სახალხო დამცველის წინააღმდეგ მმართველი პარტიის თავდასხმები უკიდურეს შეშფოთებას იწვევს
ხელმომწერი ორგანიზაციები უკიდურეს შეშფოთებას გამოვთქვამთ, ხელისუფლების წარმომადგენელთა მხრიდან  საქართველოს სახალხო დამცველის მიმართ გახშირებული თავდასხმების გამო. სახალხო დამცველი წარმოადგენს ერთადერთ დამოუკიდებელ კონსტიტუციურ ინსტიტუტს, რომელსაც სახელმწიფო მიტაცების პირობებში მმართველი პარტია ვერ აკონტროლებს.
განსაკუთრებით საგანგაშოა, პარტია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარის, ირაკლი კობახიძის მორიგი განცხადება, სადაც მან სახალხო დამცველისა და მის მიერ მოწვეული ექიმების ჯგუფის პოლიტიკურ მიკერძოებასა და შესაძლო სამართლებრივ პასუხისმგებლობაზე მიანიშნა. „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ აღნიშნული განცხადება მას შემდეგ გააკეთა, რაც ექსპერტთა ჯგუფმა პატიმრობაში მყოფი მოშიმშილე მესამე პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობის მონიტორინგის შედეგებზე გასცა დასკვნა, რომლის შინაარსიც მმართველი გუნდის რიტორიკას არ ემთხვეოდა.
ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველოს სახალხო დამცველი კონსტიტუციური ორგანოა, რომელსაც ქვეყანაში ადამიანის უფლებების დაცვის მონიტორინგი და ზედამხედველობა ევალება. შესაბამისად, მესამე პრეზიდენტის ჯანმრთელობის მონიტორინგი, ისევე როგორც, გამოვლენილი დარღვევების თაობაზე საზოგადოებისა თუ საერთაშორისო თანამეგობრობის ინფორმირება, სახალხო დამცველის პირდაპირი ვალდებულებაა. შესაბამისად, სახალხო დამცველის საქმიანობა ვერანაირად ვერ გახდება მისთვის პასუხისმგებლობის დაკისრების საფუძველი და ირაკლი კობახიძის განცხადების მიზანი ამ ინსტიტუტის საქმიანობის ხელშეშლა და მასზე ნეგატიური ზემოქმედების მცდელობა იყო. მეტიც, აღნიშნული განცხადება სცდება სამართლებრივ ჩარჩოებს, წარმოადგენს უხეშ ჩარევას სახალხო დამცველის საქმიანობაში და, შესაძლოა, კანონმდებლობით დასჯადი ქმედების ნიშნებსაც კი შეიცავდეს. გარდა ამისა, დაუშვებელია, სახალხო დამცველის მიერ მოწვეული ექიმების პასუხისმგებლობაზე მითითებაც, როდესაც, ისინი საკუთარ პროფესიულ მოვალეობას ასრულებენ. პროფესიული მოვალეობის კეთილსინდისიერი შესრულება ვერ გახდება რაიმე სახის პასუხისმგებლობის დაკისრების საფუძველი.
სამწუხაროდ, „ქართული ოცნების” წევრებისათვის უკვე ჩვევად იქცა, დისკრედიტაციის მიზნით, სახალხო დამცველის შესახებ დაუსაბუთებელი, შეურაცხმყოფელი და მუქარის შემცველი განცხადებებები. შევახსენებთ საზოგადოებას, რომ მმართველი პარტიის თავმჯდომარის ერთ-ერთი ბოლო ასეთი განცხადება ფაქტიურად პირდაპირ შეიცავდა აღიარებას, რომ დამოუკიდებელი კონსტიტუციური ორგანოს ხელმძღვანელიც კი მმართველი გუნდის კონტროლის ქვეშ უნდა იყოს.
სახალხო დამცველის საქმიანობა ყველა მიუკერძოებელი შემფასებლის მიერ აღიარებულია, როგორც დამოუკიდებელი და მაღალპროფესიონალური. აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტისევროპარლამენტარებისა და ამნესტი ინთერნეიშენალის ბოლო განცხადებებიც სწორედ ამის დასტურია.
ხელმომწერი ორგანიზაციები, მოვუწოდებთ ხელისუფლებას შეწყვიტოს თავდასხმები სახალხო დამცველის მისამართით და შექმნას ყველა პირობა  კონსტიტუციური ორგანოს შეუფერხებელი საქმიანობისთვის.

Assaults against the Public Defender of Georgia is a Matter of Grave Concern
The undersigned civil society organizations, would like to express our grave concern regarding the frequent verbal assaults against the Ombudsperson of Georgia. The office of the Public Defender of Georgia is the only independent constitutional institution in the country, which, in these circumstances of the ongoing state capture, is beyond the control of the ruling party.
Of particular concern is yet another statement by the Chairman of the ruling Georgian Dream party, Mr. Kobakhidze, which implies political bias, as well as possible legal consequences, of the Ombudsperson and the group of doctors convened by her. This statement by the party chairman followed the opinion published by the group of doctors, regarding the assessment of the health condition of the third President of Georgia, Mikheil Saakashvili, who is on hunger strike. The contents of the document contradicted the rhetoric and previous statements by the ruling party representatives.
It should be emphasized that the Public Defender of Georgia is a constitutional body responsible for monitoring and supervising the protection of human rights. Therefore, monitoring the health conditions of the third President of Georgia, as well as informing the public and the international community about the identified violations, is a responsibility of the Public Defender. Consequently, the activities of the Public Defender can in no way become a basis for holding her accountable. Irakli Kobakhidze's statement served only as an attempt to impede and negatively impact her activities. Moreover, Kobakhidze's statement goes beyond the legal framework, constitutes gross interference in an independent constitutional body and may even contain signs of action punishable under the law. In addition, it is unacceptable to allude to possible legal consequences for the doctors that were convened by the Public Defender. Conscientious performance of their professional duties cannot serve as a basis for imposing any kind of responsibility.
Unfortunately, Georgian Dream representatives have made a habit of issuing unsubstantiated, derogatory and threatening statements against the Ombudsperson, with the aim to tarnish her reputation. Even more, in one of the latest such statements the Chairman of the ruling Georgian Dream party almost unequivocally expressed his belief that the head of an institution, the independence of which is guaranteed by the Constitution, should be under the control of the ruling party.
All impartial observers recognize that the activities of the Public Defender adhere to the highest standards of independence and professionalism. A clear testimony of this are the recent statements by the US State Department, Members of the European Parliament or Amnesty International.
We, the undersigned civil society organizations, call on the government and the ruling party to stop their attacks against the Public Defender of Georgia and create all conditions necessary for its continued and unhindered work.