საკონსტიტუციო სასამართლოსთან დაკავშირებით მიღებული ცვლილებები ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებას საფრთხეს უქმნის
კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის განსაკუთრებულ აღშფოთებას გამოხატავს  საქართველოს პარლამენტის მიერ საკონსტიტუციო სასამართლოსთან დაკავშირებით მიღებულ საკანონმდებლო ცვლილებების გამო და მივიჩნევთ, რომ საკანონმდებლო ორგანოს ქმედება მიმართულია არამხოლოდ საკონსტიტუციო სასამართლოს მოქმედი შემადგენლობის ან/და კონკრეტული მოსამართლეების წინააღმდეგ, არამედ - მთლიანად საკონსტიტუციო სასამართლოს პარალიზებისა და მისი უმნიშვნელოვანესი როლის დაკნინებისკენ, რაც საფრთხეს უქმნის დემოკრატიული სახელმწიფოსთვის აუცილებელ ისეთ ფუნდამენტურ ღირებულებებს, როგორიცაა: კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებების აღიარება და დაცვა, ხელისუფლების დანაწილება და კონსტიტუციური მართლმსაჯულების ჯეროვნად, ეფექტურად და მიუკერძოებლად განხორციელება.
ცვლილებების მიღების პროცესი
აღსანიშნავია, რომ პარლამენტმა ხსენებული ცვლილებები მიიღო განსაკუთრებით შემჭიდროვებულ ვადებში, დახურული და გაუმჭვირვალე პროცესის პირობებში. კერძოდ, კანონპროექტში განხორციელებული ცვლილებები, კომიტეტის სხდომამდე საჯაროდ არ იყო ხელმისაწვდომი,  რაც, ფაქტობრივად,  გამორიცხავდა მნიშვნელოვანი საჯარო ინტერესის მქონე საკითხებზე საზოგადოებრივი დისკუსიების წარმართვას და პოზიციის დაფიქსირებას.
აღნიშნულის პარალელურად, 2016 წლის 11 მაისს, საქართველოში ვიზიტის შემდეგ, ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის (PACE) თანამომხსენებლებმა გამოაქვეყნეს განცხადება იმის თაობაზე, რომ  ისინი მიესალმებიან საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებების დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარის განზრახვას, საკონსტიტუციო სასამართლოს კომპეტენციასთან დაკავშირებით მომზადებული საკანონმდებლო ცვლილებები გადაეგზავნოს ვენეციის კომისიას, რათა მომზადდეს შესაბამისი დასკვნა კანოპროექტის მე-2 მოსმენით განხილვამდე.
საკანონმდებლო ორგანომ, არამხოლოდ დაარღვია აღნიშნული პირობა, არამედ კანონპროექტის პლენარულ სესიაზე მე-2 მოსმენით მიღებიდან მხოლოდ რამდენიმე საათში (არასამუშაო საათებში), ხსენებულმა კომიტეტმა უკვე მე-3 მოსმენით მიიღო  ცვლილებები, რაც შემდგომ, პლენარულ სესიაზე დამტკიცდა.
მნიშვნელოვანია იმის აღნიშვნაც, რომ კანონპროექტის ინიცირება და მისი მიღება, წარმოადგენდა ხელისუფლების ერთგვარ ნეგატიურ რეაქციას  სასამართლოს მიერ მიღებულ, ადამიანის უფლებების დაცვაზე ორიენტირებულ, თუმცა ხელისუფლებისთვის არასასურველ გადაწყვეტილებებზე. ასევე მნიშვნელოვანია, რომ ამ პროცესებამდე გარკვეული ჯგუფების მხრიდან ადგილი ქონდა სასამართლოს წევრების მიმართ განხორციელებულ სამართალდარღვევის ფაქტებს, რაც ხელისუფლების მხრიდან შესაბამისი რეაგირების გარეშე რჩებოდა.
პრობლემური საკითხები
აღნიშნული ცვლილებები საფრთხეს უქმნის:
პლენუმის (სასამართლოს სრული შემადგენლობის) მიერ გადაწყვეტილების დროულად მიღებას - სასამართლოს პლენუმი უფლებამოსილია, თუ მას ესწრება 9 მოსამართლიდან 7 მოსამართლე, ხოლო გადაწყვეტილება (მათ შორის ნორმის შეჩერების თაობაზე) მიღებულად ჩაითვლება, თუ მას მხარს დაუჭერს სრული შემადგენლობის 2/3.  გადაწყვეტილების მისაღებად ამგვარი მაღალი კვორუმის დადგენა ეწინააღმდეგება საერთაშორისო სტანდარტებს, მათ შორის ვენეციის კომისიის შეფასებებს და დიდი ალბათობით, გამოიწვევს სასამართლოს პარალიზებას.
4 მოსამართლისგან შემდგარი კოლეგიის უფლებამოსილებების ჯეროვან განხორციელებას - კოლეგიის თითოეული მოსამართლე, რომელიც არ ეთანხმება უმრავლესობის გადაწყვეტილებას, უფლებამოსილი იქნება, მოითხოვოს საქმის პლენუმისადმი გადაცემა, რაც საფრთხეს უქმნის კოლეგიის მიერ გადაწყვეტილების დროულად და ეფექტურად მიღებას.
