პლატფორმა „არა ფობიას“ განცხადება ადამიანის უფლებათა საკითხებზე რეფერენდუმის დანიშვნის მოთხოვნასთან დაკავშირებით
ხელმომწერი არასამთავრობო ორგანიზაციები გამოვხატავთ ჩვენს მკვეთრად უარყოფით დამოკიდებულებას საქართველოს კონსტიტუციით გათვალისწინებულ ადამიანის უფლებათა საკითხებზე რეფერენდუმის დანიშვნის მოთხოვნასთან დაკავშირებით, რომელიც ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ უკვე გადაეგზავნა საქართველოს პრეზიდენტს.
საქართველოს კონსტიტუცია (მე-7 მუხლი), როგორც საზოგადოებრივი შეთანხმება, ადგენს სახელმწიფოსა და ხალხის ადამიანის უფლებებით შეზღუდვის კონსტიტუციურ პრინციპს. სახელმწიფო ერთი მხრივ ცნობს და მეორე მხრივ ვალდებულია დაიცვას ადამიანის საყოველთაოდ აღიარებულ უფლებები და თავისუფლებები, როგორც წარუვალი და უზენაესი ადამიანური ღირებულებები, ხოლო ხელისუფლების განხორციელებისას ხალხი და სახელმწიფო შეზღუდულნი არიან ამ უფლებებითა და თავისუფლებებით.
სწორედ სახელმწიფოსა და ხალხის (უმრავლესობის) ადამიანის უფლებებით შეზღუდვის კონსტიტუციური პრინციპის ერთერთი გამოხატულებაა საქართველოს კონსტიტუციის 74-ე მუხლის მე-2 პუნქტის დანაწესი, რომელიც ცალსახად კრძალავს რეფერენდუმის ჩატარებას ისეთ საკითხებზე, რომლებიც ზღუდავს ადამიანის ძირითად კონსტიტუციურ უფლებებსა და თავისუფლებებს და რითაც კონსტიტუცია იცავს ინდივიდებს უმრავლესობის ტირანიისაგან.
როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, საინიციატივო ჯგუფის მიერ ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას შემდეგი შინაარსის სარეფერენდუმო შეკითხვა წარედგინა: „თანახმა ხართ თუ არა, რომ სამოქალაქო ქორწინება განისაზღვროს როგორც ოჯახის შექმნის მიზნით კავშირი მამაკაცსა და ქალს შორის“. ბუნებრივია, სარეფერენდუმო კითხვის მსგავსი სახით დაყენება პირდაპირ კავშირშია საქართველოს კონსტიტუციით აღიარებულ პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის უფლებასთან, რომელიც გარანტირებულია კონსტიტუციის მე-16 და 36-ე მუხლებით და პირთა პირად და საოჯახო ურთიერთობებს შეეხება. ხსენებულ საკითხზე რეფერენდუმის ჩატარება არამხოლოდ რომელიმე კონკრეტული ჯგუფის უფლებებისთვის იქნება ზიანის მომტანი, არამედ მნიშვნელოვნად დააზიანებს დემოკრატიული და სამართლებრივი სახელმწიფოს მშენებლობის პროცესს და იქცევა საშიშ პრეცედენტად უმრავლესობის ხელში უმცირესობათა და ადამიანის უფლებების შესაზღუდად.
