„სამართლიანი არჩევნების“ შეფასებები და რეკომენდაციები სოფელ ჭელაში განვითარებული მოვლენების შესახებ
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ კიდევ ერთხელ გამოთქვამს შეშფოთებას სოფელ ჭელაში განვითარებული მოვლენების გამო და მიიჩნევს, რომ მეჩეთის მინარეთის მოშლით და ადგილობრივი მოსახლეობის მიმართ გადამეტებული ძალის გამოყენებით დაირღვა საქართველოს კონსტიტუციით, კანონმდებლობითა და საერთაშორისო ნორმებით გათვალისწინებული მოქალაქეთა უფლებები. „სამართლიანმა არჩევნებმა“ სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად უკვე გააკეთა განცხადება აღნიშნულთან დაკავშირებით, თუმცა ამჯერად უშუალო რეკომენდაციებით მივმართავთ სხვადასხვა უწყებებს და მოვუწოდებთ, იმოქმედონ მათი კომპეტენციის ფარგლებში, რათა უზრუნველყონ საქართველოს განურჩევლად ყველა მოქალაქის კონსტიტუციური უფლებების თანაბარი დაცვა.
საქართველოს კონსტიტუციის თანახმად, ყოველ ადამიანს აქვს სიტყვის, აზრის, სინდისის, აღმსარებლობისა და რწმენის თავისუფლება. ამავდროულად, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსი აწესებს სამართლებრივ გარანტიებს რელიგიის თავისუფლების დაცვისათვის და კრძალავს ადამიანთა თანასწორუფლებიანობის დარღვევას მათი რელიგიის ან აღმსარებლობის გამო.
საქართველო სეკულარული სახელმწიფოა და არ არსებობს „სახელმწიფო რელიგიის“ ცნება. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს კონსტიტუცია და სხვადასხვა საკანონმდებლო აქტები ცალსახად აცხადებენ რწმენისა და რელიგიის თავისუფლებას და კრძალავენ ადამიანთა თანასწორუფლებიანობის დარღვევას რელიგიური ნიშნით, სამწუხაროდ, არაერთხელ ჰქონდა ადგილი რელიგიური შეუწყნარებლობის მოტივით განხორციელებულ ფიზიკურ თავდასხმებს, რელიგიის თავისუფლების შეზღუდვის სხვადასხვა გამოვლინებებს, მათ შორის მუსლიმთა ლოცვის რიტუალებისთვის ხელის შეშლის ფაქტებს. როგორც 2012 წლის სახალხო დამცველის ანგარიშში აღინიშნა, გამოუძიებელი დარჩა დანაშაულის ნიშნების შემცველი რელიგიური სიძულვილის ნიადაგზე ჩადენილი არაერთი ფაქტი.
სახელმწიფოს მხრიდან არაადეკვატური რეაგირებისა და ხშირ შემთხვევაში უმოქმედობის შედეგია 2013 წლის 26 აგვისტოს ადიგენის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჭელაში განვითარებული მოვლენები. როგორც ცნობილია, ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის მიერ მოხდა მეჩეთის მინარეთის დემონტაჟი, რაც აღნიშნული უწყების განცხადებით სასაქონლო ექსპერტიზის მიზნებისთვის განხორციელდა. მიგვაჩნია, რომ როგორც შემოსავლების სამსახურის, ასევე არაერთი უწყების მხრიდან მოხდა კანონმდებლობით დადგენილი ნორმების უხეში დარღვევა:
პოლიციის მხრიდან გადამეტებული ძალის გამოყენება
მიგვაჩნია, რომ აქციის დაშლის მცდელობისას პოლიციის მხრიდან ადგილი ჰქონდა გადამეტებული ძალის გამოყენებას. სრულიად უსაფუძვლოდ მოხდა რამდენიმე გამაფრთხილებელი გასროლა. პოლიციასა და აქციის მონაწილეებს შორის დაპირისპირების შედეგად დაკავებული იქნა რამდენიმე მოქალაქე, რომელთაც სხვადასხვა სასჯელი შეეფარდათ.
