საკონსტიტუციო სასამართლომ ISFED-ის და საიას სარჩელი დააკმაყოფილა
2016 წლის 14 აპრილს საკონსტიტუციო სასამართლომ დააკმაყოფილა 6 მოქალაქის სარჩელი, რომლის ინტერესებსაც საკონსტიტუციო სასამართლოში ,,სამართლიანი არჩევნებისა“ და "საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" წარმომადგენლები იცავდნენ. მოსარჩელეები ითხოვენ, საარჩევნო კოდექსის იმ ნორმების არაკონსტიტუციურად ცნობას, რომლებიც მხოლოდ პარტიას და საარჩევნო ბლოკს აძლევს უფლებას, წარადგინონ მერობის და გამგებლობის კანდიდატები.
ორგანიზაციები მიიჩნევდნენ, რომ სადავო ნორმები მერობისა და გამგებელობის კანდიდატად არჩევნებში მონაწილეობის მიზნით მოქალაქეებს აიძულებდა ასოცირებულნი ყოფილიყვნენ კონკრეტულ პოლიტიკურ ძალასთან, რაც წინააღმდეგობაში მოდის კონსტიტუციის 26-ე მუხლის მეორე პუნქტთან. აღნიშნული მუხლით გარანტირებულია საქართველოს მოქალაქის უფლება, უარი განაცხადოს პარტიის საქმიანობაში მონაწილეობაზე.
მოსარჩელეების განმარტებით, სადავო ნორმა ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის 28-ე და 29-ე მუხლებს. საქართველოს კონსტიტუციის 28-ე მუხლის პირველი პუნქტი იცავს საქართველოს მოქალაქის უფლებას, მონაწილეობა მიიღოს არჩევნებში. ეს ნორმა გულისხმობს იმასაც, რომ საქართველოს მოქალაქეს უფლება აქვს, განახორციელოს თავისი პასიური საარჩევნო უფლება ანუ იყოს კანდიდატად წარდგენილი მერის/გამგებლის არჩევნებში. საქართველოს კონსტიტუციის 29-ე მუხლით საქართველოს მოქალაქეს უფლება აქვს, დაიკავოს სახელმწიფო თანამდებობა. მერობის/გამგებლობის დამოუკიდებელ კანდიდატს სწორედ აღნიშნულ უფლებას უკრძალავს გასაჩივრებული ნორმები.
საკონსტიტუციო სასამართლოს განმარტებით, მერები და გამგებლები, როგორც აღმასრულებელი ორგანოები ახორციელებენ საჯარო უფლებამოსილებებს ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებში. შესაბამისად, ეს თანამდებობა, წარმოადგენს სახელმწიფო თანამდებობას საქართველოს კონსტიტუციის 29-ე მუხლის მიზნებისთვის. სადავო ნორმებით დადგენილი წესი ქმნის ბარიერს სახელმწიფო თანამდებობის დაკავებისთვის. დაუშვებელია განსხვავებული პოლიტიკური თუ მსოფლმხედველობრივი შეხედულება გახდეს ამა თუ იმ პირისა და ჯგუფისთვის სახელმწიფო მმართველობაში მონაწილეობისთვის უარის თქმის საფუძველი.
სასამართლოს შეფასებით, სადავო ნორმები ზღუდავს მოქალაქეთა საინიციატივო ჯგუფისთვის მერის/გამგებლის არჩევნებსა და რიგგარეშე არჩევნებში კანდიდატების წარდგენის უფლებას, რაც წინააღმდეგობაში მოდის საქართველოს კონსტიტუციის 28-ე მუხლთან, რომელიც ქმნის საარჩევნო უფლების კონსტიტუციურ გარანტიებს და 29-ე მუხლის პირველ და მე-2 პუნქტებთან, რომელიც იცავს სახელმწიფო თანამდებობის დაკავების უფლებას.

The Constitutional Court ruled in favor of ISFED and GYLA
On April 14, 2016, the Constitutional Court ruled in favor of six individuals represented by ISFED and GYLA representatives before the Constitutional Court. The applicants requested the Court to find norms of the Election Code unconstitutional that allowed a party and an electoral bloc only to nominate candidacies for offices of Mayor and Gamgebeli.
ISFED and GYLA argued that the impugned norms forced individuals to join a political force in order to be able to run in Mayoral and Gamgebeli elections, which violates para.2, Article 26 of the Constitution protecting the right of a citizen of Georgia to decide not to participate in party activities.
The applicants explained that the impugned norms violate Articles 28 and 29 of the Constitution. Article 18 guarantees the right of a citizen of Georgia to participate in elections. It also implies that a citizen of Georgia has the right to be elected or participate in elections as a candidate. Article 29 guarantees the right of an individual to hold a state office, while the disputed norms prevent independent candidates for an office of a Mayor or Gamgebeli from exercising this right.
The Constitutional Court Explained that mayors and Gamgebelis as executive organs discharge public authority in local self-government bodies. Therefore, they are both state offices for the purposes of Article 29 of the Constitution of Georgia. The disputed norm creates a barrier for holding a state office. Prohibiting an individual from participating in public administration due to his or her political or ideological views is unacceptable.
The Court believes that the impugned norms curtail the right of citizens’ initiative groups to nominate candidates for Mayor/Gamgebeli elections and by-elections, which violates Art.28 of the Constitution that provides constitutional guarantees for the voting right in conjunction with paragraphs 1 and 2 of Art.29 of the Constitution that guarantee the right of an individual to hold a state office.