„სამართლიანი არჩევნების“ განცხადება აჭარის უმაღლესი საარჩევნო კომისიის მიერ ჩატარებული კონკურსის შედეგების შესახებ
„სამართლიანი არჩევნები“ ეხმაურება 2015 წლის ივლისში აჭარის უმაღლესი საარჩევნო კომისიის (უსკო) წევრების არჩევნებს და მიიჩნევს, რომ კანდიდატთა შერჩევა პოლიტიკური ნიშნით მოხდა. ორგანიზაცია, როგორც საკონკურსო კომისიის წევრი, ღია კონკურსის გამოცხადებისთანავე მონაწილეობას იღებდა  კომისიის მუშაობაში.
აღსანიშნავია, რომ აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს არჩევნების შესახებ აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის კანონის თანახმად, უსკოს თავმჯდომარეობის და წევრობის კანდიდატი უპარტიო პირი უნდა იყოს. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული მოთხოვნა არ არის მხოლოდ ფორმალური ხასიათის და კანდიდატის პოლიტიკურ ნეიტრალურობას გულისხმობს. მიუხედავადა ამისა, ჩვენს მიერ მოძიებული ინფორმაციის თანახმად, დარეგისტრირებული 24 კანდიდატიდან 19 კანდიდატის საარჩევნო გამოცდილება სწორედ პოლიტიკურ პარტიებთან გაწეულ საქმიანობას უკავშირდება და ისინი ცალსახად ასოცირდებიან საზოგადოების თვალში ამა თუ იმ პოლიტიკურ პარტიასთან. „სამართლიანი არჩევნები“ მუშაობის დაწყებისთანავე მოუწოდებდა კომისიას, რომ მომხდარიყო მხოლოდ პოლიტიკურად ნეიტრალური კანდიდატების პროფესიული ნიშნით შერჩევა და შესაბამისად აჭარის მთავრობის თავმჯდომარესა და უმაღლეს საბჭოს პოლიტიკური სიმპათიების მიხედვით გადაწყვეტილების მიღების საშუალება არ მისცემოდა. აღნიშნული მოთხოვნა კომისიის მუშაობის პროცესში არ იქნა გათვალისწინებული. შესაბამისად, კომისიის მიერ მთავრობის თავმჯდომარისთვის წარდგენილი 9 კანდიდატიდან მხოლოდ 3, ხოლო მთავრობის თავმჯდომარის მიერ უმაღლესი საბჭოსთვის წარდგენილი 6 კანდიდატიდან მხოლოდ ერთი  არ იყო ასოცირებული არც ერთ პოლიტიკურ პარტიასთან.
მიგვაჩნია, რომ უსკოს წევრებად არჩეული სამივე პირის პოლიტიკური ასოციაცია ამა თუ იმ პარტიასთან სრულიად აშკარაა და შესაბამისად, ვფიქრობთ, რომ სწორედ პოლიტიკური ნიშნით მოხდა მათი არჩევა უმაღლესი საბჭოს მიერ. უსკოს წევრად არჩეული ზურაბ გოლიაძე 2003 წლიდან რამდენიმე წელი ქობულეთის საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრი იყო რესპუბლიკური პარტიიდან,  2012 წლის არჩევნებზე კი კოალიცია „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელი ქობულეთის საარჩევნო ოლქში და პარალელურად კოალიცია „ქართული ოცნების“ ქობულეთის საარჩევნო შტაბში მუშაობდა იურისტად. კიდევ ერთი ახლადარჩეული წევრი, რამაზ გოლომანიძე, რომელიც ქედის საკრებულოს დეპუტატია, ამავე საკრებულოს მიერ მოწოდებული 6 ივლისის წერილის თანახმად ფრაქცია „ქართული ოცნება - ეროვნული ფორუმის“ თავმჯდომარე და პარტია „ეროვნული ფორუმის“ წევრიცაა. მესამე წევრი კი, თორნიკე მჟავანაძე, 2013 წელს პარტია „თავისუფალი დემოკრატების“ მიერ წარდგენილი ბათუმის საარჩევნო ოლქის წევრი იყო, ხოლო 2012-2013 წლებში ფრაქცია ,,ქართული ოცნება-თავისუფალი დემოკრატების“ მოწვეული სპეციალისტი უმაღლეს საბჭოში.
