საოლქო კომისიებში საჩივრების განხილვის პროცესის შეფასება
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ ამ დროისთვის დამუშავებული შუალედური მონაცემებით 21 ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების კენჭისყრის დღის, ხმის დათვლის პროცესისა და არჩევნების შემდგომ პერიოდში დაფიქსირებულ დარღვევებთან დაკავშირებით საოლქო საარჩევნო კომისიებში 194 საჩივარი წარადგინა. აქედან 42 საჩივარი დაკმაყოფილდა, 30 ნაწილობრივ დაკმაყოფილდა, 80 არ დაკმაყოფილდა და 6 საჩივარი განუხილველად იქნა დატოვებული. საჩივრები, რომლითაც მოთხოვნილია კომისიის წევრებისთვის ადმინსიტრაციული პასუხისმგებლობის დაკისრება ჯერ ისევ განხილვის ეტაპზეა.
საჩივრების უმეტესობაში დაყენებული იყო საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრების პასუხისმგებლობის საკითხი მათ მიერ მოვალეობების არაჯეროვნად შესრულების გამო. 33 საჩივრით მოთხოვნილი იყო კენჭისყრის შედეგების გადასინჯვა, საიდანაც არცერთი დაკმაყოფილდა. აღნიშნული მოთხოვნები დაყენებულ იქნა ძირითადად ისეთ შემთხვევებში, რა დროსაც შემაჯამებელი ოქმში გადასწორებულია მონაცემები; არ დგება ბალანსი, კერძოდ, სუბიექტების მიერ მიღებული ხმებისა და ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა აღმატება არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა რაოდენობას.
წარდგენილი საჩივრებიდან 48 ეხება შემაჯამებელი ოქმების არასათანადოდ შევსებას, როდესაც ოქმში არასწორადაა ან საერთოდ არაა მითითებული სათანადო რეკვიზიტი, მაგალითად, ოქმის შედგენის თარიღი და დრო, კომისიის ბეჭდის ნომერი და სხვა; 15 საჩივარი ეხება იმ საარჩევნო უბნებს, სადაც სუბიექტების მიერ მიღებული ხმებისა და ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა აღემატება არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა რაოდენობას, ხოლო 8 საჩივარი - შემაჯამებელ ოქმებში მონაცემების გადაკეთებას/გადასწორებას.
საჩივრების განხილვისას ორგანიზაციის წარმომადგენლებს შესაძლებლობა ჰქონდათ დასწრებოდნენ საჩივრების განხილვას და დაეფიქსირებიათ პოზიცია წარდგენილ საჩივრებზე. საჩივრების განხილვის პროცესში გამოვლინდა რიგი პრობლემები:
• საოლქო კომისიები უტყუარ მტკიცებულებად მიიჩნევდნენ საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების მიერ დაწერილ ახსნა-განმარტებებს მიუხედავად დარღვევის სიმძიმისა და იმისა, რომ ეს ახსნა-განმარტებები მთელ რიგ შემთხვევებში კენჭისყრის დღიდან მეორე ან მესამე დღეს იწერებოდა;
• ახალ ტენდენციას წარმოადგენდა ის, რომ საოლქო კომისიები ახსნა-განმარტებას მიიჩნევდნენ პასუხისმგებლობისგან განთავისუფლების საფუძვლად;
• ასევე, რიგ შემთხვევებში საოლქო კომისიები ახსნა-განმარტების დაწერას თვლიდნენ დარღვევის აღმოფხვრად, რაც არალოგიკურია;
• საოლქო კომისიები თავს არიდებდნენ კენჭისყრის შედეგების გადასინჯვას, მიუხედავად დარღვევის სიმძიმისა (მაგალითად, ოქმში მონაცემების გადაკეთება; ბალანსის არ არსებობა ოქმში, ა.შ.). უნდა აღინიშნოს, რომ ასეთ შემთხვევებშიც, ისინი საუბნო კომისიის წევრების ახსნა-განმარტებას ან შეწსორების ოქმს ეყრდნობოდნენ, რომელიც ასევე, ძირითადად, კენჭისყრის დღის შემდგომ იყო შედგენილი;
• საუბნო კომისიის წევრების პასუხისმგებლობისგან გათავისუფლების მიზნით საოლქო კომისიები ხშირად იყენებდნენ არგუმენტს, რომ დარღვევა არ წარმოადგენს კანონმდებლობის უხეშ დარღვევას და ამომრჩეველთა ნების გამოვლენაზე გავლენა არ მოუხდენია;
• საოლქო საარჩევნო კომისიების მიერ მიღებული გადაწყვეტილებები გარკვეულ შემთხვევებში არ იყო სათანადოდ დასაბუთებული;
• ადგილი ჰქონდა არათანაბარ მიდგომას (მაგალითად, ბათუმის საოლქო კომისიის მხრიდან), როდესაც მსგავსი დარღვევისთვის ერთი საუბნო კომისიის წევრებს დაეკისრათ პასუხისმგებლობა, ხოლო მეორე საუბნო კომისიის წევრებს - არა.
