“სამართლიანი არჩევნები“ 2013 წლის 27 აპრილის შუალედურ არჩევნებზე საუბნო საარჩევნო კომისიებში მდივნების არჩევის საკითხს ეხმაურება
2013 წლის 26 თებერვლის #7/2013    დადგენილებით ცესკომ 27 აპრილის შუალედური არჩევნებისთვის საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სახელმძღვანელო ინსტრუქცია დაამტკიცა. ინსტრუქციით განიმარტა საუბნო საარჩევნო კომისიის მდივნის არჩევის წესი  და აღინიშნა, რომ კომისიის მდივანი აირჩევა პარტიების მიერ დანიშნულ წევრთაგან (გარდა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ დანიშნული წევრისა).
მიგვაჩნია, რომ ცესკოს ზემოაღნიშნული განმარტება კანონის არსისა და მისი სულისკვეთების საწინააღმდეგოდ მოხდა. კერძოდ, 2009 წელს პოლიტიკურ პარტიებს შორის მიღწეული შეთანხმების შედეგად გადაწყდა, რომ საარჩევნო კოდექსით პირდაპირ განსაზღვრულიყო ვალდებულება იმისა, რომ საარჩევნო უბნებზე კომისიის მდივნის თანამდებობა ოპოზიციურ პოლიტიკურ პარტიებს დაეკავებინათ, რაც შესაბამისობაში მოდიოდა, ასევე, ეუთოს სადამკვირებლო მისიის   რეკომენდაციებთან. ამ მიზნის მისაღწევად,   2009 წლის 29 დეკემბერს საარჩევნო კოდექსში  ცვლილება შევიდა, რომლის თანახმადაც, საუბნო საარჩევნო კომისიის მდივანი უნდა არჩეულიყო „პარტიების მიერ დანიშნულ წევრთაგან, გარდა წინა საპარლამენტო არჩევნებში საუკეთესო შედეგების მქონე პარტიისა.“
აღნიშნული ცვლილების შედეგად,  2010 და 2012 წლების არჩევნებზე მდივნის პოზიციების დაკავება მმართველი პოლიტიკური პარტიის - „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ გარდა ყველა სხვა პარტიას შეეძლო. ამჟამად, ცესკომ
„წინა საპარლამენტო არჩევნებში“ საუკეთესო შედეგის მქონე პარტიად „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ მიიჩნია, რადგან კოალიცია „ქართული ოცნება“ არჩევნებში ბლოკის და არა პარტიის სახით მონაწილეობდა. შესაბამისად, ნაძალადევის, ბაღდათისა და სამტრედიის ყველა საუბნო საარჩევნო კომისიაში მდივნის თანამდებობის დაკავების შესაძლებლობა მხოლოდ მმართველი კოალიციის წევრი პარტიების მიერ დასახელებულ კანდიდატებს მიეცათ, ხოლო ოპოზიციურმა  პარტიამ,  „ერთიანმა  ნაციონალურმა  მოძრაობამ“  ვერცერთი მდივნის დანიშვნა ვერ დანიშნა.
მიგვაჩნია, რომ კანონის მსგავსი განმარტება ეწინააღმდეგება პოლიტკური პარტიებს შორის მიღწეულ შეთანხმებას, კანონის მიზანსა და საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციებს. ვფიქრობთ, რომ 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებამზე აუცილებელია   საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტების წესში შესაბამისი ცვლილებების შეტანა,  რათა  გამოირიცხოს  ერთი პოლიტიკურ ძალის დომინირებული მდგომარეობა საარჩევნო ადმინისტრაციაში.

Statement of ISFED about Appointment of PEC Secretaries for April 27, 2013 By-Elections
We believe that the foregoing guideline conflicts with the essence and the spirit of the law. In particular, in 2009 political parties reached an agreement that the Election Code must directly stipulate an obligation of appointing opposition party proxies as PEC secretaries, also recommended by OSCE monitoring mission. Subsequent amendments were made to the Election Code on December 29, 2009, stipulating that a PEC secretary must be appointed from “party members, except for the party that gained most votes in previous parliamentary elections.”
As a result of the amendment, all but the ruling UNM party could hold positions of PEC secretaries for the 2010 and 2012 elections.  This time the CEC has found that the party that  gained  most  votes  in  “previous  parliamentary  elections”  was  the  UNM  as  the coalition Georgian Dream participated in the elections as a bloc and not as a political party. Therefore, candidates nominated only by members of the ruling coalition were able to hold positions of PEC secretaries in all election precincts in Nadzaladevi, Baghdati and Samtredia, whereas the opposition UNM party was not able to appoint a single PEC secretary.
We believe that such interpretation of the law is in conflict with an agreement made between political parties, the aim of the law and recommendations provided by international organizations. Corresponding amendments must be made to the procedure of  composition  of  election  commissions  prior  to  the  2013  presidential  elections; otherwise, the election administration will be dominated by a single political force.