NGO-ები თბილისის მერიაში საჯარო მოხელეების სავარაუდოდ პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლების ფაქტებს გმობენ
გვსურს გამოვეხმაუროთ თბილისის მერიაში დასაქმებული საჯარო მოხელეების მიერ ბოლო დღეების განმავლობაში ჩვენთვის მოწოდებულ ინფორმაციას მათი უკანონოდ გათავისუფლებისა და სამსახურის დატოვების მოთხოვნით განხორციელებული ზეწოლის შესახებ. მოქალაქეები აცხადებენ, რომ 2014 წლის აგვისტოს დასაწყისიდან სისტემატურად ხდება მათი და სხვა თანამშრომლების მიმართ ზეწოლა თანამდებობის ,,ნებაყოფლობით" დატოვების შესახებ განცხადების დაწერის მოთხოვნით. მათი განცხადებით, მსგავს უკანონო ქმედებებში, როგორც წესი, მერიის სხვადასხვა სამსახურების უფროსები და მათი მოადგილეები მონაწილეობენ და სამსახურიდან გათავისუფლების მოტივად მათ პოლიტიკურ შეხედულებებს ასახელებენ. ადგილი აქვს, ასევე, მათ წინააღმდეგ სამართლებრივი დევნის დაწყების მუქარასაც.
როგორც მერიის ზედამხედველობის საქალაქო სამსახურის ორმა სპეციალისტმა და ამავე სამსახურის კრწანისის რაიონული განყოფილების უფროსმა განგვიცხადეს,  მათი და სხვა კოლეგების მიმართ მსგავსი ზეწოლა თავდაპირველად აგვისტოს ბოლოს, ხოლო განმეორებით - სექტემბრის დასაწყისში განხორციელდა მერიის ზედამხედველობის სამსახურის უფროსის - გეგი ნიჟარაძისა და მისი პირველი მოადგილის - დავით მედულაშვილის მიერ. მათი განცხადებით, აღნიშნული თანამდებობის პირები  კაბინეტში თანამშრომლებს ნებაყოფობითი გათავისუფლების შესახებ წინასწარ მომზადებულ განცხადებებს ახვედრებენ ხელმოსაწერად.  აღნიშნული საჯარო მოხელეები აცხადებენ, რომ განცხადების ხელმოწერაზე უარის შემთხვევაში სამსახურის უფროსისგან ხორციელდება მუქარა მათი საქმეების საგამოძიებო ორგანოების მიერ შესწავლის თაობაზე.
დიდუბის რაიონის გამგებლის, ირმა ზავრადაშვილის მხრიდან ზეწოლის თაობაზე საუბრობენ ამავე გამგეობის თანამშრომლები. მათი განცხადებით, გამგებლის მხრიდან ადგილი აქვს თანამშრომელთა შეურაცხყოფას, დამცირებას და იძულებას პირადი განცხადების საფუძველზე დატოვონ სამსახური. გამგებლის მოადგილის განცხადებით, გამგებელმა მას პირადი შვებულების სანაცვლოდ სამსახურიდან წასვლის შესახებ განცხადების დაწერა მოსთხოვა. ასევე, აიძულებდა თანამშრომლები სამსახურიდან დაეთხოვა, წინააღმდეგ შემთხვევაში, ყველა თანამშრომლის გათავისუფლებით იმუქრებოდა. როგორც გამგებლის მოადგილე მიუთითებს, მან გათავისუფლების შესახებ განცხადება დაწერა იმ იმედით, რომ სხვა თანამშრომლებს აღარ გაათავისუფლებდნენ, თუმცა გათავისუფლებები მაინც გაგრძელდა. ასევე, დიდუბის რაიონის გამგეობის სოციალურ საკითხთა განყოფილების უფროსის განცხადებით, ირმა ზავრადაშვილმა მას სამსახურიდან განთავისუფლების თაობაზე განცხადების დაწერა მოსთხოვა და განუცხადა, რომ ვინაიდან ის „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერი არ იყო, დიდუბის რაიონის გამგეობაში ვერ იმუშავებდა.
