ტყიბულის მაგისტრატმა სასამართლომ “სამართლიანი არჩევნების” დაცვის ქვეშ მყოფი ორი მოქალაქის თ.თ-ის და ე.გ.-ის გათავისუფლების ბრძანებები ბათილად ცნო
ტყიბულის მაგისტრატმა  სასამართლომ, “სამართლიანი არჩევნების” დაცვის ქვეშ მყოფი საჯარო მოხელის თ.თ.-ის და ე.გ.-ის სასარჩელო მოთხოვნები სამსახურიდან გათავისუფლებისა და მოხელეთა რეზერვში ჩარიცხვის ბრძანებების ბათილად ცნობის თაობაზე დააკმაყოფილა. ამავე გადაწყვეტილებით ტყიბულის მუნიციპალიტეტის მერიას დაევალა გარემოებების სრულყოფილად შესწავლისა და გამოკვლევის საფუძვლეზე  ახალი აქტის გამოცემა. სასამართლოს განმარტებით, ტყიბულის მუნიციპალიტეტის მერიის მიერ არ იყო სათანადოდ დასაბუთებული რეორგანიზაციის პირობებში მოსარჩელეების გათავისუფლების აუცილებლობა.
თ.თ. ტყიბულის მერიაში 2014 წლიდან მუშაობდა და გათავისუფლებამდე იკავებდა ტყიბულის მუნიციპალიტეტის მერიის ადმინისტრაციული სამსახურის მე-2 რანგის მეორადი სტრუქტურული ერთეულის საორგანიზაციო განყოფილების უფროსის პოზიციას. ე.გ. ტყიბულის მერიაში 1999 წლიდან იყო დასაქმებული, გათავისუფლებამდე იკავებდა მუნიციპალიტეტის მერიის ადმინისტრაციული სამსახურის მესამე რანგის პირველი კატეგორიის უფროსი სპეციალისტის პოზიციას. მრავალწლიანი მუშაობის პერიოდში გათავისუფლებული პირების მიმართ დისციპლინური პაუსხისმგებლობის ზომა არ გამოყენებულა და მათი შეფასებები იყო საუკეთესო.
სამწუხაროდ,  სასამართლოს არ უმსჯელია  სასარჩელო მოთხოვნების ნაწილზე, კერძოდ  მოხელის სამსახურში აღდგენის შემთხვევაში განაცდური თანამდებობრივი სარგოს და საკლასო დანამატის, აღდგენის შეუძლებლობის შემთხვევაში კონპენსაციის გადახდის  მოპასუხისთვის დავალების საკითხზე,1 რის გამოც გათავისუფლებულ პირებს მოუწევთ გადაწყვეტილების გასაჩივრება ზემდგომ ინსტანციაში.
უნდა აღინიშნოს, რომ 2021 წლის ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შედეგად, ტყიბულის მერიაში აირჩა ახალი მერი - დავით ჩერქეზიშვილი. ახალმა მერმა დანიშვნისთანავე დაიწყო საკადრო ცვლილებები პირადი შეხედულებების მიხედვით.  მერმა დეკემბრის თვეშივე შრომითი ხელშეკრულებებით დაასაქმა წინაასაარჩევნო კამპანიის დროს მასთან დაახლოებული პირები. 2022 წლის 17 თებერვლის ბრძანებით  დაიწყო რეორგანიზაცია. რეორგანიზაციის შედეგად გათავისუფლებულებს ოფიციალურად განუცხადეს, რომ რეორგანიზაციის შედეგად მათი შტატი  გაუქმდა. თუმცა როგორც შემდგომ გაირკვა, ფაქტობრივად, მერიის საშტატო რიცხოვნება არ შემცირებულა და მეტიც, არსებობდა ვაკანტური თანამდებობები.
საქართველოს უზენაესი სასამართლოს პრაქტიკით, საჯარო სტრუქტურაში განხორციელებული  რეორგანიზიის პროცესი, კანონითა და სასამართლო გადაწყვეტილებებით დადგენილ სტანდარტებს უნდა აკმაყოფილებდეს, რაც ტყიბულის მერიის მიერ დაცული არ ყოფილა.
რეორგანიზაციის პროცესში  ადმინისტრაციული ორგანოს მიერ არ მომხდარა საუკეთესოს შერჩევის პრინციპის დაცვა, არ შეფასებულა მოხელეთა პროფესიული უნარ-ჩვევები, კვალიფიკაცია და სხვა სავალდებულო მახასიათებლები ტოლფას/ან დაბალი რანგის თანამდებობაზე მათი კანდიდატურების შესაბამისობის დადგენის კუთხით. გათავისუფლებულებისთვის   არ შეუთავაზებიათ   ალტერნატიული  ან  ტოლფასი დაბალი რანგის თანამდებობა. ადმინისტრაციული ორგანოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება უნდა ეფუძნებოდეს მყარ არგუმენტებს და რეორგანიზაციის პროცესში მონაწილე მოხელეს სულ მცირე უნდა უტოვებდეს იმის განცდას, რომ უფლებამოსილმა პირმა მასთან მიმართებაში გაითვალსიწინა და შეაფასა მისი როგორც პროფესიული ასევე პიროვნული უნარ-ჩვევები.
