პლატფორმა „არა ფობიას!“ ვიტალი საფაროვის მკვლელობის ჯგუფურად ჩადენილ დანაშაულად კვალიფიკაციას ითხოვს
პლატფორმა “არა-ფობიას!” ეხმაურება 25 წლის უფლებადამცველის, ვიტალი საფაროვის სასტიკი მკვლელობის შემთხვევას და მოუწოდებს საქართველოს პროკურატურას საქმე გადაკვალიფიცირდეს ჯგუფურ დანაშაულად.
მიგვაჩნია, რომ 2018 წლის 30 სექტემბერს მომხდარი ფაქტი კიდევ ერთხელ ადასტურებს საზოგადოებაში სიძულვილის მოტივით ჩადენილი დანაშაულის საფრთხის მზარდ ტენდენციას, რომლის საპასუხოდაც, სახელმწიფოს შესაბამისი უწყებები სრულყოფილად და ეფექტიანად ვერ უზრუნველყოფენ პრევენციული მექანიზმების შემუშავებას, მსგავსი დანაშაულების მოტივის სათანადო იდენტიფიცირებასა და დამნაშავე პირების ადეკვატურ დასჯას.
საფაროვის მკვლელობის საქმეზე დაკავებულია ორი პირი. მოწმეთა ჩვენებები და ბრალდებულების პროფილები სოციალურ ქსელებში იძლევა დასკვნის შესაძლებლობას, რომ ისინი “ნეონაცისტური” დაჯგუფების წევრები არიან. მათ შორის ერთ-ერთ დაკავებულს ბრალი წარდგენილი აქვს, სსსკ-ის 376-ე მუხლით, რაც დანაშაულის შეუტყობინებლობას გულისხმობს. ხაზგასასმელია, რომ არსებობს მტკიცებულებები, რომ ბრალდებული უშუალოდ მონაწილეობდა მკვლელობაში, ის ცემდა მსხვერპლს და ურტყამდა კასტეტს, რითაც გამოიხატება დანაშაულში მისი აქტიური მონაწილეობა. ადვოკატების ხელთ არსებული ინფორმაციით, ეს ფაქტი დასტურდება, როგორც დანაშაულის თვითმხილველ მოწმეთა ჩვენებებით, ასევე სათვალთვალო ვიდეოკამერებით გადაღებული კადრებით, საქმეში არსებული დანაშაულის ორი იარაღით და მსხვერპლისთვის სხეულზე მიყენებული ჭრილობებით. ამდენად, ამ ბრალდებულის მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნა არა დანაშაულის შეუტყობინებლობისათვის, არამედ განზრახ მკვლელობაში თანამონაწილეობისათვის უნდა მიმდინარეობდეს.
სამწუხაროდ, ბოლო პერიოდში ეს არ არის ერთადერთი სისხლის სამართლის საქმე, როდესაც ჯგუფურად ჩადენილ დანაშაულზე გამოძიება არ მიმდინარეობს სათანადო კვალიფიკაციით1. მსგავსი არასწორი პრაქტიკა, ერთი მხრივ, შეიძლება აიხსნებოდეს, საგამოძიებო ორგანოების, მათ შორის საქართველოს პროკურატურის წარმომადგენელთა არაკვალიფიციურობით, ხოლო მეორე მხრივ, სახელმწიფო ნების არარსებობით, ეფექტურად ებრძოლოს ჯგუფურად ჩადენილ დანაშაულს.
რაც შეეხება მეორე ბრალდებულს, მას, თავდაპირველად, ბრალი წარდგენილი ჰქონდა სსკ-ის 108 მუხლის შესაბამისად, რაც გულისხმობს განზრახ მკვლელობას (დამამძიმებელი გარემოებების გარეშე). ხელმომწერი ორგანიზაციები, დადებითად ვაფასებთ პროკურატურის მიერ ადამიანის უფლებების საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციების მოწოდების გაზიარებას, რომლის საფუძველზეც საქმე სისხლის სამართლის კოდექსის შესაბამისი მუხლით (109 მუხლის მეორე ნაწილის “დ” ქვეპუნქტი) გადაკვალიფიცირდა, კერძოდ გამოიკვეთა დამამძიმებელი გარემოება: განზრახ მკვლელობა რასობრივი, რელიგიური, ეროვნული ან ეთნიკური შეუწყნარებლობის გამო.
