შემოსავლების სამსახურმა დააჯარიმა კომპანია, რომელიც სატელევიზიო რეიტინგებს ზომავს
შემოსავლების სამსახურის აუდიტის დეპარტამენტი აგრძელებს ინვენტარიზაციას კომპანია „თი-ვი ემ-არ საქართველოში,” რომელიც ნილსენის სატელევიზიო აუდიტორიის გაზომვების ლიცენზირებული წარმომადგენელია. შემოსავლების სამსახური კომპანიისგან კვლევაში მონაწილე 330 ოჯახის მისამართების გამჟღავნებას ითხოვს. აღნიშნული ინფორმაცია კონფიდენციალურია და მისი გამჟღავნება ზიანს მიაყენებს არა მხოლოდ კომპანიას, არამედ, ზოგადად, სარეკლამო და სამაუწყებლო სექტორის განვითარებას. „თი-ვი ემ-არ საქართველო” ერთადერთი კომპანიაა ქვეყანაში, რომელიც სატელევიზიო რეიტინგებს ზომავს. რეიტინგები კი ტელევიზიებისთვის რეკლამის მოზიდვის უმთავრეს საშუალებას წარმოადგენს.
17 მარტს, საღამოს, მას შემდეგ, რაც აუდიტორების მოთხოვნებს არ დაემორჩილა, „თი-ვი ემ-არი” 800 ლარით დაჯარიმდა. კომპანიის ხელმძღვანელობის განცხადებით, შესაძლოა, უახლოეს მომავალში, მათ რამდენიმე ასეული ათასი ლარის ოდენობის ჯარიმა დაეკისროთ. მათივე განმარტებით, კომპანიაში აუდიტი 2013 წელს ჩატარდა, რომლის დროსაც აუდიტორებმა კომპანიის ბოლო შვიდი წლის ფინანსები შეისწავლეს. აუდიტის შედეგად უმნიშვნელო დარღვევები დაფიქსირდა, რისთვისაც „თი-ვი ემ-არი” რამდენიმე ათასი ლარით დაჯარიმდა. წინა აუდიტიდან ერთი წელიც არ არის გასული, შემოსავლების სამსახური კი კომპანიაში ხელახალ აუდიტს ატარებს. ეს აჩენს კითხვას -რამდენად განპირობებულია შემოსავლების სამსახურის ქმედებები საგადასახადო  დარღვევებთან  დაკავშირებული ობიექტური რისკებით.
შემოსავლების სამსახურის აუდიტორები კომპანიისგან იმ ოჯახების მისამართებს ითხოვენ, რომლებსაც ქვეყნის მასშტაბით ეგრეთწოდებული “ფიფლმეტრები” აქვთ დამონტაჟებული. მოწყობილობა ტელევიზორს უერთდება და კონკრეტულ ოჯახებში ტელევიზორის ყურებადობის ჩვევებს ზომავს. ინფორმაცია კვლევაში მონაწილე ოჯახების შესახებ კონფიდენციალურია იმ ზეპირი შეთანხმების საფუძველზე, რომელსაც მხარეები კვლევის დასაწყისში დებენ. უდავოა რომ კომპანია რამდენიმე ასეულ მსგავს მოწყობილობას ფლობს, თუმცა გაუგებარია როგორ დაეხმარება ამ მოწყობილობების ზუსტი მისამართები შემოსავლების სამსახურს კომპანიის ქონების ან საგადასახადო ვალდებულებების დადგენაში.
ამ კონფიდენციალური ინფორმაციის დაცვის მიზნით „თი-ვი ემ-არ საქართველომ” შემოსავლების სამსახურს „ფიფლემტრების” ოჯახებიდან ამოღება და მათი ოფისში შემოწმება შესთავაზა. აუდიტორები კომპანიის შეთავაზებას არ დათანხმდნენ. კომპანიის მენეჯმენტის განცხადებით, წუხელ აუდიტორები ინფორმაციის ამოღებას ძალისმიერი მეთოდებით შეეცადნენ.  მას შემდეგ კი რაც „თი-ვი ემ-არ საქართველოს” წარმომადგენლებმა მათ კლიენტებთან - ქვეყნის უდიდეს ტელეკომპანიებთან დარეკვა დაიწყეს და პროცესზე დასწრება სთხოვეს, აუდიტორებმა კომპანიის ოფისი დატოვეს.
შემოსავლების სამსახურის განცხადებით, აუდიტორები ვალდებულები არიან მოწყობილობები ადგილზე შეამოწმონ. თუმცა, კანონმდებლობის თანახმად, „საგადასახადო კონტროლის პროცედურებმა გონივრულ ფარგლებში არ უნდა დაარღვიოს პირის საქმიანობის ჩვეული რიტმი და არ უნდა გააჩეროს მისი საქმიანობა.” (საქართველოს საგადასახადო კოდექსი, 255-ე მუხლი, მე-3 პუნქტი). მისამართების გამჟღავნება კი კომპანიის საქმიანობას რამდენიმე თვით შეაჩერებს - „თი-ვი ემ არს” მოუწევს ახალი ოჯახების შერჩევა, რადგან მისამართების გამჟღავნება შეიცავს რისკებს, რომ კვლევაში ამჟამად მონაწილე ოჯახებზე ზეგავლენის მოხდენას შეეცდებიან. ამ გარემოებების გათვალისწინებით კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ ფინანსთა სამინისტროს დათანხმდეს კომპანიის ალტერნატიულ შეთავაზებას „ფიფლმეტრების” ოფისის ბაზაზე შემოწმებასთან დაკავშირებით, რათა არ შეექმნას საფრთხე კომპანიის არსებობას, ისევე, როგორც სატელევზიო აუდიტორიის კვლევას, რომელიც ტელევიზიების ფინანსური სტაბილურობის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი საფუძველია.
