''სამართლიანი არჩევნები'' ცესკოში მიმდინარე რეორგანიზაციის პროცესს ნაჩქარევად აფასებს
ცესკოში 2021 წელს განხორციელებული სტრუქტურული რეორგანიზაციის პროცესი სათანადოდ დასაბუთებული არ არის და აჩენს განცდას, რომ რეორგანიზაცია ნაჩქარევად მიმდინარეობს, რასაც მოწმობს 5-მარტიდან - 14 მაისის პერიოდში, რეგლამენტში ორჯერ განხორციელებული ცვლილება და ახლად შექმნილი დეპარტამენტების მოკლე ვადაში კვლავ რეფორმირება.
2021 წლის 4 მარტს, საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში, თავმჯდომარის ბრძანების საფუძველზე, საარჩევნო კომისიის აპარატის რეორგანიზაციის პროცესი დაიწყო1 და მიზნად ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მოქნილობისა და ეფექტიანობის ზრდა იყო მითითებული. მიუხედავად იმისა, რომ ცესკოში მიმდინარე რეორგანიზაცია შტატების შემცირებას არ ისახავს მიზნად, პროცესი საყურადღებოა, რადგან ითვალისწინებდა ერთი მხრივ ახალი სტრუქტურული ერთეულების შექმნას, ხოლო მეორე მხრივ, ადამიანური რესურსების ახლებურ გადანაწილებას.
2021 წლის 5 მარტს, რეორგანიზაციის მიზნით, ცესკოს რეგლამენტში განხორციელებული  ცვლილებებით, ჯამში, განისაზღვრა 11 დეპარტამენტი:
• ამომრჩეველთა სიების დეპარტამენტი;
• იურიდიული დეპარტამენტი;
• საარჩევნო რეგისტრაციების დეპარტამენტი;
• საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტი;
• საფინანსო დეპარტამენტი;
• საარჩევნო საინფორმაციო ტექნოლოგიების დეპარტამენტი;
• კოორდინაციის, დაგეგმვისა და ანგარიშგების დეპარტამენტი;
• ადამიანური რესურსების მართვის დეპარტამენტი;
• შიდა აუდიტის და შრომის უსაფრთხოების დეპარტამენტი;
• საარჩევნო პროცესების მართვისა და საარჩევნო კომისიებთან ურთიერთობის დეპარტამენტი;
• ცესკოს მდივნის აპარატი (დეპარტამენტი).
მაგალითად, მარტში განხორციელებული რეფორმა არ შეხებია ცესკოს იურიდიულ, საფინანსო, საზოგადოებასთან ურთიერთობის, შიდა აუდიტის და შრომის უსაფრთხოების დეპარტამენტებს, თუმცა, მაისში ინიცირებული ცვლილებებით, შიდა აუდიტის და უსაფრთხოების დეპარტამენტი შეუერთდა იურიდიულ დეპარტამენტს, შიდა აუდიტის განყოფილების სახით. მნიშვნელოვან ცვლილებას წარმოადგენდა, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის სტრუქტურულ ერთეულებში, საქმისწარმოების ერთიანი სისტემის ორგანიზებისთვის, ცესკოს მდივნის აპარატის შექმნა, რომელიც დეპარტამენთან არის გათანაბრებული2.
საგულისხმოა, რომ 14 მაისს, რეგლამენტში განხორციელებული ცვლილებებით, ცესკოს აპარატის თანამშრომელთა თანამდებობების ჩამონათვალს დაემატა ახალი პოზიციები, რომლებიც საარჩევნო პროცესების შესაბამის მიმართულებას უხელმძღვანელებენ -  მონაცემთა მართვის მენეჯერი, ამომრჩეველთა სიების ფორმირების მენეჯერი და საარჩევნო რეგისტრაციების მენეჯერი. ასევე, შტატების ჩამონათვალს დაემატა ინფორმაციის დამუშავების სპეციალისტი. თუმცა, ჯერ-ჯერობით არ არის ნათელი მათი კონკრეტული  ფუნქციები.