კონსტიტუცია, როგორც ცოცხალი დოკუმენტი, მოითხოვს მისი დებულებების საზოგადოებრივი ცნობიერების შეცვლისა და განვითარების კვალდაკვალ განმარტებას. ხსენებული  განმარტების ევოლუციური  პრინციპი, რომელიც ზოგადად დამახასიათებელია ადამიანის უფლებათა სამართლისათვის, ადამიანის უფლებათა კონცეფციების განმარტებას მოითხოვს არა ისე, როგორც ის კონსტიტუციის შემუშავების დროს ან თუნდაც რამდენიმე წლის წინ მიიჩნეოდა, არამედ დღევანდელი ცნობიერებისა და განვითარების გათვალისწინებით. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო სწორედ ასეთ მიდგომას იყენებს კონსტიტუციის დებულებათა განმარტებისას და მას ცოცხალ დოკუმენტად აქცევს. ამის თვალსაჩინო მაგალითებია თანასწორობის უფლების, ადამიანის თავისუფლებისა და ხელშეუხებლობის უფლების და სხვა უფლებათა საკონსტიტუციო სასამართლოს პრაქტიკით დინამიური განვითარება და კონსტიტუციით გარანტირებული დაცული სფეროს ფარგლების უფრო ვრცლად დანახვა. შესაბამისად, რეფერენდუმის ჩატარება კონსტიტუციით გარანტირებულ უფლებათა საკითხებზე საფრთხის შემცველი იქნება უფლებათა სამომავლო განვითარებისა და კონსტიტუციის სიცოცხლისუნარიანობისთვის.
სამწუხაროა, რომ სარეფერენდუმო ინიციატივა ღიად მხარდაჭერილია ხელისუფლების მიერ. საქართველოს კონსტიტუციაში სამოქალაქო ქორწინების ცნების ცვლილების საკითხის აქტუალიზება ხელოვნურად არაერთხელ მომხდარა. 2016 წლის მარტში საპარლამენტო უმრავლესობამ მიმართა საქართველოს პარლამენტს საკონსტიტუციო ცვლილების პროექტით. ცვლილება მიზნად ისახავდა საქართველოს კონსტიტუციაში ქორწინების ცნების განსაზღვრას შემდეგი ფორმულირებით: „ქორწინება, რომელიც არის ოჯახის შექმნის მიზნით ქალისა და მამაკაცის ნებაყოფლობითი კავშირი, ემყარება მეუღლეთა უფლებრივ თანასწორობას“. აღნიშნულ ცვლილებას ღიად დაუჭირა მხარი საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა და განაცხადა, რომ ქალისა და მამაკაცის ქორწინება გარანტირებული იქნებოდა კონსტიტუციის დონეზე, თუმცა აღნიშნული კანონპროექტის განხილვა საქართველოს პარლამენტში ქვორუმის უქონლობის გამო ჩავარდა.
იმის გათვალისწინებით, რომ საქართველოს მოქმედი კანონმდებლობა ისედაც არ მოიცავს ერთი და იმავე სქესის ადამიანების ურთიერთობათა სამართლებრივ ფორმატში მოქცევის შესაძლებლობას და ლგბტ თემს პირად და ოჯახურ ცხოვრებასთან დაკავშირებული საკითხები პოლიტიკურ დღის წესრიგში არასდროს დაუყენებია, მიგვაჩნია, რომ ეს ინიციატივა წინასაარჩევნო პროცესში კონკრეტული სოციალური ჯგუფის ინსტრუმენტალიზაციის და პოპულიზმსა და სიძულვილზე დაფუძნებული პოლიტიკის წარმოების მცდელობაა. მაშინ როცა, ლგბტ თემი შეკრებისა და გამოხატვის ბაზისური თავისუფლებებით ვერ სარგებლობს, პოლიტიკური ელიტის მხრიდან ირაციონალურ შიშებზე დაფუძნებული პოლიტიკის გატარება, აფერხებს საზოგადოების პოლიტიკურ და სამოქალაქო განვითარებას. მეტიც, იმ პირობებში, როდესაც ლგბტ თემი მუდმივად აწყდება სტრუქტურულ ძალადობასა და დისკრიმინაციას, რეფერენდუმთან დაკავშირებულ საკითხებზე მიმდინარე საჯარო დისკუსიებში ჰომოფობიური დისკურსის გაძლიერება კიდევ უფრო აზიანებს თემის უფლებრივ მდგომარეობას და ლგბტ ადამიანების მიმართ ძალადობისა და სიძულვილის ზრდის ხელშემწყობ პირობებს ქმნის.
