„სამართლიანი არჩევნების, საერთაშორისო გამჭვირვალობა- საქართველოს და საიას განცხადება მერებისა და გამგებლების არჩევის წესის შესახებ
საქართველოს პარლამენტში წარმოდგენილი „ადგილობრივი თვითმმართველობის“ კოდექსის პროექტით შემოთავაზებულია ისეთი მნიშვნელოვანი სიახლე, როგორიცაა გამგებლების (მერების) პირდაპირი წესით არჩევა, რაც, ხანგრძლივი დროის განმავლობაში ჩვენი ორგანიზაციების მოთხოვნას წარმოადგენდა. სამწუხაროდ, შემოთავაზებული კანონპრექტი ითვალისწინებს ნორმას, რომელიც არჩევითი მერებისა და გამგებლების ინსტიტუტის მნიშვნელობას ასუსტებს.
კერძოდ, საუბარია კოდექსის პროექტის 48-ე მუხლზე, რომელიც ითვალისწინებს პირდაპირი წესით არჩეული გამგებლისთვის (მერისთვის) უნდობლობის გამოცხადების პროცედურას. აღნიშნული საკითხის ინიცირების უფლება აქვს საკრებულოს სიითი შემადგენლობის ნახევარზე მეტს ან მუნიციპალიტეტის რეგისტრირებულ ამომრჩეველთა 20%.
აღნიშნული ეწინააღმდეგება წარმომადგენლობითი დემოკრატიის პრინციპს. ამომრჩეველთა უმრავლესობის მიერ არჩეული გამგებლისთვის (მერისთვის) უნდობლობის გამოცხადების უფლება ეძლევა საკრებულოს, რის განსახორციელებლადაც საკმარისი იქნება საკრებულოს წევრთა გარკვეული ჯგუფი, მაქსიმუმ 15-20 წევრი. ამასთან, პროექტით განსაზღვრული არ არის საფუძვლები, თუ რა შემთხვევაში შეუძლია საკრებულოს დაიწყოს უნდობლობის პროცედურა, რაც შესაძლებლობას მისცემს საკრებულოს გამოიყენოს უნდობლობის პროცედურა იმ შემთხვევაში, თუ საკრებულოს უმრავლესობასა და გამგებელს (მერს) შორის არსებობს პარტიული ან სხვა სახის დაპირისპირება.
გარდა იმისა, რომ მოცემული წესით გამგებლის (მერის) გადაყენება წინააღმდეგობაში მოდის მოსახლეობის მიერ გაკეთებულ არჩევანთან და მათ მიერ გამოხატულ ნებასთან, ნორმამ შესაძლებელია პოლიტიკურად არასტაბილური გარემო შექმნას. პროექტის 48-ე მუხლის მე-4 ნაწილის თანახმად, საკრებულოს შესაძლებლობა ეძლევა გამგებლის (მერის) უფლებამოსილების ერთი ვადის განმავლობაში რამდენჯერმე განახორციელოს უნდობლობის პროცედურა. აღნიშნული კი გამოიწვევს იმას, რომ გამგებელი (მერი) მისი საქმიანობის განხორციელებისას უფრო მეტად იქნება დამოკიდებული საკრებულოს და მასში შემავალი პოლიტიკური პარტიების კეთილგანწყობილებაზე, რათა ამ უკანასკნელმა ინიცირება არ გაუკეთოს მის წინააღმდეგ უნდობლობის პროცედურას, რაც, თავის მხრივ, გავლენას მოახდენს გამგებლის (მერის) მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებებზე.
ამასთანავე, გვსურს აღვნიშნოთ, რომ საქართველოს პარლამენტში განსახილველად წარდგენილ ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსის პროექტს არ ერთვის საარჩევნო სისტემასთან დაკავშირებული ცვლილებების პროექტი. ვთვლით, რომ სწორედ სამართლიანი საარჩევნო სისტემა წარმოადგენს ადგილობრივ თვითმმართველობის რეფორმის წარმატებულად განხორციელების წინაპირობას და მასზე მსჯელობა დაუყოვნებლივ უნდა დაიწყოს.
