სამოქალაქო ინიციატივა “გადადგი ნაბიჯი ევროპისკენ” ხელისუფლებას მოუწოდებს ევროკავშირის სტატუსის მისაღებად რეფორმები დაუყოვნებლივ დაიწყოს
“გადადგი ნაბიჯი ევროპისკენ” ვეხმაურებით ევროკომისიის რეკომენდაციებს ევროკავშირის საბჭოს მიმართ ასოცირებული ტრიოს ქვეყნებისთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების გადაწყვეტილების თაობაზე.
დოკუმენტის მიხედვით, საქართველოს მიმართ კომისიის მოსაზრებები უკიდურესად კრიტიკულია, და  უკრაინისა და მოლდოვისაგან განსხვავებით არ შეიცავს რეკომენდაციას წევრობის კანდიდატის სტატუსის დაუყოვნებლივ მინიჭებასთან დაკავშირებით. საქართველოს ხელისუფლების უპასუხისმგებლო დამოკიდებულება მიმდინარე პროცესისადმი და მიზანმიმართული, დამაზიანებელი ნაბიჯები, ქართველი ხალხის ნების საწინააღმდეგოდ, ძირს უთხრიდა ჩვენი ქვეყნის ისტორიულ შესაძლებლობას - გავხდეთ ევროკავშირის ნაწილი.
მიუხედავად შექმნილი მძიმე მდგომარეობისა, ევროკავშირი არ აპირებს ქართველი ხალხის მიტოვებას და ამის დასტურია ის ჩამონათვალი, რომელთა შესრულების შემთხვევაში, ევროკავშირის წევრობის კანდიდატობის მიღება გარანტირებული იქნება. 24 ივნისამდე ჯერ კიდევ არის შანსი, ხელისუფლების უმაღლესმა კონსტიტუციურმა ორგანოებმა სწრაფად გადადგან ნაბიჯები შექმნილი მდგომარეობის გამოსასწორებლად და ამით ძლიერი გზავნილი გაუგზავნონ ევროკავშირის სახელმწიფოთა ლიდერებს, პოლიტიკური გადაწყვეტილების მიღების წინ.
ევროკომისიის მოსაზრების თანახმად, რომელიც ასახავს საქართველოში არსებულ რეალობას, კანდიდატობის სტატუსის მიღებისთვის აუცილებელია:
1. ე.წ. შარლ-მიშელის შეთანხმების სულისკვეთებით პოლიტიკური პოლარიზაციის შემცირება;
2. ყველა სახელმწიფო უწყების დამოუკიდებლობისა და ანგარიშვალდებულების გაძლიერება, მათზე დემოკრატიული ზედამხედველობის უზრუნველყოფა;
3. საარჩევნო კანონმდებლობის გაუმჯობესება;
4. მართლმსაჯულების სისტემის რეფორმა;
5. ანტიკორუფციული რეფორმა;
6. საქართველოს დეოლიგარქიზაცია;
7. ორგანიზებული დანაშაულების წინააღმდეგ ბრძოლის გაზრდა;
8. მედია გარემოს გააუმჯობესება;
9. ადამიანის უფლებების, მათ შორის მოწყვლადი ჯგუფების დაცვა;
10. გენდერული თანასწორობა და ქალთა მიმართ ძალადობის აღმოფხვრა;
11. სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის უზრუნველყოფა გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ყველა დონეზე;
12. სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებების აღსრულება;
13. სახალხო დამცველის არჩევის პროცესში დამოუკიდებელი კანდიდატების შერჩევა;
ჩვენ, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები, კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ ხელისუფლების უმაღლეს ორგანოებს, გამოავლინონ მზაობა ზემოხსენებული საკითხების გადასაწყვეტად და გადავიდნენ მოქმედებაზე, რათა 24 ივნისამდე უზრუნველყონ კონკრეტული ინიციატივების მიღება და ძირითადი დამაბრკოლებელი ბარიერების მოხსნა.
ჩვენის მხრივ, მზად ვართ სახელმწიფო ორგანოებს გადავცეთ ჩვენს მიერ წლების მუშაობის შედეგად შექმნილი ცვლილებების პაკეტები.

The civil initiative "Take a Step Towards the Europe" calls on the government to immediately start the reforms needed for receiving EU candidate status
"Step towards the Europe" responds to the European Commission's recommendations to the Council of the European Union regarding the decision on whether to grant EU candidate status to the Associated Trio.
According to the document, the Commission's views on Georgia are extremely critical, and unlike Ukraine and Moldova, it does not contain a recommendation to immediately grant candidate status to Georgia. The irresponsible attitude of the Georgian government towards the current process and the deliberate, damaging steps taken against the will of the Georgian people have undermined our country's historic opportunity to become part of the European Union.
Despite the existing difficult situation, the European Union does not intend to abandon the Georgian people. This is evidenced by the list of actions outlined by the European Commission, which, upon fulfillment, will guarantee candidacy for EU membership. Before June 24, there is still a chance for the highest constitutional authorities to take swift steps to rectify the situation and thus send a strong message to the leaders of EU member states.
In the opinion of the European Commission based on the existing reality in Georgia, in order to receive candidate status, the following steps are necessary:
1. Reduction of political polarization in the spirit of the Charles-Michel Agreement.
2. Strengthening of the independence and accountability of all state agencies to ensure their democratic oversight.
3. Improvement of electoral legislation.
4. Justice system reform.
5. Anti-corruption reform.
6. De-oligarchization of Georgia.
7. Strengthening of the fight against organized crime.
8. Improvement of the media environment.
9. Protection of human rights, including those of vulnerable groups.
10. Enhancement of gender equality and elimination of violence against women.
11. Involvement of civil society in the decision-making process at all levels.
12. Enforcement of rulings of the Strasbourg court.
13. Selection of independent candidates in the process of electing the Public Defender.
We, the representatives of civil society, once again call on the higher authorities to show readiness to resolve the above-mentioned issues. We call on them to act and ensure that concrete initiatives are adopted so that the main obstacles are removed by June 24.
For our part, we are ready to provide the state agencies with the vision of reforms that we have produced over the years of our work.