ადგილობრივი თვითმმართველობის არასათანადო ჩარევა რელიგიურ დაპირისპირებაში
სრულიად გაუმართლებლად და ადგილობრივი მოსახლეობის მიმართ დისკრიმინაციულ დამოკიდებულებად მიგვაჩნია ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლების, კერძოდ საკრებულოს თავმჯდომარის - ოლეგ სანდროშვილისა და ახალციხის გამგებლის - ბესიკ ბლიაძის მართლმადიდებელი მოსახლეობის მხარდამჭერ აქციაზე მისვლა და განცხადებები იმის თაობაზე, რომ ისინი აქციის მოთხოვნებს უერთდებიან. სეკულარული სახელმწიფოს პრინციპებიდან გამომდინარე, მიუღებლად მიგვაჩნია ხელისუფლების მიერ რომელიმე რელიგიის წარმომადგენლების პოზიციის დაკავება.
იუსტიციის მინისტრის პოზიცია
მიგვაჩნია, რომ შემაშფოთებელია იუსტიციის მინისტრის პოზიცია, რომლის განცხადებით, მინარეთის მშენებლობის უფლება შესაძლოა კითხვის ნიშნის ქვეშ დადგეს და აღნიშნული გადაწყვეტილების მიღება მოქალაქეთა საერთო კონსულტაციის გზით უნდა მოხდეს. მიგვაჩნია, რომ საერთო კონსულტაცია მხოლოდ ერთი აღმსარებლობის საკულტო ნაგებობების არსებობა-არარსებობის შესახებ კონკრეტული რელიგიური გაერთიანებისადმი დისკრიმინაციული მოპყრობას წარმოადგენს.
მართლმადიდებლური ეკლესიის ჩარევა სახელმწიფო საქმეებში
ასევე, საგანგაშოდ მიგვაჩნია მართლმადიდებლური ეკლესიის სასულიერო პირთა განცხადება და მათ მიერ მართლმადიდებელი მრევლისადმი მიცემული გარანტიები იმის შესახებ, რომ არ მოხდება მინარეთის აღმართვა. ვფიქრობთ, რომ ეკლესიას არა აქვს უფლებამოსილება ჩაერიოს სახელმწიფო საქმეებში. სწორედ სახელმწიფოს პირდაპირი მოვალეობაა უზრუნველყოს საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრული რელიგიის თავისუფლება, არადისკრიმინაციული მოპყრობა თითოეული აღმსარებლობისადმი და კანონმდებლობითა თუ საერთაშორისო მექანიზმებით განსაზღვრული სამართლებრივი ნორმებისადმი პატივისცემა.
ხელისუფლებას - ერთმნიშვნელოვნად დაგმოს და გაემიჯნოს დისკრიმინაციულ მიდგომას სხვადასხვა აღმსარებლობების მიმართ;
შემოსავლების სამსახურს - იმოქმედოს მხოლოდ კანონით დადგენილ ფარგლებში, ასევე საკითხის სენსიტიურობიდან გამომდინარე ყველა ღონე იხმაროს, რათა თავი აარიდოს ისეთ ჩარევებს, რაც შესაძლოა რელიგიური შუღლის საფუძველი გახდეს;
შინაგან საქმეთა სამინისტროს - გამოიძიოს პოლიციის მხრიდან გადამეტებული ძალის გამოყენების ფაქტები, მომავალში კი პოლიციამ თავი შეიკავოს რელიგიურ ნიადაგზე დაპირისპირებაში არაპროპორციული ჩარევისაგან;
ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებს - საკუთარი პოზიციის დაფიქსირებით ნუ შეუწყობენ ხელს დისკრიმინაციული გარემოს გაღვივებას და ერთნაირად გაითვალისწინონ ყველა რელიგიური აღმსარებლობის მოქალაქეების ინტერესები და კანონიერი მოთხოვნები;
იუსტიციის მინისტრს - თავი შეიკავოს ისეთი განცხადებებისგან, რომლებიც ერთი კონკრეტული რელიგიის მიმდევრების დისკრიმინაცას წარმოადგენს;
მართლმადიდებლურ ეკლესიას - თავი შეიკავოს იმ საქმიანობაში ჩარევისაგან, რომელიც სახელმწიფოს უშუალო კომპეტენციას განეკუთვნება და მოუწოდოს სასულიერო პირებს მეტი ტოლერანტულობისაკენ სხვა აღმსარებლობების მიმართ;
მედიას - აქტიურად და ობიექტურად გააშუქოს რელიგიური უმცირესობის საკითხები, რაც ხელს შეუწყობს საზოგადოებაში არსებული არატოლერანტული გარემოს გაუმჯობესებას.