როგორც ჩვენთვისაა ცნობილი, მსგავსი ზეწოლის შედეგად, საკუთარი განცხადების საფუძველზე რამდენიმე ათეულმა თანამშრომელმა უკვე დატოვა თანამდებობა. ჩვენი ორგანიზაციები აგრძელებენ მსგავსი საქმეების შესწავლას, ასევე, მერიიდან გამოთხოვილია საჯარო ინფორმაცია გათავისუფლებულებთა ზუსტი სტატისტიკის თაობაზე.
აღნიშნული ფაქტების თაობაზე ორგანიზაციის წარმომადგენლები ქ. თბილისის მერს, დავთ ნარმანიას პირადად ესაუბრნენ. მერი კატეგორიულად გამორიცხავს მისდამი დაქვემდებარებული თანამდებობის პირების მიერ მსგავსი ქმედებების განხორციელებას. მისი  განცხადებით, ცალკეული მოხელეები თავს არიდებენ სამსახურეობრივი მოვალეობების შესრულებას, ან არაჯერობნად ასრულებს მას, რაც ხდება მათი განთავისუფლების საფუძველი. იგი ორგანიზაციების წარმომადგენლებს დაგვპირდა თითოეული ფაქტის გადამოწმებას.ასევე, დასახელებული სამსახურების უფროსებთან შეხვედრის ორგანიზებას.
ჩვენ არ გამოვრიცხავთ, რომ ცალკეულ შემთხვევებში შესაძლოა მართლაც ჰქონდეს ადგილი მოხელეთა მხრიდან საქმიანობის არაჯეროვნად შესრულებას, ან უფლებამოსილების გადამეტებას, თუმცა, მიგვაჩნია, რომ ასეთ შემთხვევაში გათავისუფლების საფუძველი დასაბუთებული უნდა იყოს მერიის მხრიდან და გათავისუფლებულ მოხელეებს ჰქონდეთ მათი გადაწყვეტილებების კანონიერი გზით გასაჩივრების უფლება. სამწუხაროდ, ნაცვლად ამისა, მოხელეთა მიმართ სავარაუდოდ ხორციელდება ზეწოლა გათავისუფლების თაობაზე პირადი განცხადებების დაწერის მოთხოვნით.
იქმნება საფუძვლიანი ვარაუდი, რომ თბილისის მერიაში რიგ შემთხვევებში საჯარო მოხელეთა გათავისუფლება  აშკარა თუ ფარული ზეწოლის ფონზე ხდება. ახლად დანიშნული თანამდებობის პირები სცდებიან თავიანთი უფლებამოსილების ფარგლებს და კანონის მოთხოვნებს უგულებელყოფენ. სისხლის სამართლის კოდექსი 169-ე მუხლის თანახმად, დანაშაულია ,,პირის იძულება, დაწეროს განცხადება საკუთარი ინიციატივით სამუშაოდან განთავისუფლების თაობაზე".
მოვუწოდებთ თბილისის მერს და შესაბამის ორგანოებს, შეისწავლონ ზემოაღნიშნული შემთხვევები და მოახდინონ სათანადო რეაგირება სავარაუდოდ პოლიტკური ნიშნით დისკრიმინაციის დაუშვებლობის, ადამიანის უფლებების დაცვისა და სამართლის უზენაესობის უზრუნველსაყოფად. ნებისმიერი უკანონო ქმედება (ზეწოლა, მუქარა, დაშინება), რომელსაც შესაძლოა ადგილი ჰქონდეს მერიის თანამშრომლების მიმართ უნდა იყოს დროულად, ეფექტურად და მიუკერძოებლად შესწავლილი, რასაც, საჭიროების შემთხვევაში, შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება უნდა მოჰყვეს;
ასევე, მოვუწოდებთ, თბილისის მერიას დაუყოვნებლივ მოგვაწოდოს (გაავრცელოს) ინფორმაცია  2014 წლის ივლისიდან დღემდე  თბილისის მერიისა და მის სტრუქტურაში შემავალი სამსახურებიდან გათავისუფლებულ პირთა სია, გათავისუფლების მოტივების მითითებით;
მსგავსი ფაქტების გამოვლენისა და შესაბამისი რეაგირების მოხდენის მიზნით, მოვუწოდებთ ნებისმიერ საჯარო მოხელეს, მათზე ზეწოლის ან სხვა უკანონო ქმედებების შემთხვევაში არ დაწერონ განცხადება სამსახურიდან გათავისუფლების მოთხოვნოთ და დაუკავშირდნენ ჩვენი ორგანიზაციების სათაო თუ რეგიონულ ოფისებს.

