მობილური ოპერატორების მონაცემებზე პირდაპირი წვდომის საკითხზე გადაწყვეტილების მიღება არ უნდა გადაიდოს
კამპანიაში „ეს შენ გეხება – ისევ გვისმენენ“ გაერთიანებულ არასამთავრობო ორგანიზაციებს სრულიად მიუღებლად მიგვაჩნია პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის ინიციატივა, რომელიც საქართველოს პარლამენტში ფარულ მოსმენებთან დაკავშირებულ საკანონმდებლო ცვლილებებზე მომუშავე ჯგუფის მუშაობის 2015 წლის აპრილამდე გაგრძელებას ითვალისწინებს. გადავადების საფუძვლად ჯგუფის მიერ ფარული თვალთვალის და მიყურადების სისტემასთან დაკავშირებით საბოლოო გადაწყვეტილების მიუღებლობა სახელდება, თუმცა, ასეთი გადაწყვეტილების მისაღებად სხდომა  არ მოწვეულა.
აღმაშფოთებელია, რომ ინიციტივის შეტანა პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის მიერ საიდუმლოდ მოხდა, რის შესახებაც სამუშაო ჯგუფის წევრთა უმრავლესობისთვის შემთხვევით გახდა ცნობილი. ასევე, სამუშაო ჯგუფის რამდენიმე წევრის მიერ კომიტეტის თავმჯდომარისათვის გაგზავნილი ოფიციალური მოთხოვნის მიუხედავად, შეხვედრის ორგანიზება კომისიის მუშაობის დასრულების კანონით დადგენილ თარიღამდე – 1 ნოემბრამდე შეუძლებელი აღმოჩნდა. იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის მხრიდან ამგვარი ქმედება, სულ ცოტა, არაკოლეგიალობის და ჯგუფის წევრების იგნორირების მცდელობას წარმოადგენს.
მას შემდეგ რაც ჩვენთვის ცნობილი გახდა კანონპროექტის ინიცირების შესახებ, სამუშაო ჯგუფის რვა წევრმა, მათ შორის სახალხო დამცველის წარმომადგენელმა და საქართველოს პარლამენტის ორმა წევრმა – ნინო გოგუაძემ და თამარ კორძაიამ, განცხადებით მივმართეთ იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარეს ვახტანგ ხმალაძეს და ვითხოვეთ სამუშაო ჯგუფის სასწრაფოდ შეკრება ინიციატივაზე მსჯელობის მიზნით. სამწუხაროდ, სამუშაო ჯგუფი ამ დრომდე არ ყოფილა მოწვეული.
გვსურს, ხაზგასმით აღვნიშნოთ, რომ კომისიის მუშაობა პროდუქტიული იყო და ჯგუფის წევრების უმეტესობას მკაფიოდ ჰქონდა ჩამოყალიბებული პოზიცია ე.წ. მოსმენების გასაღებთან დაკავშირებით. ჯგუფის აბსოლუტური უმრავლესობა გასაღების შსს-დან გამოტანის იდეას ემხრობოდა. ევროსაბჭოს ექსპერტების ვიზიტის შემდეგ ჯგუფის წევრების უმეტესობა დაეთანხმა ექსპერტების მიერ შემოთავაზებული კომპრომისული ორგასაღებიანი სისტემის მოდელს. როგორც ჩანს, ამის საწინააღმდეგო არგუმენტები არც სამართალდამცავებს ჰქონდათ. შესაძლოა, სწორედ ეს იყო სამუშაო ჯგუფის შეხვედრების შემდგომში არმოწყობის მიზეზი. სავარაუდოდ, სამართალდამცავი ორგანოები დარწმუნებულები იყვნენ, რომ საკითხის კენჭისყრაზე გატანისას მას ჯგუფის წევრთა უმეტესობა დაუჭერდა მხარს.