სიძულვილის მოტივით ჩადენილი დანაშაულების წინააღმდეგ ბრძოლა სახელმწიფოსთვის ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევად რჩება. მიუხედავად იმისა, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და პროკურატურაში დაიწყო პოზიტიური ცვლილებები დისკრიმინაციული დანაშაულების იდენტიფიცირებისა და გამოძიების კუთხით, რთულ ან/და პოლიტიკური კონტექსტის მქონე საქმეებზე მიმდინარე გამოძიების პროცესი მაინც ვერ აკმაყოფილებს ჯეროვანი და ეფექტიანი გამოძიების სტანდარტებს. მეტიც, სახელმწიფოს არ გააჩნია დისკრიმინაციული დანაშაულების პრევენციის სისტემური პოლიტიკა და არსებითად ინციდენტებზე რეაგირების მცდელობით შემოიფარგლება. სამწუხაროდ, ხელისუფლება რიტორიკის დონეზეც კი ვერ ახერხებს თანასწორობის იდეების მხარდაჭერას და განმტკიცებას. სახელმწიფოს სუსტი პოლიტიკა არსებითად ართულებს ინკლუზიური, თანასწორი და მშვიდობაზე ორიენტირებული საზოგადოების მშენებლობას.
საგულისხმოა, რომ ბოლო წლებში ჩანს სხვადასხვა ულტრანაციონალისტური პოლიტიკური ჯგუფების გაძლიერების და რადიკალიზების ტენდენცია. მათი ნაწილი ღიად ახდენს ძალადობრივი ტაქტიკების გამოყენებას ან/და ძალადობრივი განზრახვის დემონსტრირებას. მსგავსი ჯგუფები საფრთხეს ცხადია, პირველ რიგში კულტურულად არადომინანტურ ჯგუფებს (რელიგიურ, ეთნიკურ უმცირესობებს, მიგრანტებს, ლგბტი ადამიანებს) უქმნიან და აქტიური პროპაგანდისტული იარაღების გამოყენებით მათ მარგინალიზაციას აღრმავებენ. სახელმწიფოს პოლიტიკა ამ ჯგუფებთან დაკავშირებით სუსტი და ზედაპირულია. სახელმწიფო არ იკვლევს მსგავსი ჯგუფების გაჩენის სოციალურ და პოლიტიკურ მიზეზებს და ამავდროულად, არ გააჩნია სისტემური პრევენციული და სამართლებრივი პოლიტიკა ძალადობრივი ჯგუფების მიმართ. ვიტალი საფაროვის მკვლელობის საქმე ამ ძალადობისა და საფრთხის ყველაზე აშკარა დემონსტრირება იყო. სამწუხაროდ, ვიტალი საფაროვის საქმე არ გახდა სამართალდამცავი ორგანოების სამაგალითო მუშაობის და დამნაშავე პირების სამართლიანი დასჯის წინაპირობა.
ზემოთ აღნიშნულის გათვალისწინებით, პლატფორმა მოუწოდებს თბილისის პროკურატურას ვიტალი საფაროვის განზრახ მკვლელობის საქმე გადაკვალიფიცირდეს და ორივე ბრალდებულის სისხლისსამართლებრივი დევნა განხორციელდეს ჯგუფურად ჩადენილი დანაშაულისათვის. ვიტალი საფაროვის საქმეზე სამართლიანი მართლმსაჯულების განხორციელება კრიტიკულად მნიშვნელოვანია მსგავსი დანაშაულების პრევენციის, სამართალდამცავი ორგანოების მიმართ ნდობის შენარჩუნებისა და თანასწორობის და დემოკრატიის იდეების დაცვისთვის.
