სამართლიანი არჩევნები” ეხმიანება ოპოზიციური პარტიის ლიდერზე თავდასხმისა და საარჩევნო კამპანიის წარმოებისთვის ხელის შეშლის ფაქტებს
2024 წლის 11 აგვისტოს, სამტრედიაში, პარტია „კოალიცია ცვლილებისთვის" რეგიონალური ოფისის გახსნის ღონისძიებაზე პარტიის ერთ-ერთ ხელმძღვანელს, ნიკა მელიას, ფიზიკურად გაუსწორდნენ. მედიაში გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, ოფისის გახსნის შემდეგ, ნიკა მელია ჟურნალისტების კითხვებს პასუხობდა, რა დროსაც მას თავს დაესხა პირი, რომელმაც ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა.
3 აგვისტოს, ბათუმში, პარტია „გახარია საქართველოსთვის“ წინასაარჩევნო კამპანიის ჩაშლის მცდელობის ფაქტი დაფიქსირდა. კერძოდ, ქუჩაში ამომრჩევლებთან შეხვედრის დროს, პარტიის ლიდერს, გიორგი გახარიას, რამდენიმე ადამიანი სიტყვიერად დაუპირისპირდა. დაპირისპირების ინიციატორთა და მონაწილეთა შორის იყვნენ საბიუჯეტო ორგანიზაციებში დასაქმებული პირები, „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ წევრები/აქტივისტები.
აღსანიშნავია ის გარემოებაც, რომ ამ ფაქტებს წინ უძღოდა 26 ივლისს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, შალვა პაპუაშვილის, განცხადება, რომლის მიხედვითაც „ოპოზიცია რომელ ქალაქში, სოფელსა და უბანშიც არ უნდა მივიდეს, მათ პასუხს მოსთხოვენ“. მმართველი პარტიის ერთ-ერთი ლიდერისა და სახელმწიფო პოლიტიკური თანამდებობის პირის მიერ გაკეთებული მსგავსი განცხადება ძალადობის წამახალისებელი და წინასაარჩევნო გარემოსთვის ზიანის მომტანია.
თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისთვის მნიშვნელოვანია, რომ წინასაარჩევნო პერიოდში პოლიტიკურ პარტიებს მიეცეთ შესაძლებლობა, თანაბარ პირობებში და ძალადობისგან თავისუფალ გარემოში აწარმოონ საარჩევნო კამპანია.
„სამართლიანი არჩევნები” მოუწოდებს:
- სამართალდამცავ ორგანოებს, სრულფასოვნად გამოიძიონ მომხდარი ძალადობრივი ინციდენტი და მოახდინონ შესაბამისი რეაგირება;
- მმართველი პარტიის ლიდერებს, თავი შეიკავონ ისეთი განცხადებებისგან, რომლებმაც, შესაძლოა, წაახალისონ ძალადობა და დააზიანონ საარჩევნო გარემო.

ISFED Responds to the Attack on the Opposition Leader and the Attempt to Disrupt the Election Campaign
On August 11, 2024, during the opening of the regional office of the "Coalition for Change" party in Samtredia, Nika Melia, one of the party's leaders, was physically assaulted. According to media reports, the attack occurred while Melia was responding to journalists' questions following the office opening. The assailant verbally and physically abused him.
On August 3 in Batumi, an attempt was made to disrupt the pre-election campaign of the "Gakharia for Georgia" party. During a street meeting with voters, the party's leader, Giorgi Gakharia, faced verbal aggression from several individuals. Notably, among the instigators were employees of budgetary organizations and members / activists of "Georgian Dream - Democratic Georgia."
These incidents are particularly concerning as they were preceded by a statement made by the Speaker of the Parliament of Georgia, Shalva Papuashvili, on July 26. In his statement, Papuashvili asserted that "the opposition will be confronted, no matter where they go, be it in any city, village, or district." Such rhetoric from a senior official of the ruling party fosters an environment of violence and undermines the fairness of the pre-election period.
To ensure free and fair elections, it is crucial that political parties are allowed to conduct their campaigns under equal conditions and in a violence-free environment.
ISFED calls for:
• A thorough investigation by law enforcement agencies into the violent incident(s) and appropriate actions to be taken;
• Leaders of the ruling party to refrain from making statements that could incite violence or damage the election environment.