ორგანიზაციებს მიგვაჩნია, რომ საარჩევნო სისტემა უნდა აკმაყოფილებდეს ისეთ ძირითად მოთხოვნებს, როგორიცაა: ამომრჩეველთა ნების პროპორციულად გარდასახვა მანდატებში; ამომრჩეველთა დაკარგული ხმების რაოდენობის შემცირება; ამომრჩეველთა ხმის თანაბარი წონა; საზოგადოების სხვადასხვა ჯგუფების, მცირე პარტიების და დამოუკიდებელი კანდიდატების წარმომადგენლობა; არჩევნებისადმი ნდობის გაზრდა და ძლიერ კანდიდატებზე ორიენტირება.
გვსურს, კიდევ ერთხელ ხაზი გავუსვათ იმ გარემოებას, რომ საარჩევნო სისტემაზე შეთანხმება უნდა მოხდეს ყველა დაინტერესებული მხარის ჩართულობით და კონსესუსის გზით, რაც დიდ დროს და შრომას მოითხოვს. შესაბამისად, სასურველია, უმოკლეს ვადებში დაიწყოს მუშაობა აღნიშნულ საკითხზე.
არასამთავრობო ორგანიზაციები მომავალშიც აქტიურად იქნებიან ჩართული თვითმმართველობის რეფორმის პროცესში და ამ საკითხთან დაკავშირებით თავის მოსაზრებებს წარუდგენს საზოგადოებასა და საქართველოს პარლამენტს.

Statement of the International Society for Fair Elections and Democracy Georgian, Transparency International – Georgia and Young Lawyers’ Association
Draft of the Code on Local Self-Government submitted to the Parliament of Georgia introduces an important initiative of direct elections for offices of Gamgebelis (Mayors), which we have been advocating for a long time. Regrettably, the proposed draft also contains a provision that weakens the importance of the institute of elected Gamgebelis and Mayors.
In particular, Article 48 of the Code envisages a motion of no confidence against elected Gamgebelis (Mayors). The motion can be raised by more than half of member of Sakrebulo on current nominal list or 20% of registered voters in the municipality.
Contrary to the principle of representative democracy, the foregoing provision allows Sakrebulo to raise a motion of no confidence against Gamgebelis (Mayors) elected by majority of voters with as few as 15-20 votes maximum. Further, the draft does not envisage grounds for initiating a motion of no confidence, thus allowing Sakrebulo to resort to the measure in an event of a confrontation between majority members and Gamgebeli (Mayor) on grounds of party affiliation or on any other grounds.
In addition to the fact that dismissal of Gamgebeli (Mayor) by a motion of no confidence conflicts with the choice of voters and expression of their will, it may also promote politically unstable environment. Para.4, Article 48 of the draft authorizes Sakrebulo to initiate the motion of no-confidence several times during Gamgebeli’s (Mayor’s) term of office, which will further increase the influence of Sakrebulo members (political parties) on his/her work and affect his/her decisions.
The purpose of direct election of self-government officials is to ensure citizen involvement in formation of self-government authorities, stability and independence of elected official/agency, while delegating Sakrebulo with any such power will not lead to any meaningful changes in the existing reality where Sakrebulo Chairperson is authorized to dismiss Gamgebeli with the consent of Sakrebulo, as illutrated on a number of occasions throughout 2013. Therefore, such stipulation diminishes the essence and importance of direct election of these officials.
Notably, absent from the proposal is a draft of changes in the election system. We believe that fair election system is a pre-requisite for successful local self-government reform. Lawmakers should immediately proceed with discussions about changes in the election system.
We believe that the election system should meet basic standards and guarantee that mandates are gained in proportion to voters’ will; number of lost votes is reduced to the minimum; equality of votes; representation of various civil society groups, small parties and independent candidates; focus on strong candidates and increased trust in elections.
We would like to reiterate that an agreement about the election system should be reached with the involvement of all stakeholders and based on a consensus, which is both labor and time consuming. Therefore, lawmakers should start addressing the issue as soon as possible.
We will continue to be actively involved in the process of self-government and will present both public and the parliament of Georgia with our opinion about reforming the election system.