სადამკვირვებლო ორგანიზაციები მოუწოდებენ სამართალდამცავ ორგანოებს, თიანეთის საოლქო და #20 საუბნო საარჩევნო კომისიის ქმედებებით დაინტერესდეს
სადამკვირვებლო ორგანიზაციები მოუწოდებენ სამართალდამცავ ორგანოებს, თიანეთის საოლქო და #20 საუბნო საარჩევნო კომისიის ქმედებებით დაინტერესდეს. მას შემდეგ, რაც სასამართლომ ბათილად ცნო თიანეთის საოლქო საარჩევნო კომისიის ორი განკარგულება, გამოძიების საგანი უნდა გახდეს კომისიის წევრთა მოქმედებების კანონიერება და ხომ არ ჰქონდა მათი მხრიდან ადგილი დანაშაულებრივ ქმედებას.
2017 წლის 27 ოქტომბერს თბილისის სააპელაციო სასამართლომ ძალაში დატოვა მცხეთის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომლის მიხედვითაც, ბათილად იქნა ცნობილი თიანეთის #19 საოლქო საარჩევნო კომისიის #16 და #17 განკარგულებები.
სასამართლომ დაადგინა, რომ თიანეთის ოლქმა განკარგულებების გამოცემისას დაარღვია როგორც ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით, აგრეთვე საარჩევნო კოდექსით დადგენილი მოთხოვნები განცხადება/საჩივრის წარდგენის წესისა და აქტის გამოცემისას საქმისათვის მნიშვნელობის მქონე ყველა გარემოების სრულყოფილად გამოკვლევასთან დაკავშირებით.
აღნიშნული განკარგულებებით, თიანეთის საოლქო საარჩევნო კომისიამ ერთ შემთხვევაში მიიღო გადაწყვეტილება, გაეხსნა #20 უბნიდან შემოსული პაკეტები და გადაეთვალა ბათილი საარჩევნო ბიულეტენები, ხოლო მეორე შემთხვევაში - შეეცვალა #20 საარჩევნო უბნის კეჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის მონაცემები, რამაც სახელისუფლო კანდიდატის სასარგებლოდ შეცვალა შედეგები.
გარდა ზემოაღნიშნულისა, სასამართლომ დაადგინა, რომ (იხ. სასამართლოს სხდომის ოქმი და სასამართლოს გადაწყვეტილება) #20 საუბნო კომისიის კენჭისყრის დღის ჩანაწერთა წიგნში არ არის ასახული კონკრეტული დარღვევების შესახებ ინფორმაცია, აგრეთვე, ჩანაწერთა წიგნში არ არის დაფიქსირებული განსხვავებული აზრი ბათილ ბიულეტენებთან დაკავშირებით. უფრო მეტიც, სასამართლო სხდომაზე მოწმეთა ჩვენებიდან გამოიკვეთა, რომ კომისიამ ერთხმად მიიღო გადაწყვეტილება ბათილი ბიულეტენების შესახებ და 24 ბათილად ცნობილი ბიულეტენიდან ნაწილ მათგანში არც ერთი კანდიდატი არ იყო შემოხაზული, მაშინ როდესაც ოლქში ბათილი ბიულეტენების გადათვლისას, გამოიკვეთა, რომ 24-დან 5 მათგანი სავარაუდოდ იყო შეცვლილი, რადგან ხუთივეზე ფიქსირდებოდა ამომრჩევლის ნება.
რაც შეეხება საოლქო საარჩევნო კომისიაში ბიულეტენების ხელახლა დათვლის პროცესში საარჩევნო სუბიექტების წარმომადგენლების მონაწილეობას, უნდა აღინიშნოს, რომ ისინი არ ყოფილან მოწვეულები. ასევე, გარკვეული პერიოდის განმავლობაში საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრსაც არ ეძლეოდა საშუალება დასწრებოდა სხდომას, ვინაიდან ოლქის მიმდებარე ტერიტორიაზე მობილიზებული იყო პოლიცია და გარკვეული პერიოდის განმავლობაში არავის აძლევდა კომისიაში შესვლის უფლებას. თამაზ მეჭიაურის წარმომადგენლის განცხადებით, „ბათილი ბიულეტენების კონვერტი მათთვის წესის დაცვით არ უჩვენებიათ და გამოთქვა ეჭვი, რომ შესაბამისი წესით არც იყო დალუქული“.
მიგვაჩნია რომ ზემოაღნიშნული ფაქტი სავარაუდოდ შეიცავს, როგორც დისციპლინური გადაცდომის, აგრეთვე სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს. ყოველივე აღნიშნულიდან გამომდინარე, მოვუწოდებთ ცენტრალურ საარჩევნო კომისიასა და სამართალდამცავ ორგანოებს: შეისწავლონ ზემოაღნიშნული ფაქტი და საკუთარი კომპეტენციის ფარგლებში მიიღონ შესაბამისი გადაწყვეტილება.

Observer organizations call upon law enforcement agencies to take an interest in the actions of the district election commission of tianeti
We, observer organizations, call upon law enforcement agencies to take an interest in the actions of the District Election Commission (DEC) of Tianeti and Precinct Election Commission (PEC) no. 20 of the same district. After the court has invalidated two decrees of the DEC of Tianeti, the investigation authorities should study the lawfulness of the actions of members of the commissions and establish whether they have committed an offense.
On October 27, 2017, the Tbilisi Court of Appeals upheld a decision of the District Court of Mtskheta which had invalidated decrees no. 16 and no. 17 of DEC no. 19 of Tianeti.
The court held that by issuing the decrees the DEC of Tianeti had violated the requirements of both the General Administrative Code and the Election Code with regard to thorough investigation of all circumstances of importance for the case at the time of submission of applications/complaints and issuance of acts. By the aforementioned decrees, the DEC of Tianeti had decided to open the packages received from PEC no. 20 and recount invalid ballot papers, in one case, and to modify the figures of the summary protocol of PEC no. 20, in another case, which changed the polling results for the benefit of the governmental candidate.
In addition to the aforementioned, the court held that (see the protocol of the court session and the court’s decision) the polling day log-book of PEC no. 20 does not contain information on concrete violations or a dissenting opinion about the invalid ballot papers. Moreover, the testimonies of witnesses given at the court session said that the PEC had made a unanimous decision about the invalid ballot papers and that in some of the 24 ballot papers which had been found to be invalid no candidate had been circled, whereas the recount of the ballot papers in the DEC showed that 5 of the 24 ballot papers had presumably been modified, as the will of the voter was clear in all the 5 of them.
As for participation of representatives of electoral subjects in the process of recounting the ballot papers, it should be noted that they were not invited to attend this procedure. In addition, a member of the DEC was not allowed to attend the session for a certain period of time, because police were mobilized in the area adjacent to the PEC and didn’t allow anyone to enter the PEC building. A representative of Tamaz Mechiauri stated that she had not been shown the envelope of invalid ballot papers as required by the rules and expressed doubt that it was not properly sealed.”
We believe that the aforementioned incident presumably contains signs of both disciplinary misconduct and criminal offense.
In view of all the aforementioned, we call upon the Central Election Commission and law enforcement agencies to study the aforementioned incident and to take relevant decisions within their competence.