, თუ სიითი შემადგენლობის სამი მეხუთედით დაამტკიცებს მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ფრაქციის ან მუნიციპალიტეტის საკრებულოს სიითი შემადგენლობის არანაკლებ ერთი მესამედის მიერ ინიციირებულ ბიუჯეტის პროექტს, რომელშიც გათვალისწინებული უნდა იყოს მხოლოდ საკრებულოს მიერ მერისათვის არაუგვიანეს 25 ნოემბრისა გაგზავნილი ბიუჯეტის პროექტის შენიშვნები ან მისი ნაწილი. ამგვარი უმრავლესობის შეკრება დღეს ყველა საკრებულოს გაუჭირდება.
ამასთან, გასათვალისწინებელია პოლიტიკური კონტექსტიც. 2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შედეგად, სამ თვითმმართველ ერთეულში: რუსთავში, ზუგდიდსა და ჩხოროწყუში საკრებულოს მმართველი უმრავლესობა და მერი დაპირისპირებულ პოლიტიკურ ძალებს წარმოადგენენ. მერი, წალენჯიხის მუნიციპალიტეტის გარდა, ყველგან „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს” წარმომადგენელი ან მასთან აფილირებული პირია და მმართველ პარტიას პრობლემა მხოლოდ ოპოზიციურ საკრებულოსთან შეიძლება შეექმნას. შესაბამისად, მოსალოდნელია გარკვეული შეუთანხმებლობა მუნიციპალიტეტის მთავარი ფინანსური დოკუმენტის დამტკიცებისას. შემოთავაზებული ცვლილებებით, მერს სრულად უქრება მოტივაცია იყოს კონსტრუქციულად განწყობილი და ითანამშრომლოს საკრებულოსთან ბიუჯეტის პროექტზე შეთანხმების მისაღწევად, რადგან მის თანამდებობას ბიუჯეტის  დაუმტკიცებლობის შემთხვევაში აღარაფერი დაემუქრება, ხოლო ოპოზიციურ საკრებულოს, შესაძლოა, უფლებამოსილება შეუწყდეს. ამდენად, ცვლილებათა პროექტი აკნინებს საკრებულოს როლს და, ამავდროულად, მმართველი ძალის პარტიული ინტერესების გატარებას ემსახურება.

The Ruling Party Continues to Tailor Local Self-Government Legislation to its Interests
In late October of 2022, four MPs initiated draft laws, envisaging the changes to the Local Self-Government and Budget Codes of Georgia. If adopted, initiated amendments will significantly denigrate the institutional foundations of the local representative bodies - Sakrebulos and will subordinate local governance to the narrow partisan interests of the ruling party.
The most important part of the changes refers to the new distribution of responsibilities among the municipal bodies in case of non-approval of the municipality budget. More specifically, the current version of article 142 of the Local Self-Government Code of Georgia states that if Sakrebulo fails to approve the municipal budget within 3 months after the beginning of a new budgetary year, the powers of a mayor and Sakrebulo shall be terminated. Therefore, new elections will have to be held for both bodies. New amendments propose that if a municipality budget is not adopted within the established timeframe, the authority of Sakrebulo will be terminated, but a mayor will keep his/her position. As a result, the responsibility for non-approval of a budget will fall only on Sakrebulo, while the mayor, a key player in budgetary processes, will be fully exonerated.
The proposed amendments lack legal justification as not only Sakrebulo should take responsibility for the non-approval of a budget. According to those norms of the Local Self-Government Code of Georgia which remain unchanged, a mayor is responsible for elaborating and amending the municipal budget. It submits proposals to Sakrebulo for approval; ensures the execution of the approved budget within his/her competencies and submits a budget execution report at the end of a reporting year.[1] Therefore, Sakrebulo can not act independently in the process of adopting a municipality budget. Moreover, Sakrebulo can amend a proposed draft budget only with the consent of a mayor.[2] Sakrebulo can bypass the mayor’s approval of the draft budget only if Sakrebulo adopts a budget by a three-fifths majority of its members. In this case, this draft budget can be initiated by a faction or at least one-third of Sakrebulo members and it can reflect only those changes that were sent to a mayor before November 25. Such a super-majority would be hard to garner for any Sakrebulo, nowadays.
In addition, the political context should be taken into account. As a result of the 2021 Local Self Government Elections, in three self-governing municipalities: Rustavi, Zugdidi, and Chkhorotsku, Sakrebulos’ ruling majorities and mayors represent opposing political forces. Except for Tsalenjikha municipality, mayors are the representatives of or affiliated with the Georgian Dream – Democratic Georgia, but they might face some resistance over the budget from opposition Sakrebulos. Thus, the ruling party anticipates some dissent over the approval of municipalities’ major financial documents. The proposed legislative amendments leave no incentive for a mayor to be constructive and cooperate with Sakrebulo in achieving an agreement on a draft budget, because the failure to do so no longer threatens the mayor’s position, while it might terminate the authority of opposing Sakrebulo. Therefore, the proposed draft laws diminish the role of Sakrebulo and directly serve the interests of the ruling party.