„სამართლიანი არჩევნების” დახმარებით კიდევ ერთმა მოქალაქემ მოიგო შრომითი დავა სასამართლოში
2025 წლის 28 ნოემბერს საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ დაუშვებლად ცნო ა(ა)იპ „ქალაქ რუსთავის სახელოვნებო, სპორტისა და ახალგაზრდობის განვითარების ცენტრის“ საკასაციო საჩივარი და ძალაში დატოვა რუსთავის საქალაქო სასამართლოს 2023 წლის 6 აპრილის გადაწყვეტილება. ამ გადაწყვეტილებით ბათილად იქნა ცნობილი ელენე გახარიას სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ ბრძანება და მოპასუხე მხარეს დაეკისრა იძულებითი განაცდურისა და კომპენსაციის გადახდა. ელენე გახარია 2 წლის განაცდურს და კომპენსაციას აიღებს.
ელენე გახარია 2019 წლის 8 თებერვლიდან დასაქმებული იყო ა(ა)იპ „ქალაქ რუსთავის სახელოვნებო, სპორტისა და ახალგაზრდობის განვითარების ცენტრში“ დირექტორის მრჩევლის პოზიციაზე. მის მოვალეობებში შედიოდა ცენტრის საქმიანობის გამართული მუშაობის ორგანიზება, დირექტორთან კოორდინაცია, თათბირების დაგეგმვა-ორგანიზება, დირექტორისა და თანამშრომელების მივლინებების და სამუშაო ვიზიტების ორგანიზება, წერილობითი დოკუმენტების მომზადება და ვიზირება, ასევე, თანამშრომელების მონიტორინგი. 2021 წელს იგი დასახელებული იქნა საუკეთესო თანამშრომლად.
2022 წლის 29 ნოემბერს ელენე გახარიას აცნობეს, რომ უქმდებოდა მისი საშტატო ერთეული და 2023 წლის 1 იანვრიდან შეწყდებოდა შრომითი ხელშეკრულება. გათავისუფლების მიზეზად მიუთითეს შტატის შემცირება, თუმცა ელენე გახარია აღიქმებოდა როგორც ოპოზიციური პარტიის მხარდამჭერი, რაც მისი სამსახურიდან გათავისუფლების რეალური მიზეზი შეიძლება ყოფილიყო. ელენე გახარიამ მისი სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ ბრძანება სასამართლოში გაასაჩივრა.
რუსთავის საქალაქო სასამართლომ გაითვალისწინა, რომ გახარია დასაქმებული იყო 30 თვეზე მეტი ვადით, რის გამოც მისი შრომითი ურთიერთობა მიიჩნეოდა უვადოდ. ამავდროულად, გათავისუფლების შესახებ გადაწყვეტილება არ იყო სათანადოდ დასაბუთებული. ამ გარემოებების გათვალისწინებით, სასამართლომ სრულად გაიზიარა ელენე გახარიას პოზიცია და ბათილად ცნო გათავისუფლების შესახებ ბრძანება.
მოპასუხე მხარეს დაეკისრა იძულებითი განაცდურის ანაზღაურება 2023 წლის 1 იანვრიდან გადაწყვეტილების აღსრულებამდე. ამასთან, რადგან შტატი გაუქმებულია და სამსახურში აღდგენა შეუძლებელია, მოპასუხეს დამატებით დაეკისრა კომპენსაციის გადახდა სამსახურში აღდგენის სანაცვლოდ.
სამსახურიდან გათავისუფლების შემდეგ ელენე გახარია დაინიშნა საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტის, სალომე ზურაბიშვილის მრჩევლად გენდერულ საკითხებში.

With the Assistance of ISFED, Another Citizen Won a Labor Dispute in Court
On November 28, 2025, the Supreme Court of Georgia found the cassation appeal of the non-entrepreneurial legal entity "Rustavi City Center for Arts, Sports and Youth Development" inadmissible and upheld the Rustavi City Court's April 6, 2023, decision. This decision declared Elene Gakharia's dismissal order null and void and required the respondent to pay her forced idle time compensation. Elena Gakharia will receive two years of idle time compensation.
Elene Gakharia had been employed since February 8, 2019, at the non-entrepreneurial (non-commercial) legal entity "Rustavi City Center for Arts, Sports and Youth Development" in the position of advisor to the director. Her responsibilities included organizing the smooth operation of the center's activities, coordinating with the director, planning and organizing meetings, business trips, and work visits for the director and employees, preparing and signing written documents, and monitoring employees. In 2021, she was named the best employee.
On November 29, 2022, Elene Gakharia was informed that her position was being eliminated and her employment contract would terminate on January 1, 2023. Staff reduction was cited as the reason for dismissal; however, Elene Gakharia was perceived as a supporter of an opposition party, which may have been the real reason for her dismissal. Elene Gakharia appealed the dismissal order in court.
Rustavi City Court ruled that Gakharia had been employed for more than 30 months, making her employment relationship indefinite. The dismissal decision was not properly substantiated. Considering these factors, the court agreed with Elene Gakharia and declared the dismissal order null and void.
The respondent party was obligated to compensate for forced idle time from January 1, 2023, until the enforcement of the decision. Moreover, since the position was eliminated and reinstatement to work is not possible, the respondent was additionally obligated to pay compensation instead of reinstatement.
After her dismissal from employment, Elene Gakharia was appointed as advisor on gender issues to Georgia's fifth president, Salome Zurabishvili.
ISFED's lawyer, Teona Kiladze, has been defending Elene Gakharia's interests in court.
If you believe you were dismissed from employment on political grounds, please contact us at: info@isfed.ge