საქართველოს მთავრობამ დასავლეთის მხარდამჭერი მკაფიო პოზიცია უნდა დაიკავოს
დღეს, უკრაინაში რუსეთის შეჭრის და მის გარშემო მიმდინარე მოვლენების შედეგად მსოფლიოს უსაფრთხოების არქიტექტურის და ზოგადად მსოფლიო წესრიგის გადახედვის მოწმენი ვხდებით. დასავლური სამყარო, ბევრისთვის მოულოდნელად, უპრეცედენტო ერთიანობას აჩვენებს და არა მხოლოდ უკრაინას უდგას გვერდით მისი სამხედრო და თავდაცვითი შესაძლებლობების გასაზრდელად, არამედ ძალიან დიდ და მტკივნეულ ფასს ახდევინებს რუსეთს.
დასავლელი უმაღლესი პოლიტიკური თანამდებობის პირების და მათი სხვადასხვა დონის წარმომადგენლების მიერ ღია და დახურულ კარს მიღმა გაკეთებული განცხადებებით, დასავლური ერთიანობა ურყევია, ხოლო მათი გადაწყვეტილება მტკიცე, რომ პუტინის დამნაშავე რეჟიმმა საკადრისი პასუხი მიიღოს. აშკარაა, რომ იქმნება ძალიან ცხადი გამყოფი ხაზი, ერთის მხრივ, ცივილიზებულ სამყაროსა და მეორეს მხრივ, პუტინის რეჟიმსა და მის მცირერიცხოვან ღია თუ პასიურ მხარდამჭერებს შორის. მსოფლიოს უდიდესმა ნაწილმა გააკეთა არჩევანი უკრაინის თავისუფლებისა და ერთიანობის სასარგებლოდ, თუმცა ეს ბევრად მეტია, ვიდრე მხოლოდ ბოროტების მანქანის წინააღმდეგ მებრძოლი უკრაინა – ესაა არჩევანი მსოფლიოში მშვიდობის, დასავლური სამყაროს ერთიანობის, წესრიგსა და თანასწორობაზე დამყარებული სტაბილურობის სასარგებლოდ.
საქართველოსთვის ეს არჩევანი ყოველთვის ცხადი და ბუნებრივი იყო. ჩვენმა ქვეყანამ ერთ-ერთმა პირველმა და არაერთგზის იწვნია რუსეთის აგრესია და ექსპანსიონიზმი, რაშიც ათასობით ჩვენი მოქალაქის სიცოცხლის ძალიან ძვირი ფასი გადავიხადეთ.
ამასთან ერთად, ახლა ჩნდება ისტორიული შანსი, რომ წარმატებით დაგვირგვინდეს ქართველების მრავალი თაობის სურვილი და ნაღვაწი, რომ საქართველო რეალურად გახდეს დასავლური სამყაროს სრულუფლებიანი წევრი, როგორც ეს საქართველოს კონსტიტუციითაა განსაზღვრული. ამიტომ, დღეს საქართველოს პოზიციაში ეჭვი არავის უნდა შეჰქონდეს – ის ცალსახად და არაორაზროვნად უნდა იდგეს დასავლეთის და განვითარებული მსოფლიოს გვერდით,  საპირისპირო გადაწყვეტილებას ქართველი ხალხი არ დაუშვებს! სამწუხაროდ, საქართველოს მთავრობის მიერ გადადგმული ნაბიჯები,  ბუნდოვანი და არათანმიმდევრული რიტორიკა ეჭვებს აჩენს მისი, როგორც დასავლეთის ქვეყნების პარტნიორის სანდოობასთან და ერთგულებასთან დაკავშირებით.