“სამართლიანი არჩევნები” იმთავითვე დაინტერესდა ცესკოს აპარატში მიმდინარე რეორგანიზაციით. შესაბამისად, მიმართა ცესკოს და გამოითხოვა ინფორმაცია რეორგანიზაციის    საჭიროებისა და სამართლებრივი საფუძვლების გამოკვლევის მიზნით. ასევე, დაინტერესდა საკადრო ცვლილებების საკითხით. საარჩევნო ადმინისტრაციისგან მიღებული პასუხი არ შეიცავდა სრულ ინფორმაციას დასმულ საკითხებთან დაკავშრებით და ზოგადი ფორმულირებით შემოიფარგლებოდა, კერძოდ, ცესკოს 4 აპრილის წერილის თანახმად,  “...ცესკოში განხორციელებული სტრუქტურული ცვლილებების ფარგლებში განახლდა ცესკოს აპარატის ფუნქციები. სტრუქტურული ერთეულების საქმიანობა იმგვარად დახარისხდა, რომ ხელი შეეწყოს, საარჩევნო ადმინისტრაციის შემდგომ პროფესიულ განვითარებას, რომელიც თავის თავში გულისხმობს საჯარო დაწესებულების ფუნქციების, სტრუქტურული ერთეულების და ადამიანური რესურსების ისეთ გადანაწილებას, რაც უზრუნველყოფს საჯარო დაწესებულების მიერ თავისი ამოცანებისა და სტრატეგიული გეგმის ეფექტიანად და სრულყოფილად შესრულებას.”
მარტში განხორციელებული  სტრუქტურული ცვლილებებიდან 2 თვეში, რეორგანიზაციის მიზნით, ცესკოს რეგლამენტში კვლავ შევიდა ცვლილება, რომლის შედეგადაც, 11 დეპარტამენტი 8-მდე შემცირდა. ამ ეტაპზე აღნიშნული დეპარტამენტებია:
• ადამიანური რესურსების მართვისა და შრომის უსაფრთხოების დეპარტამენტი;
• საარჩევნო პროცესების მართვის დეპარტამენტი;
აღსანიშნავია, რომ დროის ამავე შუალედში, ორჯერ შეიცვალა საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა, წევრთა და ცესკოს აპარატის თანამშრომელთა საშტატო ნუსხა, შრომის ანაზღაურების ოდენობა და ხარჯთაღრიცხვა3.
,,საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს  კანონით დადგენილი პრინციპების მიხედვით, რეორგანიზაცია წარმოადგენს კონკრეტული დაწესებულების ინტერესებიდან გამომდინარე, სისტემური, მმართველობის გაუმჯობესების უზრუნველყოფის მიზნით მიმდინარე პროცესს, რაც  დაწესებულების ინსტიტუციურ მოწყობას ნაწილობრივ ან არსებითად ცვლის4.  რეორგანიზაცია  მნიშვნელოვანი პროცესია კონკრეტული უწყების საქმიანობის გაუმჯობესისა და გამოწვევების გადასაჭრელად, თუმცა მიმდინარე რეფორმის ფონზე გაუგებარია, რა მიზანს ემსახურება მსგავსი პროცესის დაჩქარებული წესით განხორციელება  ცესკოში.
აღსანიაშნავია ის გარემოება, რომ 2021 წლის 19 აპრილს, ხელი მოეწერა ევროკავშირის მიერ წარმოდგენილ შეთანხმების დოკუმენტს, ხელისუფლებასა და ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებს შორის. შეთანხმების ერთ-ერთ მთავარ პუნქტს წარმოადგენს საარჩევნო რეფორმა, რომელიც, სხვა საკითხებთან ერთად, სწორედ საარჩევნო ადმინისტრაციის ახლებურ დაკომპლექტებას ეხება.  ამ პროცესს წინ უძღოდა 2021 წლის თებერვლის დასაწყისში საარჩევნო რეფორმასთან დაკავშირებული სამუშაო ჯგუფის შექმნა, რომელიც პოლიტიკურ პარტია ,,ქართულ ოცნებასა“ და ,,მოქალაქეებს“ შორის გაფორმებული მემორანდუმის შედეგად შეიქმნა. მიმდინარე რეფორმის ფარგლებშიც საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტება წარმოადგენს ერთ-ერთ მთავარ საკითხს, რაც, დღეს არსებული 12 წევრიანი კომისიის ნაცვლად, გულისხმობს 17 წევრისგან შემდგარი ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ფორმირებას - საიდანაც პროფესიული ნიშნით შერჩეულ 8 წევრს, საქართველოს პრეზიდენტის წარდგინებით, საქართველოს პარლამენტი აირჩევს, ხოლო 9 წევრს პოლიტიკური პარტიები დანიშნავენ.