ISFED’s Evaluations and Recommendations about the Developments in the Village of Chela
International Society for Fair Elections and Democracy expresses its concern over the developments in the village of Chela and believes that the removal of mosque minaret and the excessive use of force against local population violated the rights guaranteed by the Constitution of Georgia, legislation and international norms. ISFED jointly with other NGOs made a statement about the foregoing; however, this time we would like to address various agencies with recommendations and urge them to take actions in frames of their competence for ensuring equal protection of constitutional rights of all citizens of Georgia.
The Constitution of Georgia guarantees universal freedom of speech, opinion, conscience, religion and belief. Furthermore, the Criminal Code of Georgia provides legal guarantees for protection of religious freedom and prohibits violation of quality
of humans based on their religion or confession.
Georgia is a secular state and there is no notion of “state religion”. Although the Constitution of Georgia and various legal acts expressly stipulate freedom of belief and religion, prohibiting violation of equality of humans based on their religious affiliation, regrettably, there have been a number of instances of physical violence motivated by religious intolerance, curtailing of freedom of religion on a number of occasions, including obstruction of Muslim prayer. As noted in 2012 report of the Public Defender, a number of violations of law motivated by religious contempt and suggesting crime remain uninvestigated.
Inadequate actions taken by the state in response and its frequent failure to act has resulted in the August 26, 2013 developments in the village of Chela, Adigeni Municipality. The Revenue Service of the Ministry of Finance of Georgia removed minaret from mosque for the purpose of goods inspection. We believe that both the Revenue Service and a number of other agencies have grossly violated legal norms.
Excessive use of force by the police
We believe that during the rally dispersal the police used excessive force. Warning shots were fired for no specific reason. Following a clash between the police and rally participants several citizens were arrested and imposed with various punishments.
Inappropriate interference of local self-government in religious confrontation
The fact that representatives of local self-government, Sakrebulo Chairman Oleg Sandroshvili and Akhaltsikhe Gamgebeli Besik Bliadze appeared at the rally in support of Orthodox population and made statements siding the demands of protesters was completely unjustified and discriminatory. Based on the principles of secular state, it is unacceptable for the state to favor positions of representatives of any religious group.
Position of the Minister of Justice
Position of Minister of Justice is rather alarming, as she has publicly stated that right to construct minaret may be questioned as the decision must be made based on public consultations. We believe that public consultations about whether to construct a place of worship constitutes a discriminatory treatment.
Interference of Orthodox Church in state affairs
Statement of Orthodox clergymen and guarantees they have proclaimed before the Orthodox parish not to allow building of minaret is also alarming. We believe that the Church has no authority to interfere in state affairs while it is the direct obligation of the state to ensure freedom of religion guaranteed by the Georgian laws, non-discriminatory treatment of each and every congregation and observance of legal norms outlined by applicable legislation or international mechanisms.
ISFED urges
The authorities to unequivocally condemn and distance itself away from discriminatory approach towards various congregations;
The Revenue Service – to act within its legally determined scope, as well as to illustrate maximum effort for avoiding any interference that may trigger religious strife.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia – to investigate excessive use of force by the police. The police should refrain from disproportionate interference in religious confrontation;
Local self-government agencies – to avoid aggravation of discriminatory environment by expressing their position, and to take into equal consideration interests and lawful demands of representatives of all religious confessions;
The Minister of Justice – to refrain from making statements that amount to discrimination of followers of a concrete religion.
Orthodox Church – to refrain from interfering in affairs that fall under the exclusive purview of the state and to urge the clergymen to treat other confessions with more tolerance;
Media – provide active and objective coverage of religious minority issues to promote public tolerance.