NGO-ები ნაციონალური მოძრაობის ოფისზე თავდასხმას ეხმაურებიან
მედიით გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, 2015 წლის 9 დეკემბერს, ღამის საათებში, ქალაქ დედოფლისწყაროში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ოფისს ცეცხლსასროლი იარაღიდან ესროლეს. სროლის შედეგად დამსხვრეულია ოფისის ფანჯრის მინები, დაზიანებულია კედლები და საოფისე ავეჯი. აღსანიშნავია, რომ ოფისის მესაკუთრე იმავე შენობაში, მეორე სართულზე ცხოვრობს. მისი განცხადებით, მომხდარი ფაქტი 10 დეკემბერს დილით დააფიქსირა და აღნიშნულის თაობაზე პოლიციას შეატყობინა.
„სამართლიანი არჩევნების“ კოორდინატორი ესაუბრა ნაციონალური მოძრაობის დედოფლისწყაროს პარტიის ლიდერს, ლევან ბაღაშვილს, რომლის განცხადებითაც ოფისის დაცხრილვა ღამის საათებში მოხდა და საბედნიეროდ არავინ დაშავებულა. ამავე შენობაში განთავსებულია საქართველოს პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატის, ზაზა კედელაშვილის ოფისი. პარტიის წარმომადგენლების თქმით, ოფისის დაცხრილვის ფაქტზე აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე, რომელსაც დედოფლისწყაროს სამმართველო იძიებს.
აღსანიშნავია, რომ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ოფისებზე თავდასხმის შემთხვევები მიმდინარე წლის ოქტომბრის თვეშიც დაფიქსირდა, როდესაც საქართველოს მასშტაბით სხვადასხვა ქალაქებში თავს დაესხნენ და დააზიანეს პარტიის ოფისები. რიგ შემთხვევაში, აჭედეს შენობის კარი და შეღებეს ოფისის ფასადები. აღნიშნულ ფაქტებთან დაკავშირებით ჩვენ სამართალდამცავ ორგანოებს დროული და ობიექტური გამოძიების ჩატარებისკენ მოვუწოდეთ.
ძალადობრივი ქმედებები ხელს უშლის პოლიტიკური პროცესების მშვიდ და სტაბილურ გარემოში წარმართვას, და რისკის ქვეშ აყენებს არამხოლოდ ოპოზიციურად განწყობილი პოლიტიკურ ძალებისათვის ნორმალურ სამუშაო გარემოს, არამედ ოპოზიციაში მყოფი პირების უსაფრთხოებასაც.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, მოვუწოდებთ ხელისუფლებას უზრუნველყოს ქვეყანაში სტაბილური და მშვიდი წინასაარჩევნო გარემოს შენარჩუნება. მოვუწოდებთ სამართალდამცავ ორგანოებს მოახდინონ ამ და სხვა ძალადობრივი ინციდენტების სწრაფი, ობიექტური და სრულყოფილი გამოძიება.

Statement of NGOs in reaction to attacks on UNM office
Based on media reports, on December 9, 2015, shots were fired at UNM office in Dedoplitskaro at night, smashing office windows, damaging walls and office furniture. The landlord, who lives in the very same building on the second floor, said that he learned about the incident in the morning of December 10 and reported it to the police.
ISFED’s coordinator interviewed the leader of UNM’s regional branch of Dedoplitskaro, Levan Baghashvili. He stated that the shots were fired at night and fortunately, no one has been hurt. Office of Majoritarian MP Zaza Kedelashvili is located inside the very same building. According to the UNM representative, Dedoplistskaro police department has launched subsequent criminal investigation.
UNM regional offices were attacked several times in November 2015. One office door was shut will nails and hammer while another office was vandalized with paint. We urge the law enforcement authorities to conduct timely and objective investigation into the above acts of violence.
Violent actions hinder peaceful and stable environment for political processes, jeopardizing not only normal working environment but also safety of opposition members.
In light of the foregoing, we urge the government to ensure stable and peaceful environment in the country ahead of the elections, and call the law enforcement authorities to investigate all incidents of violence in a timely, objective and comprehensive manner.