კონკრეტულ საკითხებზე გადაწყვეტილების მიღებას - შემოთავაზებული ვერსიით, ნებისმიერი დავა, რომელიც შეეხება ორგანული კანონის კონსტიტუციურობას ადამიანის უფლებებთან მიმართებით, უნდა განიხილოს პლენუმმა ზემოხსნებული კვორუმის გათვალისწინებით. აღნიშნულ საკითხებში მოიაზრება საარჩევნო კანონმდებლობასთან დაკავშირებული დავები, თავად საკონსტიტუციო სასამართლოს საქმიანობის მომწესრიგებელი კანონმდებლობა, ასევე სადავო ნორმის შეჩერების და მრავალი მნიშვნელოვანი საკითხი, რაც მოითხოვს სასამართლოს მხრიდან სწრაფ და ეფექტურ მოქმედებას.
სამართალწარმოებაში მონაწილე მხარეთა უფლებებს და ინტერესებს - სასამართლოს წევრის 10-წლიანი ვადის ამოწურვისას, იგი ავტომატურად წყვეტს საქმიანობას, რაც გულისხმობს იმას, რომ წინა შემადგენლობის მიერ არსებითად განხილული საქმეები, საწყის ეტაპზე უნდა დაბრუნდეს, რაც საკონსტიტუციო მართლმსაჯულების სპეციფიკის გათვალისწინებით, სამართალწარმოებაში მონაწილე მხარეებს მნიშვნელოვნად დააზარალებს.  ამან ასევე შეიძლება გადატვირთოს სასამართლო, რადგან ახლად დანიშნულ მოსამართლეებს ახალი სარჩელების პარალელურად მოუწევთ უკვე განხილული საქმეების ხელახალი განხილვაც.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მიგვაჩნია, რომ მოცემული საკანონმდებლო ცვლილებები უხეშად არღვევს დემოკრატიული სახელმწიფოს ფუნდამენტურ პრინციპებს და საფრთხეს უქმნის სახელმწიფოს დემოკრატიულ განვითარებას, მიზნად ისახავს საკონსტიტუციო სასამართლოს უფლებამოსილებების დასუსტებისა და პროცედურათა გართულების გზით მისი ეფექტურობის შემცირებას და ფაქტობრივ პარალიზებას.

The Parliament adopts legislative amendments on Constitutional Court, which threaten democratic development of Georgia
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary is deeply concerned by the legislative amendments on Constitutional Court adopted by the Parliament.  The Coalition considers that the decision of the Parliament is directed not only against the current members of the Constitutional Court and/or specific judges, but these actions intend to paralyze the work of the Constitutional Court and diminish its important role thereby jeopardizing the fundamental values of modern democratic state such as the rule of law, recognition and protection of human rights, separation of powers and providing adequate, effective and impartial constitutional justice.
The legislative process
It should be noted that the Parliament adopted the mentioned amendments in a rush through a process lacking openness and transparency.  The draft amendments were not accessible to the public prior to the Committee hearings.  Therefore, this practically prevented discussions on the issues of high public interest.
On May 11, 2016 the rapporteurs of Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) published a statement welcoming the stated intention of the Chair of Human Rights Committee of Parliament to submit the draft amendments to the Venice Commission for their opinion to be provided prior to the second plenary session.
However, the Parliament not only ignored the promise but also hastened the adoption of the amendments at the second plenary session and adopted legislative amendments through Committee hearings few hours later (during non-business hours).  The changes were adopted in the plenary session next morning.
It is also important to note that the draft law was initiated and adopted in reaction to the Court’s specific judgments oriented toward the protection of human rights though unacceptable for the government.   Moreover, prior to the legislative process, there were several administrative offences committed against judges of the Constitutional Court which were not properly addressed and investigated by the state.
The problematic issues of the draft law
The following issues threaten proper functioning of the Court:
Delivering proper judgements by the Plenum (full bench of the Court) – the Plenum is authorized to render judgments if 7 out of 9 judges are present.  Judgments (including the ones on the suspension of norms) are made if they are supported by 2/3 of the full bench. Such a high quorum comes at odds with international standards, including the Venice Commission assessments and is highly probable to paralyze the work of the Court.
Adequate operation of a Board composed of 4 judges – any judge with a dissenting opinion is authorized to refer a case to the Plenum.  Thus, a Board may not be able to deliver judgments in a timely and effective manner.
Decision making on any specific issues – according to the proposed amendments, any dispute concerning constitutionality of an organic law in relation to human rights, has to be considered by Plenum in accordance with the abovementioned quorum. Such issues include disputes concerning statutes on elections, laws governing the work of the Constitutional Court, suspension of a disputed norm and other important issues, which require delivering effective decisions by the Court. Rights and interests of the parties of the proceedings – after expiration of the term (10 years) a judge automatically leaves the office.  Due to this rule cases considered by the previous composition of judges in a main hearing have to be referred back to the preliminary stage of the proceedings.  In view of the nature of constitutional justice, this rule will have a considerably damaging effect on parties of the proceedings.  It may also increase a caseload in the Court because newly appointed judges will have to consider the already examined cases together with new ones.
In light of the mentioned arguments, we consider that the adopted draft law grossly violates fundamental principles of a democratic state and endanger its democratic development. These changes intend to diminish the Constitutional Court’s authority and by introducing complicated procedures reduce its effectiveness and paralyze it in practice.