[1]აღნიშნულის თვალსაჩინო მაგალითია 2017 წლის 1 დეკემბერს ხორავას ქუჩაზე მომხდარი მკვლელობის საქმე. ამ პრობლემაზე ყურადღება გამახვილებულია “2017 წლის 1 დეკემბერს თბილისში, ხორავას ქუჩაზე მომხდარი დანაშაულის შედეგად ორი ახალგაზრდის მკვლელობის ფაქტის შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისიის” დასკვნაშიც. იხ. <http://www.parliament.ge/ge/ajax/downloadFile/101632/%E1%83%93%E1%83%90%E1%83%A1%E1%83%99%E1%83%95%E1%83%9C%E1%83%90>

“No to Phobia!” Civil Platform Requests to Qualify the Murder of Vitaly Safarov as Organized Crime
“No to Phobia!” civil platform echoes the fact of ruthless murder of the human rights defenders Vitaly Safarov, 25, and calls on the Prosecutor’s Office of Georgia to re-qualify the criminal case into an organized crime.
We believe that the accident of September 30, 2018 once again proved increasing tendency of the hate motivated crimes in the society, in response to what the state institutions fail to compressively and effectively elaborate preventive mechanisms for the identification of crime motives and adequate punishment of perpetrators.
Two persons were arrested for the murder of Safarov. Witness statements and the profile pages of the defendants in social networks allow us to assume that they are members of the Neo-Nazi group. One of the detainees was charged under the Article 376 of the Criminal Code of Georgia that refers to not reporting to police about the crime. It is noteworthy that there is evidence, which prove that the defendant participated in the murder – he was beating the victim with so-called Kastet, so he actively participated in the committed crime. According to the information obtained by the lawyer, this allegation is proved by the testimonies of the eye-witnesses and the recordings of the surveillance cameras; it is also proved by the wounds on the body of the victim, which were caused by two weapons. In this light, the abovementioned defendant shall be charged for the participation in the intentional murder instead not reporting about the crime.
Unfortunately, it is not the first criminal case in the recent period, when the investigation into the organized crimes is conducted with wrong qualification1. This incorrect practice, on the one hand, may be connected with the low-qualification of the representatives of the investigative bodies, including the prosecutor’s office of Georgia, and on the other hand, it may be caused by the lack of state will to effectively fight against organized crime.
As for the second defendant, initially he was charged under Article 108 of the CCG – intentional murder (without aggravating circumstances). The signatory organizations positively evaluate that the prosecutor’s office shared the recommendationof the human rights organizations and re-qualified the charge into the Article 109 Part II – “d” of the CCG; namely, the investigation added aggravating circumstances to the charge: intentional murder due to racial, religious, national or ethnic intolerance.
Fight against the hate motivated crimes is one of the key challenges of the state. Although the Ministry of Internal Affairs and prosecutor’s office commenced positive amendments for the identification of discriminative crimes and investigation, the investigation processes into complicated crimes or/and crimes with political context still fails to meet the standards of adequate and effective investigation. Moreover, the State does not have systemic policy to prevent discriminative crimes and only tries to react to incidents. Unfortunately, the Government is unable to support and strengthen the equality ideas even with statements. Weak policy of the state complicates construction of inclusive, equality-based and peace-oriented society.
It is essential that in the past years we observed empowerment and radicalization tendency of various ultra-nationalist political groups. Part of them openly demonstrate violent tactics or/and violent intensions. First of all, similar groups, of course, create threats for culturally non-dominant groups (religious, ethnic minorities, migrants, and LGBTI people) and with active propagandist tools increase their marginalization. The state policy is weak and superficial with regard these groups. The state does not research social and political reasons of the creation of these groups and at the same time, it does not have systemic preventive and legal policy to fight against violent groups. Murder of Vitaly Safarov was clear demonstration of this violence and threat. Unfortunately, Vitaly Safarov’s case did not become lesson learned for the law enforcement bodies and pre-condition for the adequate punishment of perpetrators.
Considering the abovementioned, the Platform calls on the Tbilisi Prosecutor’s Office to change the qualification of the criminal case over Vitaly Safarov’s intentional murder and charge both defendants for the organized crimes.
Implementation of fair justice over Vitaly Safarov’s case is critically important for the prevention of similar crimes, to maintain public trust towards law enforcement bodies and to protect equality and democracy ideas.
Safari
[1]Evident example is the Khorava street teen-age murder case of December 1, 2017. This problem is raised in the conclusion of the Interim Fact-Finding Commission on Murder of Two Youngsters at Khorava Street on December 1, 2017 http://www.parliament.ge/ge/ajax/downloadFile/101632/%E1%83%93%E1%83%90%E1%83%A1%E1%83%99%E1%83%95%E1%83%9C%E1%83%90