სამართლიანი არჩევნების განცხადება რაშან ზიადალიევის დაკავების თაობაზე
„სამართლიანი არჩევნები“ შეშფოთებას გამოხატავს 8 თებერვალს მარნეულის მუნიციპალიტეტში ორგანიზაციის წარმომადგენლის უმიზეზოდ დაკავებისა და სამართალდამცავი ორგანოების მიერ სამოქალაქო აქტივისტის დევნის იარაღად გამოყენების თაობაზე.
8 თებერვალს რაშან ზიადალიევმა გააპროტესტა საპატრულო პოლიციის მიერ მისთვის ფოტოების ფარულად და უმიზეზოდ გადაღება, რის გამოც იგი დააკავეს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექისის 173 მუხლის დარღვევის მიზეზით, რაც სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს სამართალდამცავი ორგანოს მუშაკისან სამხედრო მოსამსახურის და სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის თანამშრომლის კანონიერიგანკარგულებისადმი ან მოთხოვნისადმი ბოროტად დაუმორჩილებლობას გულისხმობს.
„სამართლიანი არჩევნების“ ინფორმაციით, რაშან ზიადალიევი საღამოს 9 საათისთვის იმყოფებოდა მარნეულის მთავარ ქუჩაზე მდებარე სუპერმარკეტში. მაღაზიიდან გამოსვლიდან 2-3 წუთში მის წინ გაჩერდა პოლიციის მანქანა, საიდანც სცადეს მისთვის ფოტოს გადაღება. რაშან ზიადალიევის თქმით, პირი, რომელიც ფოტოს გადაღებას ცდილობდა, იყო სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმული, მას არ წარუდგენია საკუთარი თავი და ფოტოს გადაღების მიზეზი. ამასთან, რაშან ზიადალიევს თან ჰქონდა პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტი და შესაბამისად, მისი იდენტიფიცირების მიზნით ფოტოს გადაღების საფუძველი არ არსებობდა. შემდგომ, პოლიციის ავტომობილიდან გადმოსული პოლიციელი კვლავ ცდილობდა ფოტოს გადაღებას, რაც რაშანმა გააპროტესტა და პოლიციელებს სავალდებულო პროცედურებს უხსნიდა. რაშან ზიადალიევმა სცადა პოლიციის ავტომობილის გადაღება, შედეგად იგი დააპატიმრეს.
რაშან ზიადალიევი მარნეულში გამორჩეული აქტივისტია რომელიც უშიშრად იმაღლებს ხმას ადგილზე არსებულ პოლიტიკური თუ სოციალური უთანასწორობით გამოწვეული პრობლემების წინააღმდეგ. იგი არის „სამართლიანი არჩევნების“ წარმომადგენელი, ორგანიზებას უწევს სადამკვირვებლო მისიას მარნეულის ოლქში და მჭიდროდ თანამშრომლობს ადამიანის უფლებებზე მომუშავე სხვა ორგანიზაციებთან. ბოლო პერიოდში უშუალოდ რაშანის, მისი ოჯახის წევრების და ახლო ნათესავების მიმართ სამართალდამცავი ორგანოების მიერ განხორციელებელი ირიბი ზეწოლა აჩენს ეჭვს, რომ სამართალდამცავი ორგანოების დევნის ობიექტი მისი სამოქალაქო აქტივიზმია.
„სამართლიანი არჩევნები“ აქტიურად დააკვირდება 10 თებერვალს დაგეგმილ სასამართლო პროცესს, რომლისგანაც მოველით სამართლიან და მიუკერძოებელ გადაწყვეტილებას პოლიციელთა მიერ უკანონო ქმედებებზე. ასევე, მოვუწოდებთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს, აღიკვეთოს სამართალდამცველთა მიერ სამოქალაქო აქტივისტების პირდაპირი და ირიბი ზეწოლის ნებისმიერი ფორმით გამოვლინება.

Statement on the arrest of Rashan Ziadaliev
ISFED expresses concern over unfounded detention of its representative in the Marneuli Municipality on February 8 and the use of law enforcement as a weapon against a civic activist.
On February 8, Razhan Ziadaliev protested against the patrol police crew taking his photos covertly and without a foundation. He was consequently arrested for alleged violation of Article 173 of the Code of Administrative Offences of Georgia, which entails malicious disobedience with a lawful order or demand of a law enforcement officer, or military service person and an officer of the Special State Protection Service in the line of duty.
According to the information available to ISFED, Rashan Ziadaliev was in a supermarket on the main street in Marneuli, at around 9pm. Approximately 2-3 minutes after leaving the store, a police vehicle stopped in front of him and someone from the vehicle tried to take his photo. According to Ziadaliev, the person who was trying to take his photo was dressed in civilian clothes; he didn’t identify himself or the reason for taking the photo. Furthermore, according to Ziadaliev, he had his ID card with him, so there was no need for taking his photo for identification purposes. In spite of that, the police officer got out of the vehicle and continued trying to take his photo. Rashan protested and tried to explain the mandatory procedures to the police officers. He then tried to take a photo of the police vehicle and was consequently arrested.
Rashan Ziadaliev is a prominent civic activist in Marneuli. He courageously raises his voice against local problems caused by political or social inequality. He is a representative of ISFED, he leads the election observation mission in the Marneuli District and closely collaborates with other human rights organizations operating there. Recent cases of indirect pressure exerted on his family and close relatives by the law enforcement agencies raises suspicions that Rashan Ziadaliev is being persecuted by the law enforcement agencies due to his civic activism.
ISFED will observe the trial on February 10 and expects a fair and unbiased decision about the illegal actions of the police. We also urge the Ministry of Internal Affairs of Georgia to eliminate any forms of direct and indirect pressure on civic activists by the law enforcement agencies.