გასათვალისწინებელია ის გარემოებაც, რომ ტყიბულის მუნიციპალიტეტის მერიის მოხელეთა ყოველთვიური სახელფასო ფონდი რეორგანიზაციის შედეგად გაიზარდა.
რეორგანიზაციის შედეგად  ერთის მხრივ, შტატების შემცირებაზე მითითება და, მეორეს მხრივ, სახელფასო ფონდის ზრდა ურთიერთგამომრიცხავი მოქმედებებია და პროცესში ხელმძღვანელობის საკუთარი ინტერესებისთვის უპირატესობის შესაძლო მინიჭებაზე მიუთითებს.
გათავისუფლებულთა ინტერესებს სასამართლოში ,,სამართლიანი არჩევნების” ადვოკატი მეგი ბაკურიძე იცავდა.
ISFED,  USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამისა და ღია საზოგადოების ფონდის  მხარდაჭერით, ახორციელებს სტრატეგიული სამართალწარმოების პროექტს, რომლის ფარგლებშიც უფასო იურიდიულ დახმარებას უწევს სამსახურიდან სავარაუდო პოლიტიკური  ნიშნით გათავისუფლებულ პირებს.
თუ მიიჩნევთ, რომ სამსახურიდან პოლიტიკური ნიშნით გაგათავისუფლეს, დაგვირეკეთ ან მოგვწერეთ: 0 800 100 143; info@isfed.ge

The Magistrate's Court of Tkibuli dismissed the orders for the firing two public servants, T.T. and E.G., represented by ISFED
The magistrate court of Tkibuli satisfied the claims of the civil servants T.T and E.G., who were represented by ISFED, and annulled the decision regarding their dismissal from service and enlistment into a reserve. By the same decision, the City Hall of Tkibuli municipality was instructed to issue a new act on the basis of a thorough study and investigation of the circumstances. According to the explanation given by the court, the need to dismiss the plaintiffs from job in the conditions of reorganization was not properly justified by the City Hall of Tkibuli Municipality.
T.T. had been working in Tkibuli City Hall since 2014 and before her dismissal, she held the position of the head of the organizational department of the second rank of the secondary structural unit of the administrative service of Tkibuli Municipality City Hall. Egnate was employed in Tkibuli City Hall since 1999. Before his dismissal, he held the position of senior specialist of the third rank of the first category of the administrative service of Tkibuli City Hall. Disciplinary measures were not taken at any time during their work in the municipality and their evaluations were impeccable.
Unfortunately, the court has not drawn its conclusion regarding other claims, such as, in case of the reinstatement of the employee, what will be the severance pay for the missed working days and class allowance; in case of impossibility of reinstatement, will the defendant required to pay compensation. As a result, the dismissed persons will have to appeal the decision to a higher instance.
It should be noted that as a result of the October 2021 Municipal Elections, a new mayor - Davit Cherkezishvili - was elected in Tkibuli City Hall, who immediately began to make personnel changes according to his personal views. Soon after his election, in December, the mayor employed people engaged in his pre-election campaign through labor contracts. On February 17, 2022, the official reorganization started by the order. Those released as a result of the reorganization were officially informed that their positions were canceled as a result of the reorganization. However, as it became known later, the number of the City Hall staff did not decrease, and that there were vacant positions. According to the practice of the Supreme Court of Georgia, the reorganization process carried out in the public institutions must meet the standards established by the law and court decisions, which was not clearly respected by the Tkibuli City Hall.
In the process of reorganization, the administrative body did not follow the principle of selecting the best; the professional skills, qualifications and other mandatory characteristics of the officials were not evaluated in terms of determining the suitability of their candidacies for the position of equal/or lower rank. No alternative or equivalent lower-ranking position was offered to those dismissed. The decision taken by the administrative body should be based on solid arguments, and the official subject to reorganization should have a feeling that the authorized person has considered and evaluated his/her professional and personal skills.
It should also be noted that the fund for the monthly salary of officials of Tkibuli City Hall has increased as a result of the reorganization.
As a result of the reorganization, on the one hand, the need for reducing the staff is made and, on the other hand, the increase in the salary fund is observed. These two are mutually exclusive and indicate the possible priority of the leadership's own interests in the process.
ISFED’s lawyer Megi Bakuridze is defending the interests of the dismissed public officials in the court.
ISFED, with support from the USAID Rule of Law Program and the Open Society Foundations, is implementing the Strategic Litigation Project, which provides free legal aid to individuals fired on allegedly political grounds.
If you believe that you have been dismissed from your job on political grounds, call or write to us: 0 800 100 143; info@isfed.ge