საქართველოს მთავრობამ არ უნდა დააკნინოს სახელმწიფო ინსტიტუტების როლი
გვსურს გამოვეხმაუროთ მიმდინარე დისკუსიასა და გაურკვევლობას საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს მორიგი სხდომის თაობაზე.
საქართველოს პრეზიდენტმა 15 ოქტომბერს მიიღო გადაწყვეტილება 28 ოქტომბრისთვის ეროვნული უშიშროების საბჭოს სხდომის დანიშვნის შესახებ. ამის მიზეზი გახდა ხელშეკრულება, რომლის ხელმოწერასაც რუსეთი აფხაზეთის სეპარატისტულ ხელისუფლებასთან გეგმავს. მოგვიანებით, 17 ოქტომბერს, საქართველოს პარლამენტმა მიიღო რეზოლუცია და დაგმო რუსეთის მცდელობა „მოახდინოს ოკუპირებული აფხაზეთის ანექსია.“ პარლამენტის განცხადებამ კიდევ ერთხელ დაადასტურა შექმნილი ვითარების სერიოზულობა და საქართველოს მთავრობის მხრიდან უკანასკნელ მოვლენებზე რეაგირების აუცილებლობა.
თუმცა, 28 ოქტომბერს ეროვნული უშიშროების საბჭოს სხდომის გამართვა კითხვის ნიშნის ქვეშ დგას საბჭოს ზოგიერთი წევრის (საქართველოს მთავრობის წევრების) პოზიციის გამო. კერძოდ, თავდაცვის მინისტრ ირაკლი ალასანიას თქმით, უშიშროების საბჭოს სხდომის თარიღი გერმანიაში მის დაგეგმილ ვიზიტს ემთხვევა. საგარეო საქმეთა მინისტრმა მაია ფანჯიკიძემ და სახელმწიფო მინისტრმა ალექსი პეტრიაშვილმა ასევე ეჭვქვეშ დააყენეს 28 ოქტომბერს საბჭოს სხდომის გამართვის მიზანშეწონილობა საბჭოს ზოგიერთი წევრის თბილისში შესაძლო არყოფნის გამო. პეტრიაშვილმა ასევე ხაზი გაუსვა სხდომის თარიღის საბჭოს მუდმივმოქმედ წევრებთან შეთანხმების აუცილებლობას. აღსანიშნავია, რომ უშიშროების საბჭოს სხდომის გამო უკვე გაუქმდა ბელგიაში საქართველოს პრეზიდენტის ვიზიტი, რომელიც ოქტომბრის ბოლოსთვის იყო დაგეგმილი.
შეგახსენებთ, რომ, მოქმედი კანონმდებლობის მიხედვით, ეროვნული უშიშროების საბჭო არის საქართველოს პრეზიდენტის სათათბირო ორგანო, რომელიც შექმნილია ეროვნულ უშიშროებასთან დაკავშირებული საშინაო და საგარეო პოლიტიკის სტრატეგიულ საკითხებზე უმაღლესი პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მისაღებად. ასევე განიხილავს საშინაო და საგარეო პოლიტიკის უმნიშვნელოვანეს საკითხებს, რომლებიც უშუალოდ უკავშირდება სახელმწიფოს თავდაცვისა და უშიშროების უზრუნველყოფას. რუსეთის მიერ აფხაზეთის დე-ფაქტო რეპუბლიკასთან გასაფორმებელი ხელშეკრულება სწორედ ამგვარ საკითხს წარმოადგენს. საქართველოს კონსტიტუციის 99-ე მუხლის პირველი პუნქტით ეროვნული უშიშროების საბჭოს ხელმძღვანელობს საქართველოს პრეზიდენტი. „ეროვნული უშიშროების საბჭოს შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-3 მუხლის თანახმად, ეროვნული უშიშროების საბჭოს სხდომას იწვევს და თავმჯდომარეობს საქართველოს პრეზიდენტი. საბჭოს მუდმივი წევრები არიან: პრემიერმინისტრი, საგარეო საქმეთა, თავდაცვის, შინაგან საქმეთა და ფინანსთა მინისტრები და უშიშროების საბჭოს მდივანი. პრეზიდენტის გადაწყვეტილებით, ეროვნული უშიშროების საბჭოს სხდომაზე დასასწრებად შეიძლება მოწვეული იქნენ ასევე სხვა პირებიც.
