პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლებულთა საქმეებზე კომისიამ ანგარიში წარმოადგინა
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ „საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ტერიტორიული ორგანოების-საგანმანათლებლო რესურსცენტრებისა და საჯარო სკოლების თანამშრომელთა პოლიტიკური შეხედულების გამო სამსახურიდან გათავისუფლების საკითხების შემსწავლელი კომისიის“ წევრი, მისი შექმნის დღიდან იყო. 2015 წლის 4 მაისს, კომისიის შემაჯამებელი ანგარიშის პრეზენტაცია გაიმართა.
საქართველოში 2012 წლის 1 ოქტომბრის არჩევნებისა და ახალი მთავრობის ჩამოყალიბების შემდეგ, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ასეულობით ადამიანმა მიმართა, სამსახურიდან უკანონოდ გათავისუფლების შესახებ გადაწყვეტილებების შესწავლის მოთხოვნით. პრობლემის მასშტაბურობიდან და მნიშვნელობიდან გამომდინარე, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მაშინდელმა მინისტრმა საჭიროდ ჩათვალა, რომ შეექმნა კომისია, რომელიც სტრუქტურულად და ფუნქციონალურად დამოუკიდებელი იქნებოდა სამინისტროსგან და შეისწავლიდა სამინისტროში წარდგენილ განცხადებებს.
კომისია დაკომპლექტდა საქართველოს სახალხო დამცველისა და 7 არასამთავრობო ორგანიზაციისაგან, რომელთა შორის ერთ-ერთი იყო „სამართლიანი არჩევნები“.
კომისიამ პირველ ეტაპზე განიხილა 830 განცხადება, რომელიც გარდა ინდივიდუალური განცხადებებისა, მოიცავდა კოლექტიურ განცხადებებს, ასევე, სამინისტროში სხვადასხვა სამთავრობო და არასამთავრო უწყებებიდან გამოგზავნილ კორესპონდენციებს. დადგენილ მოთხოვნებთან შეუსაბამობის მიზეზით 500 განცხადებას ხარვეზი დაუდგინა, 279 განცხადება დაუბრუნდა სამინისტროს, ვინაიდან არ შედიოდა კომისიის კომპეტენციაში და 28 განცხადება გადავიდა არსებით განხილვაზე.
არსებითი განხილვის ეტაპზე, კომისიამ განიხილა 305 განცხადება (28 განცხადება, რომელიც თავიდანვე გადავიდა არსებით განხილვაზე და 277 ხარვეზით შევსებული განცხადება.)
305 განცხადებიდან 23 შემთხვევაში, კომისიამ პოლიტიკური ნიშნით სამსახურიდან გათავისუფლების დასაბუთებული ვარაუდი დაადგინა, 70 შემთხვევაში გამოიკვეთა სხვადასხვა კანონდარღვევის ნიშნები სამსახურიდან გათავისუფლების პროცესში, 5 განცხადებაზე შეწყდა წარმოება განმცხადებლის უარის ან გარდაცვალების მიზეზით, 207 შემთხვევაში კომისიამ უარყოფითი გადაწყვეტილება მიიღო.
გარდა აღნიშნულისა, კომისიის მიერ საქმეთა შესწავლის პროცესში გამოვლინდა შემდეგი სახის პრობლემები:
• სტრუქტურული სახის სამინისტროს ადმინისტრაციის თანამდებობის პირების, შიდა აუდიტისა და საგანმანათლებლო რესურსცენტრების მხრიდან შრომით ურთიერთობებში ჩარევა;
• ზეწოლის მეთოდები ადმინისტრაციულ შენობებში შესვლისას ჩხრეკის ჩატარება, პირების პირადი განცხადების საფუძველზე სამსახურიდან წასვლის იძულება;
• მოსწავლეთა საატესტატო გამოცდების (ე.წ. "CAT"-ის გამოცდები) არადამაკმაყოფილებელი შედეგების საფუძვლით ცალკეული სკოლის დირექტორების სამსახურიდან გათავისუფლება;
• სკოლის საქმიანობაში ადგილობრივი თვითმმართველობისა და სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან ჩარევა;
• საგაკვეთილო საათების განაწილებაში სამინისტროს ჩარევა;
• პროფესიული კავშირისადმი კუთვნილების გამო ზეწოლა.
