ISFED მმართველ პარტიას მოუწოდებს, შეწყვიტოს ორგანიზაციის წინააღმდეგ მიმართული დისკრედიტაციის კამპანია
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება შეშფოთებას გამოთქვამს მმართველი პარტიის დეპუტატების მიერ ორგანიზაციის გრძელვადიანი წარმომადგენლების მიმართ სიტყვიერ თავდასხმებთან დაკავშირებით და მას მმართველი პარტიის მიერ "სამართლიანი არჩევნების" წინააღმდეგ წარმოებული მიზანმიმართული დისკრედიტაციის კამპანიის გაგრძელებად მიიჩნევს.
1 აგვისტოს, ხობში, ირაკლი (დაჩი) ბერაიამ სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა ორგანიზაციის გრძელვადიან დამკვირვებელს, რომელიც მმართველი პარტიის მერობის კანდიდატის წარდგენას უწევდა მონიტორინგს. ბერაიამ ორგანიზაციის დამკვირვებელს „მატყუარა“ უწოდა და „გამყალბებელი,“ „ქვეყნის გადამტრიალებელი“ და „ნაციონალებთან [ენმ] შეკრული“ ორგანიზაციის წარმომადგენლად მოიხსენია.
29 ივლისს, საქართველოს პარლამენტის წევრმა, გივი მიქანაძემ, ქართველ, სომეხ და აზერბაიჯანელ მკვლევარებთან გამართულ შეხვედრაზე „სამართლიან არჩევნებს“ „დაბალი სტანდარტის მქონე“ სადამკვირვებლო ორგანიზაცია უწოდა, მას შემდეგ, რაც გაიგო, რომ შეხვედრას „სამართლიანი არჩევნების“ გრძელვადიანი წარმომადგენელიც ესწრებოდა.
მმართველი პარტიის წევრები ბოლო თვეების განმავლობაში მიზანმიმართულად ცდილობენ სადამკვირვებლო ორგანიზაციების რეპუტაციის შელახვასა და მათი პროფესიონალიზმის ეჭვქვეშ დაყენებას, განსაკუთრებით კი, „სამართლიანი არჩევნების“ საქმიანობის დელეგიტიმაციას, რომელიც 2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვის მასშტაბურ სადამკვირვებლო მისიას ახორციელებს.
ამ Მიზნის მისაღწევად, მმართველი პარტია ყველა შესაძლებლობას იყენებს, მათ შორისაა საპარლამენტო საგამოძიებო კომისიის მანდატიც. აღსანიშნავია, რომ საგამოძიებო კომისიის მიკერძოებული დასკვნებით, პრო-სახელისუფლებო ტელეარხებზე შეინიშნება საინფორმაციო კამპანია ორგანიზაციის წინააღმდეგ, რასაც ემატება მმართველი პარტიის ფეისბუქის ოფიციალურ გვერდზე ორგანიზაციის საქმიანობის წინააღმდეგ გამოქვეყნებული და დასპონსორებული პოსტი. უფრო მეტიც, მმართველი პარტიის წარმომადგენლების მიერ თითქმის ყველა საჯარო პლატფორმაზე აქტიურად ხდება ორგანიზაციის წინააღმდეგ აგრესიული, მადისკრედირებელი მოსაზრებების გავრცელება.
მაღალი პოლიტიკური თანამდებობის პირების აგრესიული რიტორიკა და ორგანიზაციის თანამშრომლებზე ინდივიდუალური თავდასხმები საგანგაშოა და სადამკვირვებლო ორგანიზაციაზე ზეწოლასა და მისი საქმიანობისთვის ხელშეშლას წარმოადგენს. ეს ყოველივე კი, ეწინააღმდეგება დემოკრატიული მმართველობის პრინციპებსა და ღირებულებებს.
საარჩევნო პროცესების სამოქალაქო მონიტორინგი დემოკრატიულ საზოგადოებებში არჩევნების გამჭვირვალე და თანასწორ გარემოში ჩატარების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი წინაპირობაა. ღრმად გვწამს, რომ ის ექსპერტული გამოცდილება, რომელიც ორგანიზაციას და მის ათასობით დამკვირვებელს საარჩევნო სფეროში დაუგროვდა, მნიშვნელოვან როლს ასრულებს პოლიტიკური და საარჩევნო პროცესების დემოკრატიულ ჩარჩოში წარმართვის საქმეში.
სწორედ ამიტომ, "სამართლიანი არჩევნები” მოუწოდებს მმართველ პარტიას, დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს ორგანიზაციასა და მის დამკვირვებლებზე ზეწოლა. შევახსენებთ, რომ სადამკვირვებლო ორგანიზაციების საქმიანობის უსაფრთხო და კონსტრუქციულ გარემოში წარმართვა, მათ შორის დამკვირვებლების უსაფრთხოების უზრუნველყოფა, უმთავრესად სწორედ ხელისუფლების პასუხისმგებლობაა.
თავის მხრივ, „სამართლიანი არჩევნები“ კვლავაც გააგრძელებს მისი დამკვირვებლების საქმიანობის შეუფერხებლად წარმართვისთვის ზრუნვას და ყოველ ღონეს იხმარს, რათა მათი მიგნებები და მონიტორინგის შედეგები ფართო საზოგადოებისთვის გახდეს ცნობილი.

ISFED calls on the ruling party to cease discrediting campaign against the organization
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) is concerned about the verbal attacks from members of the ruling party towards the organization’s long-term monitors, and assesses it as a continuation of their deliberate discrediting campaign against ISFED.
On August 1, in Khobi, MP Irakli (Dachi) Beraia verbally assaulted a long-term monitor of the organization, who was observing the presentation of the ruling party’s mayoral candidate. Beraia called the organization’s observer a “liar,” and said she was representing a “fraudulent” and “UNM-abetted” organization. He also said ISFED had a hand in a “coup attempt.”
On July 29, in Tbilisi, at a meeting with Georgian, Armenian and Azerbaijani researchers, MP Givi Mikanadze said ISFED was an observer organization with “low standards”, after finding out that a long-term monitor of the organization was present at the event.
Over the last few months, representatives of the ruling party have been trying to intentionally undermine the reputation and question the professionalism of election observer organizations, including that of ISFED, which is conducting a large-scale monitoring mission for the 2021 local self-government elections.
To achieve its objective, the ruling party is using every means, including the mandate of the Parliament’s ad hoc investigative commission on the 2020 elections. It is worth noting, that, citing the commission’s predisposed findings, pro-government television channels have organized an information campaign against the organization, coupled with a sponsored post published by the ruling party at its official Facebook page. In addition to that, the ruling party has been using all available platforms to spread aggressive, discrediting narratives against the organization.
Intensified aggressive rhetoric and personal attacks on members of the organization by high-ranking politicians are alarming; it hampers the work of the observer organization and amounts to pressure on its observers and the organization as a whole. It also comes in contradiction with democratic principles and values.
In a democratic society, citizen observation of elections is one of the most important preconditions of transparent and fair elections. We strongly believe that the expertise the organization and thousands of its observers have obtained in the field of elections over the past decades plays a crucial role in ensuring that political and electoral processes are conducted within the confines of democracy.
Therefore, ISFED would like to call on the ruling party to immediately cease pressure on the organization and its observers. We would like to remind, that ensuring safe and constructive environment for observer organizations, including the physical safety of observers, is, above all, the government’s responsibility.
On its part, ISFED will further commit to ensure that its observers’ work is unimpeded, and will spare no efforts to make their findings known to the wider public.