მიგვაჩნია, რომ უსკო საზოგადოების განსაკუთრებული ნდობით უნდა სარგებლობდეს და მისი დაკომპლექტება პროფესიული ნიშნით უნდა მოხდეს, რადგან საზოგადოებაში არ გაჩნდეს ამ ორგანოს პოლიტიკური მიკერძოებულობის განცდა.
გარდა ამისა, საკონკურსო კომისია, რომელიც აჭარის მთავრობის აპარატისა 5 წევრისა და არასამთავრობო სექტორის 2 წარმომადგენლისგან შედგება, ვერ უზრუნველყოფს რეალურ პარიტეტს. მიგვაჩნია, რომ კომისიის მუშაობის მეტი ნეიტრალურობისა და ობიექტურობისთვის, ის თანაბრად უნდა იყოს დაკომპლექტებული სამთავრობო და არასამთავრობო სექტორით. შესაბამისად, მოვუწოდებთ აჭარის მთავრობას სამომავლოდ გადაიხედოს აღნიშნული კომისიის დაკომპლექტების წესი.

Statement of ISFED about Results of Competition held by the High Election Commission of Adjara
ISFED issues this statement in response to selection of members of the High Election Commission of Adjara in July 2015. We believe that candidates were selected on the basis of their political affiliation. As a member of the Commission, ISFED had been involved in the work of the commission since the day of announcing an open competition.
By virtue of Law of Adjara Autonomous Republic on Election of High Council of Adjara Autonomous Republic, a candidate for chairmanship or membership of the High Election Commission of Adjara may not be affiliated with any political parties. This is not merely a formal requirement; rather, it implies political neutrality of candidates. However, we found out that 19 out of 24 candidates have gained their experience in elections while working with political parties. For public they are strongly affiliated with one political party or another. From the very beginning ISFED was urging the Commission to select politically neutral candidates based on their professional skillset and experience, and not let the Chairperson of the Government of Adjara and the High Council to make politically motivated decisions. Without following the above suggestion, the Commission nominated 9 candidates to the Chairperson of the Government of Adjara, only three of whom were not politically affiliated, and 6 candidates before the High Council of Adjara, only one of whom was not politically affiliated with any of the parties.
Political affiliation of all three individuals selected as members of the High Election Commission of Adjara is unambiguous, which is why we believe that they were selected by the High Council of Adjara on political basis. One of the newly selected members, Zurab Gorgiladze had served for a few years as a member of Kobuleti District Election Commission from the Republican Party since 2003; during 2012 elections he served as a proxy of the coalition Georgian Dream in Kobuleti Election District, while working as a lawyer at the election office of the coalition in Kobuleti. Another newly selected member, Ramaz Golomanidze is a member of Keda Sakrebulo. Based on July 6 letter received from Sakrebulo, he is also a chairman of faction Georgian Dream – National Forum and a member of a party National Forum. Third recently selected member of the Commission, Tornike Mzhavanadze, has been a member of Batumi Election District Commission since 2013, representing a party Free Democrats, while in 2012-2013 he served in the High Council as a specialist invited by the faction Georgian Dream-Free Democrats.
We believe that the High Election Commission should be especially trustworthy and selection of its members must be based on merit as opposed to political affiliation; otherwise, it may be viewed as a politically biased organization.
In addition, competition commission manned by five members of the Office of Adjara Government and two representatives of NGO sector does not ensure a meaningful parity. To improve neutrality and objectivity of the Commission, it must be manned by equal numbers of representatives of governmental and non-governmental sectors, which is why we recommend revision of regulations for selection members of the Commission in the future.