ზოგადი ტენდენციის სახით გამოიკვეთა, რომ საოლქო კომისიები მაქსიმალურად ცდილობდნენ ნებისმიერი არგუმენტის გამოყენებით თავი აერიდებინათ არათუ კენჭისყრის შედეგების გადასინჯვისთვის, არამედ საუბნო კომისიის წევრებისთვის პასუხისმგებლობის დაკისრებისთვისაც. ამას კარგად ადასტურებს ფაქტი, რომ „სამართლიანი არჩევნების“ მიერ წარდგენილი საჩივრების უმეტესობა არ დაკმაყოფილდა, რაც განსხვავდება წარსულში საჩივრების განხილვის სურათისგან.
სრულად მიუღებელია საარჩევნო ადმინისტრაციის მსგავსი მიდგომა საარჩევნო კანონმდებლობის დარღვევების მიმართ. ნებისმიერი სახის დარღვევის ახსნა-განმარტებით გამართლება და ახსნა-განმარტების საფუძველზე აღმოფხვრილად მიჩნევა აკნინებს საარჩევნო კანონმდებლობისა და გათვალისწინებული სანქციების არსებობას. მსგავსი პრაქტიკა ხელს უწობს, ასევე, მომავალში საუბნო კომისიის წევრების მიერ კანონმდებლობის მოთხოვნების დაცვის უგულვებელყოფას.

Evaluation of the Complaints Process at DECs
Based on the interim data processed thus far, ISFED has filed 194 complaints with district electoral commissions (DECs) in connection to violations detected during the voting, counting of votes and in the post-election period of October 21 local self-government elections. 42 of ISFED complaints were satisfied, 30 were partially satisfied, 80 were not satisfied and 6 were dismissed without consideration. Complaints seeking imposition of administrative penalty on commission members are still pending.
Majority of the complaints sought imposition of liability on precinct electoral commission (PEC) members due to their inadequate performance. 33 complaints requested recount of polling results but none of these requests were granted. Recount of poling results was mainly requested in cases of altered summary protocols or when figures did not reconcile - the sum invalid ballots and votes received by electoral subjects exceed number of voters that cast a ballot.
48 of the complaints have been filed over incomplete or inaccurate summary protocols, i.e. when protocols provided inaccurate requisites or were missing relevant details – e.g. the date and time the protocol was drafted, commission seal number, etc. 15 complaints involved PECs where sum of invalid ballots and votes garnered by electoral subjects exceeded the number of voters that participated in the elections. 8 complaints were filed over overwriting/altering data entered into summary protocols.
ISFED representatives were able to attend the complaints process and voice ISFED positions about the complaints. However,  a number of problems were identified in the complaints process, more specifically:
• DECs viewed explanatory notes of PEC members as irrefutable evidence irrespective of gravity of a violation and the fact that in a number of cases these notes were written two or three days after the Election Day.
• As a new trend, DECs viewed explanatory notes as grounds for relieving commission members of liability.
• Further, in a number of cases, DECs considered a violation eliminated as a result of explanatory note written, which is illogical.
• DECs avoided recount of voting results at a polling station irrespective of gravity of violations (e.g. alteration of data entered into protocols, figures not reconciling, etc.). It should be noted that even in such cases DECs relied on explanatory notes of PEC members or correction protocols, also prepared mostly after the Election Day.
• To relieve PEC members of liability, DECs often argued that a violation did not amount to a gross breach of legislation and did not influence expression of voters’ will.
• Decisions made by DECs were ill-founded in some cases.
• Inconsistent approach was used (for instance, by Batumi DEC), since members of one PEC were not penalized for a violation that members of another PEC were penalized for.
As an overall trend, ISFED found that DECs were using array of arguments in an attempt to avoid not only recounting polling station results but also imposing a penalty on PEC members. This is clearly illustrated by the fact that most of ISFED complaints were not satisfied, unlike complaints processes in the past.
Such approach of the electoral administration towards Election Code violations is utterly unacceptable. Justifying any violation with an explanatory note and finding a violation to be eliminated on the basis of such notes undermines existence of electoral legislation and applicable sanctions. Such practice encourages PEC members to disregard requirements of the law in the future.
On the runoff Election Day and during subsequent complaints process, the electoral administration must take into account the problems that have been identified, take effective actions in response to violations of the Election Code of Georgia and refrain from encouraging violations of the election law by letting electoral commission members escape liability.