შექმნილ ვითარებაში მიგვაჩნია, რომ რეფერენდუმზე გასატანი საკითხი არ წარმოადგენს განსაკუთრებით მნიშვნელოვან სახელმწიფოებრივ საკითხს, როგორც ამას რეფერენდუმის შესახებ ორგანული კანონი ითვალისწინებს და ის არსებითად არსებული პოლიტიკური და სოციალური კრიზისების გადაფარვას ემსახურება. ამავდროულად, მსგავსი რეფერენდუმი, როგორც პრეცედენტი, რომელიც უმრავლესობის ნების საფუძველზე კონკრეტული ადამიანებისა და ჯგუფების უფლებების ფარგლებს და გარანტიებს ცვლის, წარმოადგენს სერიოზულ საფრთხეს დემოკრატიული სახელმწიფოსა და თითოეული ადამიანისთვის, რომელსაც სხვა კონტექსტში ასევე შეიძლება შეეხოს უმრავლესობის ტირანია.
ვთვლით, რომ რეფერენდუმის დანიშვნასთან დაკავშირებით მმართველი პოლიტიკური გუნდისა და სხვა პარტიების მიერ გამოყენებული არგუმენტი, რომ განსახილველი საკონსტიტუციო ცვლილება პრორუსული პოლიტიკური ძალების მხრიდან ჰიპოთეტური პროვოკაციის შესუსტების ინსტრუმენტია, არსებითად უსაფუძვლოა და ამ გზით ის იმეორებს და აწარმოებს სწორედ იმ ღირებულებებს, რომლებსაც აღნიშნული პრორუსული ჯგუფები ატარებენ. მეტიც, მმართველი პოლიტიკური გუნდის მიერ ლგბტ საკითხების უფლებრივი კატეგორიიდან “მორალისა” და “ტრადიციების” კონტექსტში გადატანა და ამ საკითხებით სპეკულირება წინასაარჩევნო პერიოდში ელექტორატის მობილიზაციისათვის, პირველ რიგში, აძლიერებს სწორედ რუსული პოლიტიკური ელიტის მიერ წარმოებულ ანტიდასავლურ ნარატივს.
ამდენად, მიგვაჩნია, რომ ზემოხსენებულ საკითხზე რეფერენდუმის დანიშვნა არის კონსტიტუციის საწინააღმდეგო. ამავდროულად, ამგვარი ნაბიჯი ხელს შეუწყობს ადამიანის უფლებებს, მორალსა და ტრადიციებს შორის ხელოვნურად შექმნილი დაპირისპირების კიდევ უფრო გაძლიერებას, ლგბტ თემის მიმართ საზოგადოებაში არსებული ნეგატიური განწყობების წახალისებას და საზოგადოების მარგინალიზებული ჯგუფების უფლებების კიდევ უფრო მეტად შეზღუდვას, რაც პირდაპირ აისახება დისკრიმინაციულ პრაქტიკებში, ლგბტ ჯგუფისა თუ ჯგუფის ცალკეული წევრების მიმართ ფიზიკურ და ფსიქოლოგიურ ძალადობაში. შესაბამისად, მოვუწოდებთ საქართველოს პრეზიდენტს, როგორც ადამიანის უფლებების დაცვის გარანტს სახელმწიფოში, არ დანიშნოს რეფერენდუმი და ამ გზით ხელი შეუწყოს ადამიანის უფლებებისა და სამართლებრივი სახელმწიფოს იდეებზე დაფუძნებული პოლიტიკური გარემოს მშენებლობას.

Statement of the Platform “No to Phobia” on the Issue of Appointing a Referendum on a Human Rights Issue
The signatory non-governmental organizations express a strong discontent with the request of appointing a referendum on a human rights issue provided by the Constitution of Georgia that has already been sent by the Central Elections Committee to the President of Georgia.
Georgia’s Democratic Initiative (GDI)
The Constitution of Georgia (7th article), as a public agreement, sets a constitutional principle for confining the state and the people with human rights. The state acknowledges, on the one hand, and is obliged to protect, on the other hand, the universal principles of human rights and freedoms as everlasting and supreme human values, whilst during governing, both people and state are confined by these rights and freedoms.
The second provision of the 74th article of the Constitution of Georgia that unambiguously prohibits conducting referendum on the issues that restrict the basic constitutional rights and freedoms and that is a way for the Constitution to protect individuals against the tyranny of the majority, is exactly an example of the constitutional principle of confining the state and the people (majority) by the human rights.