სამწუხაროა, რომ ჩვენ კიდევ ერთხელ გავხდით მოწმენი სამართალდამცავი ოროგანოების მხრიდან საზოგადოების იგნორირების. ჩვენ ცალსახად ვაცხადებდით რომ პარლამენტის მიერ კანონპროექტის ნაწილის მიღება ნამდვილად პროგრესულია, თუმცა ყველა რეგულაციას ეკარგება აზრი, თუ სამართალდამცავების ხელში კვლავაც დარჩება მოქალაქეთა უკონტროლოდ მოსმენის შესაძლებობა. უკონტროლო სისტემის არსებობას კი სწორედ შსს-ს ხელში მოსმენების გასაღების შენარჩუნება უზრუნველყოფს.
კამპანიაში „ეს შენ გეხება – ისევ გვისმენენ“ გაერთიანებული არასამთავრობო ორგანიზაციები მიიჩნევენ, რომ ფარულ მოსმენებთან დაკავშირებულ საკანონმდებლო ცვლილებებზე მომუშავე ჯგუფი უმოკლედ ვადებში უნდა შეიკრიბოს და მოეთხოვოს დასკვნის წარდგენა პარლამენტისთვის საკუთარი მუშაობის შესახებ. კამპანიის წევრები მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, არ დაუჭიროს მხარი თარიღის გადაწევის შესახებ ინიციატივას და  მოითხოვოს სამუშაო ჯგუფის დაუყოვნებლივ მოწვევა. ასევე, მოვუწოდებთ პარლამენტის წევრებს და სხვა პოლიტიკური თანამდებობის პირებს, საჯაროდ დააფიქსირონ საკუთარი პოზიცია საკითხთან დაკავშირებით.

Decision on direct access to mobile operators data must not be postponed
We, non-governmental organizations united under “This Affects You – They Are Still Listening” campaign, find the decision to postpone the effect of new regulations on secret surveillance to be totally unacceptable. “Failure of the working group to make a final decision on the secret surveillance system” was referred to as a basis for postponement. However, no sitting of the working group was convened to make the decision to extend work until April 2015 .
It is outrageous that the parliamentary Legal Affairs Committee has submitted the initiative in a secret manner, and that the majority of the working group members have learned about it coincidentally. Further, members of the working group made an official request to the Committee Chairman to convene a meeting before the expiry of a statutory deadline for the commission’s work on November 1. Such a meeting was not convened. As a minimum, such action of the Legal Affairs Committee is an attempt to undermine the working group process and ignore the role and opinion of group members.
After we learned about the initiation of the draft law, eight members of the working group, including the Public Defender’s representative and two members of the Parliament of Georgia – Nino Goguadze and Tamar Kordzaia, approached the Chairman of the Legal Affairs Committee, Vakhtang Khmaladze with an application and asked to convene the working group immediately for discussing this initiative. Unfortunately, the working group still has not been convened.
We would like to stress that the Commission's work was productive and the majority of the group members had a clearly formulated position on the so-called 'wiretapping key'. Absolute majority of the group were in favor of withdrawing the key from the Ministry of Interior. Following the visit of the Council of Europe experts, the majority of the group members have agreed to a two-key compromise system model offered by the experts. Law-enforcement agencies did not seem to have arguments opposing this model, either. The lack of strong/logical arguments may have been the reason for not organizing further meetings of the working group. We assume the law-enforcement agencies were assured that the majority of the group members would have supported the issue during the vote.
Unfortunately, we have once again witnessed law-enforcement agencies ignoring the general public, and the public will. We clearly stated that the adoption of part of the draft law by the Parliament was progressive, however, all regulations would lose meaning should the law-enforcement agencies retain the ability wiretap citizens without control or oversight. Maintaining the wiretapping key in the hand of the Ministry of Interior ensures continued existence of an unregulated system without appropriate oversight.
NGOs of the "This Affects You - They Are Still Listening" campaign believe that the working group for drafting legislative amendments on secret surveillance must convene as soon as possible and be asked to submit to the Parliament a conclusion on its work. Members of the campaign urge the Parliament of Georgia not to uphold the initiative on postponing the deadline and to immediately request convening of the working group. Further, we call on the MPs and other political officials to publicly express their position on this subject matter.