დღეს, ცენტრალური საარჩევნო კომისია არასრული შემადგენლობით საქმიანობს, კერძოდ, კომისიის 12 წევრის ნაცვლად, წარმოდგენილია მხოლოდ 9 წევრი, მათგან 6 პროფესიული ნიშნით, ხოლო 3 ქართული ოცნების მიერ დანიშნული. კომისიაში არ არიან ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლები. ამასთან, საქართველოს პარლამენტში ინიცირებულია კანონპროექტი, რომელიც ცესკოს ახლებურ დაკომპლექტებასა და გარკვეული საკითხების სხვაგვარად მოწესრიგებას ისახავს მიზნად, მათ შორის ისეთ მნიშვნელოვან თემებზე, როგორიც არის საარჩევნო პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების დანერგვა და პილოტირება, საარჩევნო დავებთან დაკავშირებული საკითხების მოწესრიგება და სხვა.  ამ ფონზე, მოსალოდნელია, რომ საარჩევნო რეფორმის კვალდაკვალ, საარჩევნო ადმინისტრაციაში უფრო ფართო სტრუქტურული ცვლილებების განხორციელების საჭიროება გაჩნდეს. გარდა ამისა, რეფორმის დასრულებამდე, ცესკოს  არასრული შემადგენლობის მიერ მიღებული ნებისმიერი გადაწყვეტილება მოკლებული იქნება მაღალ ლეგიტიმაციას და, შესაბამისად, საზოგადოების ნდობას, მით უფრო, ოპოზიცური პარტიების მიერ დანიშნული წევრების არარსებობის პირობებში.
,,სამართლიანი არჩევნები“ მიიჩნევს, რომ ზემოაღნიშნული ფაქტორებისა და დროის გათვალისწინებით, მიზანშეუწონელია ცესკოს აპარატის სტრუქტურული ცვლილებები.  ნებისმიერი ინსტიტუციური გარდაქმნა უნდა განხორციელდეს ახალი საარჩევნო ადმინისტრაციის ფორმირების შემდეგ. შესაბამისად,  ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ, საარჩევნო რეფორმის დასრულებამდე უნდა შეაჩეროს მიმდინარე სტრუქტურული და საკადრო ცვლილებები, რადგან ეს, ერთი მხრივ, გაუგებარია მიმდინარე რეფორმის ფონზე, ხოლო მეორე მხრივ, მოკლებულია ლეგიტიმაციას ცესკოს სრულად დაკომპლექტებამდე.
“სამართლიანი არჩევნები” განაგრძობს საარჩევნო ადმინისტრაციაში მიმდინარე  რეორგანიზაციის პროცესისა და საკადრო ცვლილებების  მონიტორინგს და დეტალურ ანალიზს წარუდგენს საზოგადოებას.
[1] საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის 2021 წლის 04 მარტის, #01-20 ბრძანება საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის აპარატის რეორგანიზაციის შესახებ;
[2] საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაცია  –საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის
დადგენილება 1/2021, 2021 წლის 5 მარტი, ქ. თბილისი
[3] საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის 2021 წლის 14 მაისის №60/2021  განკარგულება “საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა, წევრთა და ცესკოს აპარატის თანამშრომელთა საშტატო ნუსხის, შრომის ანაზღაურების ოდენობის და ხარჯთაღრიცხვის განსაზღვრის შესახებ” - https://cesko.ge/res/docs/2021051417310860.pdf

ISFED considers the reorganization process at the Central Election Commission as hasty
The process of structural reorganization at the Central Election Commission (CEC) carried out in 2021 is not adequately substantiated and leaves an impression that the process is hasty, as evidenced by changes introduced to the CEC Regulations two times from March 5 to May 14 and by repeat restructuring of recently created departments within a short period.
On March 4, 2021, based on the Order of the CEC Chairperson, the process of reorganization of the CEC administration was initiated,[1] with the declared aim of improving flexibility and effectiveness of the Central Election Commission. Although the reorganization did not aim to reduce staff size, it is still a noteworthy process as it envisaged the establishment of new structural units and reshuffling of human resources.
Under the amendments introduced for the purposes of reorganization in the CEC Regulations on March 5, 2021, the following 11 departments were determined:
- Voters List Department;
- Legal Department;
- Electoral Registration Department;
- Public Relations Department;
- Finance Department;
- Elections Information Technology Department;
- Coordination, Planning and Reporting Department;
- Human Resources Management Department;
- Internal Audit and Occupational Safety Department;
- Department of Election Process Management and Relations with Election Commissions;
- Office of the CEC Secretary (department).