იმ მიზნით რომ საქართველოს სტრატეგიული ინტერესები სრულად და მკაფიოდ იყოს გაცხადებული და გატარებული ცხოვრებაში, საჭიროდ მიგვაჩნია შემდეგი ნაბიჯების გადადგმა:
1. მმართველმა ძალამ ღიად და ერთმნიშვნელოვნად დააფიქსიროს ქვეყნის მხარდაჭერა უკრაინის მიმართ, ასევე დასავლეთის მხრიდან უკრაინის მხარდამჭერი ნაბიჯებისადმი და შეწყვიტოს ქვეყნის საერთაშორისო რეპუტაციის შემლახველი პოზიციონირება; მკაფიოდ განაცხადოს, რომ იგი ერთგულია დასავლეთის ქვეყნების მიერ დაწესებული საერთაშორისო სანქციების რეჟიმის;
2. „ქართულმა ოცნებამ“ დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს მოქალაქეების ომით დაშინება და ამ გზით მათი დემორალიზება, რაც ბოლო პერიოდში გამოკვეთილ პროპაგანდისტულ ხაზად გასდევს არა მხოლოდ მმართველი ძალის წარმომადგენელთა განცხადებებს, არამედ გააქტიურებულია მათთან აფილირებული პირების რიტორიკაშიც;
3. „ქართულმა ოცნებამ“ უარი თქვას სიძულვილის ენაზე, დადგეს ვიწრო პარტიულ ინტერესებზე მაღლა და გააკეთოს ყველაფერი საზოგადოებაში პოლარიზაციის შესამცირებლად;
4. მთავრობამ საზოგადოებას რეგულარულად მიაწოდოს ინფორმაცია, თუ რა ნაბიჯები იდგმება საქართველოსთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების საკითხის ადვოკატირების კუთხით;
5. საქართველოს პრეზიდენტისა და ოპოზიციის მონაწილეობით შედგეს უსაფრთხოების საბჭოს გაფართოებული შეხვედრა და საზოგადოებას მიეწოდოს ინფორმაცია ქვეყნის წინაშე არსებული გამოწვევებისა და მათი გადაჭრის გზების თაობაზე;
6. პარლამენტში, უმრავლესობის, ოპოზიციის, მთავრობისა და ექსპერტული წრეების მონაწილეობით შედგეს განხილვა, თუ როგორ აისახება საქართველოს ეკონომიკაზე რუსეთის უკრაინაში შეჭრისა და საპასუხოდ მისი დასანქცირების შედეგები და რა არის ამ ვითარებიდან საუკეთესო გამოსავალი.
მიგვაჩნია, რომ ამ ნაბიჯების გადადგმა დაუყოვნებლივ უნდა დაიწყოს, რათა ჩვენი ქვეყანა ღირსეულად გაუმკლავდეს გამოწვევებს, თავი დაიზღვიოს საბედისწერო შეცდომების დაშვებისაგან და  მყარად დაიკავოს თავისი დამსახურებული ადგილი ცივილიზებული სამყაროს გვერდით. გამოვთქვამთ ზემოთ აღნიშნული ნაბიჯების განხორციელებაში ჩართვის მზადყოფნას, სადაც კი ეს შესაძლებელია.

Georgia should firmly stand with the West
Russia’s full-scale invasion of Ukraine holds warning signs for a reshaped global security architecture and a shifting world order. The Western world has demonstrated an unprecedented display of unity in its support for Ukraine. Its support has not been limited to providing Ukraine with security and military assistance, but also taking steps to ensure that Russia pays a serious price for its unprovoked act of aggression.
Western political leaders and their representatives stand united in total unanimity in support of Ukraine’s stand-off against Russia’s unprovoked war. This ironclad demonstration of Western unity and resolve against Russia is a straightforward signal that it will no longer be business as usual with the Putin regime. A clear divide has emerged between the civilized world and Putin, with a handful of his proponents. The vast majority of the world has made a choice in favor of independence and unity of sovereign Ukraine. However, this is fight is far beyond Ukraine vs the evil—it is a battle for freedom, for unity of the Western world, and stability based on equality and order.
This choice has always been clear and intuitive for Georgia. Our country was one of the first victims of Russia’s aggression and expansionism, for which we paid a high price of Georgian lives. Along with this, now there is a historic opportunity for Georgia to realize a dear wish of many generations to become a full-fledged member of the Western world, as indicated in our Constitution. Therefore, there should be no second thought regarding the position of the country—we should unambiguously stand with the West. No other choice will ever be accepted by the Georgian society!  Unfortunately, the steps taken by the government, their obscure and inconsistent rhetoric, puts a question mark over Georgia as a reliable and loyal partner for the West.
In order for the strategic interests of Georgia to be clearly and fully stated and accomplished, we consider the following steps should be taken:
1. The ruling party should openly and unambiguously express its support for Ukraine, as well as to the steps taken by the West. The authorities must cease making statements or taking actions undermining Georgia’s international reputation. The government should clearly commit compliance and support to the international sanctions established by the West;
2. The Georgian Dream party must immediately stop intimidating and demoralizing Georgian people by the threat of war. This has been observed as a main propaganda line in the statements of the ruling party and some of their affiliates;
3. The Georgian Dream should cease the use of hate speech, stand above party interests and do the utmost possible to  decrease the polarization in the society;
4. The government should keep informing the public about the progress of the advocacy efforts on granting EU membership candidate status to Georgia;
5. An expanded meeting of the National Security Council should be held  with the participation of the President and opposition. This meeting should serve to inform the public of the specific challenges facing Georgia and the possible ways for their resolution;
6. A special meeting should be convened at the Parliament with the participation of  the parliamentary majority, opposition, representatives of the Government and invited experts. They should discuss and provide an assessment on the expected national impact of Russia’s invasion of Ukraine and sanctions, as well as plan for and formulate a prospective policy response.
It is our firm belief that the Government should immediately follow the aforementioned steps in order to ensure a timely and effective response to the rising challenges, to avoid any mistakes with long-lasting implications and to achieve a secured position in a civilized world. We, the undersigned organizations, express our readiness to provide support in the fulfillment of the aforementioned steps.