აღსანიშნავია, რომ ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც მნიშვნელოვანი სახელმწიფო ინსტიტუტების საქმიანობა ფერხდება მთავრობისა და პრეზიდენტის შეუთანხმებელი მუშაობის გამო. სხვადასხვა ინსტიტუტსა თუ თანამდებობის პირს შორის ამა თუ იმ საკითხზე დისკუსია, და თუნდაც კამათი, ჯანსაღი დემოკრატიული პროცესის ნაწილია, თუმცა, ბოლო პერიოდში, საქართველოს ხელისუფლების სხვადასხვა ინსტიტუტს შორის დაპირისპირება აშკარად სცილდება ასეთი ჯანსაღი პროცესის ფარგლებს და საფრთხეს უქმნის როგორც ხელისუფლების ეფექტიან მუშაობას, ისე სახელმწიფო ინსტიტუტების რეპუტაციას და მოქალაქეთა ნდობას მათ მიმართ. ამასთან, სამწუხაროა, რომ დაპირისპირების მიზეზი და მსჯელობის საგანი ხშირად მეორეხარისხოვანი საკითხები უფროა, ვიდრე ქვეყნის განვითარების ფუნდამენტური პრობლემები.
მოვუწოდებთ ყველა თანამდებობის პირს, პატივი სცეს სახელმწიფო ინსტიტუტების კონსტიტუციით დადგენილ ფუნქციებს და იმოქმედოს, პირველ რიგში, კანონის მოთხოვნებისა და ქვეყნის ინტერესების შესაბამისად.

The Government of Georgia should not undermine the role of state institutions
We would like to respond to the ongoing discussion and uncertainty regarding the next National Security Council meeting.
The President of Georgia on 15 October decided to convene the National Security Council for 28 October. The reason for convening the National Security Council was the treaty that the Russian Federation is planning to sign with the separatist government of Abkhazia. Later, on 17 October, the Parliament of Georgia adopted a statement that condemned Russian attempt to “annex the occupied Abkhazia”. The statement of the Parliament once again confirmed the gravity of the situation and showed the necessity of reaction from the Government of Georgia.
However, the National Security Council meeting on 28 October is questioned due to the position of some of the Council’s members (members of the Government of Georgia). According to the Minister of Defence Irakli Alasania, the date of the National Society Council coincides with his visit to Germany. The Minister of Foreign Affairs Maia Panjikidze and the State Minister Aleksi Petriashvili also questioned the relevance of having the National Security Council on 28 October, as some of the Council’s members would not be in Tbilisi. It should be noted that the state visit of the President of Georgia to the Kingdom of Belgium, which was planned for the late October, had already been cancelled.
According to the Georgian legislation, the National Security Council is an advisory body to the President of Georgia, which is created to draft highest political decisions concerning national security-related internal and external policies. The Council also addresses those important issues of internal and external policies that are directly related to safeguarding state defence and security. The situation around the treaty between Russia and the de-facto Republic of Abkhazia falls under the competences of the National Security Council. According to the Article 99.1 of the Constitution of Georgia the National Security Council is headed by the President of Georgia. According to the Article 3 of the Georgian law on the National Security Council, the National Security Council is convened and chaired by the President of Georgia. Permanent members of the Council are the Prime Minister, the Minister of Foreign Affairs, the Minister of Defence, the Minister of Internal Affairs, the Minister of Finance and the National Security Secretary. The President can decide to invite others to the National Security Council.
This is not the first instance when some of the crucial activities of state institutions are impeded due to the disagreement between the President and the Government.
Discussion and arguments between different institutions or officials are part of a healthy democratic process. However, recently, the tensions between different authorities of Georgia go behind such process and threaten both the effective work of Government, as well as the reputation of state institutions and the trust of citizens towards these institutions. It is also disappointing that the cause of controversy and discussion are often minor issues rather than fundamental problems of Georgia’s development.
We urge all the relevant officials to respect the constitutional functions of state institutions and act in accordance with the law and national interests of Georgia.