The reform initiated in March 2021 did not involve legal, financial, public relations, internal audit and occupational safety departments of the CEC. However, under the amendments initiated in May, the Internal Audit and Occupational Safety Department were combined with the Legal Department in the form of the internal audit unit. The creation of the Office of the CEC Secretary that equates to a department, for the announced purposes of unifying the case management systems across various CEC structural units, was an important change. [2]
Notably, under the amendments introduced in the Regulations on May 13, new positions were added to the list of CEC Staff to oversee different areas pertaining to election processes – data manager, voters list formation manager and electoral registrations manager, as well as a specialist for information processing. However, their specific functions are not yet clear.
ISFED has been following the reorganization process at the CEC administration since the very beginning. ISFED applied to the CEC, requesting information on the needs and the legal basis guiding the reorganization, as well as on the issue of staff changes. The CEC response was general and did not contain detailed information about the specific issues raised. In particular, according to the April 4 letter of the CEC, „... Within the structural changes carried out at the CEC, functions of the CEC administration were renewed. Activities of structural units were arranged in order to promote further professional development of the election administration, which entails distribution of functions, structural units and human resources of a public institution in a way that ensures effective and thorough fulfillment of its goals and strategic plan.“
Two months after the structural changes of March 2021, one more amendment was introduced in the CEC Regulations for reorganization purposes, decreasing the number of departments from 11 to eight. These are:
- Electoral Information Technology Department;
- Coordination, Planning and Reporting Department
- Human Resources Management and Occupational Safety Department;
- Election Process Management Department;
Notably, within the same period, changes were introduced in the staffing plan of CEC officials, members and staff, their salary scales and budget on two separate occasions.[3]
According to the principles provided in the Law of Georgia on Public Service, reorganization is a process that is based on the interests of a particular institution, that aims to ensure systemic and efficient governance, and that results in a completely or partially renewed structure of a given public institution.[4] Reorganization is an important process for improving operations and addressing challenges of a particular agency. However, against the background of the ongoing election reform, the goal of this hasty process is unclear.
Notably, on April 19, 2021, the government and opposition signed the EU-proposed political agreement. The election reform was one of the key points of the agreement, which among other issues, entails renewed composition of the election administration. The process was preceded by establishment of the election reform working group in early February as a result of a memorandum signed by the Georgian Dream and the Citizens parties. Within the ongoing reform, composition of the election administration is one of the primary issues, envisaging formation of a 17-member CEC, instead of the current 12 members. Among these members, eight will be selected on a professional basis - by the Parliament of Georgia and upon nomination of the President of Georgia, and nine members will be appointed by political parties.
As of today, the CEC is operating in incomplete composition. More specifically, only nine out of 12 members are represented, including six professional members and three members appointed by the Georgian Dream. The Commission does not include opposition political party appointees. At the same time, a bill has been initiated in the Parliament of Georgia aiming to change the composition of the CEC and introduce certain new regulations, including on topics like introduction and piloting of electronic technologies in elections, electoral dispute resolution, etc. Against this background, it is likely that as the election reform progresses, there will be a need to implement broader structural reform in the election administration. In addition, decisions made by the CEC in incomplete composition will not enjoy high degree of legitimacy and public trust, especially considering the absence of members appointed by the opposition.
ISFED believes that considering the above-mentioned factors and the issue of timing, structural changes in the CEC administration are unwarranted. Institutional changes should take place after the new election administration is formed. The CEC should therefore suspend the ongoing structural and staff changes until the election reform is completed, since these changes are incomprehensible against the background of the ongoing reform and since they lack legitimacy until the CEC is in full composition.
ISFED will continue to monitor the process of reorganization and staff changes in the election administration and will present a detailed analysis to the public.
[1] Order #01-20 of the Central Election Commission of Georgia, March 4, 2021, on the reorganization of the Central Election Commission Administration.
[2] Decree 1/2021 of the Election Administration of Georgia – Central Election Commission of Georgia, March 5, 2021, Tbilisi.
[3] Decree #60/2021 of the Central Election Commission of Georgia, 14 March 2021, “On Determining the staffing plan of the CEC officials, members and staff, their salary scales and budget. Available at: https://cesko.ge/res/docs/2021051417310860.pdf.
[4] Law of Georgia on Public Service, Articles 102-103. Available at: https://matsne.gov.ge/ka/document/view/3031098?publication=35