\'სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების\' განცხადება მარტვილის გამგეობაში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით
„სამართლიანი არჩევნები“ გამოხატავს უკიდურეს შეშფოთებას მარტვილის მუნიციპალიტეტის გამგეობის შენობაში განხორციელებული ძალადობრივი ქმედებების თაობაზე. სამწუხაროა, რომ არაერთგზის მოწოდების მიუხედავად, სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში კვლავ აქვს ადგილი ზეწოლას ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებზე უკანონო ფორმებით.
„სამართლიანი არჩევნების“ ინფორმაციით, მარტვილის მუნიციპალიტეტში 2012 წლის 26 ნოემბერს გაიმართა ფართომასშტაბიანი აქცია მუნიციპალიტეტის გამგებლისა და საკრებულოს თავმჯდომარის გადადგომის მოთხოვნით. აქციაზე კოალიცია „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერები და აღნიშნული პოლიტიკური გაერთიანების ადგილობრივი ოფისის ხელმძღვანელებიც იმყოფებოდნენ.
აქციამ კანონსაწინააღმდეგო   ფორმა მიიღო მაშინ, როდესაც მოქალაქეები გამგეობის შენობაში შეიჭრნენ, რამაც გამგეობის მუშაობის პარალიზება, ხოლო ინვენტარის ნაწილის დაზიანება გამოიწვია. კერძოდ, შენობის პირველ სართულზე ჩაიმსხვრა მინები, ხოლო გამგებლის სავარძელი მოქალაქეებმა გამგეობის შენობიდან გადმოაგდეს. აქციის მონაწილეების მიერ შენობის დატოვება პოლიციის ჩარევის შედეგად მოხერხდა. ამჟამად კოალიცია  „ქართული  ოცნების“  მხარდამჭერები  ახდენენ  გამგეობის  შენობის შესასვლელის ბლოკირებას.
„სამართლიანი არჩევნები“ კიდევ ერთხელ გმობს ძალადობის გამოვლინებას ნებისმიერი ფორმით და მიგვაჩნია, რომ დაუყოვნებლივ უნდა მოხდეს ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების მიმართ განხორციელებული უკანონო ქმედებების გამოძიება და მასში მონაწილე პირების დასჯა    საქართველოს კანონმდებლობის მოთხოვნის შესაბამისად.
ამასთანავე, ქვეყანში შექმნილი ვითარება მთელი სიმწვავით წარმოაჩენს თვითმმართველობის  სფეროში  გასატარებელი  რეფორმის  აუცილებლობას.  მიგვაჩნია, რომ მერებისა და გამგებლების არჩევითობა გაზრდის მოქალაქეთა ნდობას არჩეული თვითმმართველობის თანადებობის პირთა მიართ და მომავალში მსგავსი კრიზისების თვიდან აცილებას შეუწყობს ხელს.

\'International Society for Fair Elections and Democracy\' (ISFED) Statement on Developments in Martvili Gamgeoba
ISFED expresses its deepest concerns over the violent acts, carried out in the Martvili municipality gamgeoba building. It is very unfortunate, that despite a number of calls, the representatives of local self-governments are still being illegally pressured throughout various municipalities.
According to the information, available to ISFED, on the November 26, 2012, the broad- scale rally has been conducted in the Martvili municipality, with the request for the municipality gamgebeli and the chairperson of the sakrebulo to step down. The rally was attended by the supporters of the Georgian Dream coalition and the heads of the coalition’s local offices.
The rally turned illegal when the citizens broke into the gamgeoba building, which paralyzed work of the gamgeoba and resulted in the damage of the part of the inventory. Specifically, the windows have been broken at the first floor, and the chair of the gamgebeli has been thrown out of the building by the citizens. The participants of the rally have left the building with the intervention of the police. Currently, the supporters of the Georgian Dream coalition are blocking the entrance of the gamgeoba building. ISFED once again condemns expression of violence, in any form, and we consider that the the illegal acts, carried out against the local self-government should be immediately investigated, and the participants of the rally should be punished according to the requirements under the Georgian legislation.
In addition, the current situation throughout the country acutely demonstrates the need to conduct reforms in the sphere of self-governance. We consider that the election of the mayors and gamgebelis will increase the public trust towards the elected officials of the self-government and will help to avoid such crisis in the future.