NGOs Condemn Dismissals of Public Servants from Tbilisi City Hall on Alleged Political Grounds
With this statement we react to reports of recent illegal dismissals of public servants from Tbilisi City Hall and pressure to force them leave their jobs. As they have themselves reported, since early August 2014, together with other employees of Tbilisi City Hall they have been constantly subjected to pressure to force them into “willingly” leaving their jobs.  They have also stated that these illegal actions are perpetrated with the involvement of heads and deputy heads of various departments of Tbilisi City Hall, citing their political views as grounds for dismissal. They are also threatened with criminal prosecution.
As head of Krtsanisi Office of Tbilisi City Hall’s supervisory service as well as two of its specialists have stated, together with their other colleagues they were first subjected to the pressure in late August and later in early September by Gigi Nizharadze, Head of the Supervisory Service, and his first deputy Davit Medulashvili, who allegedly summoned employees to their offices to have them sign letters of voluntary resignation prepared beforehand. These public servants also allege that when they refused to sign the letters, Nizharadze threatened to have them probed by investigating authorities.
Employees of Didube District Gamgeoba also allege pressure by District Gamgebeli Irma Zaverdashvili, saying that Gamgebeli is insulting her employees, humiliating them and forcing them to sign letters of resignation for personal reasons. According to Deputy Gamgebeli, Gamgebeli demanded that he write a letter of resignation instead of a vacation request letter. She was also forcing him dismiss employees and if he failed to do so, she threatened to dismiss all employees herself. Deputy Gamgebeli notes that he wrote a letter of resignation hoping that other employees would no longer be dismissed but dismissals continued. Further, Head of the social affairs department of Didube District Gamgeoba alleges that Irma Zaverdashvili demanded she write a letter of resignation, saying that she could no longer work for Gamgeoba since she was not a supporter of the Georgian Dream.
We have learned that dozens of employees have already resigned after being pressured into writing letters of voluntary resignation. We continue examining similar cases; we have also requested access from Tbilisi City Hall to public information about accurate dismissal statistics.
Representatives of our organizations have met with Tbilisi City Mayor Davit Narmania personally to discuss the foregoing facts. The Mayor has categorically rejected the allegations, saying that some employees fail to fulfill or to adequately fulfill their official responsibilities, resulting in dismissal of such employees. He promised to further look into each individual fact and facilitate our meeting with department heads implicated.
It is possible that some dismissals are the result of public servants failing to adequately fulfill their responsibilities or using used their powers excessively; however, Tbilisi City Hall must provide substantiated grounds for dismissal, while employees affected must be able to resort to legal means for appealing.  Instead, public servants are subjected to alleged pressure in an attempt to force them write letters of resignation for personal reasons.
This creates a reasonable doubt that in some cases public servants in Tbilisi City Hall are openly or covertly pressured into resignation, with recently appointed officials acting outside the scope of their powers and disregarding stipulations of law. Article 169 of the Criminal Code qualifies “coercion into writing a letter of voluntary resignation from work” as crime.
• We urge Tbilisi Mayor and relevant authorities to launch a probe and take adequate further actions against alleged discrimination on political grounds, for protection of human rights and the rule of law. Any illegal act (pressure, threats, intimidation) against employees of Tbilisi City Hall must be examined in a timely, effective and unbiased manner, and adequate further legal actions must be taken where applicable.
• We also urge Tbilisi City Hall to immediately provide (release) information about individuals dismissed from Tbilisi City Hall and its system from July 2014 to present, including motives for dismissal;
• For detecting any similar facts and taking adequate further actions, we urge all public servants not to write a letter of voluntary resignation as a result of pressure or any other illegal actions, and to contact central or regional offices of our organizations. Please, find our contact details below: