NGO-ები პარლამენტსა და საკონსტიტუციო კომისიას საარჩევნო რეფორმის საკითხებზე მსჯელობის დაუყოვნებლივ დაწყებისკენ მოუწოდებენ
არასამთავრობო ორგანიზაციები მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, ასევე, სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიას, დაუყოვნებლივ დაიწყონ მსჯელობა სისტემური საარჩევნო ცვლილებების განხორციელების თაობაზე. არასამთავრობო ორგანიზაციებმა აღნიშნული ცვლილებების განხორციელების საჭიროებაზე უკანასკნელ პერიოდში არაერთი განცხადება გააკეთეს, შესაბამისად, საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე ყველა ორგანიზაცია ერთხმად აღიარებს ცვლილებებზე მუშაობის დროულად დაწყების აუცილებლობასა და მნიშვნელობას.
მიუხედავად იმისა, რომ 2013 და 2014 წლებში საკანონმდებლო რეფორმის ფარგლებში განხორციელებული ცალკეული ცვლილებები დადებითად შეიძლება შეფასდეს, საერთო ჯამში, საარჩევნო კანონმდებლობის ფუნდამენტური ცვლილება, რაც მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებდა საარჩევნო გარემოს და რისი მოლოდინიც საზოგადოებას ახალი ხელისუფლების დანაპირების საფუძველზე ჰქონა, ამ დრომდე არ განხორციელებულა.
არსებობს მთელი რიგი საკითხები, რომელთა დაკავშრებითაც რეფორმის განხორციელება დიდი ხანია წარმოადგენს არასამთავრობო სექტორის, პოლიტიკური პარტიების და სხვა დაინტერესებული მხარეების მოთხოვნის საგანს. ასეთი საკითხებს, პირველ რიგში, განეკუთვნება საარჩევნო სისტემა, საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების წესი, ამომრჩეველთა სიები და სხვა. ახალი ცვლილებებით უპირველეს ყოვლისა, უზრუნველყოფილი უნდა იყოს ამომრჩეველთა ხმის წონის თანაბრობა, მიღებული ხმების პროპორციულად ასახვა მანდატებში, ე.წ. დაკარგული ხმების მაქსიმალურად შემცირება, ქალთა წარმომადგენლობის გაზრდა, უმცირესობათა პროპორციული წარმომადგენლობა.
ამ და სხვა საკითხებზე არაერთი რეკომენდაცია წარედგინა საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე ინტერფრაქციულ ჯგუფს, რომელიც საქართველოს პარლამენტში ორჯერ შეიქმნა. მიუხედავად იმისა, რომ ზოგიერთ საკითხზე ინტერფრაქციულ ჯგუფში განხილვები გაიმართა, არსებითი ცვლილებების განხორციელება არ მომხდარა. ამის მიზეზად, უმთავრესად დასახელებული იყო არჩევნებამდე დარჩენილი მცირე დრო და ძირეული ცვლილებების განხორციელების სირთულე.
იმისთვის, რომ არ მოხდეს წარსული პრაქტიკის განმეორება, მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, გამოხატოს პოლიტიკური ნება სისტემური საარჩევნო ცვლილებების გასატარებლად და  დროულად შექმნას დაინტერესებულ მხარეთა ჩართულობაზე დაფუძნებული საარჩევნო რეფორმაზე მომუშავე ჯგუფი, რომელიც შეძლებს ფუნდამენტური საარჩევნო რეფორმის განხორციელებას. საარჩევნო რეფორმაზე მომუშავე ჯგუფი უნდა იყოს აღჭურვილი პოლიტიკური ნდობით, რაც ჯგუფის ფარგლებში მიღებულ გადაწყვეტილებებს ხელისუფლებისთვის ანგარიშგასაწევ დოკუმენტად აქცევს.  იმის გათვალისწინებით, რომ მომავალ საპარლამენტო არჩევნებამდე დიდი დრო არ არის დარჩენილი, მიგვაჩნია, რომ საარჩევნო რეფორმის კუთხით მუშაობა დროულად უნდა დაიწყოს, რათა უზრუნველყოფილი იყოს სამართლიანი და კონკურენტული საარჩევნო გარემო.

NGO Urge the Parliament of Georgia and the Constitution Commission to Start Immediate Discussions on the Election Reform
Non-governmental organizations urge the Parliament of Georgia as well as the State constitution Commission to start immediate discussions on implementation of changes in the election system of Georgia. Recently NGOs have issued a number of statements reiterating the necessity of changes in the election system. All organizations specializing in elections unanimously recognize the necessity and the importance of commencing the work to change the system.
Even though certain changes introduced in frames of the election reform in 2013 and 2014 have been positive, overall no fundamental changes have been made in the election legislation that would have significantly improved the election environment, disappointing public expectations based on promises made by the new government.
There are many aspects of the reform that civil society sector, political parties and other stakeholders have long been calling for, first and foremost including the election system, regulations for staffing election administrations, voter lists and more. New regulations should ensure equality of votes, realization of proportion between votes and mandates, maximum reduction of the so-called lost votes, increase of women representation, and proportionate representation of minorities.
The Inter-Factional Task Force on election issues set up in the Parliament of Georgia two times was presented with a number of recommendations about foregoing issues and more. Even though the IFTF discussed some of the issues, no substantial changes were made, citing lack of time remaining until elections and difficulty to make comprehensive changes as the reason.
In order to avoid repetition of past practices, we urge the Georgian authorities to express their political will for election reform and to set up an election task force with the involvement of all interested stakeholders for spearheading fundamental election reform. The task force should enjoy high level of political trust, to the extent that its decisions are treated with consideration by the authorities. In view of the impending parliamentary elections, we believe that the work on election reform should commence in a timely manner to guarantee fair and competitive election environment.