As the public might be aware, an initiative group presented the following referendum question to the Central Electoral Commission: "Do you agree to define civil marriage as a union between a man and a woman with the aim of creating a family?” Naturally, formulating a referendum question in such a way is directly connected with the right to personal privacy granted by the 16th and 36th articles of the Constitution of Georgia that concern private and family relations of individuals. Conducting referendum on the given issue will not be harmful only for the rights of some specific group, but it will significantly damage the process of building a democratic and legal state and will become a dangerous precedent of restricting minority human rights from the side of majority.
Constitution, as a living document, requires defining its provisions in accordance with changes and development in public consciousness. The evolutionary principle of such definition, that generally characterizes the human rights law, requires defining human rights concepts not in a way it used to be defined while creating the constitution or several years ago, but considering the contemporary consciousness and development. Constitutional Court of Georgia resorts exactly to such approach while defining the constitutional provisions that makes it a living document. Dynamically developing the right to equality, right to freedom and security and other rights by the practice of the Constitutional Court and viewing the sphere protected by the Constitution in a broader way are perfect illustrations of it. Therefore, conducting the referendum on the issues of the rights protected by the Constitution will be dangerous for the future development of the rights and the viability of the Constitution.
It is unfortunate that the referendum initiative is openly supported by the Government. Artificial actualization of amending the civil marriage issues in the Constitution of Georgia has happened hitherto on several occasions. In March 2016, the Parliamentary Majority addressed the Parliament of Georgia with a project of constitutional amendment. The amendment aimed to define the concept of marriage in the Constitution of Georgia in a following way: "Marriage that is a voluntary union between a woman and a man is based on the equality of right of the spouses.” The Prime Minister of Georgia openly supported this amendment and stated that the marriage between a woman and a man would be guaranteed on the constitutional level, however, this initiative has failed due to lack of quorum in the Parliament of Georgia.
Considering that the current legislation of Georgia does not provide an opportunity for same-sex individuals to include their relations in a legal format and the LGBT community has never put the issues related to the private and family life in the political agenda, we believe that this initiative is an effort to instrumentalize a specific social group and carry out a populism and hate-based policy in the light of the pre-election process. Against the background of lack of right to assembly and expression for the LGBT community, carrying out a policy based on irrational fears hinders the political and civil development of the public. Moreover, under the conditions of constant structural violence and discrimination against the LGBT community, strengthening of a homophobic discourse in the ongoing referendum-related public discussions further damages the human rights situation of the community and creates conditions for promoting violence and hate against the LGBT individuals.
In the given circumstances, we believe that the issue of the prospective referendum does not represent an especially important state issue, as laid down in the Organic Law on Referendum and mainly aims to overshadow the existing political and social crises. In addition, such referendum, as a precedent of changing scopes of rights and guarantees of particular individuals and groups based on the majority will, represents a serious threat to a democratic state and each of its citizen that may be affected with the majority’s tyranny in a different context.
We think that the argument used by the ruling political party and other parties in the context of this referendum that the presented constitutional amendment is a tool for weakening hypothetic provocation from the pro-Russian political forces is substantially unfounded and, in a way, repeats and carries out exactly those values that the given pro-Russian groups have. Moreover, transferring LGBT issues from the legal category to the "moral” and "traditional” context by the ruling political team and speculating with these issues in the light of the pre-election period for mobilizing the electorate, first of all, strengthens exactly the anti-Western narrative carried out by the Russian political elite.
Hence, we believe that appointing the referendum on the aforementioned issues goes against the Constitution. In addition, such step will promote strengthening of artificially created confrontation between human rights, moral and traditions, will encourage the existing negative attitude towards the LGBT community and will further restrict rights of the marginalized groups of the society that would be directly reflected in discriminatory practices and physical and psychological violence against the LGBT group or individual members of the group. Therefore, we call for the President of Georgia, as a guarantor of human rights protection in the country, not to appoint the referendum and in this way, promote building of a political environment that would be based on human rights and ideas of legal state.