თუ ნებისმიერ დაინტერესებულ მხარეს, მათ შორის ხელისუფლებას, კვლევაში მონაწილე ოჯახების მისამართებზე ექნება წვდომა, ჩნდება საშიშროება, რომ ისინი შეეცდებიან კვლევის შედეგებით მანიპულირებას, რაც შეიძლება კვლევაში მონაწილე ოჯახების თვითცენზურაშიც გამოიხატოს, რის შედეგადაც ისინი კრიტიკულად განწყობილი არხების ყურებისგან თავს შეიკავებენ. აუდიტორიის კვლევების გარეშე კი, შეუძლებელია სატელევიზიო რეიტინგების ობიექტურად გაზომვა და, შესაბამისად, სარეკლამო სააგენტოებისთვის და უშუალოდ რეკლამის განმთავსებლებისთვის სანდო რეიტინგების მიწოდება, რაც, თავის მხრივ, გულისხმობს სატელევიზიო ბიზნესის ფინანსურ კოლაფსს.
მიგვაჩნია, რომ შემოსავლების სამსახურმა არ უნდა გადადგას ისეთი ნაბიჯები, რაც ზიანს მიაყენებს საქართველოში თავისუფალი და კონკურენტუნარიანი სარეკლამო ბაზრის განვითარებას, რაც თავის მხრივ, პოლიტიკური ზეგავლენებისგან თავისუფალი მედიაგარემოს არსებობას უზრუნველყოფს. ხისტმა მიდგომამ შესაძლოა შემოსავლების სამსახურის დამოუკიდებლობისა და პროფესიონალიზმისადმი ნდობა კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენოს.

Revenue Service has started fining TV ratings firm for refusal to reveal partner households
The audit department of the Revenue Service (a legal entity of public law operating under the Ministry of Finance of Georgia) continues its inventory check of TV MR GE, the licensed representative of Nielsen Television Audience Measurement, demanding that the company reveals the addresses of some 330 households where it conducts TV ratings measurements. The disclosure of this confidential information would undermine the activities of the company and of the entire advertising and broadcasting sector. TV MR GE is the only entity in Georgia measuring television audiences – this data is essential for major TV stations to attract advertisers.
Monday evening, TV MR GE received a first fine of GEL 800 for non-complying with the requests of the Revenue Service. The company’s management says the firm is facing potential fines of several hundred thousand Lari. TV MR GE says its finance of the previous seven years were audited by the Revenues Service in 2013, and that the company was fined a few thousand Lari for minor violations. Less than a year later, the Revenue Service is conducting another audit – it can be questioned if this is the result of an objective tax fraud risk assessment.
The government auditors are requesting addresses of all households across Georgia where the so-called peoplemeteres – electronic devices that are connected to TV sets to measure the peoples’ viewing behavior – are installed. This information is confidential according to verbal agreement between the company and the participants of the survey. The fact that the company owns several hundred of these identical devices is undisputed. It remains unclear how the exact addresses where the devices are located is relevant to assess the company’s assets and tax obligations.
In order to protect its confidential information, TV MR GE has offered the Revenue Service to collect devices from households, in order to allow the auditors to check the equipment at the company’s office. This option was rejected once again Monday night when, according to the company's management, the audit department tried to go through the company’s computers to find this data. When TV MR GE started calling its clients – the country’s largest private TV stations – and asked them to observe the process, the audit department representatives left the TV MR GE office, according to a company representative.
The Revenue Service is arguing that the law obliges its auditors to check the company’s equipment at the location. But the law also clearly requests from the tax investigative bodies that investigative procedures shall not undermine the company’s activities (Article 255, paragraph 3 of the Tax Code of Georgia). Considering that revealing the addresses to investigative bodies will halt the company’s activities for several months – it would have identify a new sample of households, as the current selection would be vulnerable to outside interference – we once again call on the Revenue Service and the Ministry of Finance to agree to procedures that would not put the company’s existence at risk and not undermine ongoing process of audience measurement which is a determinant for financial sustainability of TV media .
If any interested side, including the Government of Georgia, were to have access to the addresses of households, there is a risk that the rating results will be influenced or manipulated, including by households exercising self-censorship by avoiding to watch critical channels, fearing repercussions. Without rating measurements, it is impossible to objectively assess the popularity of TV programs and to provide advertisers and advertising agencies with credible data, which may result in the financial collapse of the television sector.
We believe that the Revenue Service should refrain from actions that will harm the development of free and competitive media market, which is a precondition of a media environment that is free from political bias and control. An unreasonably harsh approach will also undermine public trust in the independence and professionalism of the Revenue Service.