შესაბამისად, კომისიამ დაადგინა, რომ 2006 -2012 წლებში განათლების სისტემაში ხდებოდა პირების პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლება და ასევე, ადგილი ჰქონდა სხვადასხვა კანონდარღვევის ნიშნებს, რამაც გამოიწვია ადამიანის უფლებების დარღვევა.
კომისიამ 2 წელიწადზე მეტი ხნის განმავლობაში იმუშავა. მიგვაჩნია, რომ მან შეასრულა უპრეცენდენტო, მასშტაბური და რთული სამუშაო განათლების სისტემაში სამართლიანობის აღდგენის მიზნით.
„სამართლიანი არჩევნები“ აგრძელებს მუშაობას ამ მიმართულებით ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს მიერ დაფინანსებული “პოლიტიკური გავლენებისა და დისკრიმინაციისგან თავისუფალი საჯარო სამსახურის” პროექტის ფარგლებში.
"სამართლიანი არჩევნების" პროექტის მიზანს წარმოადგენს იურიდიული დახმარების გაწევა, კერძოდ, იურიდიული დოკუმენტაციის მომზადება, კონსულტაცია და სასამართლოში წარმომადგენლობა საჯარო სამსახურიდან უკანონოდ ან დისკრიმინაციულ საფუძველზე გათავისუფლებული პირებისთვის.
"სამართლიანი არჩევნები" იმედოვნებს, რომ ჩვენი მუშაობა ხელს შეუწყობს პოლიტიკურად ნეიტრალური და დისკრიმინაციისგან თავისუფალი საჯარო სამსახურის განვითარებას.

Commission for Studying Dismissals on Alleged Grounds of Political Belief Presented its Report
International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) has been a member of the Commission for the Study of Dismissals of Employees of the Ministry of Education and Science of Georgia Territorial Agencies – Education Resource-Centers and Public Schools on Grounds of Political Belief since the day it was founded. On May 5, 2015, the Commission presented its final report.
Following the October 1, 2012 elections in Georgia and the formation of the new government, hundreds of people applied to the Ministry of Education of Georgia requesting a probe into illegal decisions of their dismissal. Because this is an important large-scale problem, Minister of Education and Science at that time decided to set up a commission that would be structurally and functionally independent from the Ministry and would study claims filed with the Ministry.
Members of the commission included the office of the Public Defender of Georgia and 7 civil society organizations, including ISFED.
At the initial stage the commission examined 830 claims, which included both individual and collective complaints, as well as letters from various governmental and non-governmental organizations addressed to the Ministry. Because they fell short of applicable requirements, 500 complaints were found flawed while 279 complaints were referred back to the Ministry as they fell outside the scope of the Commission’s competencies and the commission started judging 28 complaints on merit.
The commission judged total of 305 complaints on merit (including 28 complaints initially found admissible and 277 complaints initially found flawed but later corrected).
Out of these 305 complaints, the commission found a reason doubt of dismissal on grounds of political belief in 23 cases, identified various violations of law in the process of dismissal in 70 cases, terminated proceedings in 5 cases based on applicant’s refusal to proceed or death of applicant, and rejected claims in 207 cases.
Additionally, the commission identified the following problems in the process of reviewing the complaints:
· Structural
problems: officials of the Ministry, representatives of the Internal Audit
Service and Educational Resource Centers interfered with labor relations;
· Methods of
harassment: searches upon entering administrative buildings; forcing to quit by
resigning for personal reasons
· Dismissal of some
school principals for poor results in common admission tests (CAT) for students
· Interference of
local self-governments and law enforcement authorities in school activities
the Ministry in distribution of teaching hours
· Harassment for
affiliation with labor unions
Consequently, the commission found dismissals in the education system in 2006-2012 on grounds of political belief, as well as various violations resulting in violation of human rights.
In two years the commission completed unprecedented, large-scale and a challenging work for restoring justice in the education system in Georgia.
ISFED continues to work in this field in frames of the project Protecting Rights of Civil Servants for Politically Neutral and Discrimination-Free Public Service in Georgia funded by the Embassy of the Netherlands in Georgia.
The goal of the project is to provide legal assistance by providing legal representation in court and preparing legal documents for victims of illegal or discriminatory dismissals in public service.